Hra o trůny - Série 8

(séria)
USA / Veľká Británia, 2019, 7 h 8 min (Minutáž: 54–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Peter Dinklage, Lena Headey, Kit Harington, Emilia Clarke, Sophie Turner, Maisie Williams, Nikolaj Coster-Waldau, John Bradley, Alfie Allen, Rory McCann (viac)

Daenerys představí svým věrným plán na osvobození celého kontinentu. Tyrion motivuje Jona k další akci. Jon s pokorou přijímá svou roli. V Drači jámě se rozhodne o vládě nad Westeroskými královstvími. Hrdinové ságy jdou vstříc svým dalším osudům. (DavidWark)

kobliha

Spoiler ahead.. Pointu najvacsieho plot twistu z celej sagy som asi nepochopil.. Ockaval som, ze s faktom ze John je Targaryen, sa bude pracovat vyrazne viac. Mohol byt kludne 23. syn stareho Waldera Freya a sme na tom istom.. Takto vyplytvany potencial, to sa len tak nevidi.. ()

char_t

Nedůstojné zakončení. Velkolepé, to ano. Většinou obstojně natočené, oukej. Ale... První dva díly konverzační bez děje. Třetí díl vyloženě na facku, noční bitva natočená tak pitomě, že z toho jejich předraženého CGI nebylo nic vidět, a navíc silně připomínala počítačovou hru: Bezejmenná NPC padají po tisících, až nakonec zbydou jen hlavní postavy, které kosí nepřátele po tuctech a při životě je drží jen Plot-Armor. Pak pomaloučku došoupeme jednu či dvě vylosované postavy do finálních pozic a necháme teatrálně zemřít. Pche. Čtvrtá epizoda opět o ničem. Pátá pak CGI fest, kde aspoň byl vidět rozpočet, když nic jiného, ale jinak jsme tu dostali jen předpokládaný vývoj okolo obou královen, avizovaný minimálně sezónu předem. Šestá už jen scénáristické manévrování do závěrečných pozic, logic not included. Tucty neuzavřených dějových linií, a z těch uzavřených většina buď neobhájená motivací postav (jako to bývalo v prvních sezónách), nebo vyloženě vycucaná z prstu. Zachraňuje to jen rozpočet, brutální CGI a pár dobrých scén. Za mě 50 % a pevně doufám, že to GRRM dopíše, protože tohle mi prostě nestačí :-) ()

strikeman

Bez špetky emocí? Něco jiného než předchozí série? Odfláknuté? Ani omylem. Na jednu stranu chápu, že mnoho lidí mělo nějakou svou představu o osudu některých postav a vysnili si své zakončení a teď jsou rozčarovaní, ale právě nepředvídatelnost, drsnost, nesmlouvavost a bezohlednost k divákovým preferencím byla podstatou celého seriálu, nebo se pletu? 90% ()

HenryIvan

Všetci to poznáme, bol nám pridelený projekt, na ktorom však pracovať ani nechceme a radšej by sme sa videli pri niečom inom. Takto mi príde, že sa cítili D&D. Odflákli to ?? Ťažko povedať. Unáhlili to ?? Rozhodne. HBO bolo ochotné sponzorovať túto vysoko nákladnú rozprávku plnú intríg o čosi dlhšie, no keď na vás čaká Disney, nedá sa nič robiť. Zo začiatku som nebol až tak skeptický, prvé dva diely som si užil a aj atmosféra ( netreba zabudnúť na prevedenie ) tretieho dielu ako tak zakrývali scenár ako z rýchliku. Postavy sa začali správať vyslovene hlúpo, dej často nedával veľký zmysel a snaha dostať sa na koniec čo najrýchlejšie bola tak značná, že už to nemohli prehliadnuť ani najzarytejší fanúšici. Aj možno vďaka týmto všetkým aspektom som si nevypestoval so seriálom hlbší vzťah a tak ma koniec až tak nemrzel. ()

Hpatrik

Poslední dvě série šli s kvalitou především scénáře hodně dolů, ale to, jakým způsobem tvůrci naložili s postavami ve této sezóně, je až absurdní. Poctivě a dlouho budované charaktery postav jsou během posledních dvou dílů hozeny do kanálu, což je prostě plivnutí do tváře od tvůrců všem divákům, kteří těch osm sezón poctivě sledovali. Tvůrci, kteří ještě dokázali celkem zručně zadaptovat předlohy R.R. Martina, ale už na ně nedokázali tak kvalitně navázat, a přijít s důstojným zakončením celého seriálu. Poslední dva díly jsou opravdu utrpení. ()

