Kedysi bol Billy Beane (Brad Pitt) jednou z najsľubnejších nádejí svetového bejzbalu, no jeho kariéra sa, žiaľ, skončila skôr, než sa vôbec stihla poriadne začať... Na začiatku sezóny v roku 2002 sa Billy ocitá v naozaj nezávideniahodnej situácii, keď jeho katastrofálne financovaný tím Oakland Athletics príde o najlepších hráčov (znovu), ktorí sa nechajú zlákať veľkými tímami (a s tým súvisiacimi nemalými platmi) a on je tak zrazu nútený dať svoj tím znovu do poriadku a odštartovať sezónu s tretinou pôvodného rozpočtu. V túžbe po víťazstve sa Billy rozhodne ísť proti klasickým zvyklostiam, ktoré v bejzbale platia. Spolu s inteligentným ekonómom Petrom Brandom (Jonah Hill) sa skrátka namiesto sedliackeho rozumu, ktorým sa v bejzbalovom svete riadia všetci ostatní, rozhodnú trochu zaexperimentovať a oprieť sa o počítačovú štatistickú analýzu, ktorú bejzbalová administratíva dlhodobo ignoruje. Dospejú k neuveriteľným záverom a začnú najímať hráčov, ktorých zvyšok bejzbalového sveta považuje za príliš starých, príliš chorých alebo príliš problematických, no ktorí sú zároveň všetci veľmi nedocenení. Netrvá dlho a Billyho a Petrove nové metódy a pozoruhodná zostava outsiderov sa stane povestným tŕňom v oku nielen starej gardy trénerov a manažérov, ale i ostatných tímov, médií, fanúšikov i hlavného manažéra ich vlastného tímu Arta Howea (Philip Seymour Hoffman), ktorý s nimi tvrdohlavo odmieta spolupracovať. Napriek tomu však ich experiment nielenže navždy zmení spôsob, akým sa bejzbal hrá, ale zároveň Billymu otvorí nové možnosti – a to nielen čo sa týka športového sveta... (oficiálny text distribútora)

balcazar

Je to dobré! Brad Pitt - tradične kvalitný výkon, Jonah Hill sa k nemu šikovne pridal. Dialógy slušné, aj príbeh, k 5 hviezdam mi chýba možno o niečo viac akcie, ešte o niečo lepšie spracovanie, kvalitnejšia zápletka, možno trochu viac emocionálneho vydierania... ()

ER

Natočeno podle skutečné události.....a opět nezklamalo. Byť jde o film ze sportovního prostředí,samotného sportu se moc nedočkáme, protože hlavním motivem je příběh generálního manažera hráčů "Áček", kterého velmi přesvědčivě hraje Brad Pitt. Téměř komorní příběh je rozehrán s grácií filmařského umu nejvyšší úrovně a i přes trochu "chladnější" pojetí hlavní postavy nabídne vše,co Vás k filmu připoutá. ()

krizi

V první řadě musím podotknout, že jsem sportovní nadšenec. Ale jedním dechem dodávám, že baseballu jako jednomu z mála sportů moc nerozumím. Nicméně tento film krásně vykresluje zákulisí sportu v Americe a myslím si, že si v podstatě můžeme představit, že to nějak podobně funguje i u jiných sportů - novátoři jsou vždy hodně kritizovaní a potom pro změnu velebení. ()

Likan7

Čas od času vyrazí nějaký neznámý režisér a všem vytře zrak. Bennett Miller sehnal skvělý scénář, Pitta, Hilla a zbytek je jedna velká jízda. Miluju dramata ze sportovního prostředí, z prostředí těch kanceláří, draftů a tréninků. Moneyball je přesně takový. Zamilujete si ho. ()

