Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiálny text distribútora)

IllIlIlIIl

Moon je snímkem, jehož resultativní hodnocení je formováno mým duálním pohledem na toto sci-fi. Na jedné straně je Moon charekterizován zvláštní měsíční nihilistickou atmosférou, která inklinuje ke Kubrickově Vesmírné Oddysee. S touto atmosférou jde ruku v ruce i nesporně dobře sladěná a tolik příznačná hudba pro pustou krajinu Měsíce. Na druhou stranu se scénář může honosit svým důvtipem, ale působí jako řemeslně nedotáhnutý do konce a ve výsledku dokonce i banálně, poněvadž samotný film nedokáže přesně udeřit na divákovo emoce. Celkově se jedná o zajímavé sci-fi zatížené svou výslednou nekoplexností. Slabší, ale přesto krásné čtyři hvězdičky (7/10). ()

Mikita

Téma filmu přesně dle mého gusta. Dokonalá kombinace ožehavého tématu, působivé atmosféry, příjemné muziky (Mansell asi vážně nikdy nezklame) a obdivuhodného hereckého výkonu Sama Rockwella. K dokonalosti mi chybělo snad jen trochu víc napětí či závan něčeho nového. Někdo se může trochu nudit, jiného to donutí přemýšlet a takových filmů není nikdy dost. ()

Kaluž

Kevin Spacey v roli smajlíka. Ten chlap zahraje všechno. Krásné scifíčko s atmosférou jako za starých časů. Sam Rockwell je po Zalknutí stále ve vrcholné formě. Mimochodem, to měsíční vozítko vypadá podobně jako planetární Mako ze hry Mass Effect. Něco takového si musím taky pořídit. ()

slunicko2

Komorní thriller aneb jak vypadá tříletý pracovní kontrakt na Měsíci. 1) Zpočátku jsem měl pocit, že sleduji remake Vesmírné odyssey. Nevypočitatelný Gerthy "Hal" upgradeovaný neskutečnými smajlíky mě však rychle uvedl do reality a zahájil řadu scénáristických nesmyslů. Inu, 38letý Jones není 40letý Kubrick. Příběhu chybí autentičnost, když už ne uvěřitelnost, nevyvážená dynamika děje působí tak, že se divák (přinejmenším já) chvílemi dost nudí a poselství Clarkovy knihy je tu nahrazeno béčkovým thrillerem, který není špatný, ale je úplně jiná kategorie. 2) Nemohu si vážit filmů, kde jsem o půlku (koně) před hlavním hrdinou, vím, co a proč udělá, kdy a proč se stane a tak podobně. Pak se nudím, jak jinak? 3) Ano, idea filmu je skvělá. Ano, film ve srovnání s Avatarem či jinými řádově dražšími filmy nabízí v poměru k vynaloženému dolaru (bylo jich 5 miliónů) daleko větší dávku zážitku. Ale to zpracování... 4) Není to špatný film. Výborný Rockwell, výborná hudba a působivé, i když viditelně levné kulisy udělají svou práci. ()

Maq

Tohle se u filmů často stává: nápad výborný, filmařské řemeslo dobře zvládnuté, a přesto výsledek nemastný neslaný. Chyběl umělec, který by námět rozvedl na pořádný scénář. Možnosti byly, a veliké. Nikdo je nevyužil, a tak zůstal prostinký příběh na bezmála comicsové úrovni. Příjemně se na to hledí a zítra si nevzpomenete, o čem to bylo. Tohle se u filmů často stává... ()

