Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa Esgalnor k tomuto seriálu (12)

Dračí kámen (2017) (S07E01)

Za perfektní začátek navyšuji na pět hvězd! Jinak jde o takový klasický, lehce nadprůměrný první díl, jehož cílem je nás po roce uvést do obrazu. Kromě úvodu se tu nestane nic zásadního, každopádně hraje do toho hezká hudba, pěkně se tu rozvíjí charaktery, a nenajdete tu jedinou nezáživnou linku (především ta s Aryou je skvělá, na to, jaká bída to byla v páté sérii...). Prostor tu dostanou i vedlejší postavy série minulé, Ohař se Samem, no, konec je pak jen třešničkou na dortu, která říká, že tohle bude EPICKÉ. ()

Za bouře zrozená (2017) (S07E02)

První dvě třetiny jsou notně pomalejší, děj se při nich moc neposune - tyto části ale místo na akci spoléhají na brilantní scénář a skvělé výkony hlavních herců, především tedy na Dragonstone, kde excelovali všichni (dokonce i Daenerys ze sebe vymáčkla trošku herectví). Dočkáme se opět Sama, jehož část je výborná, stejně tak Aryina (jak byla jejich místa nudná v minulých dvou sériích, aktuálně to jsou vynikající úseky). Na Černém hradě to pěkně víří, Sansa ukazuje, že je už úplně jinde, než kde byla ta uťáplina z první série. Mohla to být tedy nadprůměrná ukecaná epizoda - než přišlo posledních 15 minut. Nejprve člověka nadchne Aryino nečekané setkání, jen aby to ještě přebila poslední nadupaná desetiminutovka. Tahle série je zatím parádní, Hra o trůny je zpět na vrcholu. ()

Spravedlnost pro královnu (2017) (S07E03)

Sedmá série se zatím vyvíjí tak fantasticky, že pokud se zvládne udržet nastavená úroveň, půjde o (zatím) nejlepší sérii vůbec. Třetí díl je mnohem méně akční, než byly předchozí dva, ale daří se jim nádherně rozvíjet charaktery postav, posouvat je dál. První polovina, která se odehrává především na Dragonstone, je pěkně nahláškovaná a vtipná, jen aby epizoda skončila hořkosladkým a pro mě velmi depresivním momentem. Baví mě Sansa jako královna severu, ta pozice jí sluší. Posledních 15 minut je pak velmi, velmi intenzivní zážitek, který graduje až do finální scény, kdy skutečně zůstanete v depresi. Jedinou výhradu mám k chybějící Arye, ale věřím, že v další epizodě ji znovu uvidíme. ()

Válečná kořist (2017) (S07E04)

Není to to nejlepší, co kdy GoT předvedlo, ale jistojistě to nejepičtější. Hned třikrát jsem měl při sledování husinu, a to i přes tu výheň, která venku panuje - jmenovitě při návratu Aryi, při souboji Aryi s Brienne (jeden z nejlepších mečových soubojů v celém seriálu!), no a pak v momentě, kdy přilétla na scénu Daenerys s epickým „Dracarys!“ Skutečně skvělé, jediné čeho se děsím je to, že zbývají už jen tři díly... ()

Drak a Vlk (2017) (S07E07)

Nejlepší díl jinak dosti rozporuplné sedmé série - samozřejmě, na to fantastické finále sezóny šesté to nemá ani zdaleka, ale přesto se to výborně povedlo. Po třech epizodách scénáristické mizérie se asi tvůrci vzbudili ze zdrogování odpůrců seriálu a vše nám vynahradili ve finále. Úvodních čtyřicet minut v Dračí jámě bylo skutečně skvostných, pomalé tempo a zas pro jednou povedené dialogy notně navnadily. Navazující část v Zimohradu to pak ještě předčila - geniální plot twist (co se způsobu týče), Sansino odhalení a po dlouhé době zase významná smrt... Nádhera (a to jsem sice smrt této osoby očekával, každopádně ani zdaleka ne tímto způsobem). Bran pak po dlouhém očekávání využil svých schopností = další skvělá část. Theonovo nalezení ufiknutých genitálií byla vlastně jen třešnička na dortu... tedy co to melu, třešnička na dortu byla poslední scéna. Lidi, schyluje se to k masakru, držme si klobouky. Jediný problém mám s postavou Jona - a to takový, že mi začíná dosti lézt na nervy - Kriste, s touhle dementní čestností a hraním si na hrdinu, by v prvních sériích byl mrtvej ještě dřív, než Ned! Chápu, že je třeba seriál dovést do konce a zúžit okruh na několik hlavních postav... ale tady mě už Jon vyloženě štval. ()

Série 8 (2019) (S08)

Od série, která zakončuje epickou osmiletou cestu seriálu, jenž se stal revolucí na poli televizní zábavy, čekali všichni všelicos. A právě to jí uškodilo nejvíc - modré hodnocení čtyř epizod po odvysílání té poslední svědčí o všem. Bohužel se totiž tvůrci rozhodli vše ukončit v pouhých šesti epizodách a zde nastává kámen úrazu. Problém trčí v uspěchanosti děje, který ač postupuje přímočaře, mnohdy diváky nutí si domýšlet. Tempo je najednou až moc rychlé a ne každému to sedne. Když je navíc série o zásadním mentálním přerodu jedné z hlavních postav, je nedovysvětlenost překážkou. Přesto si nemyslím, že ta nenávist k osmé sezóně je oprávněná. Je totiž nesmírně těžké ukončit kolos jako je tento, který se pro spoustu lidí stal jakousi modlou, něčím nedotknutelným. Je pravda, že ne všechno D&D zvládli, některé momenty jsou nesmyslné, některé (i zásadní) dějové linky totálně vyhoří. Tady už ale jde jen o to, dovést vše do svého konce. Je to znát, to bohužel ano, ale způsob, jakým se to do završení dostane, sotva mohl být (na tak malém prostoru!) lepší. Osmá série není nejlepší sérií seriálu. Rozhodně je ale mnohem lepší než ta předchozí a jako konec funguje skvěle. Je jen škoda, že to opravdu šlo lépe - showrunneři bohužel nejsou nejlepší scénáristé a když se dostali mimo předlohu, hodně tápali. Možná to v rukou někoho jiného opravdu mohlo dopadnout jinak, jenže to je "kdyby", které je zbytečné řešit. Stálo to za dvouleté čekání? To ať každý posoudí sám. Kdo však seriál sleduje, jen aby měl důvod si stěžovat, možná si těch sedm hodin života může ušetřit pro něco lepšího. ()