P. J. D.

Příliš uspěchané, příliš nedotažené. Nemám nic proti příběhové lince a ona by dávala smysl - pokud by byla uchopena pořádně. Samotné bitvy zde nevzbuzují takové představy překvapení, nadšení a napětí, jako se to povedlo v dřívějších sériích. Většina tajemství už stejně byla dříve odhalena a prakticky až na dva díly nějaké šokující zvraty (podle mne) ani nepřišly. Herci hrají dobře (o tom žádná) a hudba pořád super podkresluje - jen ta uspěchanost, ta to pořádně sráží k zemi (série by si zasloužila více dílu a ne jen šest, to se na tom podepisuje). ()

Dienzenhofer

Má nasranost 11/10, má vůle si přečíst knížky 11/10, má vůle přispět na přetočení poslední série 11/10 (raději bych byl kdyby přetočili poslední čtyři), Mé přesvědčení že LOTR má lepší bitvy 11/10. Největší zklamání všech dob ()

Razzor_82

Závěrečná osmá série je doslova vizuální blaženost. Příběhy se po kapkách slejí jako víno do poháru. Dvě fantasticky vyšperkované bitvy jaké seriálový televizní svět ještě neviděl. "Spoiler" Ten parchant Sníh to vážně udělal a zabil nám Khaleesi!  Svět je krutý a myslím, že tady se tvůrci nebáli překvapit něčím šíleným šokovat. Ozdobou série je krvavý souboj bratrů Cleganenů. Za mě nejlepší hráč o trůny jednoznačně trpaslík Tyrion, kolikrát unikl smrti a zvrátil děj. 6/10 ()

Klajondr

Na poslední sérii si museli diváci počkat delší dobu, než byli zvyklí. A vyplatilo se to? No radši bych si počkal dalších pět let na něco mnohem propracovanějšího, než bylo tohle. Pomiňme že to bylo pouze 6 epizod a pojďme se zaměřit na hlavní nedostatky. Tak zaprvé, proč sakra armáda mrtvých putuje sedm sérií na jih a buduje tak divákovo napětí, jen aby byla zničena za necelou epizodu? Zadruhé, kam se poděly ty úžasný zvraty a propracovaný děje a místo toho se nám dostalo jen samých EPICKÝCH scén bez rozumu? No a za třetí, jak si mohli vůbec scénáristi dovolit takhle pošpinit Martinovo jméno a radši ho nepřemluvili, aby jim pomohl? No prostě velký zklamání a spousta nevyužitého potenciálu. Škoda peněz. ()

Sala1

Oficiálne prvú recenziu na seriál mi nedá nevyjadriť sa k najnovšej sérii najúspešnejšieho seriálu na svete. Tento úspech sa stal rozhodujúcim pri dopovedaní tak silného príbehu ako medzi tvorcami, aj medzi fanúšikmi. Pozrime sa na to z filmárskeho hľadiska. Séria je umne rozdelená na polovicu. Dej prvej aj druhej sa sústredí na konkrétne miesto a konkrétny vojnový stret. Atmosféra prichádzajúcej noci na Severe je fantastická a je príjemné ako nás tvorcovia prevedú okamihmi pred a po boji. Narácia je pomalá, ctí si postavy a scenáristicky sa snaží balansovať medzi fatálnym a humorným. Samotnej bitke by sa dalo mnohé vyčítať, napriek tomu ide o najveľkolepejšiu vojnu na TV z hľadiska produkcie a vrstvenia. Karty sú hodené a obraciame sa na druhého nepriateľa. Osobne považujem štvrtú časť za ozaj nezvládnutú. Z hľadiska jasnosti motivácii, smerovania postáv, presunu postáv a pointe dialógov. Miestami sa jedná vyslovene o neschopnosť dostať sa z bodu A do bodu B, čo je veľká škoda vzhľadom k tak málo častiam. Následné udalosti dávajú zmysel, po dramaturgickej stránke nepochybne. Piata časť je ozaj útokom na vaše morálne zázemie a o poslednej časti môžem hovoriť ako o dôstojnom závere tejto epickej série. Prečo sa teda stala táto séria tak kontraproduktívna. Vraciame sa k úspechu seriálu. Úprimne by som nebral do úvahy fakt, že knihy skončili a tvorcovia pripravujú seriál na základe vlastnej iniciatívy a minimálneho dosahu Georgea R.R. Martina. Jedná sa o produkčné ťaženie smerom k ďalším spin-offom, čo znamená, ukončiť seriál "rýchlejšie". Za následok to má presne to, čo fanúšikov hnevá a to urýchlenie deja a nezmyselné presuny postáv, prípadne nedopovedanie motívov, či rôznych detailov. Tvorcovia sa dali uniesť vizuálom a tak namiesto príbehu servírujú toľko omieľaný fan service, aby ostali pri obľúbenosti. Na druhej strane fanúšikovia seriálu (a že ich je) očakávajú svoju verziu pravdy. Dej, ktorým sa oháňajú, je vo väčšine pre nich nepodstatný, pretože je dôležité kto koho zabije a kto si sadne na blbú stoličku. Ale ani o tomto Game of Thrones nikdy nebolo. Toto nedorozumenie medzi tvorcami a fanúšikmi viedlo k nepochopeniu. Faktom zostáva, že premena istej postavy sa stala rýchlo, ale išlo naozaj o premenu? Je možné aby vojnová stratégia tak skúsených hrdinov vyzerala ako vyzerala? Hlavný záporák sa k slovu dostal v iný čas ako sme čakali, čo do istej miery dehonestuje niekoľkoročnú snahu seriálu a zároveň aj samotnú knižnú predlohu. Akoby povedal Tyrion, chyby sa stali na jednej aj na druhej strane. To nič nemení na tom, že sme tí, ktorí boli pri tom. V dobrom aj v zlom. ()

