Hra o trůny - Série 8

(séria)
USA / Veľká Británia, 2019, 7 h 8 min (Minutáž: 54–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Peter Dinklage, Lena Headey, Kit Harington, Emilia Clarke, Sophie Turner, Maisie Williams, Nikolaj Coster-Waldau, John Bradley, Alfie Allen, Rory McCann (viac)

Daenerys představí svým věrným plán na osvobození celého kontinentu. Tyrion motivuje Jona k další akci. Jon s pokorou přijímá svou roli. V Drači jámě se rozhodne o vládě nad Westeroskými královstvími. Hrdinové ságy jdou vstříc svým dalším osudům. (DavidWark)

T-pack

Hlavní komentář mám u seriálu jako celku. Ale poslední série je tak nasírací, že si zaslouží vypíchnout jako dost možná ten největší pád na držku v televizní historii. To, co bylo v minulých sezónách postupným úpadkem kvality psaní, se rázem promění na přímou zradu všeho, co v začátku činilo seriál skvělým. Fuč je rozvážnost a pozvolné tempo, které vytvářelo prostor pro vykreslení úplného kontextu celého konfliktu. Postavy najednou zoomujou po celym Westerosu, jako by odemkli fast travel ve videohře. Navíc  ze všeho toho zběsilýho přesouvání asi prošli lobotomií, nebo nevím, jak si jinak vysvětlit jejich stupidní chování. Kde se dříve postavy ve střetech jedna s druhou přechytračovaly, a nikdy jste si nemohli být jistí, kdo na šachovnici získá výhodu, tady už jen s úžasem sledujete, která postava z toho vyjde nejvymaštěněji. Z dialogů přestane být cítit napětí, všechny repliky jsou přímou reakcí na to, co se stalo před chvílí. Nejeden obyvatel Westerosu je osobnostně vykastrován. Jestli jste si ty postavy někdy v začátku oblíbili, poslední série vám vezme všechny důvody mít je ještě rádi. Ty světlé výjimky, jako třeba the Hound nebo Euron možná podrží tu poslední hvězdičku hodnocení – ti, a alespoň ta malá milost, že tohle ostudné scenáristické patlalství skončilo relativně rychle a nemučilo nás další dvě plný série. Přesto na hořké pachuti s odstupem přidává vědomí, že ze Star Wars projektu, kvůli kterému se zjevně Benioff s Weissem na GoT vyprcali, nakonec nic nebylo, a dvojici to ani tak v branži totálně nezdiskreditovalo. ()

SamVimes

Snad není třeba diskutovat o nevídaných produkčních kvalitách osmé řady Hry o trůny, o opulentních kulisách i kostýmech, podmanivém soundtracku, filmových tricích a fantastické kameře, zejména v samotném finále. O čem diskutovat asi musíme, jsou scénáře. V prvních řadách byla Hra o trůny stejně jako její knižní předloha převážně tažená postavami. Proto její postavy působí tak živě a trojrozměrně, proto se celý příběh neustále košatil a bobtnal do šířky a proto má George R.R. Martin takové problémy, dostat postavy tam, kde by je v zápletce potřeboval. Tímto stylem mohl seriál skončit jedině za dalších patnáct sérií anebo kdykoliv, ovšem náhle a bez katarzí, bez rozumných uzavření rozběhnutých dějových linek. Ani jedno z toho není použitelné řešení. Benioff s Weissem se před dvěma sezónami rozhodli zamířit ke konci a nechali si to na třináct epizod. Aby to zvládli, museli zmíněné vyprávění tažené postavami nahradit vyprávěním taženým zápletkou. Místo toho, aby nechali figurky pobíhat volně po šachovnici, začali jimi tahat zpátky k sobě a směrem ke důležitým dějovým bodům. Je pravda, že času zbylo opravdu málo a třeba alespoň několik epizod navíc by seriálu prospělo. I tak ale letos tvůrci se zkratkou pracují převážně obratně a kromě zásadních událostí nechávají postavy i vydechnout a užít si spoustu malých charakterních momentů, neobvyklých setkání nebo „nepodstatných“ dialogových výměn. Na pár místech ta zkratka byla až příliš velká, něco se opravdu dalo vymyslet (nebo vysvětlit) lépe. Nicméně mě mrzí, že tentokrát internet trůnovskou mánii obrátil k soutěžení o co nejhorší nadávky showrunnerům, k úsměvným peticím a okázalému chlubení se nepochopením charakterů postav, když mluví o neopodstatněných rozhodnutích, ke konstruování chatrných alternativních řešení, ke kritice za úplně všechno, od údajné předvídatelnost i nepředvídatelnosti přes zkratkovitost a nudu až po plivání na fanoušky a fan service. Mrzí mě to, protože tvůrci totiž dokázali zhmotnit všechny ty věci, které se v začátcích jen naznačovaly, a my ani nedoufali, že je reálně uvidíme (a nebudou jen zmařeny další náhlou událostí, jež děj dál rozkošatí), dokázali dodat epické bitvy, ždímat emoce z úmrtí, zrad, shledání i loučení. A dokázali dát skoro všem postavám tak kvalitní a smysluplné konce, v jaké jsem ani nedoufal. Všech šest epizod jsem si strašně užil a tvůrcům za tuhle evidentně nevděčnou práci děkuji. ()

