V dějinách Spojených států se objevila spousta persón, na něž by Amerika nejraději zapomenula. A u některých se to skutečně podařilo. Například o muži jménem Albert Fish, jemuž přezdívali The Gray Man nebo také Brooklynský upír, se dlouhá léta nemluvilo. Tedy až do momentu, kdy přišlo na scénu Mlčení jehňátek a jeho hlavní „hrdina“ Hannibal Lecter. Právě Albert Fish byl totiž jeho částečnou předlohou. Režisér Scott L. Flynn se rozhodl o Fishovi v roce 2007 natočit samostatný film. Toto komorní, a přesto ve výpovědi intenzivní a děsivé drama je příběhem jednoho z nejhorších vrahů, s nimiž měl nový kontinent kdy co dočinění. Fish trpěl bludy, kompulzivním lhářstvím, ale stejně tak i touhou prolévat krev. Byl to člověk, který vlastně ani nebyl člověk. Psychopatický a sadistický zabiják dětí byl nakonec usvědčen z únosu a vraždy desetileté Grace Buddové a sám se přiznal ke třem vraždám. Je však možné, že měl na svědomí až stovku malých školáků, které nejen že zabíjel, ale následně i pojídal. V úloze zrůdy, jejíž řádění v roce 1936 zastavil proud procházející elektrickým křeslem, se českému publiku představí původem belgický Patrick Bauchau. (oficiálny text distribútora)

Dannysek4U

Prirovnani k Dobrodruzstvi kriminalistiky je usmevny,ale vlastne docela na miste. Stejne tak je ale na miste dodat, ze narozdil od perfektniho serialu, tomuhle snimku chybi napeti a poradnej spad. Atmosfera je temna a dusiva, klobouk dolu, ale chtelo by to lepsi fazovani pribehu, Ani nemluve o tom, ze co jsem tak o Fishovi cetl, slo z jeho pripadu vyrvat mnohem vic., Chorobna lhavost, priznani az k nekolika desitkam cinu, mno, proste to chtelo vic pritlacit na pilu. Jinak ale zajimavy. ()

cocrHeLL

Že to měl být film o jednom z největších hovad celosvětové kriminologie? Nepoznal bych to. Potenciál osobnosti Alberta Fishe byl podprůměrným TV zpracováním zakopán do hlubokého hrobu. Žádná atmosféra, žádná perverze ani žádné násilí, či krev, se ve filmu neobjeví a kdo A.H.Fishe doposud neznal, tak se z tohoto patvaru dozví jakej to byl dědek, co mu straší ve věži a cpe se syrovým masem, má oblibu v psaní dopisů a sebetrýzni a prostě to jednou přetáhl trochu dál. Nevěrohodné, rozplizlé, jednotlivé scény na sebe nesmyslně navazují.... a v rámci toho, aby byl film přijatelný širokou veřejností, tady fakt žádný brutality nejsou, přičemž jich má na kontě povícero. ()

Antek

Komorní verze pekla, která nesází na brutální samoúčelné záběry, ale na hustou a nepopsatelnou atmosféru nepochopitelné zvrácenosti, která se může usídlit v mysli člověka. Albert Fish byl zrůda skrytá za tváří starého gentlemana -- skutečný bubák, který vychází se skříně, aby Vás chytl za vlasy a ukradl Vaše děti. Takřka inscenační adaptace, která si vystačí přibližně se sedmi herci, je vynikající ve své všednosti (ošuntělý New York v době svého rozvoje, na jehož rozích se jako rakovina šíří chudoba) a sugestivním zachycení jednoho z nejhrůznějších činů z kroniky sériových vrahů. Onen "dopis z pekla" je už pak jenom dovětkem za zpovědí jedné zvrácené mysli. Opravdový život je někdy hrůznější než ty nejšílenější představy z hlav scénáristů ... ()

