Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

ajuska

Óda na hrdiny, která se skládá ze scén se skvělými efekty, ze scén s neskutečným množstvím patosu a patriotismu a ze scén překypujících americkými symboly. Pokud ale dokážete překousnout ony 2/3 nevalných a klišovitých scén, stále ještě se celkem obstojně pobavíte. ()

Shakers

Ano je to americké. No a ? Podstatné je, že sa na to dobré pozerá. Efekty sú na tu dobu fajnové, akcie napínavé, má to skvelých hercov (Smith, Goldbulm), fajn (Emmerichovské) deštrukcie, hudbu či humor. Jeden s tých lepších filmoch o mimozemšťanoch aj od Emmericha. Videl som aj predlženú verziu a ta je v tomto prípade zbytočná, keďže nič zaujímavé nepridá. 80% - 4* ()

lamps

Hollywoodský vysokorozpočtový biják devadesátých let ve své plné a neposkvrněné kráse. Viděno nejméně třicetkrát, ale intenzita prožitku stále nepolevující a vnitřní schéma narace coby zprostředkovatele globální katastrofy bez okolků příkladné. Desítky postav, z nichž ale každá má svou důležitou funkci v komunikaci s divákem, který se tak dozvídá o mimozemském útoku z pozic prezidenta, geniálního vědce, hláškujícího vojáka i řadového obyvatelstva, takže prezentace syžetu je opravdu neskutečně komplexní a promyšlená. Čpí z toho sice americký patos a naivita, ale Den nezávislosti je zkrátka natolik dobře vystavěný, ozvučený i zahraný, podpořený božskými efekty a ultimátně adrenalinovým drajvem, že se na něj v budoucnu ještě třicetkrát podívám a bude mi přitom čím dál znatelněji vyplouvat na mysl obecný pojem "Legenda". Neuvěřitelný výplach, který nikdy zcela nezestárne a především nikdy nebude v rámci žánru překonán... ()

Jacinda

I přes předvídatelný průběh, spoustu klišé, amerických nelogičností a nereálných záchran, trapných proslovů a unylých efektů je to prostě klasika. Rada se na tento film podívám při žehlení a funguje i jako skvělá zvuková kulisa. Navíc je zde plno sympatikcých mužských postav. Ať chci nebo ne, je to prostě docela dobrý film:-) ()

Jhershaw

Úžasný "popcorn", pokud je vám 13 a zrova jste začal chodit do kina, není jiná možnost, než tuhle zábavnou hovadinu ohodnotit 5* ()

Big Bear

Tohle je klasickej cinemák ke kýblu popcornu a půllitrovce coly co po dopití brčkem už jen tak otravně u dna vám i ostatním v kině žbrblá... Je to prostě jen taková akcí nadupaná podívaná u které se moc nevyplácí myslet. Fim obsahuje celou řadu klišé a de facto se neliší od jiných katastrofických filmů ze zámoří. V tomto případě nás začnou obsazovat emzáci. Armáda je bezradná a naštěstí je tu ale jeden věděc co nejprve něco tuší a pak klasicky díky náhodou řečené větě někoho jiného zjistí jak to všechno zaonačit aby lidstvo zvítězilo. Samozřejmě na to nestačí sám, má tu k tomu nejen americké letectvo, ale partu dobrovolníků, kterým nedělá vůbec žádnej problém přesedlat z Texanů a Piperů na Hornety. A kdo by tomu neměl velet než prezident USA že ano. :-)! Souhlasím s Thomassim. Když jsem to viděl tenkrát v kině někdy v tom roce šestadevadesát, byla to triková pecka. Dnes už ty výbuchy vypadají pravda místy dost archaicky, ale pořád se dá na to ještě dost dobře koukat. Jsem zvědav na dvojku! :-). Za mně je to za tři vypitý plechovky od coly hozené samozřejmě do kontíku Al. * * * ()

JohnnyD

Ultimatívny popcorn so všetkým, čo k tomu patrí vrátane hrdinského prezidenta nastupujúceho do lietadla zlikvidovať emzácku inváziu. Jou! ()

forsberg

Desatero filmových klišé: 1. Ve filmu by se měl vyskytovat alespoň jeden černoch. 2. Nebo žid. 3. Nepochopený hrdina se obětuje, zatímco přeživší uklidňují jeho osiřelé děcko. 4. President USA je vždy bývalý pilot. 5. Mimozemšťanova jediná životní náplň je likvidace Země. 6. V závěrečné happyand-scéně vždycky svítí slunce. 7. Hudební doprovod se táhne jako med. 8. Hrdina trousí vtipné hlášky rychleji než zajíc bobky. 9. Hrdinův moudrý otec glosuje děj hláškami z talmudu. 10. Hrdinka s pěticentimetrovými nehty řídí náklaďák jako by se tím živila od narození. Takže tři hvězdičky Emmerichovi, za to, jak tohle všechno dokázal nacpat do jednoho filmu. ()

