Príbeh zasadený do Los Angeles začína tragickým okamihom, keď za horúcej letnej noci vyskočí z okna svojho bytu Mandy Hunsakerová. Vyšetrovaním je poverený Roger Murtaugh (Danny Glover), skúsený čierny detektív pred penziou, ktorý lipne na svojom rodinnom zázemí a vždy sa snaží o nenásilné riešenie. Ako parťák je mu proti vôli pridelený Martin Riggs (Mel Gibson), špecialista z protidrogového oddelenia, nervovo labilný chlapík so samovražednými sklonmi. Martin je skľúčený smrťou svojej manželky a nikto s ním nechce spolupracovať, pretože je to nebezpečné. Silná averzia medzi oboma musí na čas ustúpiť udalostiam, ktoré nadobudnú dramatické tempo. Rogera navštívi otec zavraždenej, jeho bývalý kolega z Vietnamu, a chce od neho, aby vrahov jeho dcéry nezatýkal, ale zabil. Keď policajti navštívia jedného z Mandyiných priateľov, dostanú sa do divokej prestrelky a Martin zachráni kolegovi svojou nezvyčajnou odvahou život. Roger ho pozve k sebe domov na večeru, kde je Martin zaskočený rodinnou pohodou. Muži k sebe začínajú byť zmierlivejší. Ďalší deň  chcú navštíviť Mandyinu kamarátku Dixie, tá však zahynie pri explózii svojho domu. Martin zistí, že bola použitá vietnamská nálož a Hunsaker prizná, že za všetkým je bývalý generál McAllister (Mitch Ryan), ktorý za vojny vo Vietname organizoval obchod s heroínom. Keď bol vyhodený z armády, opäť obchod rozbehol, tentoraz samozrejme nie pre vládu, ale na vlastné triko. Tiež prizná, že Mandy bola zabitá ako výstraha, aby Hunsaker neprezradil chystanú zásielku veľkej ceny. Skôr ako stačí povedať všetko, zastrelí ho McAllisterov zabijak Joshua. Skutočne do tuhého ide v  okamihu, keď je unesená Rogerova dcéra Rianne a obaja muži sa ocitnú v zajatí bezcitného generála... (TV Markíza)

chosan

Jeden z největších hitů akčních filmů který nemůže chybět v žádné filmotéce milovníka tohoto žánru super film za 90%. ()

zurivymlok

Vynikajicí režie, excelentní hudba, špičkové herecké výkony, jedinečná atmosféra, velmi dobrý scénař - to je série Smrtonosná zbraň. Bravurní kombinace akce a humoru provázející mě od mého dětství až po současnou dobu, kdy uzavírám třetí desetiletí svého života. Podle mě je to jediná filmová série, která dokázala udržet vysokou kvalitu po čtyři díly. V průběhu série je sice znát, že díl od dílu hraje humor větší a větší roli a případný pátý díl by už podobný posun nemusel ustát, avšak i přes nižší hodnocení čtvrtého dílu jej považuji za srovnatelný. Gibsonovi a Gloverovi, které později ideálně doplnil Joe Pesci, to prostě šlape. Ještě nikdy jsem neviděl takto zajímavou a dobře zahranou policejní dvojici, která je v tak ostrém kontrastu - nerudný běloch (případně čínan, vzpomenu-li i sérii Křižovatka smrti) a ukecaný černoch. I přes nesporné kvality posledních dvou dílů považují za nejzdařilejší první dva, které spolu se Smrtonosnou pastí I. a II. tvoří nedostižnou špičku akčního žánru, kde pod ním je až obludná propast v kvalitativním srovnání s dalšími akčními snímky (snad ještě Skála je srovnatelná). No, asi už jste poznali, že jsem skalní fanoušek. :-D ()

gizi

Na svou dobu jistě velmi dobrý film. Ovšem i dnes mi to přijde klasicky americky přehnané. Rozjezd až moc dlouhý a nudný, pak už to jde, humor to dobře oživuje. Dabing, i když od Filmového studia Barrandov-Dabing, dost špatný. U mě tentokrát jen 70% a 3*. 14.3.11. ()

Mr.Hackels

Tahle dvojka sezžantů k sobě sedla jedna báseň. Akce a komedie se těžko jinde najde líp natočená. Mel Gibson se tu definitivně zařadil mezi moje oblíbence. ()

Lukkyn

Jeden je černej a druhej šílenej = bude sranda:-) První díl jedné z nejlepší akčních seriíí nasadil laťku velice vysoko. Geniální ústřední dvojice , která chrlí hlášky jako na běžícím pásu dokonalý scénář , který se nebojí být vtipný a vynikající režie to vše podtrhuje tento skvost , který miluju už od dětsví. Jednoznačně nejlepší film Gibsona i Glovera.Je zajímavé , že další díly si udržely naprosto stejnou kvalitu ne-li dokonce vyšší!To se snad nikdy v historii filmu nestalo, aby i třetí díl potažmo i čtvrtý měl vysokou úroveň! ()

cocaine

Je to prostě klasika žánru, dokonalá dvojka policajtů a exklusivní lumpové, který dostanou po zásluze se vší grácií a vtipem od Dannyho a Mela...Na tohle se dá snad dívat skoro pořád. ()

