Harry Potter a Dary smrti - 2.

• Česko Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (viac)
Veľká Británia / USA, 2011, 125 min

Scenár:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (viac)

Prichádza posledné dobrodružstvo ságy o Harrym Potterovi. V tomto výpravnom finále eskaluje bitka medzi dobrom a zlom do otvorenej vojny čarodejníckeho sveta. Nikdy nebolo v stávke toľko ako teraz. Nikto už nie je v bezpečí. Je to ale Harry Potter (Daniel Radcliffe), kto možno bude musieť podstúpiť obeť najväčšiu, keď sa priblíži rozhodujúca bitka s Lordom Voldemortom. Tu všetko končí ... (TV Markíza)

Ajfist

Pro fanoušky možná pecka,ale jen proto,že už nevidí,nebo nechtějí vidět,že tento díl dle mého názoru patří mezi ty slabé a je to už opravdu dost nastavovaná kaše,jakási křeč pro tvůrce,čím by ještě chtěli ohromit.První dva díly byly jednoznačně nejlepší,pak už to znatelně sláblo i s nápady.Knihy nestojí za nic.Je vidět,že si Rowlingová na spisovatelku akorát hraje.Vsechny její knihy jsou nacpané zbytečnými bláboly a klidně by se daly zkrátit na minimálně polovinu.Nebýt filmařů Potter by jako literární zbytečnost brzy upadl v zapomění,protože prostoduchý obsah knih má velmi daleko do dokonalosti třeba Pána prstenů.Takže tady u Pottera filmy lepší než knihy.Knihy jsou jen důkazem diletantství jejich tvůrkyně. ()

teseth

Ač finále bylo dobré tak mi tam furt něco chybělo. Nevím, protože tuhle ságu jsem nepřelouskal ale myslím, že v knize toho bylo daleko více. No k tomu 3D - opravdu je na houby. Český dabing mi připadne strašně těžkopádný a výkony herců byly v posledním díle spíše pro smích. Proč 4 hvězdy? 1 za Voldemorta a Beatrix, 2 za souboj na mostě k Bradavicím, 3 za draka u Gringotových a 4 za příběh posledního ředitele Bradavic. ()

enzo_cz

Bylo to velkolepé? Bezpochyby. Strhující? Ne! Z avizovaného bombastického zakončení se "snad" nedopatřením vytratily nějaké zásadní emoce. Výjimkou je SPOILER retro scéna, kdy Harry nahlédne díky Snapovym slzám do jeho minulosti. To bylo pro mě užasně zvládnuté spolu se scénou, kde se Harry setkává s Brumbálem. Tam proběhl moc zdařilý dialog. Jinak bych očekával, že Yates ze sebe mohl vymáčknout víc. Pro mě krásné 4 hvězdy - dokonalost se nekoná. Je mi to líto. ()

dejvikpils

Od tohoto filmu jsem očekával přesně to, co jsem nakonec i dostal. Jediné co jsem teda nijak moc extra neocenil bylo zpracování ve 3D..teda řekl bych že bylo povedené, ale obešel bych se i klidně bez toho. Pro mě je to takové zakončení dětství, jelikož Harryho jsem měl v lásce prostě od začátku. Z kina jsem odešel nadšen, spokojen a nostalgicky opojen. 5 hvězdiček ()

