Walt Kowalski je vdovec a nekompromisný vojnový veterán, ktorý sa tvrdošijne drží svojich názorov a predsudkov aj napriek tomu, že svet okolo neho sa mení. Tento nešťastný starnúci muž nevychádza dobre so svojimi deťmi ani svojimi susedmi. Jedným z nich je aj Thao, nepriebojný chlapec, ktorý sa pokúsi ukradnúť mu jeho milované auto Ford Gran Torino, aby tak zapôsobil na členov miestnych gangov, ktorí terorizujú okolie. (RTVS)

predators

V 80-ti letech takový výkon? Teda, smekám klobouk. Bručoun, sedící a popíjející pivko na verandě, kterého nikdo v sousedství nemá zrovna v lásce. Jenže on sám taky není nejláskyplnější. Je tak zatvrzelý, že nenávidí i sám sebe. A snad by tak i "odešel", nebýt Gran Torina, káry z roku 72, díky níž pozná lidi, které celý život nenáviděl. Ba co dokonce, stanou se přáteli. Ve stručnosti dost obsáhlý příběh na ožehavé téma rasismu a nalezení bližšího vstahu k menšinové skupině lidí. Dokonce jsem se i zasmál, no a ten závěr...bravo! Zajímavosti: 17 hmongů bylo v domě při návštěvě Walta (C. E.) / Mrazák, který Clint táhl do schodů, vážil 175 kg / Slovo Rákosníci, jak přezdíval asiaty, je odvozeno od rákosu, ve kterém se malí korejci nepozorovaně pohybovali. :-) 80% ()

nascendi

Konečne sa mi podarilo získať a pozrieť si posledný nevidený film z Top Twenty ČSFD. Sledovanie takýchto filmov je poznačené veľkými a spravidla nenaplniteľnými očakávaniami. Gran Torino je, podľa mňa, vrcholom Eastwoodovej tvorby, i keď ho, paradoxne, nepovažujem za jeho najlepší film. Je extrapoláciou jeho dovtedajších postupov a myšlienkových schém. Eastwood režisér by nikde na svete nenašiel herca, ktorý by Walta zahral lepšie a presvedčivejšie ako Eastwood herec. Škoda len, že v tvorivom zápale niekoľkokrát prekročil mieru únosnosti a ponechal vo filme scény, ktoré neladia s obrazom síce zarputilého a mrzutého, ale súčasne aj starého, chorého a zoslabnutého vojnového veterána. Mohlo to byť za plný počet. ()

Němi

Eastwoodovo naprosté znechucení světem je okouzlující. Jestli mě jednou postihne stejný věk, doufám, že budu podobně nerudný dědek jako on. Příhěm filmu není uměle "filmově" hrocen, většina zásadních udalostí se uděje nenápadně, nenasilně... sympaticky. A ty dvě hodinky utečou jak nic. Vše stojí na postavách a ty jsou skvělé, až na Eastwooda, který je fantastický! Jeho vrstevníci rozdělují svůj čas na etapy, kdy je potřeba vyměnit plíny, on si zapalí cigáro s výrazem, že o jeho chuti (a schopnosti) vymlátit celý gang nezapochybujete. Walt Kowalski je pak jakous esencí většiny jeho rolí, buď ho milujete, nebo si ho zamilujete teď. Děj složený z viděného sice neohromí originalitou, ale vybroušenými dialogy a celkovou nebezpečnou nádherou ano. Nenápadný masterpiece letošního roku. A asi nejen jeho. Miluju ho, GT! ()

cukorek

Pre mňa to ostane navždy obrovské prekvapenie, zo strany hereckého, ale aj režisérskeho umenia pod, ktoré sa podpísal Clint Eastwood. Priznám sa, že dovtedy som k jeho menu nepripisoval žiadne zvučné a úspešné komplimenty, ale Gran Torino, ma "knokautovalo" a ja som sa nestačil diviť čo som práve videl. Výborne zachytená realita, ktorá sedí na každú dobu odmysliac si novodobú techniku a vylepšenia ako sú počítače a podobne a tiež vzťah medzi staršou a mladšou generáciou, ale aj zdravý postoj a odstup od populistickej cirkevnej inštitúcie. Tento film je ozaj prepracovaný do posledného detailu a ja som Eastwoodovi veril každé slovo, či presvedčivé mihnutie oka. Dovolím si povedať, že to bol jeho životný výkon. K tomu krásny vyleštený Ford Gran Torino, s úžasným zvukom motora pre ktorý mal veľmi pozitívny vzťah na mňa pôsobilo tiež veľmi pozitívne. 100% ()