Pythonator

Troufám si říct, že Smrtonosná zbraň je královnou všech akčních komedií, nehledě na to, který díl. Všechny 4 smrtonosné zbraně jsou podle mě super a baví diváka od začátku až do konce. ()

krijka

Osmdesátá léta byla pro akční filmy zemí zaslíbenou. Je mrzuté, že dnes už nikdo neumí takový film natočit, dnes vládnou bohužel prázdné a ve své podstatě nudné efekty. V tomhle filmu je všechno, jak má být. Jsou tu hlášky a špičkování mezi hlavními hrdiny, jsou tu vtipné a vymazlené scény, co nemají s dějem pranic společného (moje oblíbená je ta se sebevrahem), nikdo si neláme hlavu s vyvážeností a korektností, padouši jsou prostě padouši a zcela si zaslouží ukrutnou smrt, která se jim také po zásluze dostane. Hrdinové si nelámou hlavu se zákony a střílí padouchy jako terče na střelnici. Netahají do svých problémů zbytek svých kolegů, všechno si vyřídí sami. A scénáristé si nelámou hlavu s uvěřitelností, nebo logičností. Ale o ty přece vůbec nejde! Jde o zábavu a té se divákovi dostane měrou vrchovatou. ()

Lal.V

Shane Black. Meno, ktoré mi skutočne ešte donedávna prakticky nič nevravelo, mi po pozretí 3 filmov pridáva zimomriavky pri pomyslení na to, že natočí Iron Man 3. Podobne fajn cop movie ako Posledný skaut (i keď ten sa mi páčil o trocha viac, najmä preto, že mi je Willis proste sympatickejší ako Gibson), čas vrhnúť sa aj na ostatné časti. ()

montel

Seržant Murtaugh (Danny Glover) zrovna slaví narozeniny, když dostane nového parťáka Riggse (Mel Gibson), který trpí sebevražednými sklony kvůli smrti své manželky. Oba mají před sebou případ úmrtí dcery Murtaughova přítele z války, který je zavede až před nebezpečnou skupinu pašeráků drog. Z vyšetřování se vyklube osobní záležitost ve chvíli, kdy gang unese Murtaughovu dceru...Perfektní mix komedie a akčního filmu, který se snad povedl už jen v Policajtu v Beverly Hills. Zde jsou ale na všechno dva. Gibson-Glover se skvěle doplňují, oba ztvárňují odlišné typy postav, což je vlastně na tom to nejlepší. Proti sobě mají drsné zločince, né žádné kašpary s kterými by se dalo laškovat a tak se koncem 80. let natočila taková pecka, která si vyžádala už další tři velmi zdařilá pokračování. 75% ()

Toxic

Oceňuji zejména scénář. Mimo jiné, jak zde detektivové grázly bez jakýchkoliv "ruce vzhůru" či "vzdej se" prostě nekompromisně střílí. Např. ze scény, jako je závěrečná bitka, se v kdejakém novějším díle (týkajícím se detektivů či policistů, nikoli agentů) snaží autoři vytvořit jakési psychologické, morální dilema hrdinů, kdy parťáci křičí "nezabíjej ho, zabiješ tím sám sebe" či "nejsi přeci jako on", zde však "zlom tomu hajzlovi vaz!" a "nešetři ho!", až jsem skoro čekal, že přihlížející, fandící policisté začnou uzavírat sázky jako v Pythonech. ()

P@\/EL

První díl z klasické akční série o dvojce poldů, kteří se skvěle doplňují. Byl jsem ovšem zklamán, že film trpí typickým neduhem akčňáků hollywoodské produkce, a to tím, že hlavní hrdinové se zde vyhnou všem kulkám a dokážou se vyhrabat i z těch největších sraček, což je hodně nadnesené. To však nemění nic na tom, že film naservíruje našlapanou akci, několik povedených hlášky a poutavý děj. A nutno samozřejmě dodat, že herecké výkony jsou taky na úrovni. ()

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

23.08.2023

Tak se dvojici herců Jason Momoa (Aquaman) a Dave Bautista (Strážci Galaxie) přece jen poštěstilo. V roce 2021 totiž navrhli, že by si spolu mohli zahrát v akční buddy komedii ve stylu Smrtonosné… (viac)

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Bautista s Momou v akční komedii

Bautista s Momou v akční komedii

13.11.2021

Vzniklo to původně jako vtip, jenže pak se hercům Daveovi Bautistovi a Jasonu Momoovi nápad zahrát si společně v akční policajtské komedii ve stylu Smrtonosná zbraň zalíbil natolik, že ukecali… (viac)

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (viac)