VanTom

První dva díly svedly všechny relevantní postavy na Zimohrad a nechaly (je) důkladně pocítit nervózní ticho před bitvou s nemrtvými, ve výsledku sice tmavou, nepřehlednou a takticky pofiderní, přesto intenzivní a zmatkem na bojišti o to víc vtahující. Tryzna nad padlými pak neměla dlouhého trvání, protože se spěšně (= lehce uspěchaně) zamířilo do Králova přístaviště vyřídit si účty se zrádnou Cersei. Když jsem si už myslel, jak vše směřuje ke "šťastnému" konci, stalo se něco děsivě masakrálního, co mne zcela uzemnilo (a rozhodně k tomu nedošlo zčistajasna, náznaky se objevovaly dlouho předtím a jednání dotyčné vůbec nepovažuji za zkratkovité, natož z "prstu vycucané"). Finální, 73. epizoda pak v nostalgickém, hořkosladkém ladění pomalu, důsledně i důstojně uzavřela osudy přeživších, včetně nečekané volby nového krále. Co říct víc? Za mne naprostá spokojenost. Nenechal jsem si 8. sérii zkazit pozérskou vlnou neopodstatněného hejtu a vysloveně si ji užil, tvůrci (režie, výprava, triky, herci, scénář, hudba) mě dokázali překvapit, potěšit, šokovat i nadchnout a velkolepou 10letou cestu (prozatím) největšího seriálu všech dob zdárně uzavřeli (na těch 6* ale ne :-)). ()

Pump

Absolutní a ultimátní závěr. Být v kůži Daenerys, udělal bych to stejně !!! Vždyť měla ve všem pravdu, lidé se mohli vzepřít tyranii. Připomíná mi to současnost, Afrika a její obyvatelstvo místo dřiny volí parazitismus .... ()

stitch7

// Dokonáno jest. A proč vlastně? Fakt bylo v úmyslu narvat Long Night a závěrečné rozzuzlení do šesti dílů, nebo CGI pojmulo veškeré prachy? Nebo to byly snad neskutečné honoráře pro herce? Tak či tak, finální sezóna nefunguje. Nemůže. Ne, já bych fakt neměl problém s tím, kde postavy ve finále skončily, mně vadí to, jak se tam dostaly - jednoduše nijak. Většina momentů nemá dostatečný build up, a tak scény vyzní naprosto retardovaně. A můžeme tu zkratkovitost obhájit, když můžeme dva díly bezcílně plkat a vtipkovat s mlékem obrů? A podotýkám, že by mi to vůbec nevadilo, pokud by to nebylo na úkor jiných, podstatnějších dialogů / scén. A jsem schopný si domýšlet - díky tomu jsem s chováním Daenerys v páté epizodě problém neměl, instantní otočku Jamieho ve čtyřce ale fakt nedávám. Spousta momentů se nějakým způsobem dalo obhájit, kdyby D&D nebyli líní a se scénářem si nevytřeli... podlahu. I tak ale zbydou idiotské teleporty a nekvalitní střihy. Pokud vám tedy stačí naprosto vykuchané, zkratkovité a ultrarychlé dění, poslední sérii si užijete. Jinak nejspíš ne. A my máme za toto být vděční? Jako proč? A srovnávat třetí epizodu s Endgame WHAT? Jenom proto, že od sebe tyto kinematografické momenty dělí krátký časový úsek? " N E N E CH T E S E V Y S M Á T " ()

