Hra o trůny - Série 6 (2016) (séria)

Vichry zimy (S06E10)

(epizóda)
  • USA The Winds of Winter
Z nakrúcania  - D.B. Weiss, David Benioff

Daenerys se chystá na cestu do Západozemí. Jon a Sansa sjednocují sever a Jaime se vrací domů. (KajusaK)

Z nakrúcania  - D.B. Weiss, David Benioff

kiddo

ZUPA KULTIVOVANÉ SPOILEROIDNÍ POZNÁMKY ZE SLEDOVÁNÍ. Klady: Ačkoli tahle epizoda byla objektivně příšerná, ať brána samostatně, nebo ve vztahu ke knihám, z nějakého důvodu jsem se při jejím sledování nemohla přestat chechtat a užila jsem si ji nejvíc z celé série. Ok, opravdové klady: Vysoká věž, Staré Město, Carice van Houten, které je na tenhle seriál až příliš dobrá, a konfrontace Larry vs. Argus Frey, během níž se chvílemi zdálo, jako by se na scénu dostavil Jaime Lannister. Zápory: 1) Lidé v produkci se můžou přetrhnout, aby tuhle obsahovou šitku učinili aspoň trochu koukatelnou, jenže zatímco minule se jim to víc než povedlo, tentokrát se zmohli jen na samoúčelné čichání vlastních prdů. Fakt jsem přesvědčená, že bych pro tu nekonečnou montáž a nedramatické drámo v Králově přístavišti našla něco méně pompézního, stylově vhodnějšího a obsahově výstižnějšího než ten utahaný klavír, kvílící smyčce a dramatické vřískání. 2) Tak je to oficiální, lidi: Marge žádný plán boje neměla a její spolupráce s Vrabčákem Lorasovu situaci přinejlepším nezměnila, přinejhorším umocnila. Zatěžko si představit, co ho čekalo původně, když veřejné ponížení, vzdání se jména i dědictví a nucený vstup do sekty je prezentován jako ta lepší možnost. 3) Jak říkám, na kostýmním se asi fakt zbláznili. Aneb když nemáš charakterový vývoj jak podložit a tvá postava nemá osobnost, vykradni Sněhurku a flákni tam šaty zlý královny. 4) „Hele, Dabide, co myslíš: když dáme Varysovu roli i proslov Qyburnovi a necháme Qyburna přednášet ten proslov Pycellovi, nikoli Kevanovi, přestože z hlediska významu té řeči to absolutně nedává smysl, budou si snobi myslet, že jsme tu scénu z knížky úspěšně adaptovali?“ 5) Existoval z hlediska příběhu jeden jediný důvod, proč musel být Lancel zaveden pod septum, anebo jen někdo nedokázal přijít na jiný způsob, jak nám ty flašky s divokým ohněm ukázat? 6) Je roztomilé, jak je čtyřicetiletá Cersei označována za „novou krev“, když byla u moci už na začátku seriálu. 7) Uhm… jsem zmatená, protože tohle fakt není Carol a já nechápu, proč její změnu v něco hodně vzdáleně podobného Cersei všichni pokládají za přirozenou a logickou, přestože jí nic nepředcházelo. A jo, zdráhám se ji označit za Cersei, protože Cersei rozhodně nechlastá, nezavraždila Roberta a nelže o incestu proto, „že jí to dělá dobře“. A rozhodně neplejtvá vínem. 8) Jasný, sundejme Gregorovi helmu, proč ne. Tématem téhle epizody koneckonců JE „ambivalence, nejasnost a náznakovost jsou dobré leda tak pro buzny“ a tématem celé série bylo „musíme to hovado, které píše knížky, za každou cenu předběhnout v každém jednom odhalení, protože sami se na nic nezmůžeme.“ 9) Btw těším se, až se mi někdo pokusí vymluvit, že kdybychom z Králova přístaviště neviděli za celou sérii nic než ty sekvence z poslední epizody, mělo by to nějaký výrazný dopad na význam, zábavnost a smysl tamní linky. S menšími úpravami se Cersein převrat mohl odehrát hned dna začátku a dějová linka by se nijak nezměnila, protože nic, co jejímu závěru předcházelo, se do něj nijak neotisklo. 10)Tommenova smrt zjevně není u prdele pouze Cersei, které by na ní kvůli jistému proroctví mělo záležet ze všech nejvíc, ale zjevně i produkci, protože byla natočena pomalu jak něco ze sitcomu. Na druhou stranu chápu, že předstírat zájem o blbounka bez osobnosti určeného výhradně pro proměnlivé potřeby zápletky nemohlo být nijak lehké. 11) Edmure je zpátky v cele ve Dvojčatech? Ehm… co? To se jako ty jeho roztleskávačky, které se kvůli němu vzdaly Řekotočí, jen tak bez protestu smířily s tím, že jejich pán bude znovu zavřen? To si Edmure nevyjednal žádné podmínky? Mmch, nesliboval mu Jaime, že mu umožní vrátit se k Roslin a uvidět svého syna? A pokud to celé byl blaf, tak proč ho Freyové nezavraždili? Řekotočí už mají, dědice taky, Černá ryba je mrtvý, Edmure je nebezpečný, protože by mohl vyburcovat vazaly, a na vyjednávání není potřeba, páč dávno není s kým vyjednávat! 12) A přesně tohle je důvod, proč nemůžu brát vážně teorie o tom, jak dějové linky v seriálu ubíhají každá jiným tempem. Je totiž absolutně nemožné, aby o Jeorově smrti věděl Tyrion a Stannis už ve 3. sérii, aby se zpráva o Danyině neexistujícím obležení dostala až na Zeď, aby Olenna věděla o zkáze svého rodu v tu samou epizodu, kdy k ní došlo, a aby úplně každý věděl o smrti Tywina Lannistera, a zároveň se zpráva o smrti velitele Noční hlídky nedostala do Citadely, která se zabývá exkluzivně věděním. A ne, Aemonovo stáří nic neomlouvá, protože opakuju: Stannis, Tyrion, a tedy Královo přístaviště. 