cpt.Lynch

První komentář 11.4.2009: Velice zdařilý thriller natočený fungujícím, leč zcela neoriginálním schématem-masový vrah (v tomto případě biograficky zpracovaný skutečný masový vrah a kanibal Albert Fish) a detektiv, který po něm řadu let jde. Film střídavě vypráví příběh masového vraha, jeho rodiny a obětí a střídavě detektivní pátrání „drsňáckého“ policajta v podání Jacka Conleye. Přičemž hlavní fokus je zaměřen na vraždu a pátrání pouze po jedné z Fishových obětí, dívenky Grace. Dílo sice nedosahuje kvalit takových počinů jak Sedm, či Mlčení jehňátek, ale přesto je více než koukatelné. Vyznačuje se jednoduchostí, přímočarostí, poměrně rychlím spadem a napětím, naopak brutálních scén je divák ušetřen. Herecké výkony, režie a scénář jsou na úrovni vyšší střední třídy. Nedostatky spatřuji v tom, že kratší stopáž filmu neumožnila větší představení psychologie postav (což vzhledem k hlavnímu hrdinovy-masovému vrahovi vnímám jako fail) a někdy film působí útržkovitě. Navíc některé vyšetřovací postupy se mi taky úplně nezdály. Každopádně snímek doporučuju a jdu n 4*. Přidávám odkaz k předloze snímku: http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_fish ()

ghatos

Tenhle snímek měl navíc. Sama látka byla tak zajímavá, že i horší režisér a produkce mohou z toho vytřískat dost (už jen třeba díky dopisúm, které Fish psal). Přesně tohle se stalo, snímku chyběla větší komplexnost a tah branku. Škoda nevyužitého potenciálu. ()

jefff

Kvalitní zpracování kriminálního případu, kde v hlavní roli řádí sadistický kannibal Albert Fish. Film se sice nedrží skutečnosti nikterak přesně, i tak jsou v příběhu použity častokrát podložená fakta (dopis rodině o Grace je citován věrně, obscéní dopisy...). Hlavní představitel Fishe je opravdovému Fishovi dost podobný a roli zvládl obstojně. Kdo se zajímá o skutečné kriminální případy jako já, jistě snímek ocení a potěší ho jeho dobré zpracování (oproti jiným např.: Gacy, Evilenko...). Doporučuji. ()

DeLaMorte

Filmový pohled do života jednoho z nejznámějších masových vrahů Alberta Fishe.JEdná se krimi bez zbytečných krvavých scén jde spíš o psychologický pohled na Fishovo činy hlavně pak na čin s malou Grace...za zmínku stojí též rodinný pohled na A.Fishe jako otce.Film mi atmosférou připomíná OBČAN X též portrét masového vraha. ()

BMAJTZ

Standard natočený na motivy skutečné události, který na vás začne působit hlavně ve chvíli kdy si o celém případu přečtete něco na internetu, to v člověku vyvolá docela slušné emoce. ()

klukluka

Bylo to tak moc o Grace, že zapomněli zmínit další oběti. Možná po nich tehdy zapomněli pátrat, možná už je bez Fishovy pomoci vypátrat nešlo..? Muselo jich být jistě hodně, z filmu jsem se to ale nedozvěděl. Tohle považuju za jeho největší slabinu. Pokud to chci vědět, a já to chci vědět, tak si to musím dohledat jinde. Jinak to ale bylo děsivé. Což je v tomto případě pocta a kompliment. Pokaždé mi pak v hlavě zabliká tatáž myšlenka: "jak se můžeme obejít bez trestu smrti? Čím chceme potrestat podobnou stvůru, pokud se tady někdy objeví? Vězením? To je přece výsměch!" ()

LEATHERFAC

Gray Man bohužel trpí na stejné neduhy, jako většina nepodařených filmů o známých seriových vrazích. Čili je: nudný, nezáživný, sterilně popisný, bez napětí. Představitel hlavní role není Fishovi podobný ani vzdáleně. Celkově je výběr herců nezajímavý a chudý, stejně jako televizní vizuál a režie. Proč si začínající režiséři berou takováhle sousta? Za mě naprosto promarněné téma. ()