BDMarty007

Klasický film ze sportovního prostředí mě tentokrát moc nenadchnul. Možná to bylo částečně způsobené neznalostí pravidel, tudíž mě to trochu méně bavilo, ale myslím, že to není jediný důvod. Billy Bean narazí na podivného chlapíka, který na baseball nahlíží optikou ekonometrických modelů a vycítí, že by na tom mohlo něco být. Je to pro něho navíc jediné východisko z bezvýchodné situace. A prostě to prosadí. Chová se vesměs i na americké poměry mimořádně arogantně a bezcitně. Bohužel jsem se nedozvěděl, proč je jaký je, jakou roli hrála v jeho životě jeho vlastní sportovní kariéra, proč se většinou ani moc nepokouší lidem své vize vysvětlit a s hráči zachází jako s neživými věcmi. Jeho láska a vášeň je zaměřena na abstraktní pojem "baseball", zatímco se všemi jeho aktéry zachází bez špetky lásky. Trochu jako člověk, který deklaruje lásku k národu, ale na lidi individuálně kašle. Podstatným momentem je, že Billy Bean není trenér, nedokázal trenéra o své vizi přesvědčit a nepochopitelně ho nedokázal ani vyměnit. Moje sympatie si nezískal a film také moc ne. Jediné co se asi podařilo je ochutnávka obrovské vášně a lásky pro baseball, která byla z mnoha aktérů cítit. Brad Pitt nicméně zahrál nepochybně skvěle a Jonah Hill je ve své roli taky velmi uvěřitelný. Navíc jedna z mála postav, kterou jsem zcela pochopil. ()

10Domik10

Mám rád basseball, poznám jeho pravidlá, tými ale na minulosť Oaklandu si nepamätám. Som rád, že vznikol takýto kvalitne scenáristicky, režisérsky a herecky spracovaný film, ktorý dáva divákovy nazrieť aj do tejto sféry. ()

lakart

Skvěle natočený snímek ze sportovního prostředí, kdy se skrze managera podíváme do drsného a nekompromisního zákulisí amerického baseballu. Film mě bavil od prvních minut až po závěrečné titulky. Skvěle to jede a graduje až do finále. Musím vyzdvihnout výkon Brada Pitta, který mě jako i v jiných filmech (12 opic, Benjamin Button, Hanební pancharti, Babel) opět dokázal, že pokud má co hrát, tak hraje velmi dobře. Řekl bych, že trochu zestárnul a vyspěl. Některé scény si budu dlouho pamatovat - tradeování hráčů skrz několik telefonů, scoutování hráčů u "kulatého" stolu. Je neuvěřitelné jak se režisérovi podařilo syrově a bez přikrášlení ukázat skrze jeden tým momenty tak silné a dechberoucí. Hráč je majetkem klubu a může si s ním dělat co chce!!! Věděl jsem to, ale až v tomhle filmu jsem si to uvědomil...pravda je někdy drsná a dokud ji člověk nevidí na vlastní oči, neuvěří. 90% ()

Shakaar

Je to svým způsobem pohádka. Pohádka jak looser, který neprorazil v Baseballu jako hráč, chce prorazit jako manažer možná toho nejhoršího mužstva jak je to vyobrazeno ve filmu (jak jinak :D). K tomu přibere trochu zakřiknutého mladíka statistika, který tvrdí že to jde jinak, kterého si všimne onen looser a zaujme ho natolik že si ho vezme jako poradce...a začíná cesta k úspěchu. Uznávám, je to trochu ohrané, když se podívám na všechny filmy s baseballovou tématikou, dopadají prakticky stejně. Buď hrdina dosáhne svého ale za nějakou cenu, nebo tíženého úspěchu nedosáhne a přesto něco dokáže (případně kouč ocení snahu svých hráčů a udělá proslov jaký to byli looseři na začátku :D). FIlm je trochu zapeklý mezi. Jednak Pitt tu není zobrazen jako typický hrdina, ale spíš který bere tuto práci jako jakýsi únik od pravdy, která je taková že v životě se mu povedla jenom dcera a že nebýt baseballu, k kterému šel v brzkém věku riskoval svoji budoucnost, mohl být někde jinde. Ostatně celé to symbolizuje dceřin vzkaz ve formě písničky na konci...film to sice není žádný zázrak, umí hodně působit na city a přiznávám že hodnocení může být i nižší po dalším shlédnutí, ale zase sem tam se na něj podívám. Sportovní tématiku mám rád a ikdyž baseball zrovna nemusím, zákulisí onoho sportu je lákavé. ()

