Hra o trůny - Série 5

(séria)
USA / Veľká Británia, 2015, 9 h 5 min (Minutáž: 48–60 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Lena Headey, Peter Dinklage, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Kit Harington, Charles Dance, Liam Cunningham, Stephen Dillane, Sophie Turner, Owen Teale (viac)

Joffrey, Tywin, Oberyn, Shae. Tyto čtyři násilné smrti dramaticky zamíchaly kartami na konci čtvrté řady. V zemi vládne podivný klid, kterého se pokusí zneužít ve svůj prospěch každý, kdo v Západozemí či v Essosu něco znamená. Na Černém hradě se John Sníh pokouší sladit požadavky Noční hlídky s příkazy od Stannise Baratheona, jenž se prohlašuje za právoplatného krále Západozemí. Cersei se mezitím ze všech sil snaží udržet v rukou otěže moci v Králově přístavišti, kde kličkuje mezi intrikami Tyrellů a sílící náboženskou sektou vedenou tajemným Nejvyšším vrabčákem. Jaime se vydává na tajnou misi. Zatímco Arya hledá za Úzkým mořem starého přítele, Tyrion je na útěku. Nebezpečí v Meereenu narůstá a Daenerys z rodu Targaryenů zjišťuje, že si její oslabené postavení žádá kruté oběti. (HBO Europe)

Laxik

První čtyři řady jsem se odmítal pohoršovat nad změnami oproti knihám a těšil jsem se, kam nás alternativní cestičky zavedou. Zavedly nás do prdele, protože dějové linky Sansy, Brienne a Stanise nedávají absolutně žádný smysl a nebál bych se říct, že mě urážejí. Podobně jsou na tom Jon a Arya, kteří sice nedopadli katastroficky, ale tvůrci jakoby nepochopili, co jsou ty postavy zač a jak by se měli v jistých situacích zachovat. Naštěstí alternativní směřování Tyriona se nadmíru vyvedlo a epizoda z Tvrdodomova má koule. Takže zatím to není úplný propadák. ()

Likan7

Šíleně nudné 2/3 série, kde se prakticky nic neděje. Někde tady jsem nad GOT zlomil hůl. A pak přišel Tvrdodomov, který mě neskutečně napálil zase dopředu. Moje pocity jsou z pětky tudíž značně rozporuplné. Na jednu stranu fantastický vizuál a konečně přicházející nemrtvý, na druhou stranu nudná vata, která trvá drtivou část celé série. ()

mortak

G. R. R. Martin geniálně rozehrál obrovskou šachovou partii, ovšem ztratil se v ní, a není ji schopný dokončit. Benioff s Weissem se o to víceméně s úspěchem pokouší, jen jim chybí cit pro postavy. A tak se k nim občas chovají na rozdíl od Martina dost macešsky (Sansa), či změní jejich charakter (Stannis). Martinovy knihy jim taky moc nepomáhají, protože Hostina pro vrány je dost slabá, a i v Tanci s draky je konec v nedohlednu. Proto je asi první půlka páté série tak chladná a bez jiskry a pěšáci povětšinou vyčkávají na jednotlivých políčkách šachovnice. Ovšem poslední tři díly jsou opravdu nářez. Nadávat na tvůrce seriálu je jednoduché, ale když se autor knih k ukončení nemá, musí to za něj udělat scénáristé. I když občas bez citu s pomocí brutální síly. ()

hansel97

Čistý fan service, nevyrovnaná a utahaná série, která slouží jako překlenutí do další série se snahou přeskupit hrdiny po celé zemi, což ale trvá 10 z většiny krutě nudných hodin. Opulentní epos bez jakéhokoliv děje prvních 6 epizod, který jen vystavuje na odiv svůj rozpočet a jinak je vlastně úplně zbytečným počinem. Dalším problémem je z většiny obrovská předvídatelnost, i pro nás neznalé předlohy. Konec série naštěstí zvládá vtáhnout diváka zpět do děje podobně jako v předchozích sériích. (nejlepší epizoda - Hardhome) ()

Kaka

Pátá série je vizuálně rozhodně nejpodmanivější ze všech. Nejvíce působí jako vysokorozpočtový blockbuster spíše, než jako temný fantasy seriál ze středověku. Bohužel ale logicky tím pádem přes všechnu svojí opulentnost a eye-candy look ztrácejí postavy a především tempo celé série, které se nebetyčně drolí především uprostřed a je obrovsky znát, že tvůrci tak trochu vaří z vody a snaží se načechrávat něco, co by standartně bylo vyřešeno během 4-5ti epizod. A to ještě k tomu dost nešikovnou formou (religiózními prvky apod.) Závěrečné tři epizody zachraňují tuto sérii od zážitkového průměru. ()

• Místo použité pro Daznakovu jámu bylo Plaza de Toros ve španělské Osuně, aktivně využívané pro býčí zápasy. (mikki089)
  • Ve scéně, kde sedí poražený Stannis Baratheon (Stephen Dillane) opřený o strom, jde vidět černou nabíječku na notebook, která mu trčí z pravé nohavice. (Duoscop)
  • Tato epizoda vyžadovala vysoký rozpočet na CGI a dostala se do bodu, kdy štáb vizuálních efektů musel požádat HBO o další peníze. (mikki089)