Rakosnicek77

Jednoduchá one mane show i když vlastně ani ne tak docela :-) Zajímavý námět, který diváka drží v první polovině filmu v očekávání budoucího s otázkou "Co se tady sakra děje?"se bohužel v polovině filmu sesype jak domek z karet a je definitivně jasné, jak to celé dopadne :-( Škoda...přesto jsem se ale bavil, což u podobných komorních dramat nemívám :-) ()

movieband

Výborné efekty (kombinace starých dobrých miniatur a použití moderních efektů při planetárních záběrech) mě vcelku překvapili. V dnešní době jsou režiséři spíše zvyklí používat více zelené plátno, než řemeslnou práci na miniaturách. Sam Rockwell si ukradl celý film pro sebe a podal v něm myslím jednu ze svých dost podstatných rolí v jeho kariéře. Celkově se mi film líbil i s jeho myšlenkou. I když režisér vykreslil pointu hned za půlkou filmu a zbytek filmu je čistě emoční záležitost. tak si myslím, že si Moon diváckou pozornost zaslouží. Minimálně kvůli efektům a hereckému výkonu Sama Rockwella. 80% ()

MATADOR

Osamocen na odvrácené straně Měsíce se musí potýkat, jak sám se sebou, tak s vidinami, které ho pronásledují. Po tomhle jsem čekal typickou duchařinu, ale nedočkal jsem se. A je to jedině dobře, protože se Vám jinak dostane vcelku nápaditý snímek, který Vám nezapomíná hrát na city. Ovšem mne to nějak neoslnilo a jednoduše jsem nevěřil, tomu co se ve filmu odehrává. Přesto se jedná o povedenou záležitost. ()

PogoJoe

Po přečtení anotace má očekávání poklesla. Odhadoval jsem to na boj osamělého astronauta se suprinteligentním kompem. Naštěstí jsem byl mile překvapen. Docela. Nic strhujícího se totiž nekonalo, ale na zvolené prostředí se mi líbila atmosféra. A Sam Rockwell není tak okoukaný a herecky svoji roli zvládl skvěle. Není snadné utáhnout celý film o jedné osobě, ale v tomto případě mě příběh většinou nenudil, ačkoliv režisér a scénárista mohli ještě více přidat na obrátkách a trochu přitlačit s dramatičností. Nemám moc rád filmy nebo epizody seriálů, které se odehrávají na jediné základně, ale v tomto případě se snímek dal dokoukat. Sečteno, podtrženo: solidní sci-fi z vesmírné základny řešící spíše morální problémy s používáním klonů, lidskou samotu a krutost velkých korporací. A pro změnu i ideu, že inteligentní počítače mohou být také charismatickým a kladným hrdinou, obzvlášť, když je namluví veličina, jakou Kevin Spacey bezesporu je. ()

Thomassi

Sci-fi jako žánr jsem dlouho neviděl, protože to moc nevyhledávám. Ale v případě Moon jsem si říkal, že by byl hřích to nevidět. Jednak pro celkem vysoké hodnocení, a taky proto, že jsem se konkrétně na tento film těšil a samozřejmě proto, že prostředí Měsíce je pro mě hodně fascinující. Je to příběh muže, který strávil na základně na Měsíci 3 roky a blíží se mu návrat na Zemi. Něco je ale špatně. Nebudu to tu prozrazovat, ale zápletka rozhodně stojí za to. Co se mi tady líbilo nejvíce, bylo samotné prostředí Měsíce, které bylo neuvěřitelné. Cítil jsem tu samotu, to, že Sam byl jako jediný tak daleko a tak dlouho od domova. Ale po skončení jsem byl na rozpacích. Ze záčátku jsem se hodně ztrácel v příběhu, ale to postupem přešlo a vše bylo jasný. Druhý den jsem si ale vybavil celý film znovu a řekl jsem si, jak to byl dobrej film. Rozhodně jsem neprohloupil. ()

