Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

baribal

Snaha o natočení dojáku pro široké publikum. U mě rozhodně Petr Nikolaev nepochodil, protože pokud chtěl ve mně vyvolat jakýsi pocit dojetí nad osudy Lidických nebo národní hrdost, tak to se mu vůbec nepovedlo. Některé záběry působí toporně a nepřirozeně, zdlouhavá a trochu nudná první polovina se vůbec nepovedla, jedinými záblesky byly scény s Veronikou Kubařovou na kterou se hezky divá a i její dějová linie byla zajímavá od začátku do konce. Scéna natočení atentátu na Zastupujícího říšského protektora byla velmi dobře natočená, možná až na její konec, který byl moc rychle utnutý a nekopíroval přesné historické fakty. Druhá polovina filmu začala svižně, samotné vypálení proběhlo velmi rychle a měl jsem obavu, co se vlastně bude ještě v poslední necelé hodině dít. To se režisér uplnul k hlavní hvězdě, Karlu Rodenovi, a tak nějak dovyprávěl jeho příběh. Drásavé záběry krajiny se samotným Rodenem mají své kouzlo, ale v kontextu celého filmu vyzněli tak nějak do prázdna. Více prostoru pro Karla Rodena a Romana Luknára by rozhodně nebyo na škodu, naopak méně prostoru pro faráře nebo jiné epizodní postavy bych přivítal. Tenhle film rozhodně měl vzniknout, ale ne takovýmto způsobem. Historickým faktům dostaly přednost scény snažící se ždímat z Vás slzy, lacinných scén je ve filmu až příliš. Chápu, že tento film je výjimka mezi českými válečnými filmy, protože zde se jedná o genocidě vykonané nad českým národem, narozdil od filmů jako třeba Tobruk, Tmavomodrý svět nebo Nebeští jezdci. Ale Lidice je třeba natočit způsob, který se po bok techto filmů může zařadit, není důležité ronit slzit, ale dostat tuto tragédii do podvědomí široké veřejnosti se všemi historickými fakty a ne jako populární doják pro lidi. Takhle film nemohu brát vážně a jsem velice zklamán. ()

pan.Kaplan

Po prvních negativních recenzích jsem si říkal: Bože, to bude další promarněná šance na velký český film. Do kina jsem šel s obavou, že mě čekají dvě hodiny nudy a kýče. Po dvou hodinách jsem seděl v sedačce jak malinkatý sádrový trpaslík a bál jsem se nadechnout. Lidice mají několik vad na dokonalé kráse, nicméně celková síla filmu je ohromná. Tragédii Lidic ukazuje na lidských osudech, lidských dramatech. Karel Roden hraje jako Bůh, kamera Antonia Riestry je patřičně velkolepá a jindy zase chladně věcná. Snad jen těch stylizačních filtrů nemuselo být tolik. Film ale připomíná něco, na co nesmíme přestat myslet. Že za každou válkou, za každou genocidou, za každým světovým konfiktem jsou stovky nebo tisíce lidských osudů, lidských tragédií. Nacistická mašinerie lidi brala jako čísla, ale Lidice ukazují jejich tváře, jejich životy a jejich konce. Navzdory tomu nelichotivému, co se o filmu píše si budu stát za tím, že Lidice jsou víc, než důstojnou připomínkou jedné z největších českých tragédií 2. světové války, ale jsou hlavně filmem, který našel způsob, jak ukázat to podstatné. 100% ()

Greg

"Skončil ve vězení, to mu zachránilo život. Provedl hloupost s nedozírnými následky." Jak tvrdí sám distributor, film nemá být ani historickým dokumentem, ani válečným filmem. A myslím, že se to filmu povedlo. Ale ne vždy, naneštěstí se ve filmu střídají emočně i filmově velmi silné scény a okamžiky s poměrně slabými a nezáživnými místy. Velmi dobře je natočeno například vypálení Lidic nebo také návrat Šímy z vězení. Ne moc povedené jsou pak scény s Heydrichem, zejména scéna atentátu na něho je ve filmu absolutně zbytečná a navíc není ani moc dobře natočená a vymyšlená. Film by se možná obešel i bez závěrečných scén z roku 1945, ale na druhou stranu zase chápu, co tím asi tvůrci chtěli říct. Kromě několika dalších méně významných logických chyb už ale filmu nemám co vytknout. Herecké výkony ve filmu nejsou také vůbec špatné, i když působí spíše kolektivně, na diváka totiž film spíše zapůsobí jako celek. Z obsazení bych ale chtěl vyzvednout samozřejmě Karla Rodena (klasicky výborný výkon), Jana Budaře (jediné vtipné osvěžení dost pochmurné atmosféry) a hlavně skvělý výkon Romana Luknára (díky jeho podání musel jeho postavu každý chápat) a Joachima Assböcka (jeho poslední setkání se Šímou naplno odhalilo zbytečnost celé události). Hudby bylo sice ve filmu poměrně dost, ale přiznám se, že mě vůbec nerušila ani jsem si v průběhu filmu neříkal, že by tam být nemusela. Ano, Lidice jsou velmi dobrý film, na který se určitě vyplatí zajít do kina. Lepší čtyři hvězdičky. ()