Mira90

Sportovní drama - to když se povede, tak to stojí za to. V Moneyballu hraje Brad Pitt, takže úspěch byl zaručen. Až jsem začal uvažovat, že bych začal sledovat baseball. ()

Mik_e

Pod nenápadnou slupkou malého filmu o baseballu se skrývá pravý, vybroušený diamant. Jinak se to asi ani nazvat nedá, cokoliv dál komentovat je chození s dřívím do lesa, tady fungovalo úplně všechno. Pro mou maličkost se jedná o jeden z nejlepších filmů s Bradem Pittem a zároveň asi největší překvapení ze snímků natočených během posledních let. ()

degster

Podľa môjho názoru až príliš snažiaci sa film, plný doslovnosti a smutného Pitta, jazdiaceho v aute. "What am I doin' here?" To, čo my všetci, kamarát. ()

danny_21

Baseball není moje kafíčko, aby bylo jasno. Což by nebyl až takový problém, ale proplkat většinu dvouhodinového filmu na telefonu při řešení levot s ostatními GM je dost málo, čert vem i tu zatracenou statistiku. Bradík průměrný, stejně jako Hoffman a stejně jako režie, tohle nominovat na Zlatouše je fakt k nepochopení. Sorráč, tohle si těžko někdo pustí znovu, já teda určo NE-eee, u mě spadá do průměru snímků podobného žánru, a já si budu nejspíš pamatovat jen Satrianiho verzi Vlajky s Pruhy a Hvězdami :-) - 60 % ()

netWoor

nechápu, proč ti amíci nedělaj normální sporty. Takhle jsem se chvílema utápěl v tom, oč vlastně jde, nicméně o to stejně ve filmu nejde ... :) pěkný ... ()

