V Bourneovom ultimáte agent Jason Bourne zlikvidoval tajný a kontroverzný vládny program spoločne s jeho tvorcami. Išlo však len o špičku ľadovca, pod ktorou sa ukrýva oveľa sofistikovanejší systém tajných operácií, ktorému šéfuje Byer (Edward Norton). Chladnokrvného profíka udalosti okolo Jasona Bournea rozhodne nenechávajú chladným, a tak sa pre istotu rozhodne bezpečne pochovať podobný program skôr, ako mu prerastie cez hlavu. K jeho smole však inak precíznu čistiacu operáciu prežije práve Aaron Cross (Jeremy Renner) a taktiež vedkyňa Marta Shearing (Rachel Weisz), ktorá mala na starosť jeho vedeckú časť. Tí dvaja sa navyše spoja, a to je pre Byera smrtiaca hrozba, oveľa väčšia ako tá, ktorú predstavuje Bourne. Cross je tiež z poriadne nepoddajného materiálu a oproti Jasonovi má tú výhodu, že si všetko pamätá. (TV Markíza)

Shakers

Bourneov odkaz bez Bournea, ale stále dobrý a zaujímavý ? No je to tak. Tony Gilroy scenárista predošlých Bournoviek sa tento krát aj posadil na režisérsku stoličku. Čo sa týka samotného filmu a jeho spojitosti s predošlými dielmi, tak je to šikovne vymyslené, dobre do zapadlo a vôbec nevadí, že tu nie je Jason Bourne. Oproti predošlým Borneovkám je tento film ladení viac akčne. Povedal by som, že naj-akčnejšie a to aj s toho dôvodu, že Aaron Cross nemusí skúmať svoju minulosť a tak sa ide rovno do akcie. Aj keď príbeh nie je tak zamotaný a prepracovaný, stále je dosť zaujímavý na pozretie. Herecké obsadenie je perfektné. Jeremy Renner skvelá náhrada a Rachel Weisz ho príjemne dopĺňa. 85% - 4* ()

Pepinec

Když se odkazuje, tak se srovnává. Jednoduché jako facka. No a Jeremyho čtyřka je po našlapaném trojboji Démona podobná zábava asi jako jít po twisteru na labutě. Film by ukecal i mančaft frigidních paniček, zatímco akce zdechla v závějích na Aljašce. Kdo si takhle představuje akční dobrodružný thriller, toho patrně posadí na prdel i motýl Emanuel. ()

Boogeyman

Náprostá rutina s dementní zápletkou a několika solidními akčními scénami. Není tu nic, co by se mohlo rovnat starému dobrému Bourneovi, naopak z filmu čiší jeho totální zbytečnost a snaha za každou cenu ždímat sérii. ()

Madsbender

Zas a znovu veľmi príjemné akčné špionážne béčko, no už nie to špionážne "áčkové béčko" s Mattom Damonom a skvelým scenárom. Tentoraz trochu suchšie, naivnejšie, hlúpejšie a iritujúcejšie pod taktovkou scenáristu pôvodnej trilógie, ktorému pravdepodobne pri režírovaní nezostal čas na zaujímavejšiu zápletku. Tak či tak, Renner možno nedosahuje agentských kvalít Damona, no potvrdzuje svoj status dobrej voľby do akčných thrillerov, hlavne tých solídnejších, v ktorých ho v poslednej dobe vídame (a rovnako sa nejedná o jeho prvý stret so touto tematikou - stačí spomenúť na najnovší diel Mission Impossible, kde si strihol nie práve nedôležitú rolu). Rachel Weisz je výborná a ani ostatní na tom nie sú zle, s výnimkou jediného - Edwarda Nortona. Zaznamenal som to už pri Neuveriteľnom Hulkovi a ten pocit sa mi znovu vracia - Norton by si už mal dať od filmu pohov. Pôsobí dosť divne, v tvári je z neho jemne strašidelný zjav a celkovo začínajú prevládať narastajúce nesympatie. Filmu by som ešte vytkol zopár zásadných chýb v scenári, ako napr. fakt, ako sa dozvedeli, že raketový útok prežil práve Cross, ale to je asi tak všetko. Slušné, ale mierne sklamanie. Možno ak sa nabudúce vrátiš aj s Damonom, Tony... ()

sheen

Vydařené pokračování Bourna bez něj. Akce byla nahrazena příběhovou linkou a Damon Jeremym, proč ně, když to šlape dobře a na konci opět Moby?:) ()