silentname

S filmom ako je "Gran Torino" vysoko oceníte kvalitne spracované tempo. Myslím si, že tento film je úplne ukážkovým príkladom aké má mať film tempo. Ani moc rýchlo, ani moc pomaly, plynule ideme od jednej scénky k ďalšej, vývoj vzťahov je veľmi prirodzený, film nás všetkých rozveselí skvelou komédiou a v správnych momentoch vie vytiahnuť silné dramatické momentky. Takto nejako v skratke by som to mohol všetko zhrnúť a udeliť hodnotenie, no ono je toho ešte viac čo sa dá povedať. V prvom rade ale poviem, že film skvele naskočil do rozbehnutého vlaku filmov so starými mrzutými mužmi. Tento koncept sa nikdy neobohrá a vždy bude mať čo ponúknuť. No súčasne by som si dovolil tvrdiť, že v tomto filme je aj celkové okolie spracované tak, aby to všetko do seba zapadalo. Náš hlavný hrdina je veterán a bojoval v Kórei. Tým pádom nie je zrovna stokrát nadšený, že jeho susedmi sa stali imigranti. A naopak on sa stal posledným američanom v ulici a väčšou atrakciou. Postavy sú podľa mňa vynikajúce. Mám veľmi rád Sue, mám veľmi Thaa, no potom tu máme Walta v podaní Clinta Eastwooda. Nemusím ani viac hovoriť. Je to Clint Eastwood. Toto je opäť len rola, do ktorej dáva úplne všetko a vychádza v nej ako absolútny pán. Kedykoľvek ho vidím dáva do toho absolútne maximum. V tom čase mal pred osemdesiatkou a pôsobil ako chlap, ktorý by sa ničoho nebál. A ja ho v tomto obdivujem. Čo viac dodať? Clint Eastwood je pán. Okrem toho ale má film aj dobrú dávku srdca. Je cítiť, že Waltov vzťah s jeho rodinou je veľmi zlý a úvodná scénka počas pohrebu nám to všetkým veľmi krásne povie. A naopak v závere to všetko pôsobí úplne inak. A je vidno, že Walt a svojich susedov urobil dojem a reálne sa prestane cítiť sám a na všetko nahnevaný. Mňa ten film osobne zasiahol. Smial som na správnych momentoch a bol som smutný v správnych momentoch. Film dotiahnutý do žiarivého lesku. Skvelá práca. Hodnotenie: A+ ()

Joker Punx

Jeden z nejlepších filmů Clinta Eastwooda. Perfektní film. Clint Eastwood je borec. Český dabing výbornej a Ladislav Županič hláškuje fakt dobře :D Když jsem se na to koukal jednou s bráchou a ten byl vožralej, tak jsme se u toho hodně nasmáli jak je furt Clint nasranej, ten jeho nasranej výraz to je prdel :D Moc se mi líbilo jak se staral o toho kluka a zařizoval mu práci, to bylo dobrý. S tamtěma vymrdancema dobře vyjebal na konci filmu. Čůráci. Jinak to autíčko Gran Torino je fakt pěkný :) ()

PetrPan

Líbilo před lety, líbí i dnes. Gran Torino  je možná mainstream jako poleno, možná mnohé zjednodušuje a jiné bagatelizuje, ale  to jsou zcela nepodstatné záležitosti.   S nekorektním humorem, z kterýho by se dnes jistá část společnosti posrala, razí prostou myšlenku o lidskosti, a to prostřednictvím nabručenýho hláškujícícho dědka, kterýmu však pod tvrdou slupkou bije velký srdce.  Tahle "neodpustitelná konstrukce" se pak nebude líbit zejména těm, kteří s maskou rebela odmítají jakýkoliv hodnotový žebříček jako falešnou konstrukci, dle celkovýho hodnocení to ale s náma ještě možná není tak špatný.  Tolik řekněme k hodnotovým odstínům Gran Torina.   Co do řemesla pak už není vůbec co vytýkat a za mě do dvacítky nejlepších filmů ČSFD patří  zcela právem.  Moc kvalitnějších mainstreamových, a tahle dvě slova  vyslovená spolu, jsou v tom soudu důležitá,  filmů nenajdete, bambusáci posraní! ()