GTS_PUNK

Režisér Bennett Miller v snímku z roku 2011 prináša divákom športovú drámu podľa skutočnej udalosti, ktorá mapuje baseballovú sezónu Oaklandu Athletics v roku 2002. V nej generálny manažér a bývalý hráč Billy Beane (Brad Pitt) s pomocou mladého ekonóma Petra Branda (Jonah Hill) dokázali zostaviť tím z lacných hráčov, ktorých štatistiky si všetci ostatní nevšímali. Hoci v danom roku nevyhrali baseballovú ligu, vytvorili rekord v počte vyhraných zápasov v rade a takisto aj nový systém skautovania jednotlivých hráčov práve s názvom "Moneyball". Filmy podľa skutočných udalostí sú vždy o niečo zradnejšie ako "klasické" filmy s vymysleným scenárom. Tvorcom to buď vyjde a príbeh podajú naozaj znamenito alebo v opačnom prípade ostanú zaseknutí kdesi v sivej zóne priemeru. A práve druhý variant je, bohužiaľ, tým miestom kam spadá aj tento snímok. Hoci film v globále ako taký nie je ani zďaleka zlý, jeho najdôležitejšia časť, čiže príbeh (či v tomto prípade jeho filmové prevedenie), nie je podaný zaujímavou formou, ktorá by dokázala zaujať všetkých divákov. Nie preto, že všetci z nich nemusia nutne rozumieť baseballu a všetkým jeho súvislostiam, ale najmä kvôli priemernosti scenáru. Práve tento film je jedným z tých, ktorého trailer vyzerá skutočne veľmi dobre, ale s výsledkom "finálneho produktu" je to už o niečo horšie. To je každopádne škoda, ale zároveň už aj nenapraviteľná skutočnosť. Námet podľa skutočných udalostí je solídnou predlohou, ktorá sa však neodzrkadľuje na filme. Aj keď sa tvorcovia snažia vytvárať napätú atmosféru, stavať na nej a dramaticky ju stupňovať aj za pomoci spomalenej kamery či hluchého zvuku, divák z filmu cíti skutočne iba zlomok napätia. A to zo všetkých príbehových aspektov, či už sú to rozhovory medzi generálnym manažérom a tímom skautov a trénerov, zobrazených zápasoch Oaklandu Athletics alebo pri dohadovaní výmien hráčov. Práve posledný spomínaný aspekt môže z časti pripomínať film z prostredia amerického futbalu Draft Day z roku 2014, ale ten možno pokladať v tomto prípade za dramaticky niekoľkonásobne lepší. Tu je príbeh iba veľmi priemernou záležitosťou s podobne pôsobiacim hereckým obsadením. Predstavitelia hlavnej hereckej dvojice - či už Brad Pitt alebo Jonah Hill, sa zdajú ako keby hrali iba na pol plynu a nedávali zo seba všetok svoj talent von. Samozrejme, že to tak nemuselo pri natáčaní byť, ale u diváka zanechávajú ich výkony zmiešané pocity. Poteší vedľajšia rola Chrisa Pratta, ktorý ale toľko času na obraze nedostáva. V šedom mori filmovej priemernosti však aj v tomto prípade dokážu vystúpiť na povrch malé ostrovčeky pozitív. Medzi ne môžeme zaradiť celkom solídnu výpravu do Oaklandu, jeho okolia a do priestorov baseballového štadióna (či skôr štadiónov, keďže sa tu vyskytuje aj Fenway Park bostonských Red Sox), ďalej oficiálnu licenciu Major League Baseball, mix archívnych záberov a neposlednom rade aj soundtrack "The Show" od austrálskej speváčky Lenky. Moneyball je minimálne na papieri veľmi zaujímavou štatistickou teóriou, ktorá však v praxi úplne nebude fungovať asi nikdy. Kľúč k úspechu pri zisku dvadsiatich víťazstiev Oaklandu Athletics v rade v roku 2002 treba hľadať zrejme niekde inde, nie v číslach na papieri. Všetko je to v psychike, v hlave, v talente a možno aj v sakra dobrej dávke šťastia. A tú by potreboval aj tento film. Možno, že sa na naň budú inak pozerať fanúšikovia baseballu, ale pre bežného filmového fanúšika neponúka špeciálne nejak veľa. Priemerný príbeh podľa skutočných udalostí, rovnako priemerné herecké výkony, ale zároveň aj niečo málo cez dve hodiny stráviteľnej minutáže. Ak na film aplikujeme teóriu "Moneyball" jasne nám z toho vychádza, že sa ho divákovi oplatí vidieť aspoň raz, ale viac ako priemer od neho očakávať nemôže. () (menej) (viac)

gemi

Měl jsem z toho strach, protože baseball mi vlastně nic neříká, ale ten je naštěstí pouhým obalem, do kterého je zabalené zákulisní drama, ukazující neortodoxní způsob přemýšlení o hře a o baseballovém byznysu. Je to samozřejmě místy taky o samotném sportu, ale fakt jen okrajově. Problém je v tom, že na drama to není dost dramatické a na sportovní film to není dost sportovní. Nedokáže to vyburcovat emoce, tak jak to typicky sportovní filmy dokážou. Pak tady taky probíhaly nějaké hrátky s letopočtem, kdy se cosi odehrávalo už v osmdesátých letech a většina pak v nultých letech, ale to jsem vůbec nepobral. A už vůbec jsem nepobral tu nechutnost s kelímky. Ty se obyčejně používají na kafe, ale tady se do nich fluše. Během filmu několikrát a lehce mi to zvedalo kufřík. Možná to v reálu Billy Bean dělá, no je to nechutné. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (viac)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

26.10.2012

Pořád není úplně jasné, jaký bude další režijní počin Christophera Nolana. Film Transcendence, o kterém je řeč, bude totiž „jenom“ produkovat (jak jinak, spolu se svou manželkou Emmou Thomas). Režii… (viac)