quip odpad!

Rozumím lidem, kteří už nechtějí dělat svoji práci. Je to docela běžné a ok a vždycky je škoda, když někdo dojde tak daleko. Když už k tomu místu bez návratu ale dojdou, nemusí zůstat a zkurvit vše ostatním, kteří pro projekt energii stále mají. Fanouškům, ale i celé crew. ()

Jaxx84

Tak abych si to shrnul: - John Snow: největší bijec a hero se stal podpantoflákem 1.třídy, následně tu máme Shakespearovské drama a antickou rodinnou vraždu a za to vše si náš hrdina půjde nechat na doživotí zmrznout zadek někam na sever. Sice nás seriál od začátku učí že ,,Winter Is coming,, ale celosvětový climax se očividně nekoná. Chudák bastard, který ač dědic trůnu Starků i Targaryanů, přišel v době parlamentní demokracie... - Daenerys: hodná, byť naivní holka, co 8 sérii brečí, že je matka draků (pěkná matka, když ji 2 chcíply), a která od začátku svou pravdu staví na dědickém právu, tak ve chvíli kdy se dozví, že vlastně nic nedědí, bo tu je jiný Targaryan, tak žadoní, prosí a vyhrožuje, ať to vše John zamlčí, protože ona chce sakra ten trůn! A motiv, že ji někdo kuchnul tatu je fakt ostrý v porovnání s tím, co udělali Lannisteři Starkovic klanu...holka které 6 sérii fandíme, 1 sérii nechápeme, tak během pár dílů jebne v palici a musíme ji odstranit. Jasně. Teď ještě tu o šípkové růžence. Takový konec pro ni fakt ne. Dvě nej kladné postavy dopadly nejhůře, to jsem si mohl těch 8 let ušetřit... - Drak: nakonec chytřejší než všichni kolem, letí si někam na dožití. Jeho bráchu sice kuchli během pár vteřin z několika kilometrů balistou, ale jinak když chce dokáže uhnout čemukoliv a srovnat milionové město se zemí. Škoda že se tak nenasral když bojoval u Zimohradu s mrtvolkami... - Tyrion: borec, který nás 6. sezón bavil ztratil elán i koule a nasadil do konce seriálu zadumaný rádoby intelektuální pohled, který už jsem nemohl ani vystát. Nakonec chytrolín navrhl parlamentní demokracii, pecka, ještě že se seriál nejmenuje Hra o trůny. Jeho mikro příběh se Sansou očividně scenáristy už nezajímal. - Sansa: čudla, která si dost vytrpěla, ale jinak nic nedokázala a jen čuměla, jak půl lannistra z křoví, nakonec sama sobě a všem oznámila, že sedm království nebude sedm ale šest a že ona si teda vezme Sever... mě podrž... - Arya: supr borka, která trpěla a jako jediná aspoň trochu pomstila mrtvou rodinu se vzhlédla v mořeplavectví, ač se v životě nikdy nikam neplavila... impotentní konec až to bolí... - Cersei: děvka, co všechny srala a všem ubližovala dopadla nejlépe a v klidu si v náručí zkapala se svým amantem/bratrem. Spravedlnost jak prase... - Jamie: tak tady už mě krev vře. Hajzl, co se obrodil v dobráka a čestného chlapa, se během jedné noci zase zcvokl a navzdory všemu co kdy tvrdil dal Brienn ty nejhnusnější kopačky ze všech a zdrhl zase za ségrou...kdyby se tenhle duševní přerod neodehrál během 20 minut, beru jako supr psychologický vývoj postavy... - závěr: nejvíc ale kurde nejvíc mě štve ta bitva s White walkers, něco na co čekáme 8 let nám ti kokoti scenáristyčtí vyřeší během jedné hodiny, navíc ve tmě, bez známky strategie na jakékoliv straně, masakr který ukončí jedna dýka. Na co kurde tří oká vrána šel teda na sever, když žádné tajemství pro jejich přemožení stejně nenašel? Na co ten tlustoprd zkoumal ty knihy když stejně žádná zbraň nebyla potřeba? Vše opravdu vše bych odpustil ale tohle ne. To jste do té bitvy nemohli dát jedno jediné blbé překvapení? Nějakou vojenskou strategickou kličku? Snad knihy dopadnou jinak, musím si to přečíst. Z nostalgie 5 hvězd, za konečné řešení otázky bílých chodců Odpad. Tedy 2,5 z 5. () (menej) (viac)