RasputincZ

Nikolaev se látky zmocnil důstojně. Z příběhu Lidic vytlačil na české poměry slušné drama, které má za úkol vyprávět skutečný příběh Lidic a především diváka dojmout. Na emocionální strunu hraje především hudba (James Harries a Hrůza), která je sice povedená, ale všeho moc škodí. Můžu vám říct, že tak agresivní, prvoplánovou hru na city jsem už dlouho ve filmu neviděl. Naposledy snad 20-minutové loučení se psem v Marley a já. Nemám tohle tlačení na pilu rád a možná právě tohle mi celkový dojem z filmu dost ovlivnilo a trochu zkazilo. Jak Karel Roden, tak Zuzana Bydžovská patří k české herecké špičce a jsem toho názoru, že Zuzana Bydžovská byla v závěru filmu značně herecky nevyužita. Postava Romana Luknára bude pro leckoho možná nejzajímavější. Neštastný sluha nelidského režimu, který si uvědomuje, že přežít není vždy výhra, každý tuší, jak to s ním dopadne, ale stejně si na to počkáme dalších zbytečných 10 minut stopáže. Tím se dostávám k dalšímu problému – délce. Lidice má úctyhodné dvě hodiny a drobné prostříhání vizuálně zajímavých záběrů, které do kontextu surového historického velkofilmu nikterak nesedí, by nebylo rozhodně na škodu. Za nejsilnější scénu považuji příjezd nic netušícího Šímy na místo Lidic a jeho zoufalý běh po zasněžené pláni, kamera se neustále oddaluje a plán vypadá nekonečně. Lidice jsou celkem povedeným snímkem, ale mé očekávání byla trochu jiné. Očekával jsem, že se Nikolaev vydá podobnou cestou jako v jeho Kousku Nebe, které bylo skromné, komorní drama s vyváženou romancí. Nestalo se tak. 60% ()

MartinezZ

Pramálo faktů, přespříliš slzopudnosti. Moje představa natočení osudu Lidic se zas a zase, tak jako v drtivé většině dalších pokusů o "český film", rozchází s představami filmařů. Romantické drama, které strašný osud obyvatel Lidic jen šmrnclo. Raději bych se tedy zaměřil na fakta kolem toho celého dění a ne na smyšlené romance na pozadí. 120 minut je navíc na tohle celé příliš mnoho a tak jsem znovu musel vzít za vděk tlačítku Vpřed. Za 3* a to jen za krátký úsek osudu vesnice a jeho lidí. Habermannův mlýn je v téhle kategorii v mnohém lepší. ()

Rosana

Na tomto filmu si cením toho, že se mnohdy držel historických detailů a vlastně by se dal považovat za hraný dokument. Byl napínavý, zlý a jako jeden z mnoha českých filmů z té doby skutečně zajímavý. Mám k tomuto tématu blízko, jelikož jsem navštěvovala kladenské Gymnázium a Lidice mám za humny. Na druhou stranu mě trochu zklamala teatrálnost a zbytečné přehánění, když to vůbec nebylo potřeba. ()

Praxis

Z předložené látky šlo vytěžit ROZHODNĚ víc, než nám Nikolaev a spol. předali. Úvodní část až do vyhlazovacího aktu šlape výborně, baví jak linka ve vězení, kterou táhne Budař, zábavná je i hravost v podání balících scén Karla a Vaška. Celé je to okořeněno skvělými hereckými výkony v čele s excelující Bydžovskou jako podvedenou matkou, které její muž zabil syna. Vyhlazovací akt je syrový, brutální, beznadějný. Každý, kdo si řekne, že je to jenom na oko, z toho ale bude stejně vyndaný jako já a ty kapesníky vás donutí vyndat. A ať si řiká, kdo chce, co chce, je to fakt. Jenže po vyhlazení se film najednou tak nějak zhroutí do sebe a jako by tvůrci nevěděli, kam to nasměrovat. Jasně, sledujeme tady pořád Rodenovu postavu synovraha, ale sálá z toho jakási zmatenost. Kamerové záběry a různé detaily jsou sice zpočátku hodně fajn, ale postupně mi přijde, že až moc cool pro mladou nadšenou filmovou generaci odkojenou na Transformerech a spol. No, takže to k záporům. Na druhou stranu, říkat si vlastenec a hanit tuhle přetěžkou látku, kterou Lidice jsou, je dost možná jenom honění trik a to já tady na super vážnym ČSFD dělat nebudu :-D Takže shrnu to. Nikolaev dostal na stůl projekt a jako ryba hozená do vody si s ním poradil, jak nejlépe mohl. Mohlo to být ještě o něco lepší, ale takové, jaké mi to bylo naservírováno, z toho jsem spokojen... 75% ()