13) A Sam svou promrdanou dějovou linku, během níž se nic nestalo, zakončuje epickým sitcomem, při jehož sledování bojuju s nutkáním umlátit někoho palicí. A opakuju: s Fialkou a Monstrem, kvůli nimž se vysral na Jona a vědomě nechal svoje bratry napospas Bílým chodcům, teď bude jako co? 14) OCH, TAK ON DORAZIL BÍLÝ HAVRAN? To jako ten samý, co přišel už na začátku druhé série? OK, mám tři vysvětlení: a) DD na havrana z Dračího kamene zapomněli, b) je to retroaktivní kontinuita, zima v seriálu skutečně až doteď nenastala a opět se dokazuje, že Shireen nemusela být upálena, anebo c) všechno mezi první epizodou druhé série a koncem šesté série se odehrálo v rozmezí toho jednoho měsíce, které bílý havran potřeboval, aby překonal vzdálenost mezi Citadelou a Zimohradem. Vzhledem k všudypřítomnému teleportování hlasuju pro C. 15) „Hele, Dabide, co myslíš: pokud vezmeme Wyllino ‚he was good, he was kind and the Freys murdured him‘ a fláknem to Davosovi, budou to brát snobi jako dobrou adaptaci a ujde jim, že kdyby Davosovi na Shireen fakt tak záleželo, mohl se o ni začít zajímat dřív než rok (?) po její smrti? 16) Btw dobré vědět, že Jon furt kašle na starkovské tradice, nestíná hlavy, a teď už za sebe dokonce nechává věšet. Stark s katem, dámy a pánové. 17) A Sansino vysvětlení, proč kurva Jonovi neřekla o Malíčkově armádě, se omezuje na „Sry, vole, je mi to líto“. Jaksi furt nechápu, proč Jonovi nic neřekla. 18) Lannisterové vyhlásili válku Dorne a Tyrellům? A to jako kdy, v té půlvteřině, kdy jsem se zrovna nekoukala? 19)„Hele, Dabide, co myslíš: když do Dorne vrátíme dvě hlášky z Doranova projevu a dáme je arbitrárně někomu, kdo tam nemá vůbec co dělat, přestanou ti vošklivoučtí snobi říkat, že jsme Dorne totálně posrali?“ 20) Daario jako král zátoky Otroků. OK :-D Koneckonců se nedá říct, že by pro tu roli byl k dispozici někdo daleko vzdělanější a kvalifikovanější, žáno. 21) OK, jak se změnila Tyrionova pozice, když je najednou „povýšen“ z výhradního rádce a vicevládce na pobočníka, a proč byl „povýšen“, když Dany ještě před týdnem protahovala držku, jak všechno v Meereenu podělal? 22) Jak je možný posrat freyské koláče, ví Bůh, ale DD to dokázali. Původní náznaková scéna, která nepozornému člověku snadno ujde, změněna v doslovnou amatéřinu a domrdána tak, aby ji pochopil i podprůměrný ústavák. Jak Arya sama bez pomoci namlela dva chlapy do koláčů, navíc v hradní kuchyni a během oslavy, řešit nebudu, spíš mě zajímá, proč z té scény mám mít orgasmus, jako by byla bůhvíjak kulervoucí, když z Aryi dělá strašidelného psychopata? Tohle není chvíle na pleskání rukama, tohle je upřímně děsivý. Jo a teleportace. 23) A řady progresivních středověkých ateistů se nám rozšířily o Sansu, která si uvědomuje, jak je víra dětinská. Protože proč ne. 24) Uhm, middlefinger chce železný trůn? jasnýýýýý, DD, jasnýýýý :-D 25) OK, takže Bran skutečně neměl jinou roli než sloužit jako prostředek k expozici. Furt nechápu, co to znamená „stát se tříokým havranem“. A proč je pro Brana, který mrzne u Zdi pod stromem a je pronásledován Bílými chodci, zrovna teď tak důležité dozvědět se, co bylo v tý věži? 26) Jon = Ned + Lyanna. Chápu. 27) Jech, po tom děsném souboji jsem si nemyslela, že je možné věž Radosti dojebat ještě víc, ale oni to dali. Poslední zbytky tajemnosti, snovosti a náznakovosti odstraněny, všechno naservírováno doslovně jako kterákoli jiná scéna a to odhalení je jako takové na hovno, protože o něm neví nikdo než Bran. Abych parafrázovala: „The Winds of Winter prove that DD are truly the masters in the art of ruining things“. 28) Lidi, koukněte, jak DD vylepšili Sansu, která byla v knihách tak děsně pasivní, a udělali z ní někoho, kdo pasivně sedí na důležitých zasedáních, mlčí a bez přispění čumí, jak ji její bratr obírá o dědické právo! 29) Oceňuju, že Lyanna vysvětlila, proč nulová podpora ze strany severských lordů nedávala smysl, ale to nemění nic na tom, že původně odmítla Jona a „Sandru“ podporovat i ona. 30) „Podporuju jen krále Severu, což je Stark, a proto budu ignorovat jediného Starka v místnosti a nominuju na tu pozici vymatlaného idiota, bastarda a dezertéra, který většinu z nás nepřímo povraždil a původně s Boltony vůbec bojovat nechtěl!“ 31) „Hele, Dabide, co myslíš: když do poslední epizody obsadíme lorda Manderlyho a jen tak mimochodem zmíníme, že ho Starkové prostě nezajímali, odpustěj nám snobi, že jsme šest let opomíjeli pravděpodobně největšího starkovského loajalistu na kontinentě?“ 32) Jon Sníh že má přezdívku „bílý vlk“? Na základě čeho ji dostal, po tom viditelném škrtu v rozpočtu, který po Duchovi zbyl? 33) A máme tu jednoznačně nejhorší ukázku teleportace vůbec. Varys musel do Oštěpu dorazit jasně před desátou epizodou, když už byl s Ellariou na plánu Danyiny podpory domluvený a pak buďto musel i s Martelly urazit celou vzdálenost až do Meereenu, nebo se s těmi obřími flotilami museli sejít na půli cesty. Buď jak buď: JEŽIŠIKRISTE. A pokud mi nějaký miláček chce tvrdit, že přece filmový čas se od toho reálného liší a ta cesta klidně mohla trvat půl roku, doufám, že mi dokáže i vysvětlit, proč se Sam s Fialkou courali do Citadely celou sezónu. Opakuju: JEŽÍŠIKRISTE!! () (menej) (viac)

LukH

Game over by Cersei! Jediná epizoda, kterou hodnotím samostatně, a to zejména kvůli úvodním 22 minutám - zatímco rudá svatba (tři série zpátky) mě šokovala svým šíleným obsahem, "soudu se Cersei" se podařilo mě dostat nejen obsahem, ale i fantastickou formou podpořenou nejlepším hudebním podkresem od začátku seriálu. ()

Kaka

Dokonale odladěná scéna výbuchu v Kings Landing. Trochu připomíná sekvenci z Helms Deep z Pána Prstenů. Nové pakty ve Winterfell a neúnavná Daenerys, která si očividně padla do oka s lady Greyjoy, si jde nezadržitelně pro svoje Seven Kingdoms. Sedmička bude mela i s přihlédnutím k tomu, že zatím ze Zombíků je odkryto jen velmi málo a určitě budou hrát v dalších řadách prim. ()

SimcaJB

Tentokrát se poslední díl opravdu vydařil. Vše, to co jsme od posledního dílu očekávali, tak se stalo. Ale stalo se o hodně více, než by fanoušek od knihy a od seriálu čekal. Posledním díl řekl, že už jsou kostky vrženy, celých 59 dílů to byl úvod pro to, aby se postavy, které zažili mnoho utrpení, postavili za své sny a přání. Nad tím, co bude v dalších sezónách žádní fanoušci ani nepřemýšlí. Má přijít zima a s ní armáda nemrtvých v čele s Nočním králem. Bude to velké. Postupně se odbyde mnoho bitev, ve kterých se bude bojovat o království, o korunu a samozřejmě o to, aby to co přichází ze Severu za zdí, bylo poraženo.100 % ()

Kimkong

Další kvalitní díl, ale jeden z mála v této sérii. Likvidace spousty hlavních postav bravurně natočená, napínavá a obohacena o zajímavou hudbu vymykající se zbytku. Tommen, to slaboch a vždy byl. Alespoň mají různorodé krále. Citadela vypadá hezky, jen ti lidé tam jsou mimo realitu. Johnův pův poodhalen. Jeden z nejsilnějších momentů seriálu. Měla to být spíše závěrečná scéna. Lady Mormont opět výrazná postava a další pokud na krále severu. Závěr patřil Daenerys jen proto, aby nás bylo odhaleno, co bylo slíbeno snad již v první epizodě. ()

• Epizóda bola dovtedy najdlhšia v histórii seriálu (68 minút). (Arsenal83)
  • Sept Baleora bol zastúpený reálnym natáčaním v meste Girona v Katalánsku a jej slávnej katedrály. (Arsenal83)