Ichabod

Když jeden z nejepičtějších seriálů zkončí tím, že je mi vše vlastně jedno, tak je něco špatně. Poslední sezóna měla své momenty, poslední díl je totální průměr a blbost za blbostí. Scénáristické zkratky nás obírají o vztahy k postavám, jejich kolikrát hloupá rozhodnutí vedou jen k nezájmu o další dění. "Srdceryvné" loučení Starků mi bylo ukradené.... A to je asi největší šok z posledního dílu - bylo mi to jedno :-D ()

cpt.Lynch

Namísto grandiózního vyvrcholení nejlepšího fantasy seriálu všech dob zůstává nahořklá pachuť a mírné zklamání. Jako by všem (a hlavně scénáristům) došel po 8 letech dech a chuť. SPOILER:1. 2. První dvě epizody jsou nudné a plné bezduchých dialogů. 3. Boj s nemrtvými napínavý, ale dost potmě. 4. Čtvrtý díl v duchu přesunu na jih, a jen jakousi přípravou na poslední dva díly. 5. Likvidace Králova přístaviště apokalyptických rozměrů. Jen díky tomu že se jedná o fantasy a vymyšlený svět mě z toho nejímala hrůza (nešlo se tak ztotožnit). Změna hlavní hrdinky nelogická. Na změnu jejího chování o 180 stupňů se sice snaží (dost strojeně) poukazovat předchozí díly osmé série, ale je to málo, mělo se začít už v předešlých sériích (to že nechala upálit dva velmože, kteří nepoklekli, je dost málo). 6. Nějak uplichtit konec s těmi málo hrdiny co zbyli. Nostalgická nota, která mi někdy připadala, že už se nejedná o seriál, ale spíše nějaký bonusový díl. Volba krále trapná. ()

vyfuk

Tak jsem nějak z toho všeho zapomněl, že jsem sérii vlastně viděl. A měl bych ji okomentovat. A nebo jsem jenom chtěl zapomenout, že bych to někdy viděl. Jak se to vezme. Asi bych vyloženě nebyl jeden z těch, kteří by seriál automaticky zahazovali v dál a nadávali na něj horem pádem. Přeci jen, po čtvrté sérii seriál pro mne teoreticky stejně skončil. Sedmá série se ukázal jako maják naděje. Ale určitou béčkovost, tuctovost a odfláknutost nyní vyčichli i ti nejzarytější a i ti sebenormálnější. Asi je důležité zmínit to, že tvůrci to někdy mysleli stále dobře. I přesto je zde několik faktorů, které tvůrci jednoduše obešli. Některé vyvstali na povrch hned první dny, některé se z různých vtípků a memes objevují vlastně do dnes. A možný i budou. Asi jsem zapomněl na všechny ty hrůzy co vadili i mně. Asi je to tak lepší. Nic to nezmění na tom to, že pro spousty lidí je seriál zničen a znehodnocen. Já se na to tak nedívám. I přesto, koukat na tento seriál jen do čtvrté série je v celku hloupé. A doufat, že pátá a šestá nebudou tak stupidní jak byli, že sedmá je stále maják naděje a poslední vlastně nestojí za nic je hodně naivní. Je to prostě konec, co si fanoušci nezasloužili. Teď už nezbývat než doufat, že se Martin nějak uklidní a dokáže žít ještě několik let a dát těm asi nejzarytějším to, co vlastně chceme. Konec knižní série. Modlíme se ke všem sedmi novým a starým bohům! ()

luksky

Nasleduje i spoiler!!! Konečně sme se dočkali ukončení tohodle suprovního seriálu, který nam dal spousty různých postav, at už milých, či zlých, spoustů zvratů, které nikdo nečekal..ale v poslední serii nam dal uplné hovno..ukončení seriálu stalo uplně za prd a když čloěk popřemýšlí nad všemi postavami a vším co bylo...ach jo :-( Proč se drží pořád tajemství nasledníka trůnu, když z něj stejně pak udělaji jen trosku? Kdo vlastně byl Noční král? Jaj, těch otázek je tolik .-( Za mě velké zklamání :-( Snad se to ještě zachrání knihou..pokud vůbec někdy nějaká vyjde.. ()

andalin

Jdu dělat, že tohle nikdy nevzniklo... Cinematic zážitek úžasnej, ale ten příběh? Největší seriálovej oříšek posledních let a takhle uspěchaně to dojebat... ()

Soweek

Tak píšou to tu všichni a je to pravda. Osmá série bohužel pohřbila trůny. Nehodnotím teď ani tak jak to celé dopadlo, to je samozřejmě na autorech a divákovi nezbývá než se smířit s tím či oným osudem své oblíbené postavy. Hodnotím jakým stylem se to celé ke konci dobralo. Autoři bohužel nechávali osudy a dějové linky všech svých cca 50 hlavních postav do poslední série otevřené a celé se to pak pokusili během šesti dílů uzavřít. Jenže něco co se rozvíjí po sedm sérií prostě nejde jen tak jednouše ukončit a celé to pak působí hrozně uspěchaně a zprzněně. GOT nakonec trpí stejným nešťastným osudem, jako Lost, HIMYM nebo Dexter, kde také poslední sezóny kompletně zprznily jinak výborné seriály. ()

doupiq odpad!