Disk

Za mě relativní spokojenost. Gilroy se svým pojetím přiblížil více k Limanovi než ke Greengrassovi. Dost se tu recykluje (motorka, běh po střeše). Jeremy Renner fajn, Edward Norton, jak poznamenal imf, šedá eminence, ale svůj prostor dokázal využít maximálně. Rachel Weisz tu připomínala nenalíčenou šedou myš. Určitě bych nečekal velkou pecku jako od Greengrasse, ale skvělé řemeslo rozhodně. Vytknul bych vláčný začátek a příliš náhlý konec. 7/10 ()

Deimos

KINO/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Akce 7/10/// PLUS: jednoznačně Jeremy Renner, který se mi zatím líbil v každém filmu ve kterém jsem ho viděl a rychle směřuje do mé TOP 10, rovněž potěší, že jsem konečně po dlouhé době (naposledy Království nebeské) mohl v kině vidět Edwarda Nortona, který kdysi patřil do mé topky, dále filmu nechybí napětí, vydařená akce a pěkné lokace MÍNUS: tedy ne že by to nutně musel být zápor, ale film je hrozně moc ukecaný, když se budete soustředit, tak vše co se bude dít bude pro vás zajímavé, ale je tu tenká hranice a kdo nevydrží více jak 2 hodiny v pozoru může se hodně rychle ztratit a začít se pěkně nudit, film je všeobecně méně akční a tak nemusí sednou každému***(Celkem 75%)***Nový Bourne bez Bournea je jako Bondovka bez Conneryho, kdo si zvykne na to že v hlavní roli je jiný představitel bude i tentokrát spokojen. Změnila se i režie, která mi popravdě více vyhovuje a je zároveň zajímavé jak si tvůrci poradili se "souběžným dějem" první postavy. Pro mě je tohle dobrý film./// PS: Bourneův odkaz je zajímavý úkaz toho jak použít znovu jednu látku a přitom se tvářit že je vše v pořádku. ()

GilEstel

Nejsem zrovna z těch fajnšmekrů, co potřebují Damona, aby si užili akčňák. Jeremyho Rennera jsem tak v roli nepřemožitelného agenta bral jako zajímavé osvěžení a přijal ho s otevřeným srdcem. Svěží vítr přinesla i Rachel Weisz v roli Bourn girl. Ta její nabubřelá přechytralost z Agory je tatam. Navíc jakmile si zde její biochemička nasadila brýle, byla setsakra sexy. Nelíbí se mi zbytečně přetažená stopáž, která vytváří dějově nezajímavá místa. Též genetická úprava agentů pomocí pilulek z toho dělá na můj vkus už moc velkou fikci, která vybočuje z osvědčených bournovských základů, a přibližuje to spíš podobě UNIVERZÁLNÍHO VOJÁKA . No ale špatný to nebylo. Vlastně to bylo spíš dobrý. A jak mi už delší dobu říká jedna malá slečna: Dobrý je za 3. 60% ()

Chlupis

Drtivá většina filmu, která chytře a ojediněle konfrontuje Bourneovo jednání z předchozích dílů s okolním světem, je to nejlepší, co mohl Gilroy v rámci série natočit. Zbylá třetina je pouze fungující žánrovka. ()

liskam

Velmi kvalitní Triller, který důstojně sekunduje předešlým Bourneho dílům. Jeremy Renner není ve své roli agenta o nic horší než jeho předchůdce Matt Damon. A filmová hudba je také velice dobrá. Ale místy se mi nelíbila "třaslavá kamera" Ano, myslím že pomůže osvěžit si Bourneho minulost a situaci kolem "Tretstonu" protože tenhle film mnohé vysvětlí, ale také odhalí další části tajných vládních operací. Abych pravdu řekl, dost mě udivuje nízké hodnocení tohoto filmu, nevím co mnozí diváci od filmu čekali, ale já jsem dostal přesně to co jsem očekával. (Když píši tenhle koment, hodnocenít je na 70%) A to je hodně málo. Za mě 80% ()