Willy Kufalt

Když jsem se rozhodl zajít si do zahradního kina na projekci Gran Torina (velká filmová klasika, kterou jsem až dosud neviděl) a přečetl si pár komentářů mých oblíbených uživatelů, z nichž hned několik z nich přiznalo, jak jim ten film vzal naprosto všechna slova nebo je teprve pro vyjádření svých pozitivních dojmů velmi těžko hledají, začala se ve mě vytvářet obrovská očekávání, jaká se mi ve výsledku nenaplnila. Vlastně ani nemohu říct, co bych si přál zde kvalitněji zpracované, hodně se mi líbil Clintův výkon, zejména v druhé polovině s důrazem na vzniklý přátelský vztah mezi starcem a klukem mě příběh velmi chytl a třeba scéna u holiče (která ukazuje, že i vulgarismy naplněný dialog se dá sehrát s citem, gustem i vtipem!) je nezapomenutelná. Celkově mě ale Gran Torino neohromilo a nedostávalo po celou dobu až tak, abych sáhl po plném počtu a místy se na můj vkus až prvoplánově podbízelo divákovi. Svým způsobem rozumím, že divákům navyklým sledovat úplně jiný typ filmů naplněných spoustou akce a triků může přinést jedno takové nevšední setkání s působivým, byť vcelku všedním nezávislým dramatem až takový zážitek, že ho vynesou do dvacítky nejlépe hodnocených filmů ČSFD. Já zůstanu u toho, že jde o skvěle natočené a sehrané nezávislé komorní drama s vděčným zvoleným tématem, ale spíše jedno z mnoha. I v rámci americké tvorby podobného ražení bych si za sebe vzpomněl na silnější zážitky, i Clint Eastwood na mě minimálně svým Honkytonk Manem už v minulosti zapůsobil o něco víc. Ale za vidění to stálo a určitě nelituji. [75%] ()

Claw

Tohle je prostě film, který svojí dojemností a přitom absolutní "americkou" upřímností chytne za srdce. Chvílemi mi při jeho sledování tekly slzy a v závěru jsem šel skutečně emocionálně do kolen. Eastwood předvádí zřejmě nejlepší herecký výkon své kariéry, stejně tak jako režisér odvádí to nejlepší z amerického umění kinematografie. Jednoduché, přímočaré, ale neuvěřitelně intenzivní FILMOVÉ UMĚNÍ, které člověka prostě dostane. S ničím se nepáře, Eastwood je jeden z největších drsňáků, jací kdy na plátnech kin vystoupili. Když mluví na mladé asijské gangstery, stírá jejich urážky a hlášky stejně drsně, jako "strýček Rambo ve čtvrtém díle kosí kulometem nepřátele". Postava Eastwooda si nebere servítky absolutně s nikým. Je to VZOR, ale je to také JENOM ČLOVĚK. A tuhle kombinaci Eastwood vystihl a zahrál ve filmu naprosto dokonale. Slovo dokonalost má pak pro tento film jedinečné opodstatnění a po zhlédnutí vám většina filmů dnešní doby bude připadat jen jako "ušmudlaná Béčka"... /95% + FILM ROKU/ ()

Bachy

Začnu věcmi, které se s filmem pojí jen okrajově. Zatím, co se v Praze tleskalo, v Plzni jsem zůstal po titulcích jen já a skupina mých přátel (kteří dobře věděli, že kdyby šli dřív, naštval bych se). Navíc mi přišlo, že diváci snad ani moc dojatí neodcházejí. Nechápu, nechápu. Přežerte se přiblblými snímky, kterými nás kina krmí týden co týden. Já vzdal holt Clintu Eastwoodovi, ač tentokrát nebyl v roli mého oblíbeného kovboje. Druhá věc - Velmi děkuji, že se na konci filmu neobjevilo "Nezapomeňte tento film ohodnotit na csfd." Asi bych si poté odplivl na Clintův způsob. K filmu samotnému samozřejmě jen pozitivní slova. Tohle není nátlak na city, tohle není epický příběh, který z nás chce ždímat slzy a chce nás dojímat a tohle není trikově úchvatná show. (Narážím na Milionáře z chatrče a Temného Rytíře) Gran Torino je prostě film. Má jednu velkou postavu, má jednoduchý příběh a kdybych měl říct, čím je vyjímečný....asi bych neodpověděl. Zakroutil bych hlavou a řekl:"Prostě na to jděte." Clint pro mě bude vždycky spíše pistolník než Walt Kowalski, ale on si ducha svého pistolníka natáhl i do Torina. Někdo tu psal, že se cítil krásně, když na něj skrz plátno Eastwood mířil puškou. Pod tuhle větu bych se podepsal a možná by vystihla celý můj názor na film. Je to starý styl od začátku po titulky. Ale co....Prostě na to jděte. ()