salalala

Nejsem scifista, ale tohle se mi dost líbilo. Duncan Jones tady skládá poctu svým oblíbeným sci - fi filmům a zároveň přináší i kus svého. Hlavní roli svěřil vynikajícímu Samu Rockwellovi, který se konečně dočkal toho, že na něm stojí celý film. Zvládl to výborně, navíc dokázal výborně odlišit oba charaktery, které ztvárňoval. Atmosféra tu je jako hrom, tu samotu a zoufalství Sama Bella cítíme až do posledního chloupku na těle. Do toho navíc otravný počítač Gehry s hlasem Kevina Spaceyho, po chvíli bych ho asi rozmlátil. Odpovídá jak politici a umí akorát měnit smajlíky. Minimalistická hudba a výborná výprava vše jen umocňují. Na to, že film stál tak málo, by se mohl rovnat s velkorozpočtovými sci - fi. Všechno vypadá hodně dobře a působivě, navíc je to skvěle nasnímané. Škoda, že studio propagaci tohohle filmu zabilo, protože by si zasloužil minimálně oscarovou nominaci. Režie, hudba, výprava i představitel hlavní role na ni totiž měli. Škoda. Do pěti hvězd ale přece jen něco chybí, takhle jsou to "jenom" hodně silné čtyři hvězdy. 85% ()

FilmFan24

Klaustrofobické sci-fi nesoucí se v pomalém tempu, které dává vyniknout jak moc dobrý herecký výkon předvádí Sam Rockwell. K tomu hlas Kevina Spaceyho, výborná Mansellova hudba a chytrý scénář, kde nevadí celkem brzo prozrazená pointa. ()

dom156

Když si zpětně šátrám v paměti o čem to vlastně bylo, musím se dlouho přemáhat, než se mi vůbec něco vybaví. Již toto značí se tu máme čest pouze s průměrným dílkem. Vše bylo velmi očekávatelné až na upřímný skoro bych řekl lidský počítač, který kupodivu nebyl hazjl jako bývá zvykem (víc nechci prozrazovat), mě nic nedokázalo překvapit. Bohužel. Hodně bych mohl porovnávat s filmem Ostrov (z roku 2005), který mi vyvstanul na mysl během sledování tohoto snímku. Celkem solidně je vytvořena za pomocí CGI jak měsíční krajina, tak i vesmírná laboratoř, což u snímku s rozpočtem kolem 5 milionů dolarů je přímo povzbuzující. Když vše shrnu a podtrhnu, vychází mi z toho krásný průměr a jen lehoučké doporučení. ()

L_O_U_S

Příjemný sci-fi zážitek s několika odkazy na moji oblíbenou Vesmírnou odyseu, který vyvolává diskuzi na aktuální etická témata. Jen dvě vady na kráse - 1. Jones si mohl odpustit šíření zvuku na měsíčním povrchu, 2. chyběla mi šokantní pointa. (534., listopad 2009, 1. IV. 2014) ()

Vědma

Na klasické sci-fi starého dobrého typu jsem asi měla zrovna náladu, protože se mi to moc líbilo. Nepřekombinovanost zápletky, vesmírné vozítko, které vypadá jako hračka na dálkové ovládání a měsíční krajina jako popel z kamen pod lupou, ale zároveň je to překvapivě působivé. Začátek byl trošku zdlouhavý, ale po příchodu mimořádně sympatického Sama č. 2 se objevily emoce podpořené krásnou hudbou. Jistá předvídatelnost mi vůbec nevadila a Kevin Spacey poprvé ve své kariéře vypadal fakt dobře, krásný úsměv. :-). ()

K.B.L.

Tento film mě překvapil a to jak příjemně, tak nepříjemně. Nepříjemně proto, že jsem se těšila na herecký výkon Kevina Spaceyho..:D A příjemně proto, že mě děj až nečekaně zaujal a dá se říct, že i pohltil. Vždy u filmu ocením, když z něho na první pohled nejde poznat, kdo je kdo a jak to vlastně dopadne. ()

Skip

Dalo by se to nazvat komorní sci-fi drama. Zpočátku zajímavé, ale s přibývajícím časem jaksi nudnější a nudnější, až nakonec zbude jen mlhavá vzpomínka, že nějaký takový film byl natočen. Nicméně koukněte a posuďte sami, minimálně herecký výkon Sama Rockwella jistě zaujme. ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)