Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiálny text distribútora)

O.Peta

Malý klenot, kde vše funguje tak jak má. Herecké umění na nejvyšší úrovni, chytrá myšlenka, která nutí dávat neustále pozor, geniální hudební doprovod a kupa emocí, které ve mě film probudil. 85% ()

PKD

Geniální pocta Kubrickově (nejen, co se týče designu stanice Lunar Industries, Sarang a Gertyho 3000) 2001 za 5! milionů dolarů. Film 100%. Ost 100%. Rockwell+Spacey = 300% ()

Freemind

Po dlouhé době opravdu nevím, co s tím. Naprosto úchvatná hudba Clinta Mansella, svěží nápad a slibná atmosféra i zvraty v ději. Pak ale přicházejí pochyby, zda zrovna Sam Rockwell disponuje dostačujícím arzenálem hereckých prostředků; ze začátku krásně propracované prostředí začíná lehounce připomínat divadelní kulisy (což třeba nehrozilo u sledování Vetřelce či Vesmírné odysey, ačkoli šlo o designově a scénograficky velmi podobná díla); pak začnou vyčuhovat drobné logické chybičky (viz Renton). Přesto ale musím ocenit odvahu jít proti proudu, navíc v žánru, který už dost dlouho produkuje samé akční kraviny - proto zvedám hodnocení ze silného průměru na čtyři hvězdičky. ()

zipper111

Moon má velmi originální myšlenku, krásné zpracování (celý vesmírný komplex), skvěle zahranou "One man show". Co však nemá, je dobrý scénář. Místy někdy zbytečné scény nudí, spousta věcí zůstává nevysvětlených, a to docela zásadních věcí, takových, které by si člověk neměl sám jen tak domýšlet. Překopal by totiž celý snímek. (a to už vůbec nemluvim o několika naprostých nelogičnostech, ale nechci Spoilerovat). Jelikož jsem viděl trailer, v podstatě jsem znal celý děj filmu (což taky svědčí o lecčem svědčí). ALE, film mě bavil, není to přelomová sci-fi a přes některé výhrady musím zase říct, že je to jedna z lepších scifáren za posledních pár let. ()

buldock

Netradiční "studiová" sci-fi s jednoduchým příběhem a vynikajícím Samem Rockwellem , která mě ovšem i při tak krátké stopáži nedokázala udržet v pozornosti. Nutno přiznat , že tento druh sci-fi je mi krapet cizí a proto berte moje hodnocení jako čistě subjektivní. Film: 65% ()

Vojcl

Dost netypické zajímavé sci-fi, které si vystačí i bez mnoha vizuálních efektů a je postavené pouze na hereckém výkonu Sama Rockwella, který se nelehkého úkolu zhostil nad očekávání. ()

raimi

Herecký koncert mého oblíbence Sama Rockwella. Inteligentní nízkorozpočtová sci-fi s výbornou hudbou, jakých se moc netočí. 80% jak víno. ()

erased

Čekal jsem hodně a nakonec jsem dostal ještě víc. Proto si radši hned od začátku odbudu trochu té kritiky. Celá zápletka, i když zajímavá a promyšlená, je naneštěstí příliš průhledná a předvídatelná. A je to škoda, protože tím pádem občas kazí atmosféru. Určitě by taky filmu neuškodilo trochu víc odvážnosti, obzvlášť co se různých scén se Samovým zápasem se sebou samým týče. Toto jsou ale naprosté maličkosti vedle všech kladů tohoto výjimečného sci-fi. Výjimečného protože v málokterém podobném filmu jde klaustrofobická atmosféra vesmíru cítit tak, jako tady. Bezesporu za to může vděčit výbornému Samu Rockwellovi, samotnému sterilně bílému prostředí, zlověstně chladnému hlasu Kevina Spaceyho ale především hudbě mistra Mansella. Tomu se totiž znovu podařilo vytvořit hudbu, na které film z velké části stojí. Škoda, že výsledek nakonec nedokážu ohodnotit plným počtem, přestože od toho nemá daleko. Uvidíme co na tom změní další díly plánované trilogie. ()

Macejko

Inteligentná, premyslená a výborne napísaná sci-fi. Rockwell je výborný a sledovať jeho interakciu so sebou samým je radosť. Do absolútneho hodnotenia ale čo-to chýba, hlavne asi o trochu viac emócií a silnejší dopad na diváka. ()

numi

Skvělé sci-fi, které svou klaustrofobickou atmosférou místy připomene Sunshine či prvního Vetřelce. Nemá sice až tak strhující děj, ale pokládá zásadní morální otázky. O excelentním Rockwellovi netřeba psát sonáty, tenhle lunární epos odehrál na jedničku. ()

vorheese

Ať už úmyslně či neúmyslně nedotažený příběh se spoustou děr bohatě vyvažuje atmosféra mimo prostory vesmírné stanice, hudební génius Clinta Mansella a herecká "one"-man-show Sama Rockwella. Nečekejte zápletkovou smršť typu Minority Report. Logická část mozku si protentokrát oddychne a zabrat dostane ta emocionální. ()

gogos

Hodně povedený psychologický drama, odehrávající se v nepříliž vzdálené budoucnosti je hereckým koncertem Sama Rockwella. snímek nemá nějakou zásadní vadu, až na tu, že mě místy, než připoutal k obrazovce, spíše uspával... ()

Tirion

Nebýt občasné nelogičnosti (nebo nedůslednému vysvětlení), tak by to byla jedna z nejpovedenějších sci-fi poslední doby (což i přesto je :-)). ()

Magyar

Nemám ráda filmy, které myslí (i když v případě konspiračních teorií je "myslí" silné slovo) a dokonce i cítí za mě. Dořečenost situací je otravná, paralelu např. k Solaris tu nehledejte. V okamžicích, kdy byste mohli být dojati, vás film chytne za ruku jako mamka děcko v supermarketu a provláčí vás k netečnosti. A ještě vám k tomu zahraje patetická hudba, abyste věděli, jak se při tom máte cítit. ()

SarumanKo

Peniaze nie sú všetko a Duncan Jones to dokazuje v plnej paráde. Jeho Moon je sofistikovane napísaná a perfekcionisticky natočená sci-fi, navyše dokonalá v technických detailoch. A to všetko za skromných päť melónov. Máločo moju divácku dušu pohladí tak nežne ako tieto malé a komorné, ale zato silné (a v tomto prípade celkom depresívne) diela. Originálny príbeh nestavia totiž na šoku z pointy, ktorá je úmyselne vyzradená už v polovici filmu, práve naopak, atmosféru a napätie buduje až na nej a prostredníctvom výbornej hudby Clinta Mansella. A samozrejme Sama Rockwella, herca nevídanej a mnou doteraz nepoznanej kapacity. Zaujímavejšie načatý a riešený existencionálny problém som dávno nevidel. (90%) ()

Makky

Celý film je jedna veľká príprava na záver, ktorý je dokonalým filmovým zážitkom. Čím dlhšie plynuli minúty, tým viac som bol uchvátený. No a záver je vyvrcholením a akousi satisfakciou pre diváka, pretože v priebehu filmu sa našli aj hluché miesta. Všetko ale malo svoje opodstatnenie a dôležité je, že na konci je pocit spokojnosti maximálny. A to aj vďaka Mansellovi, tá hudba je fantastická. ()

Kreeki

Už od začátku jsem si říkal jestli tohle neni režisérův debut a hle, měl jsem pravdu. Takže drobné kritické připomínky stranou a jedním slovem: bravo! ()

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (viac)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (viac)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (viac)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (viac)