Rocky62

Ke Gran Torinu mám sentimentální citový vztah. Znamená pro mě tolik, že pouhý komentář k němu ani zdaleka nestačí. Kouzlo tohoto filmu na mě působí při každé projekci čim dál víc, jeho neodolatelné charisma a šarm mě neskonale hřeje na duši, i když na něj jenom pomyslím. ()

LoLaa

Snímek mě dostal svou neskutečnou přirozeností. Jen málokdy se dokážu tak "zažrat" do děje a málokterý film uteče tak rychle jako právě Gran Torino.. Velký díl na tom měly brilantní herecké výkony a taky fakt, že jsem v neděli večer zapnula televizi a neměla jsem žádná očekávání a předsudky (o filmu jsem dříve nikdy neslyšela, děj jsem ani zdaleka neznala). Navíc ten závěr byl pro mě nečekaný a překvapující. Já prostě nemám dostatek pochvalných slov vystihující tuto dokonalost. Doporučuji!! ()

classic

„Gran Torino” r. 1972 fastback. Motor Cobra Jet, a ešte dokonca i v pôvodnom stave, že tieto kľúčové vlastnosti sa jednoznačne vzťahujú na obľúbený športiak, bývalého veterána kórejskej vojny, okrem toho Američana s poľskými koreňmi, alias Walt Kowalski, ktorého som akurát pristihol na pohrebe svojej milovanej manželky Dorothy, pričom odteraz zrejme (z)ostane iba mrzutým, rasistickým dedom, ktorý nadáva úplne na všetkých a na všetko, vrátane nových susedov, spadajúcich k ázijskej etnickej skupine - HMONGOVIA, ktorí do severnej časti Ameriky pravdepodobne emigrovali z Vietnamu. V súčasnosti ich tam žije okolo 200 000. V jeho (ne)pokojnej štvrti Highland Park v Michigane v oblasti Detroitu, tiež operujú i gangy, keď najmä konkrétne s jedným z nich, bude mať neskoršie zásadné konfrontácie. Totižto, jeden z týchto členov, líder "Spider" , je zároveň i bratancom Thaa, ktorý práve býva v tesnej blízkosti s Walterom. V podstate ho po celý čas neustále šikanujú, a popritom aj nahovoria na to, aby sa pred nimi nejakým spôsobom vyznamenal...? Dostal totižto za „domácu úlohu” ukradnúť tento automobil, na ktorom sa momentálne ani vôbec nejazdí, iba sa pred garážou, či povedzme v garáži pekne vyníma, ako taký suvenír na (ne)konečné obdivovanie. Ak chce mať od tejto bandy už vari naveky pokoj, musí skrátka prikývnuť na túto nebezpečnú požiadavku, ktorá nakoniec stroskotá na celej čiare, keďže Kowalski ho pri tom načapá, no do tváre potenciálnemu zlodejovi našťastie poriadne nevidel, ináč by Thao pomaly ani von nevyšiel ! Zopár informácii nielen o Waltovej rodine. Má dvoch synov, s ktorými si akosi nerozumie, a to ani nehovoriac o vnúčatách, ktoré asi taktiež nemá príliš v láske, najskôr iba svoju sučku Daisy, ktorá mu nijako nefrfle ! (nešteká !) Ak sa chce dajme tomu s niekým porozprávať, ide na kus reči ku holičovi Martinovi, ktorý ho aj ostrihá, aj vyberavý slovník obidvaja používajú. Zase ho dosť pre zmenu otravuje padre Janovich, ktorý ho nabáda, aby sa prišiel vyspovedať z hriechov. Je neodbitný. Povolí sa mu ? Istou zhodou okolností sa stane priamým svedkom incidentu na ulici, kde mladí černoskí chuligáni vyskakujú do akejsi dievčiny, to jest vykľuje sa z nej sympatická Thaova sestra, Sue. Zažehne situáciu, pomôže jej, zachráni ju, a vyslobodí ju spod pazúrov dotieravých dravcov, ale to ešte neznamená, že si ju neskôr iní nevyhľadajú... ? Svojho brata „donúti” , aby sa pred Waltom priznal, čo chcel urobiť ? Ďalej už spoilerovať nebudem, pretože tým pádom by som vyzradil nasledujúce súvislosti, ktoré si už nie je ťažké domyslieť ? / V roku 2008 Clint Eastwood nakrútil dva filmy, to jest - Výmenu, ktorú len režíroval a Gran Torino, v ktorom si aj zahral, zatiaľ čo prvý, zmieňovaný film je spracovaný z dobového hľadiska, ten druhý už čisto len z aktuálneho obdobia. Obidva sú mimoriadne kvalitatívne vyvážené, s dvorným štábom, na ktorý sa môže zakaždým spoľahnúť, trebárs kameraman Tom Stern, strihač Joel Cox, scénograf James J. Murakami, či kostýmová návrharka Deborah Hooper. Obsadenie je neznáme, jedine tak John Carroll Lynch, je známejší. Snímok má rasistický a vulgárny podtón, čo sa miestami trochu preháňa. Ak by aj Clint Gran Torinom zavesil hereckú kariéru na klinec, čo neurobil, nemusel by sa za svoj posledný počin absolútne hanbiť, je to mix predchádzajúcich skúseností, ktoré nadovšetko dobre zúžitkoval. Silný ročník "08" . () (menej) (viac)