zapalik

Nechápu tu hysterii, žádosti o přetočení nebo přejmenování dětí. Tohle zrovna má logiku a ctím právo autorů zvolit si konec. Posttraumatická porucha je svině. Stane se. Mě vadí spíš artefakty, nízký datový tok a stereo zvuk v aplikaci než samotný děj. ()

Adiemus

Počkala jsem si na kompletní zakončení a nestačím se divit negativním ohlasům. Přes všechny protesty fanoušků proti závěrečným dílům ("proměna" Daenerys" a nelogické chování hlavních postav) s nimi nesouhlasím. Uznávám, že pokud čtete (opakovaně) detektivku a víte, kdo je vrah, vidíte logické náznaky. S informací proměny Daenerys ve "vražící bestii" jsem si těchto náznaků všímala už od počátků série a proti vývoji děje po této stránce nemám. Zrovna tak mi přišel logický vývoj dalších postav - prostě když mužskému začne místo rozumu velet rozkrok, může to vést k jeho smrti (Jorah), k vyhnanství (Jon) nebo k nechtěné funkci (Tyrion). A koneckonců všichni s tím nakonec byli smířeni. Zrovna tak mi nepřišla od věci volba Brena jako krále (byl jedním z mých favoritů) a vyhlášení nezávislosti Severu chápu jako úlitbu za poněkud drsné Jonovo vyhnanství. I když... nebude Jon nakonec konečně ve svém živlu? S Divokými má přece své zkušenosti. A Sansa koneckonců deklarovala svou autoritu, když utnula bez dalších následků mocenské ambice svého strýce. A Arya, má (kromě Tyriona) neoblíbenější postava? Upřímně, já s ní souzněla. Odhalit bílá místa na mapách a kdoví, možná získat další území. A Jamie Lannister? Jakmile byla vyřešena otázka Bílých chodců, vrátil se ke svým prioritě, t. je ke vztahu k Cersei. Brenova volba mi připomněla volbu Jiřího z Poděbrad, tedy nic nového pod sluncem. Otázkou je dodržení ustanovení dohodnutých zásad v příštích generacích. Jenže to už není tématem tohoto seriálu, že. Suma sumárum: s nelogičností na mě nechoďte. Spíš mi v poslední sérií vadila nevyváženost mezi časovými skoky a na druhou stranu (z mého úhlu pohledu) čas neúměrně věnovaný jen několika postavám. A přiznávám, doufala jsem, že Brienne zaznamená do kroniky, že rod Jamieho Lannistra bude pokračovat. Nu což, nestalo se. Za nejnudnější považuji kupodivu (?) Noční bitvu. Jenže logika - nelogika? Výsledek velkých bitev často určuje náhoda (namátkou bitva u Little Big Hornu v Malém velkém muži nebo bitva na Bílé hoře v Součkově Zájmu Galaxie). A známé mávnutí motýlích křídel, že. ()

gemi

Zatím nejpozoruhodnější rozpor mezi pohybem postav. Na jedné straně (mrtví) stojí, na druhé straně se ale lidé teleportují. To je ale stupidní. Na druhou stranu je to ale nejakčnější série. Pořád se tady něco děje na rozdíl od těch předchozích, které sice mají olbřímí hodnocení v červených číslech, ale jinak jsou poněkud hypnotické. A závěr velice dobrý. Seriál začíná s naprostými magory ve vedení říše a končí s těmi nejrozumnějšími, které si lze za daných okolností představit. ()