Historik

Jsou to zasloužené čtyři hvězdy, je to film, který si skutečně můžeme dát za rámeček, v tom dobrém smyslu. Ale mám pocit, že scénáři filmu neprospělo, když se na jeho přípravě vystřídali režiséři. Ne že by to bylo do očí bijící, ale měl jsem dojem, že to mohlo být lepší. Zejména mi tam chybělo zdůvodnění, proč vlastně musely být Lidice vypáleny a srovnány se zemí. Tady stačilo, aby nějaký nacistický pohlavár řekl jedinou větu, že potřebuje nějaký exemplární akt, a bylo to. Myslím, že za to může přepisování scénáře. A přitom ta věta je klíčová. ()

Vxxx

Nic moc... Karel Roden vynikající.. a hudba taktéž.. Jinak ostatní nestálo skoro za řeč.. . Skoro jako bys nás tvůrci snažili něčeho ušetřit... ()

Lamiczka

za mě to má velké plus, pár kýčovitých scén bych asi vynechala, ale jinak jsou herecké postavy velmi vyvážené a propracované .. navíc příběh je opravdu podle skutečných událostí, takže žádná hra na senzačnost, čistá germánská chladnokrevnost, slizká vypočítavost a bezpáteřnost; člověku je z toho hodně špatně, i po tolika letech od války a jejích následků ()

ivishka

Ne ne ne ne...panebože proč?? Proč jsem jenom na tohle šla do kina??Nejde vůbec o žádný dobrý snímek jak zase všichni nadhazují megahit roku a podobné pochybné tituly...Téma, které Petr Nikolaev zvolil je více než diskutabilní samozřejmě se to stalo ale zakládat příběh na něčem tak malicherném jako je knoflík od kabátu je naprostá hloupost. Tohle je jeden z příkladů kde Roden vůbec nezazářil spíš působil jako nerudný divný chlapík co zabil svého syna a pak najde místo svého rodného městečka jenom holou a pustou pláň. A co to mělo být s tím střílením mužů? Proč kameraman nezabral jak je střílí pořádně a ne jen tam kam spadli? Co na tom, že by to bylo méně přístupné?Ty dvě hvězdičky jsou za to abych si nepřipadala, že jsem do toho kina šla naprosto zbytečně takže hlavně díky tomu, že někoho napadlo natočit snímek o Lidicích. ()

vhojta

Ano, tenhle příběh se skutečně stal. Ty dojmy, který na mně měl zanechat však nebyly tak silný, jak jsem čekal. Raději zůstávám u knihy Dva proti říši, která je vlastně s touto událostí velmi úzce spjata. Cca 60 %. ()

kobejn

Zvláštní, to co by mělo být dechberoucí drama je jen málo vzrušivá ilustrace - tragédie Lidic mě v tomto filmu nedokázala rozsekat ani náhodou, spíš jsem to jen tak sledoval...ale jakmile pustili postavu, kterou hrál Roden z vězení, rázem z toho bylo to drama, kterým to mělo být už od začátku, najednou to bylo strhující a mělo to ten správný emocionální náboj...jenže to bylo až asi 15minut před koncem filmu - to je dost pozdě - to co bylo předtím byla jen přes příliš nákladná televizní inscenace s malým dramatickým účinkem. Takže výsledek rozhodně rozporuplný, v celku ten potenciál, co to mělo spíše nevyužitý, škoda. Pozitiva: hudba, kamera a Roden. ()

O.Peta

Jsem zklamán, neříkám, že úplně, ale za ty prachy nám toho mohl pan režisér ukázat víc. Je to takové bez hloubky, že když si člověk neuvědomí tu skutečnost, tak samotný film mě nechá chladným. Jo a slavný atentát na Heydricha byl neskutečně odfláknutý, ten tam opravdu radši ani být neměl. Co se týká pozitiv, tak určitě stojí za zmínku hudba a sympatičtí herci v čele s Rodenem a téma odlehčující Budař se svými vtípky. Zkrátka jsem očekával co do kvality aspoň stejnou úroveň, jakou měl loni Habermannův mlýn. Tady ty 4 hvězdy dát bohužel nelze. 65% ()

Sandiego

Na to, že film do sebe dokázal vtěsnat jak příčiny, průběh a důsledky tragédie, je překvapivě soudržný a rozhodně ne těžkopádný. Přesto však právě snaha vysvětlit celé pozadí události nebezpečně balancuje na hranici povrchnosti a popisnosti. Nemůžu říct, že by postavy nebyly živé, i na dosti malém prostoru, o nějž se musely podělit, se jim hlavně díky skvělým Mahlerovým dialogům dokázalo dostat pod kůži. S první částí filmu jsem skoro neměl problém (až na tu divokou sexuální scénu hned v prvních minutách), samotné vypalování mi pak přišlo nevzrušivé a hodně pracující s efektními prvky. Naopak skutečně zajímavý film začal být, až po samotné tragédii. Podle mě by tato část měla být hlavním těžištěm, ale bohužel moc prostoru nezbylo a hlubší zamyšlení spíš jen probleskává mezi rychle se střídajícími scénami. V Lidicích je tedy nakonec cítit značný potenciál i silný scénář, který stál u jejich vzniku. Bohužel neosobitá režie a Riestrova neujasněná kamerová koncepce (výměna Smutného dle mě byla zásadní chyba), i nutné úpravy pro konečný tvar, dokázaly mnohé zastřít a zjednodušit. Nelituji toho, že jsem na Lidice do kina zašel - film slibuje emotivní prožitek a výrazně nezadrhává, ale hlubší otisk ani podněty k úvahám nezanechá. ()

nirvanafan

Tak mohlo to být lepší, ale ve výsledku to není až takový průser. (Kromě scény atentátu, ta je skutečně příšerná.) Ač to zezačátku tak nevypadá, závěr nenechá člověka úplně chladným. A asi jsem neviděla jiný český film s tak pěknou kamerou. ()

MikO_NR_1909

Kŕčovitý obraz českého vidieka, ktorého jediným kľúčovým mementom, ktorý stojí dejinne za zmienku je práve proklamovaný názov Lidice. Inak je ale vidieť, kam sa posúvajú hranice možností hraného filmu na území bývalého Československa a akými teatrálnymi inštanciami režiséri siahajú po líčení historického reverzu a pri otázkach milostných vzťahov. Nie je to vyslovený odpad, ale tá digitálna perspektíva sa hodí do akčných filmoch a medziľudské vzťahy do televíznej romance. ()

Vojcl

Po Habermannově mlýnu další skvělý český válečný snímek s Karlem Rodenem. Je až s podivem, že atraktivní téma Lidic se dočkalo převedení do filmové podoby až v roce 2011. Nikolaev s Mahlerem svůj úkol zvládli bravurně, i když ve scénáři je cítit i ruka původní autorky. Pro mě tedy neskutečně emotivní zážitek s dokonalými hereckými výkony a hudebním doprovodem. Už dlouho jsem nezažil, aby při závěrečných titulcích bylo v kinosále takové ticho. Lidé, kteří tohle dílko nazývají kýčem snad nemají ani špetku soudnosti. ()

Tirion

Naprosto kvituji tento počin a vůbec nápad Lidice natočit, ale snaha dosáhnout velkolepých rozměrů z toho občas udělala divnou grotesku (až uvidíte scénu atentátu na Heydricha, tak pochopíte). Zejména potřeba neustále divákovi dodávat velkolepé momenty za pomoci grandiozní hudby či velkolepých záběrů krajiny nebo snaha přiblížit se Hollywoodu ve všech směrech tato slova potvrzuje. Scénář rozhodně není špatný, ale chabá zápletka je pouze jakousi omáčkou na pozadí velké lidické tragedie. Vrchol filmu nastává v momentech, kdy je na scéně Karel Roden. Jeho minimalistické herectví dodává pocit realističnosti a osobního rozměru. Samotné vypálení Lidic a umění režiséra vyhrát si s dramatickým momentem je pak tím nejlepším, co ve filmu najdete. Vítku by docela zasloužili hlavně dětští herci (nechápu, proč Amerikáni mají tolik dobrých dětských herců a my jen bandu toporných dřeváků). Každopádně jsou Lidice velkofilmem, ale bohužel jen na české poměry. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)