Všichni jsme čekali, že zkratky v předešlých sériích povedou k uspokojivému konci. Vedly ke kýči, braku, odpadu, a podařilo se jim zpětně znehodnotit přespočet dílů, ve kterém se zkratky objevily. Benioff a Weiss navíc působili tak arogantně, pohrdali fanoušky i herci (někdo studuje předlohu, je její fanoušek, a když přijde s návrhem, tak ho pošlou do prdele, že oni ví nejlíp...?), a uspěchali celý závěr proto, aby mohli jít posrat Star Wars. 0/10 ()

3 AM Code

Scénáristi bohužel v třetím díle zakroutili volantem tak, že jim zůstal v ruce po zbytek epizod, takže závěr je prostě veselé hoblování stěň ulice (chvíli levá, chvíli pravá) zakončené nárazem do zdi. ()

Kienast

Seriál, který byl tak moc výjimečný a skvělý, že si nastavil laťku tak moc vysoko, že to prostě nešlo ukončit takhle rychle. Kdyby to bylo natažené do dvou dalších sérií a mělo to alespoň scénář z poloviny tak dobrý jako z předchozích sérií chrochtal bych blahem ... Takhle ve mě zůstalo jen hořkost nedotaženého fantasy dobrodružství, které dává totální K.O. všem fanouškům o kterém se bude ještě dlouho diskutovat a litovat. 6/10 ()

Benedygtus

8. Serie je pro me zklamanim. Logicky chyby, ocekavatelny dej a spoustu infantilnich zaberu(zvlaste posledni dil), ktere me k cele serii zkratka nesedi. Kdyby 8. serie byl jiny serial s jinymi postavami tak by cloveka mohlo napadnout, ze to je neco jako GoT jen podle draku a to je proste malo..Osobne mi prijdou spis zabavne vsechny ty chyby s kelimkama apod, ale mozna to prece jen trochu ukazuje na nejaky spech a chut kout zelezo dokud je zhave... Fakt, ze se od 8. serie uz G. R. R. Martin uplne distancoval je asi varovani samo o sobe. I tak serial jako celek je fenomen a myslim, ze se stal i kultem. ()

Sayko

Tvůrci se nemohou zavděčit všem, tak to prostě je. Mnoha lidem se tato série nebude líbit kvůli množství kravin, které se zde vyskytovaly, ale mně bylo naservírováno přesně to, co jsem od seriálu očekával už od první série. Velkolepé bitvy, draci, boj o železný trůn, obří armády, nečekané zvraty atd. Přesně tohle ve mně vyvolalo pocit spokojeného diváka, díky! ()

Hanys_

Herecky, řemeslně fakt špička - pachuť zůstává asi jen z moc tmavé bitvy u Zimohradu a toho uspěchaného závěru. Snad Martin někdy ty knížky dopíše, ať můžeme porovnat to finální rozuzlení. ()

Esgalnor

Od série, která zakončuje epickou osmiletou cestu seriálu, jenž se stal revolucí na poli televizní zábavy, čekali všichni všelicos. A právě to jí uškodilo nejvíc - modré hodnocení čtyř epizod po odvysílání té poslední svědčí o všem. Bohužel se totiž tvůrci rozhodli vše ukončit v pouhých šesti epizodách a zde nastává kámen úrazu. Problém trčí v uspěchanosti děje, který ač postupuje přímočaře, mnohdy diváky nutí si domýšlet. Tempo je najednou až moc rychlé a ne každému to sedne. Když je navíc série o zásadním mentálním přerodu jedné z hlavních postav, je nedovysvětlenost překážkou. Přesto si nemyslím, že ta nenávist k osmé sezóně je oprávněná. Je totiž nesmírně těžké ukončit kolos jako je tento, který se pro spoustu lidí stal jakousi modlou, něčím nedotknutelným. Je pravda, že ne všechno D&D zvládli, některé momenty jsou nesmyslné, některé (i zásadní) dějové linky totálně vyhoří. Tady už ale jde jen o to, dovést vše do svého konce. Je to znát, to bohužel ano, ale způsob, jakým se to do završení dostane, sotva mohl být (na tak malém prostoru!) lepší. Osmá série není nejlepší sérií seriálu. Rozhodně je ale mnohem lepší než ta předchozí a jako konec funguje skvěle. Je jen škoda, že to opravdu šlo lépe - showrunneři bohužel nejsou nejlepší scénáristé a když se dostali mimo předlohu, hodně tápali. Možná to v rukou někoho jiného opravdu mohlo dopadnout jinak, jenže to je "kdyby", které je zbytečné řešit. Stálo to za dvouleté čekání? To ať každý posoudí sám. Kdo však seriál sleduje, jen aby měl důvod si stěžovat, možná si těch sedm hodin života může ušetřit pro něco lepšího. ()