HonzysKISS

Proč vždycky filmy podle vrahů dopadnou tak úplně jinak… Má to být příběh o legendárním vrahovi, o takovým, ze kterého jde strach na první pohled, a ne o milém dědečkovi. Ale aspoň to není tak špatně natočené, sice je to nuda, ale některé zmiňované vraždy se dají hezky poslechnout. Stačilo by jenom pár vylepšení, abych tomu mohl dát aspoň tři hvězdičky… ()

Lefty86

Průměr, viděl jsem lepší s tímhle tématem, včetně zatím nepřekonaného Občana X. Je to natočené zvláštně, více se měli zaměřit na vraždy a únosy než vyšetřování, ale udělali to přesně obráceně. ()

sona123

Když pominu šokující téma ("milý" stařík odvedle nejen že je přitahován dětmi, ale jeho choutky jsou mnohem víc zvrácené...), vlastně film nemá čím diváka dostat. Začátek, tedy vysvětlení, proč se tak děje (spojitost s týráním v dětství v sirotčinci) tu je čistě z účelových (vysvětlujících, obhajujících?) důvodů - ale že by došlo k nějakému propracování psychologie postavy, to určitě ne. Dějová linka: otec x syn - té je věnován docela dost začátek, a pak se opět vytratí. Žádné závratné herecké výkony, hudba, záběry, prostě nic. V tuto chvíli 71% na čsfd je z mého pohledu hodně přehnané. ()

Mírouš

Film nebyl špatnej, to říct nemůžu. O Fishovi jsem leccos už četl a tak mě trochu mrzí, že ve filmu nebylo popsáno víc skutečností o jeho jednání, činech a jeho deviacích...Měli se filmaři zaměřit víc na jeho postavu, než na detektivovu. Takhle jsme se ze snímku o něm moc nedozvěděli. Na svědomí má tahle nelidská zrůda mnoho obětí. Jeho "životopis" je určitě jeden z "nejpestřejších" jaký jsem měl možnost číst. Největší ujeťárny, jaký si snad ani nedovedete představit. Jinak film byl přesnou kopií událostí, který se odehrály, doslova a do písmene. I text dopisu, kterej poslal rodičům, i okolnosti zatčení, atd. Přál bych si, aby si z něj v pekle udělal samotnej velitel rohatejch svojí osobní děvku a dával mu pěkně do těla, až by mu prdel shořela zevnitř od toho pekelnickýho čuráka, jenže Fish by měl u toho asi svůj životní krutohustej orgasmus... ()

BathoryMan

Namiesto solidného napínavého thrilleru som sa dočkal len nudnej dobovej drámy s príchuťou thrilleru o starom vyšinutom bláznovi a o detektívovi,ktorý sa ho snažil dolapiť!Trochu mi to pripomínalo nejakú tu lepšiu časť z cyklu Dobrodružstvá Kriminalistiky!Jediné čo sa tu naozaj podarilo bolo vykreslenie 30.rokov minulého storočia,to posobilo naozaj vieruhodne vzhladom na nízky rozpočet!Ale inak film neponúkol nič šokujúce alebo zaujímavé,prečo by stálo zato ho vidiet! ()

Mahoney.

V budúcnosti by som chcela študovať kriminalistiku, takže mám toho dosť prečítaného o vrahoch a aj o kanibalovi, vrahovi a pedofilovi Albertovi Fishovi. The Gray Man mi ukázalo vlastne tú istú predstavu čo som mala v hlave keď som čítala o tom ako zabil malú Grace a následne skonzumoval.. A že ona nebola jediná. Fish sa chválil tým že mal deti na všetky spôsoby, priznal sa len k niekoľkým vraždám no je dosť možné že ich boli stovky, a všetko deti. Elektrické kreslo bolo podľa mňa pre takéto zviera málo, mal umierať hodiny, bolestivou smrťou, a aj to by nevyrovnalo utrpenie ostatných detí, ktoré museli zomierať pri jeho mučení. ()

crha

Spíš jsem na to kouknul jako fanoušek Kopromasters, ale hodnotím spravedlivě. Film je asi trochu mimo od reality. Alberta mám najetého už dlouho, ale přes tu matku se fakt nepřenesu. Tu bych dal Fishovi na dlouhý večer, než bych ho popravit. Ale mělo prostě daleko to větší potenciál. ()