mzss1

Shlédnuto v kině. Celkem dobré pokračování původní trilogie. Hlavní hrdina Jeremy Renner je sympaťák, v akčních scénách je dobrý. Akce tu je, ale není ji moc, především konečná naháněčka je dost dlouhá. Příběh není zas tak těžký jak jsem se obával. Likvidace všech agentů a hlavní hrdina chce za každou cenu přežít. Rachel Weisz mě bavila, předvedla dobrý výkon. Film je nepředvídatelnej, tak proto člověka baví asi. Chybou je dlouhá stopáž, některé scény jsou zbytečně zdlouhavé - myslím tím především dialogy. Bourna to dost přípomíná příběhem, i hudba je tomu podobná. Velký problém s filmem nemám. Takže kino bylo celkem dobrá a odpočinková volba - nelituji toho. Celkově ale hodnotím na 75% = **** ()

Vavča

Uff, to byl ale akční náklad! A jak povedené bylo obsazení Jeremy Rennera jako agenta, škoda mluvit, chodící charisma a uvěřitelnost k tomu. Skvělá Rachel Weisz, neurotický šéfik ze CIA Eda Norton, tohle byla velmi silná sestava, herecky perfektní. J. N. Howard sloužil kulervoucí OST. Film se pomalu rozjíždí, ale časem vás vezme s sebou, a vy z tohoto rozjetého vlaku nechcete ani náhodou vyskočit. To co předvádí Renner za motokros a souboje v Manile to nemá chybu..., byl jsem bez dechu. Dlouho jsem si nestalo, abych dojel film až do skončení veškerých titulků, to ost je fakt návykové. Já bych v zásadě neměl nic proti kombinaci modrá, zelená, teď je na místě se ptát, vznikne nová série s Rennerem? Já jsem vcelku pro, inu každý šéf se přece nakonec má dočkat svého agenta... ()

kingik

Je třeba odstranit nežádoucího Aarona Crosse (poslední dobou samý Cross). Dostal to dvakrát do holeně a jednou do kyčle, sám jsem to na vlastní oči viděl. A jestlipak myslíte, že to přežil?! No přežil, šmejd jeden! Ten samý negativní názor na něj mají ve středisku tajných operací ve Washingtonu D.C. a jdou mu nemilosrdně po krku. Cross musí pravidelně užívat speciální medikamenty pro obnovu organismu před naočkovaným virem (tuhle část jsem ne úplně zcela pochopil). S pohlednou doktorkou po boku a s trénovanými zabijáky v zádech prchá z Aljašky až na Filipíny. Ocitl se na hranici života a smrti. No, to má tedy blbý, hoch jeden. Třikrát a dost, řekl si představitel trilogie Matt Damon a dalšího projektu už se fyzicky nezúčastnil, ale zmínka o něm padne. A tak ho nahradil, podle mě větší "řízek", a sice Jeremy Renner. Film má pomalejší tempo, postupně se však dynamicky rozjede, ale někde uprostřed citelně vypadne z tempa, aby ho pak v závěru nabral v šíleně zběsilé a napínavé honičce o život. Nic extra logického se nekoná a často se vyskytne scéna, která by se dala řešit jinak a více logicky, ale pro větší dramatický dopad a efekt se řeší krkolomným způsobem. Tony Gilroy je oproti svým předchůdcům zdatný režisér a jeho akce vypadá dobře, ačkoliv já bych s ní tak nešetřil a víc se odvázal. Odvaz mně asi v celé této sérii chyběl nejvíc, ale tady z těch všech verzí jsem byl nejspokojenější. Renner se mlátil hlava nehlava a není to taková ta slečinka Damon, který mně do akčních rolí nikdy nepasoval. Nebýt pomalé prostřední části a nepřehlednosti v několika dějových fázích, se kterou si film zrovna moc nepřetrhl, tak by se to na plný počet i dosoukalo. A rozhodně bych si dal s Rennerem další díl, protože spousta toho zůstalo nedořešeného, anebo je to tak možná dobře, v rámci zachování nějaké té originality vyprávění. 80% ()

dr.horrible

Slušné. Rozhodne viac než priemer a pokiaľ nečakáte ďalšie Ultimátum, film vás v podstate nemá čím sklamať. Vďaka prehnanej stopáži som sa miestami trochu nudil, no Gilroy mi to plne vynahradil zručnou réžiou, inteligentným scenárom a vynikajúcimi akčnými scénami. Zbytočné to možno trochu bolo, ale pôvodné filmy to nijak nedehonestuje, a to je hlavné. 65% Druhé zhliadnutie o 11 rokov neskôr a úprimne nechápem svoju vtedajšiu trojhviezdu. Presne tento druh filmov mám rád. ()

