Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiálny text distribútora)

Blowler

Film, kde účinkuje pouze jeden herec, nepůsobí kupodivu vůbec prázdně. Pomalé tempo mi sedlo a i přes značnou předvídatelnost jsem nemohl odtrhnout oči od obrazovky. Mám v poslední době strašně vesmírnou náladu a to měsíční prostředí jsem si moc užil. ()

dessa

Jak natočit dobré sci-fi? Smíchat dohromady Lemovu Solaris s Vesmírnou odyseou, přidat nějaký ten motiv z Ostrova a celé to okořenit výborným hereckým výkonem Sama Rockwella. Kevin Spacey se ve filmu objeví pouze jako hlas robota, ale jakého! Absolutní protiklad Hala z Vesmírné odyseje. Upozorňuji však, že tenhle film se nemusí líbit každému, atmosféra je poměrně hutná a klaustrofobická (jak jinak na vesmírné stanici), což nemusí každému vyhovovat, film je relativně rozvláčněný, hlavní pointa příběhu se dostaví zhruba v půlce, ale pro mě osobně se jedná o pokračovatele legendárních sci-fi snímků jak přístupem režiséra a kameramana, tak i námětem a právě onou jedinečnou atmosférou. Líbí se mi i kontrast zářivě osvětlené bílé vesmírné stanice s temnou a nehostinnou odvrácenou stranou měsíce. Po ohodnocení tohoto filmu jdu změnit některé komentáře k jiným letošním sci-fi filmům, protože ty si stejné hodnocení jako Moon nezaslouží... ()

Markuss

97 minut dlouhý excelentní výkon Sama Rockwella, je tím prvním co mě po shlédnutí filmu Moon napadne. Poměrně nenápadné sci-fi, které u nás bohužel ani nešlo do kin. Je to velká škoda, neboť nám režisér nabídl film natočený za málo peněz, ale přinášející hodně "muziky". Děj je vyšperkovaný velmi zajímavou zápletkou a občas to dá práci abyste se neztratili. Když však vnímáte, užíváte každou minutu příběhu, kde do sebe postupně vše tak nádherně zapadá. Na ději jsem nenašel snad jedinou chybičku a proto jsem neváhal s hodnocením. ***** ()

Zahartof

Spíš než slabší čtyři dávám velmi slušné tři - a v tomto případě je to lichotka. Existenciální sci-fi, mix Gattacy/Sunshine/Alien...nic šokujícího, spíše minimalistický snímek. Vynikající Sam Rockwell, hudba. Film je plynulý, bez patosu, bez klišé (Hollywoodská verze by z citlivého Gertha udělala jistě vraždícího maniaka). Příjemné, potěšující překvapení. ()

bakeero

Wow, tak tohle mělo přesně tu tajemnou atmosféru, kterou mám rád. I nápad je poměrně originální, takže jedině doporučuji. Podle mě se z toho stane zapadlej klenot. ()

E lan

Podařené deprasivně sugestivní sci-fi, které bohužel malinko trpí již od začátku jasným rozuzlením. To je trochu škoda, jinak ale dobrý námět. Kdyby se ho chopil lepší režisér či scénarista, šlo by z toho udělat opravdu překvapivé dílko. Hudba je vynikající, stejně jako atmosféra. ()

ecis

Moja kavicka kvalitneho minimalistickeho industrialneho sci-fi. Na zaciatku vyobrazena velka nejasnost - zapletka, privadzajuca vas ku hladaniu riesenia, ktore je nacrtnute uz o dalsich par minut, a tym netreba hladat dalsie zbytocne prekombinovane konspiracie ako v inych sci-fi kuskoch. Sam Rockwell sa dokonale nasiel. A prirovnavanie k Sunshine? Vobec. Tie filmy su odlisne ako Slnko a Mesiac. ()

marusaj

Psychotické stavy vyplývající z nekončící samoty. Jedinou společností je počítač (nelze nepřiznat inspiraci u Hala 3000, ke které se režisér sympaticky přiznává: [malý spoiler] v jednom detailu výrobního štítku na těle počítače je kódové označení 3000). Naléhavá hudba vybuchující do vakuového měsíčního ticha. One man show jednoho herce - výborný Sam Rockwell. Naléhavost a preciznost námětu však v člověku nerezonuje. Na osudu Sama Vám zas tak nezáleží. Chtělo to dotáhnout, vygradovat, zpestřit, více si pohrát s emocemi a city. Rozechvění se nedostavilo. Škoda. Přesto výborný film, který má mé plné doporučení. ()

Lukadlo

Nevidím v tom nic extra. Nápad se mi ani nezdál originální. Víc toho snad ani nemůžu napsat, to by byl jeden spoiler za druhým (-: ()

Kofolacik

Tak tomuto hovorim stare dobre sci-fi! V ramci svojho potencialu to ma plny pocet... ved co sa tomu da vytknut? Skvely soundtrack, fantasticky herecky vykon, originalny napad a myslienka... jediny dovod preco Sam Rockwell za film nic nevyhral je ten ze film mal prilis nizky rozpocet... (to sa tyka Oskarov a Globusov) na BAFTAch ktore niesu komercne samozrejme Moon prerazil ako jeden z top filmov domacej tvorby... 8/10 v ramci svojho potencialu ()

Tamten

"Klasické" sci-fi, kterému ovšem přívlastek "klasické" spíše neprospívá. Zajímavý nápad pokulhává na tom, že ktromě toho základního nápadu (který je určitě zajímavý) ve filmu nic moc dalšího není, takže po jeho profláknutí (někde kolem půlky filmu) už je to krapet o ničem. ()

jda23

Z One Man Show sa stáva logicka spolupraca dvoch protagonistov a film sa snazi od zaciatku zaberat do dychu divaka. A vtedy dava pointa vediet o svojich hraniciach, ktore sa moc rychlo ukotvili v prvom viditelnejsom zalive. Dalsie straty sa uz nedeju, ale vsetci sme tajne verili, ze nam ponukne aj vnutornu scifi hostiu... Tento film nema daleko ku historickym zapisom, je tu az neuveritelny soundtrack, nadherna tma a svetlo, herec, ktory by to vedel roztocit, ak by ho posadili na ten pomyselny kolotoc,v ktori tak vsetci dufali, ale v skutocnosti neverili. Taka galeria obrazov scen by mala mozno este vacsi uspech. Tento pribeh sme uz videli, preto treba sápať po iných knihách a scenare nechať ozajstnym bohom vo svojom odbore. ()

ivicudus

Sam Rockwell skvelý. Viac sa mi páčila prvá polka, kým bol osamote a celý čas som čakala na zápletku s evil robotom, ale ani druhá polovica nebola zlá, jedine, že stratila napätie. Ale veľmi pohodový film. ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)