Príbeh zasadený do Los Angeles začína tragickým okamihom, keď za horúcej letnej noci vyskočí z okna svojho bytu Mandy Hunsakerová. Vyšetrovaním je poverený Roger Murtaugh (Danny Glover), skúsený čierny detektív pred penziou, ktorý lipne na svojom rodinnom zázemí a vždy sa snaží o nenásilné riešenie. Ako parťák je mu proti vôli pridelený Martin Riggs (Mel Gibson), špecialista z protidrogového oddelenia, nervovo labilný chlapík so samovražednými sklonmi. Martin je skľúčený smrťou svojej manželky a nikto s ním nechce spolupracovať, pretože je to nebezpečné. Silná averzia medzi oboma musí na čas ustúpiť udalostiam, ktoré nadobudnú dramatické tempo. Rogera navštívi otec zavraždenej, jeho bývalý kolega z Vietnamu, a chce od neho, aby vrahov jeho dcéry nezatýkal, ale zabil. Keď policajti navštívia jedného z Mandyiných priateľov, dostanú sa do divokej prestrelky a Martin zachráni kolegovi svojou nezvyčajnou odvahou život. Roger ho pozve k sebe domov na večeru, kde je Martin zaskočený rodinnou pohodou. Muži k sebe začínajú byť zmierlivejší. Ďalší deň  chcú navštíviť Mandyinu kamarátku Dixie, tá však zahynie pri explózii svojho domu. Martin zistí, že bola použitá vietnamská nálož a Hunsaker prizná, že za všetkým je bývalý generál McAllister (Mitch Ryan), ktorý za vojny vo Vietname organizoval obchod s heroínom. Keď bol vyhodený z armády, opäť obchod rozbehol, tentoraz samozrejme nie pre vládu, ale na vlastné triko. Tiež prizná, že Mandy bola zabitá ako výstraha, aby Hunsaker neprezradil chystanú zásielku veľkej ceny. Skôr ako stačí povedať všetko, zastrelí ho McAllisterov zabijak Joshua. Skutočne do tuhého ide v  okamihu, keď je unesená Rogerova dcéra Rianne a obaja muži sa ocitnú v zajatí bezcitného generála... (TV Markíza)

ZetDaElO

Politicky korektná dvojica má takú symbiózu, že je v podstate jedno, kto sú záporáci, a aj tak sa na to dá pozerať donekonečna. Je jedno, že finále je trochu prepálené, ale také už 80's akčňáky boli. Oceňujem aj vynikajúci slovenský dabing. ()

Grimaldi

Trvalo mi to mnoho let, ale konečně mám za sebou jednu z největších filmových legend. A jsem opravdu rád, že mé velké očekávání byla nakonec naplněna. První půlka má totiž pomalejší rozjezd a já si říkal co na tom všichni vidí. Jenže jak čas plynul, pomalu ale jistě nabralo vše na obrátkách. Už opravdu dlouho jsem neviděl tak skvěle vybalancovanou akci, drama a humor. Zpětně lituji že jsem shlédnutí tak dlouho odkládal a už se nemůžu dočkat pokračování. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá akčná kriminálka s komediálnymi prvkami. Tým najdôležitejším je komicko-akčná dvojica osamelý bláznivý zabijak so samovražednými sklonmi, ktorý si vyslúžil od parťáka prezývku "smrtonosná zbraň" versus usadený pädesiatnik s veľkou rodinou. Produkcia je dobrá a hoci zápletka s drogami a elitnými vojenskými pašerákmi smrdí lacnými 80-kovými rovesníkmi, no vďaka dobrému scenáru a vtipným hláškam hrdinov je to dobrá zábava. Akčná zložka tiež nezaostáva a verná svojim koreňom obsahuje všetko od prestreliek, naháňačiek, únosu a pästného súboja a podobne ako o rok mladšia Smrtonosná pasca sa odohráva v období Vianoc. Predstavitelia oboch hlavných hrdinov Mel Gibson aj Danny Glover zvládli svoj úlohy veľmi dobre a presvedčivo. ()