InJo

Čekal jsem přehnaně užvaněnou zbytečnost, ale nakonec jsem byl mile překvapen. BOURNEŮV ODKAZ totiž kupodivu za "původní" trilogií nijak zásadně nezaostává. Greengrassův specifický 'krutopřísně' adrenalinový styl je fuč, mnohem blíže má Gilroyův přístup k Limanově jedničce (takže takový 'moderní oldschool' - žádná rozklepaná kamera, ani zběsilý střih). Rozjezd je pomalejší (ale rozhodně ne nudný nebo nepodstatný), ovšem po zhruba půlhodině už se jede naplno. Minimálně jedna velmi dobrá (dlouhá závěrečná honička) a dvě prvotřídní scény (laboratoř, dům Rachel Weisz). Renner sice stojí trochu v Damonově stínu, ale jinak je vlastně úplně OK, navíc Norton po dlouhé době v roli, která je jeho hereckého nadání alespoň nepatrně hodná (radost jsem měl hlavně z toho, že tu nemá jen párminutové cameo)... 70 % ()

IQ Tiqe

Měl jsem vážné obavy, že Bourne bez Bournea bude jen slabý odbar, ne-li průšvih. A jsem víc než mile překvapen. Ano, předchozí Bourne je lepší, ale „odkaz“ se s ním dá srovnávat, protože stylově – patrně díky Tonymu Gilroyovi – nevybočuje z původní trilogie. Trochu si pomáhá recyklací některých prvků/scén, které dřív fungovaly – vytvořit postavu agenta, který se ne vlastní vinou ocitl na útěku (obsadit Jeremmy Runnera byla trefa), svést ho dohromady s holkou (stejně jako Franka Potente a Julia Styles i Rachel Weiss je velkým přínosem), honičky na motorce... Ale i přináší něco nového (mj. se až trochu dotýká sc-fi, což není ideální) a je to svébytný příběh, který, troufám si tvrdit, bude pokračovat, a na konci si jako vždy poslechneme Mobyho. # Co mi chybělo – trochu víc (zdůrazňuju „trochu“) mě mohl pohltit a někdy být o špetku uvěřitelnější, prostě ještě víc tlačit na pilu. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 7 | humor 0 | akce 8 | napětí 2 | pustil bych si znovu 8 ()

Sonnery

Stejná zápletka jako v Zahulíme, uvidíme - tam ty zhulenci utíkaj za pořádným hambáčem a do cesty se jim pořád staví nějakej ten poděs. No a v Bournovi bez Bourna utíká ten závislák za pořádnejma práškama a do cesty se mu pořád staví nějakej ten poděs. Hustě. Ale musím se přiznat, že ten děj je pěkná sračka a i zakomplexovanej českej debil by u počítače vymyslel mnohem lepší zápletku - kdyby dokázali prolnout třeba, jak se Áron honí za Bournem (šlo by to i bez Bourna) namísto honění se s vlkama a pak by navázali tou čistkou, moje divácké srdce by se naplnilo láskou. Nestalo se a děj je sračka, nic nikam neposouvá, nemusel vzniknout. Ale samozřejmě bitky pěkný, hlavně ta v tom srašidleným baráku. Jako další díl bych navrhoval Bourneův smrad nebo Bornůev řitní otisk a děj by mohl zůstat stejnej, akorát by se na začátku objevila řiť - tak co Matte, alespoň tu bys mohl filmu věnovat. ()

Jordan

bournovská trilógia bola v čomsi prelomová... a tento sequel úctyhodne pokračuje v ňou započatej tradícii, neposúvajúc ju do nových rozmerov, ale prehlbujúc trademarky, ktoré nutne reštartovali žáner špionážnych filmov urobiac (možno aj nevdojak) nový moderný subžáner realistických akčných thrillerov 21. storočia, ktoré nemohla ignorovať ani bondovská sága a nolanom resuscitovaný batman či iné, viac či menej solitérske kúsky; gilroy je očividne inteligentný a skúsený človek, ktorý film rozhodne nepokazí, takže sa jej aj vyše dvoch hodín na čo pozerať; ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (viac)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (viac)