Boogeyman

Když jsem to viděl prvně v kině, byl jsem nadšenej! Nejenom díky trikům, ale celkově mi to přišlo fakt skvěle natočený, dobře zahraný, napínavý, zábavný! Když jsem to viděl podruhé v televizi, byl jsem zklamán! Triky už byly nikterak výjimečné a celkově to bylo strašně debilní! Americkej prezident ve stíhačce bojuje proti ufounům, ožralý blázen se zachová jako hrdina, obrejlenej pošahanej ochránce přírody zachrání svět, striptérka zachraňuje lidi včetně první dámy a ministr obrany chce na všechno střílet atomovky! A samozřejmě, všechno se točí kolem američanů, všechno vymyslí američani, zbytek světa pouze čeká na to, co jim amíci poradí!... No, ale když jsem na to koukal dneska, povznesen nad všechny americké vlastenecké klišé, musím uznat, že se mi to opět dost líbilo! Je to zábava jak má být! Občas sice neúmyslně úsměvné, ale povedené! ()

Indiana

ÁÁÁÁÁ, 64%!!!!!!!. Tak to jsem asi ten největší americký patriot, ale mě to přišlo úplně hustý. Na tenhle film můžu koukat každý týden, aniž by mě omrzel a to bez keců, pro mě je to fakt monstrózní podívaná s hustym nádechem velkoleposti a navíc se to bere i docela s nadhledem. Osobně tenhle film miluji. ()

sheen

Velkolepé, Gigantické, Pompézní, Geniální, Zábavné, Akční. Na tomto snímku jsem byl v kině ještě coby mladý jinoch. Dnes jsem si to pustil a musím uznat, že jsem se bavil od začátku až po konec, Smith je skvělý bavič:)) ještě navíc v luxusní DTS verzi, mňamky:)) ()

petaspur

K zemi se blíží početná mimozemská flotila, která dává pozemšťanům jistotu v tom, že další forma života v galaktickém prostoru není pouhou fikcí. Brutální útoky na lidskou rasu zase znamenají, že na přátelské přivítání a zdvořilé otázky "Jaký jste měli let?" nebude čas. Jenže v ideálním světě zvaném USA se již začínají formovat týpci, jejichž součinnost může zemi zachránit. Jsou jimi telepatický americký prezident Whitmore, mimozemský pěsťobijec kpt. Hiller, dekodovač televizních signálů Levinson a bývalá oběť mimozemských pokusů práškovací pilot Russell. Pohled na tyto nadlidi s nálepkou made in USA je směšně zábavný, efekty jsou poctivě megalomansky přehnané a nebýt dvou (již trochu nechutně) burcujících projevů amerického bosse, tak bych se na úkor americké namyšlenosti bavil ještě o kousek více. ()

salahadin odpad!

"Ameriko, Ameriko, ve svém vlastním zájmu, zab Emmericha, nebo on zabije tebe." Za tyhle filmy by mohli teoreticky odebírat v júesej řidičáky...teda pokud chlupatí v Emeryce neuchcávali blahem do pemprsek...a to si nechci představovat ten hromadnej orgasmus v amerických kinech. Evropan je jistě skeptičtější, ačkoli i výjimky se najdou - prosím TheMakera, aby si přemakeroval slovník a zapnul vypípávání a neurážel. ()

666teen

Jestli invazi emzáků zastaví taková banda loserů v čele s Willem Smithem, pak si opravdu zaslouží vyhynout. Mimochodem za prezidentův projev by se nemusel stydět ani pan Goebbles v dobách své největší slávy. Hail human! ()

Allien.9

Skvělí herci, skvělé hlášky, skvělé efekty, skvělá hudba a k tomu nepřátelští emzáci v super-talířích. Prostě klasika.:-) ()

mchnk

America, Please, Save my Ass! Slibný námět ztracený v klasickém sračkoidním family scénáři z Holywoodu plus přehlídka amerického nacionalismu. ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)