PeteBuck

Jeden z ďalších vianočných filmov? Kto by si bol pomyslel, že je to iba prvý diel z podarenej série filmov, ktorá je mixom kriminálky a komédie, ktorá celkovo stojí na podarenej dvojke policajtov. Jeden klidný týpek s rodinou, druhý vyšinutý magor, ale keď ich dáte dokopy. Tak pokiaľ nedemolujú mesto, tak vedú neskutočné a šialené a vtipné rozhovory a samozrejme, popri tom chytajú zločincov. Je celkom sranda, že túto sériu som trochu opomínal, skôr som poznal neskoršie časti a začal som to vnímať oveľa neskôr. Asi pri záplave rôznych akčných hrdinov mi možno nepripadali až tak zaujímaví, ale o to srandovnejší mi pripadajú teraz. Pri prvom filme trochu trvá, než sa tí dvaja blázni dajú dokopy, ale potom veľmi rýchlo nájdu spoločnú reč, je medzi nimi neskutočná chémia a rovnako dobre sa im darí riešiť prípady. Tentokrát to začne vyšetrovaním zdanlivo jednoduchej sebevraždy, ktorá sa veľmi rýchlo zamotáva, až to dôjde do riadne veľkého kšeftu s drogami a táto dvojka sa musí potýkať nielen s vyšetrovaním, ale s únosom niekoho blízkeho, vydierania, čo vedie k more šialených prestreliek, naháňačiek a bizarných scén. Len nechápem jedno. Ako taká nudná kravina ako Beverly Hills Cop zarobí takmer trikrát viac a táto skvelá vec je menej úspešná. Sú veci medzi nebom a zemou, ktoré fakt nechápem. Ako niekto môže napísať takúto hlášku: "Si celý? Áno. O dva palce vyššie a si bez hlavy. Hej a o dva palce nižšie a do smrti budem hovoriť fistulou. No, možno by ti to slušalo." ()

F2003F

Zábavnosťou dosť fajn, no miestami si to nedokáže poriadne udržať úroveň pútavosti stanovenú prvou polovicou aby to mohlo docieliť navonok jednoznačne bezchybnú výnimočnosť. Obsadené vynikajúco, každý jedinec podieľajúci sa na príbehu je pohľadnou súčasťou príjemnej atmosféry akou film výrazne oplýva. Osemdesiate boli veľmi plodným obdobím pre vznik kultových akčných sérii a napríklad Die Hard ani podobné nemám moc v obľube natoľko aby som si ich dal rád opakovane, pričom Lethal Weapon je presným opakom a pokaždé vie vyvolať svojou nabitou energiou super zážitok. Scenár je ale extrémne naivný a nerealistický, preplnený klišé typu hlavného hrdinu netrafí ani jeden náboj od desiatok ľudí, zato on výstrelom neminie ani jeden krát a k tomu vždy s výraznou presnosťou v čase, za ktorý sá nedá stihnúť ani poriadne namieriť (úvodná prestrelka a Mel pri kotúľaní) a podobné sú trápnym poškodením výsledného dojmu a ukážkou slabej tvorcovskej vynaliezavosti. Také Face/Off napríklad ukázalo, že aj takéto vlastnosti sa dajú zatieniť úžasným filmárskym rukopisom, na ktorý mimochodom Richard Donner štandardné predpoklady mal. ()

bery77

Skvěle natočená akční komedie, která udělala z Mela Gibsona star první velikosti. Nemůžu si pomoct ale postava agresivního a po smrti toužícího policisty, Martina Rigse mi přirostla k srdci. ()

De Large

V slovníku je k výrazu "Akčná komédia" ako vysvetlivka tento film. Absolútna klasika 80-tych rokov. "Ty seš černej, ja šílenej" :-))) ()

badajajuak

"Ten člověk co jsi ho viděl, uměl bys ho nakreslit?" "Tohle se mi opravdu líbí, vyhlásíme pátrání po kačeru Donaldovi." "Všem hlídkám: vyhlašujeme pátrání po žlutém ptáku se srandovním hlasem." ()

Menec

Tento film jsem si opravdu oblíbil. Věčně nabručený dědek se dá dohromady s psychicky labilním policistou. Co z toho může vzniknout? Velmi napínavá a zábavná podívaná:) Richard Donner svou práci dělá na jedničku. Gary Busey roli záporáka také zvládl výborně. ()

aronofsky

Po 21 letech jsem konečně shlédl legendární Smrtonosnou zbraň a...nevim, nevim. Zdá se mi trošku obyčejná, průměrná a ne příliš originální. Tyhle ty drsňácké, hláškující osmdesátky se mi nikdy nijak extra nelíbily. A Donner na tom nic nezměnil. 70% ()

stooper

Psychopatický Mel Gibson spolu s ,,klasickým americkým cajtem'' Danny Gloverem v jedné z nejlepších krimikomedii jakou jsem měl čest vidět ()

Mangus

Klasika žánru. Absolútne skvelý film, ktorý presne vystihuje 80-te roky akčných amerických filmov. Mel Gibson a Danny Glover, skvelá dvojka, ktorá k sebe postupne nachádza cestu, Rigs, policajt, ktorý je na dne, so skvelým výcvikom a skvelou streľbou, Murtaugh, ako ten rozumnejší alebo skôr uvážlivejší policajt, ktorý sa už pomaly pripravuje na dôchodok {a bude sa naň pripravovať ďalšie 3 diely :-) } a ulice L.A. s americkými autami, slnkom presvetlené, pozitívne naladené, jednoducho povedané, filmové orgie. Po rokoch ešte prímes nostalgie a niet lepšieho filmu. Spolu so Smrtonostnou pascou najlepšie akčné filmy všetkých dôb, pri vzájomnom porovnaní by som sa asi nevedel rozhodnuť, ktorý je lepší. Oba sú skvelé a zase poviem, škoda, že sa dnes už takéto filmy netočia a všetko je strašne pretechnizované, v poslednom čase ešte prímes roztrasenej kamery, ktorá nepridáva žiadnu umeleckú hodnotu, len dvíha diváka zo stoličky a komplikuje prehľadnosť. Tak len poviem: ,,Na toto som už starý´´ :-) 10/10 ()

james11

Příjemný akční film, který ale v porovnání se Smrtonosnou pastí (moc se to nabízí), nenabídne tolik. Možná bych ho celkově hodnotil i pěti hvězdičkami, ale ten konec, kdy si vyřizují účty v pěstním souboji mi na tohle přišel trochu uhozenej... ()

pavont

Fantasticka klasika zanru akcnej komedie ktoru ustredne duo posuva na novu uroven. Bohuzial u toho dielu som neskusol koniec ktory sa vymkol trochu reziserovi z ruk. ()

Tomulka

Danny Glover a hlavně Mel Gibson jsou naprosto skvělí herci a dávají to najevo svým nenapodobitelným podání seržantů Murtaugh a Rigse. Nahláškovaný film , který ví přesně, kdy se tvářit vážně a kdy vtipkovat. Perfektní akční komedie, která rozhodně patří mezi nejlepší vůbec. ()

Suchoš

Jeden z nejblyštivějších klenotů mezi akčními filmy s nádechem skvělého humoru (to koneckonců platí pro celou sérii). Pochybuji, že se někomu ještě podaří stvořit lepší dvojici hlavních hrdinů, která by se tak výborně doplňovala. ()

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

Akční komedie s Momoou a Bautistou má režiséra

23.08.2023

Tak se dvojici herců Jason Momoa (Aquaman) a Dave Bautista (Strážci Galaxie) přece jen poštěstilo. V roce 2021 totiž navrhli, že by si spolu mohli zahrát v akční buddy komedii ve stylu Smrtonosné… (viac)

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Bautista s Momou v akční komedii

Bautista s Momou v akční komedii

13.11.2021

Vzniklo to původně jako vtip, jenže pak se hercům Daveovi Bautistovi a Jasonu Momoovi nápad zahrát si společně v akční policajtské komedii ve stylu Smrtonosná zbraň zalíbil natolik, že ukecali… (viac)

Zemřel Richard Donner

Zemřel Richard Donner

05.07.2021

Legendární režisér Supermana, Smrtonosné zbraně nebo Spiknutí Richard Donner zemřel ve věku 91 let. Smutnou zprávu přinesla jeho manželka, producentka Lauren Shuler Donner. Slavný tvůrce pocházel z… (viac)