Chrustyn

Clint Eastwood stárne, to určitě nezapře jak vzhledem, tak i svými novými filmy. Z Clinta se stal profesionální vypravěč na první pohled obyčejných ale ve svém jádru silných příběhů. "Gran Torinem" určitě neudělá díru do světa ani se z něj nestane nezapomenutelný snímek, přesto se ale jedná o jeden z jeho nejlepších režijních počinů. Příběh je opravdu obyčejný a jedná se o ohrané téma člověka, který nesnáší všechny kolem sebe ale přesto si nakonec dokáže vytvořit k někomu vztah. Ten člověk je zde ztělesněný samotným Eastwoodem a jedná se o typického nesnášenlivého dědka, který se po smrti své ženy ještě více uzavře do sebe a nesnáší jak svou vlastní rodinu, tak i všechny ostatní a zvláště pak své vietnamské sousedy. Jediná jeho láska je automobil Gran Torino, který se mu pokusí ukrást mladík z oné vietnamské rodiny. A právě on je ten, ke komu si hlavní hrdina najde alespoň minimální vztah, který samozřejmě do konce filmu vzroste na obou stranách. Film je plný klišé to se nezapře a často bude divák už dopředu vědět jak bude příběh následovat ale není to nic co by jakkoliv závažně snižovalo kvality celého filmu. Hlavní zápory bych viděl v postavě kněze, která byla podle mě zbytečná a s koncem si Eastwood také mohl poradit lépe. Malá výtka smeřuje i k samotnému Clintovi jako herci, jelikož jeho drsňácký výraz, který fungoval před 40 lety zde působil docela směšně a chvílemi to vypadalo jakoby se bál aby mu nevypadla protéza, když tak cenil zuby. Jsou to však minimální vady na kráse jinak velice zdařilého filmu, který ale svým tempem a oldschoolovou režií nesedne všem. ()

SeBig

Výborný film. Opravdu toto je jeden z nejlepších filmů Clinta Eastwooda. Další drama které řadím mezi své nejoblíbenější. Trochu životopisný film jednoho veterána o kterého už se nikdo nestará ale furt kněmu každý zachováva respekt a autoritu kromě těch kteří nevědí kdo doopravdy je. Nebudu se tady moc rozepisovat ale ten příběh jak už samy čtete vás musí lákat a s Clintem Eastwoodem v hlavní roli to už se to solí jedna báseň. Akce, emoce, napětí...Něco trochu jako Million Dollar Baby což znamená že se opět stará o nějakou osobu s který pak udělá pořádnýho člověka prostě se o něj stará...ale u mě o něco lepší tento film. Jde tam o hrdinství a některé scénky jsou opravdu vtipné. Eastwoode toč a piš dál! Tento film nemá nic co bych vytknul jako negativní projev. Je to celé paráda a to fakt že jo! Včetně toho auta který se mi z filmu líbilo nejvíc. ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (viac)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (viac)

01.01.2011