Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

stacey99

Ooops. Emmerich je rozhodne najamerickejší nemec akého táto zem nosila. Na striedačku americké vlajky a americký prezident a kopa ďalších američanov. A aby sa nepovedalo, tak tam šupli aj Rusov a Eifelovku a ešte neviemčo, dokopy asi tak na dvadsať sekúnd. Ale zase na druhej strane, aj keď je to hrozný blivajz, keď pri tom prestanete rozmýšľať je to fakt zábavné. A Will Smith bol za mlada strašne srandovný so svojimi ušami. Takže spravodlivo rozdelené jedna hviezdička za Willa, Jeffa (bol sexi) a Randyho, druhá za Emmericha, nech si ju ten nešťastník užije lebo ďalšiu už odo mňa nedostane a tretia za to, že som si odpojila kábliky do mozgu a chvíľu vôbec nerozmýšľala. Je to veľmi osviežujúce. „Vitaj na Zemi.“ ()

HarlanWade

Podle mého nejlepší Emmerichův film. A taky důkaz toho, že ne každému jeho filmy sednou. Jedná se o naprosto perfektní popcornovou zábavu, plnou tak geniálních triků, až se chvílemi tají dech. Štěstí, že to Emmerich nebral moc vážně a díval se na to spíš s nadhledem a humorem, takže občas přihodil nějakou tu hlášku. A když ještě do hlavních rolí obsadil cool Willa Smithe, sympaťáka Billa Pullmana, stačilo poctivě zamíchat a legenda mezi popcornovkami byla na světě. 90%. ()

Vikinec

Děs a hrůza. Americký prezident sedne do letadla a zachrání svět. Šel jsem na to do kina s těmi největšími očekáváními a odešel jako zpráskaný pes s totálně vymytým mozkem. Fuj ()

Murphy123

V mém případě jednoznačná srdcová záležitost z dob mládí a tak bych nejraději dal 5 hvězdiček. Ano, je to naprosto americký film - láska, vlastenectví, přátelství, odvaha, obětování, atd...veškerá lidská superlativa ve finále působící velice naivně a lacině. Spoustu scén tam být nemuselo...Přesto v rámci žánru báječná podívaná, odpočinkový film, skvělé herecké obsazení...celkové zpracování filmu výborné. Viděl jsem moc krát, a zcela jistě se na to ještě podívám. ()

lord Ball

To ať se na mě nikdo nezlobí, ale tolik keců o americkém patriotismu a hrdinství to je na mě moc. Prezident tam lítá ve stíhačce jak akční hrdina a bonbónek navrch je vyřešení celé situace pomocí počítače... no aspoň že ta vizuální stránka je na špičkové úrovni. ()

Metalicum

Ano zábava to je. Jenom se mě za 10 minut neptejte jaká. Řeknu vám, že to byla hrozná ...... hloupost (jemně řečeno). Ale ano vydržel sem u toho a svůj účel to svým způsobem splnilo. Tak proč ne. 50%.... edit: z nějaké nevídané zvrhlosti musím přidat hvězdičku, protože je to prostě dobrý, nemá smysl poukazovat na chyby, protože kolem a kolem cílovky to žádný mít nemusí, až na tu poradkyni prezidenta nebo co to bylo, tý sem nic nevěřil. ()

KillHurt

Neuvěřitelně patetický film oslavující USA a jejich boj za svobodu. Ale jsou tam úžasné triky, libá hudba a skvělí herci. Je to dobře napsaný příběh se spoustou srdce třímajících momentů, u kterých ukane slza i takovému cynikovi jako jsem já. Být tento film natočený v globálnějším kontextu celého světa, dostal by ode mně i tu pátou hvězdu. I když je postava Brenta Spinera ve filmu jen chvíli, líbila se mi asi nejvíc. Dlouho jsem neviděl takhle skvěle zahraného nýmanda z laboratoře. ()

Safir

Nyní již poněkud kultovní sci-fi, s vynikajícími efekty a akčními scénami. Katastrofický scénář, kde lidstvo stojí před zničením, slizcí, chapadlovití mimozemšťani a samozřejmě skvělé duo Will Smith a Jeff Goldblum jsou zárukou, že se rozhodně nebudete nudit. Film je skvělý pro pobavení a uspokojení z pozitivního konce. Na druhou stranu, poněkud ho sráží až příliš patrný Americký nacionalismus a hrdost - Americký prezident jako bojový letec co chrání vlast, statečná armáda bez zrnka strachu, atd. Jako zábava skvělé, ale rozhodně v něm nehledejte něco pro hlubší zamýšlení. ()

Nessos

Nebýt těch několika naprosto absurdních, až trapných scén (pilot práškovacího letadla bojuje bok po boku s prezidentem - WTF?), jasných pět. Proč? Protože Den nezávislosti je prostě sci-fi kult vážení, ať chcete nebo ne. ()

rob_troy

Will Smith je pro mě vážně třída. Jako herec zvládne všechno a pokud jde o mimozemšťany, tak mu nechybí ani kuráž. Perfektní Sci-fi podívaná. ()

ozzman111

Independence Day predstavuje typický americký blockbuster zameraný na akčné a katastrofické scény skĺbené s vizuálnymi efektami. Tie sú hlavnou devízou filmu a užijete si ich do sýtosti. Aj napriek dnešným technickým možnostiam stoja za to. Horšie je to so samotnými prvkami, ktoré tvoria film. Príbeh, postavy a dialógy majú ďaleko od kvality. Pôsobia strašne klišovito respektíve ponúkajú len výplň akčnej zložky. Niekedy mi trápnosť vyvolala úsmev na tvári. Ak však vezmeme, že film bol prvotne určený na zarábanie a masového diváka, musím povedať, že zábava mu nechýba. Len netreba veľa premýšlať. Kedysi aj tie komerčné veľkofilmy boli kvalitnejšie ako v dnešnej dobe. Ale to už je na inú tému. ()

george82

Tehdy úžasné efekty, ale příběh trochu skřípal. S odstupem času už je to takové všelijaké, ale člověk se na to vždy rád podívá znovu. Už jen z nostalgie. ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)