Zimohrad (2019) (S08E01)

Na úvod nejkratší, nejočekávanější a snad i nejosudovější řady... docela slabé? Vyloženě zlý to nebylo, ale moc se tam toho nestalo a osudová znovushledání mě nechala naprosto chladným. Čtvrtou hvězdu dávám jen za naznačení velkých věcí budoucích. Díl samotný mě každopádně úplně nepřesvědčil, že osmá řada opravdu bude reparátem zpackané (fan service) sedmé - snad ale ty zbývající epizody budou konečně využité na maximum... A teda sledovat herectví Emilie Clarke je skutečně utrpení. Edit: Po druhé epizodě snižuju na tři hvězdy. Laťka je vysoko a tohle si čtyři nezasloužilo. ()

Rytíř Sedmi království (2019) (S08E02)

Vynikající vykompenzování mizerného pilotu - postavy se setkávají, jednotlivé osudy se prolínají ve spoustě srdceryvných momentů, které jasně slouží k tomu, že moment jejich smrti nás naprosto složí. Druhá epizoda nádherně balancuje na tenké hranici mezi fan service a kvalitním GoT dramatem, na které jsme zvyklí. Důstojná rozlučka všech postav před koncem většiny z nich. Připravte si kapesníky, bude to síla. Tento díl mě po rozpačitých dojmech ze sedmé a úvodu osmé řady vrátil do stavu, kdy věřím, že se konec povede. Konstantní husina a velká očekávání před třetím dílem. A dnešním vítězem je rozhodně Brienne, která si kradla všechny scény pro sebe. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

Hodina a půl konstatní husí kůže, hlubokého dýchání a neuvěřitelného napětí, které postupně vyraduje až do strhující závěrečné desetiminutovky. Spousta plot twistů, jedna z nejvíc strhujících bitev, co jsem kdy viděl. Sapochnik je génius a zas to dokázal, už teď se těším na jeho pátý díl. Vynikající. I přestože se díl odehrává ve tmě, všechno zásadní je krásně vidět, za což zvedám palec nahoru. A ta hudba byla dokonalá! Zpětně o hvězdu míň - ač režijně vynikající, co se scénáře týče špatné a dost slabé. ()

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

Po třech dílech kostrbatého zbrojení na zklamavší bitvu s WW jsme u toho, co GoT jde nejlíp - hře o Trůn. Čtvrtý díl funguje jako most mezi událostmi předešlými a nadcházejícími a činí tak skvěle - řekněme do 50. minuty, kde kvalitní GoT drama nahradí poněkud zkratkovitá eskalace událostí, která však byla nezbytná pro vývoj následujícího děje. Takže ty dvě scény (Bronn a drak) tvůrcům odpouštím, protože svou funkci navnazení na další epizodu plní výborně. A ještě: G. Christie je vynikající herečka, plot armor zřejmě mizí a jen škoda že WW i Bran se teď zdají trochu zbyteční. Zdá se ale, že Hra o trůny je konečně zpátky. ()

Zvony (2019) (S08E05)

Pro někoho může být pátý díl opět dalším zklamáním a obávám se, že v tom případě jej stejný pocit čeká ze šestého dílu. Pokud člověk ale přistoupí na hru D&D, bude spokojen. Pryč jsou geniální dialogy a brilantní scénář, bohužel. Teď se ale po sedmi sériích plánů začalo jednat. V hávu vynikající hudby nabízí Miguel Sapochnik další režijně špičkovou epizodu úžasně v druhé polovině vytvářející brutální atmosféru plnou chaosu a beznaděje. Některé z hlavních postav zahynou dost rychlým fatálním způsobem, který si možná nezasloužily, ale o tom, co si kdo zaslouží, GoT přece nikdy nebyla, že? Scénář je zase slabý a při zpětném hodnocení celé série to asi bude velkým minusem, pocit z epizody ale mám skvělý, to napětí mezi Daenerys a Cersei se snad dalo krájet. ()

Železný trůn (2019) (S08E06)

Tohle je opravdu konec, vážení. A lepší být nemohl. Co bylo osmé sérii kladeno za zápor, uspěchanost a nesmyslnost scénáře, je zde pryč a v pomalu nastoleném tempu poslední epizoda dává ZASLOUŽENÝ prostor, solidní dialogy a vlastní konec snad všem žijícím postavám, které se v seriálu objevily. Přesto to, soudě dle hodnocení, není dobře. A tak už mi v hlavě vyvstává jediný dotaz: Co víc jste chtěli? Pokud jste vydrželi 8 sérií proto, abyste sledovali, kam se děj vyvine, budete spokojení. Pokud jste těch osm sérií sledovali jen proto, abyste v pondělí ráno měli důvod si stěžovat, ušetřete 80 minut a ten odpad tomu napalte rovnou. Silné zakončení výjimečného seriálu s několika dost emotivními momenty - a já chci do Západozemí zpět. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci