Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

gogos

čím častěji ten film vidím, tím mě baví víc a víc. Emmerich ani netušil, že natočil jednu z nějvětších satir všech dob! ()

blackrain

Na radu Golfisty jsem nechala mozek radši rovnou za dveřmi a nechala se unést pěknou sci-fi podívanou. Film má dobré efekty a příjemné herce. Hledala jsem velkolepou zábavu a tu jsem také dostala. ()

Bat55

Páni, nechýba tomuto vizuálnemu orgazmu takmer nič. Výborný filmový blockbuster! Má to hlášky, má to výbornú akciu, hercov, vizuálne efekty a tú správnu americkú atmosféru (nacionalizmus tam je cítiť z každej scény). Jeff Goldblum je výborný herec a tu to potvrdzuje, je to strašne veľký sympaťák a Will Smith tradične skvelý, hláškovitý a neodolateľný. Bill Pullman sa mi tiež páčil ako hlava amerického štátu. Tento film som videl už asi 20x a aj po 20. zhliadnutí je to neodolateľné, prešpikované a aj dnešným filmom to v akcii slušne konkuruje. Možno je to sčasti aj kvôli suprovej hudbe a dokonalým trikom. Tieň lodi zatemňujúci veľké budovy, pomaly pohybujúca sa loď a aj výborné vzdušné akcie sú v tomto filme umocnené maximálným spôsobom, film hlavne parádne ukáže doma na veľkej obrazovke. Atmosféra je výborná (všadeprítomné hlášky a scény plné klišé), z nostalgie, ak by som to mal hodnotiť, dal by som 5*. Dnes opäť pozreté a opäť výborné, a preto je hodnotenie najvyššie. Naozaj tento film doporučujem, Roland Emmerich ma týmto filmom veľmi potešil a navždy presvedčil, že je on ten správny režisér katastrofických veľkofilmov, pretože to bombardovanie budov, lietanie áut a iné, je naozaj špica. /90%/ ()

raimi

Jeden z nejzábavnějších blockbusterů, co kdy stříbrné plátno spatřilo. Absolutní popcorn flick, svého žánru klasika. :-) ()

kaylin

Na svou dobu to bylo skvělé sci-fi a možná ani tolik nepřekvapí, že je to skvělé sci-fi i po téměř dvacet letech. Emmerichovi se podařilo vytvořit skvělý trikový film, který možná nejlépe zobrazuje strach z toho, že nás napadnou. Ano, je to hodně americké, ale to už je jasné podle toho názvu, ne? Některé morální promluvy o sjednocení světa trochu skřípou, ale bez patosu by to nejspíš ani nešlo. ()

Rakosnicek77

Tak jsem si to po letech dal znovu a fakt jsem se dokonale pobavil. Sice nad tím člověk nesmí přemýšlet, je to prostě oddychovka po všech stránkách :-) ()

slunicko2 odpad!

Film není plný klišé, film není nic než klišé. 1) Odpad tradičně dávám filmům, které podle mého názoru vůbec neměly být natočeny. 2) Rádoby vtipné hlášky mě rozesmutňovaly. 3) Vše je jasné dříve, než proběhnou úvodní titulky. 4) Decentně výstižný koment: gudaulin**. ()

movieband

Klasika ve scifi žánru, která funguje i po letech. S hereckým ansáblem šel Emmerich na jistotu a s kulervoucími efekty, které byly na tu dobu výborné a ani po letech nepůsobí jako špatný vtip, nemohl být Den nezávislosti šlápotou vedle. Já si film opět užil a líbí se mi, že ani po 26 letech film neztratil nic ze svého kouzla. Humor který sedne, atmosféra konce, kterou si film drží celou dobu a neskutečný respekt z příchodu emzáků do první likvidace města, až po závěrečnou bitvu nad létajícím talířem. Je fajn, že tyhle dětské vzpomínky nevybledávají a pořád jsou, co k čemu. ()

PogoJoe

Tento film má skvělé a bombastické efekty (na svou dobu určitě). Ale tím veškerá pozitiva končí. Film jsem viděl dvakrát s odstupem mnoha let - a zatímco poprvé jsem to hodnotil jako čistý průměr s bonusem výborných efektů, podruhé jsem se už trápil. Žádný vtip, žádná zábava, když to srovnám s Válkou světů, tak je to jako srovnávat kyselou mandarinku se sladkým melounem.Tak strašnou hudbu už jsem dlouho neslyšel. Hudba má umocňovat zážitek, ale v tomto případě mě vyloženě vadila. Většinu filmu jsem se nudil a nebo s nechutí sledoval přebytek trapného sentimentu a hrdého amerikanismu, který se dá v podobných dílech čekat, ale tady to je už přehnané. Když k tomu přidám nepovedený scénář, který si s daným motivem mohl poradit množstvím různých způsobů a vzniklo z toho toto... Podle mě je to nevyužitá šance... ()

stration

Mám spolužáka z Ameriky, který říkal, že na tom byl v kině třikrát. Ptal jsem se ho, jestli mu to nepřipadá blbý. On prý nad tím nějak nepřemýšlel. Já ano. ()

Thomassi

Vcelku slušná sci-fi akcička s dobrými herci (hlavně Will Smith a jeho hlášky). Když jsem to viděl poprvé, byl jsem naprosto unešen vizuálními efekty. Dnes to vypadá už poněkud hůře, ale to tak bude ze vším po nějakém čase. Ale troufnu si říct, že tato popcornová bomba devadesátých let je už kultovní. ()

Derek

nenávidíte ameriku a všetko čo odtiaľ prišlo či už je to coca-cola, us filmy alebo mcdonalds? ak ste odpovedali kladne tak sa tomuto filmu vyhnite na kilometre ďaleko, pretože deň nezávislosti je jedným z naj americkejších filmov, aké kedy vznikli. američania sú tu prezentovaní ako najväčší borci, prezident je nechutne idealistický a k tomu pravý sympaťák (presný opak busha) a všetci sú jednoducho (takmer) dokonalí. ak vám všetko vyššie uvedené nevadí deň nezávislosti si pozriete tak sa budete kráľovsky baviť (i keď budete zavalení obrovským množstvom rôzneho klišé). ps: ja som sa bavil celkom slušne i keď ameriku vôbec nemusím ()

Aiax

Klasický Emmerichovský popkornový spektákl s neodolatelným Willem Smithem. Podobně laděné Hvězdné bráně jsem dal kvůli své zálibě ve sci-fi sice hvězdičky čtyři, ale tady je toho úsměvného patriotismu, donebevolající stupidity a dějových hovadin přece jen trochu moc. Ale je to zábavné a hlavně se to nebere pořád vážně (i když u Emmericha je hranice mezi nadsázkou a vážně míněným poměrně neurčitá). "Zábavnostní" hodnota tohohle kousku bude klesat tím víc, čím lepší triky budou filmaři v budoucnu používat a počítám, že za nějakých dvacet let bude Den nezávislosti vzbuzovat stejný úsměv na rtech, jako dnes třeba Plan 9 From Outer Space. ()

Falconica

Nesnášim tu část amerikánský povahy, kde se tvářej, jako kdyby byli spasitelé celýho světa. A přitom víme, kde je realita. Žvástaj o tom, jak strašná věc atomovka je a přitom od roku 45 provedli přes tisíc atomovejch testů, v čemž držej rekord. Apod. Hele ale stejně se na tenhle blbej film vždycky dívám. Neumim si to vysvětlit. Přitom je to takovej blábol. Je tam pár vtipnejch scén. A Will Smith. Asi to bude spíš kvůli němu. Doufám. ()

FilmFan24

Katastrofický sci-fi spektákl funguje dobře i po letech hlavně díky tomu, že se věnuje v první řadě postavám a jejich činům. Hlavním tahounem je Will Smith, který tady baví neskutečným způsobem. ()

Blackhand47

Tak jsem se konečně zase rozhodl, že zhlédnu nějakou tu klasiku, ke které jsem se za těch dvacet let, co jsem na světě, nedostal. Den nezávilosti je opravdu tradičním devadesátkovým filmem, který se nebojí používat jedno klišé za druhým. Snímek by se dal i o pár desítek minut zkrátit, dějových linek je tam možná až příliš, ale to by tam zase nebyl představen patriotismus ze všech stran. Pullman, Goldblum i Smith jsou zde ve své vrcholné formě, zbytek herců jim pak skvěle sekunduje. Do záporů bych možná přidal nezajímavé nepřátele, ale to by nebyl starý film, kdyby měli padouši nějaký motiv nebo pořádnou roli. Za i dnes fungující efekty a pohodovou atmosféru dávám filmu 80% ()

major.warren

Efektní pompéznost plná patosu a kýče, již zachraňuje jen výborný Jeff Goldblum. Režisér sic zjevně ovládá hollywoodské řemeslo, ale to je asi tak všechno. 2,5/5. ()

L_O_U_S

Ou jé, vypadá to, že se na nás chystají emzáci. No co, když nám rozjebou půlku Států a nezaberou ani atomovky, pošleme tam rasově vyrovnanou dvojku, která se nabourá do jejich systému, páč ufoni určitě nemají fajervol nebo používají děravý wokna. A nakonec mega zupa ohňostroj. "Vítej na Zemi." (254.) ()

Colonist

Dnes už klasický oddechový popcornáč se silným hereckým obsazením, humorem, akcí a velkou porcí napětí. Film, u kterého vypnete mozek a bavíte se. Na přehnaný americký patriotismus nehledím - kdyby to natočili Němci, Britové nebo kdokoliv jiný, byli by největšími borci a zachránci planety oni. Zábava, nic víc. ()

Aleee89

Když jsem se dívala poprvé, film se mi docela líbil, vlastně se na něj dá dívat pořád. Will Smith je fajn herec a nápad to taky není k zahození, ale už mě v takovýchto filmech prostě štve, že všichni útočí na chudinku USA a ona je tak skvělá, že problém vždycky vyřeší... Tohle už je strašně ohrané, takže tohle mi prostě vadí. Ale dá se na to dívat... ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)