dvojana

Velmi citlivě natočený film. Oceňuji především vylepšení postavy Harryho Pottera. Místo kluka, který se stal náhodou světovou senzací, ač umí vyčarovat jen Expelliarmus, je tu najednou mladý muž, který chrlí jednu kletbu za druhou, skáče přes zábradlí 3 m hluboko, skáče z věže se zlosynem v náručí a nebojí se předstoupit před smrtijedy. Skvělé části knihy jsou skvělé i ve filmu: Nevillův přerod z ťulpase v hrdinu, učitelé chránící Bradavice do posledního dechu, požár v Komnatě poslední potřeby... A vůbec- draci ve filmu nemají ani špetku roztomilosti. Jsou to děsivé potvory. Skvělé! Trochu mi bylo líto, že si Voldemort už od začátku uvědomuje, jak přichází o Viteály. Ztratil se tím trochu moment překvapení, který by Voldemortovi prospěl, protože jde celým filmem trochu jak prase na porážku. Zvládá jen řvát Avada kedavra tak často, jako řve Harry v knize to své Expelliarmus. BTW – proč ve filmu chybí ten nej moment knihy, kdy si Voldemort uvědomí, že po Harryho oběti se nedokáže nikoho dotknout a ublížit mu, stejně jako Lillyna oběť chránila malého Harryho? Dovětek mě rozesmál, těším se, až za 20 let porovnám tváře aktérů s dnešní představou trikařů. Alexandra Desplata miluju čím dál tím víc. Co se týče 3D, vychutnala jsem si spíš Pixar ukázky před filmem. Mám pocit, že v druhé polovině triky ubrali, což mě dost překvapilo, protože jsem čekala, že 3D bude naopak ta akční část s přestřelkami a nikoliv písečné duny na pláži či podzemí Gringottů. ()

fox_karol

Myslím, že jsem s tímhle ukončením byla spokojená až do chvíle, než se na plátně ukázalo "o 19 let později". I když vždycky u otevřených konců tvrdím, že bych ráda věděla, jak to bude dál..doopravdy to tak nemyslím. Vlastně ty kýčovitý a nalajnovaný konce jsou přesně to..co nenávidím. Velké díky, za tak skvěle vykonanou práci by bezpochyby mělo mířit k tvůrci hudby, protože ta dodávala scénám to "mrazení". S první částí jsem nebyla tak spokojená, protože mi chyběly Bradavice, v téhle jsem téměř ronila slzy při jejich destrukci. Ve své podstatě jsem ráda, že Harry Potter má svůj konec, konec s mrtvolami a výhrou. ()

Gabri-ela

Pro mne byla filmově lepší první část 7. dílu. Obrovské finále, které jsem v knize prožívala se zvýšenou teplotou (a nesouviselo to s žádnou nemocí), mě ve filmu ani zdaleka tak neuspokojilo. Všechno se dělo jakoby mimo scému, včetně umírání, závěrečný boj Harry vs. Voldemort postrádal knižní napětí, nechápu, proč se musel odehrávat izolovaně od všech na rozbitém nádvoří. První část z mého pohledu mnohem více následuje knižní předlohu a nechybělo mi v ní takřka nic, zatímco v druhé části, zejména ke konci, spatřuji mnohé mezery. I tak ale 4 hvězdičky, byla to pro mé oko krásná podívaná. ()

BBrody

Harry Potter…fenomén, o kterém není třeba nikomu vykládat. Pro mne se stal fenomenální i tento filmový díl. Jistě, jako absolutní Potterfil mám sklony k předpojatosti, ale i tak. Oproti první části sedmého dílu je dvojka mnohem akčnější. Má větší spád, rychlost. Akční scény jsou opravdu akčními, některé scény nemají daleko k hororu a u některých člověk nemá daleko k hysterickému pláči. Prostě tento film má vše, co by měla mít závěrečná část desetiletého soužití. Sice musí vášnivý čtenář odpustit tvůrcům některé vynechané pasáže, ale není to tak hrozné, jako u jiných dílů. Jako nejlepší herecký výkon asi musím vybrat Maggie Smith a Alana Rickmana, ale je faktem, že v poslední části se rozjeli i hlavní hrdinové. Z filmových scén mě nejvíce zaujal návrat do Snapeových vzpomínek, to bylo opravdu bezvadně natočené a nezklamalo ani ortodoxní čtenáře. 3D verzi ovšem doporučit nemohu, neměla absolutně žádný smysl. ()

sidthekid

Film viděn v kině ve 3D... Tak moc, jak jsem se těšil jsem se i obával. Po lehce únavné 1. části a nepovedeném ,,princi" přichází pořádnej kalibr. Nápor emocí, akce, kouzel... Výborná hudba, moc pěkná Hermiona... No, je toho moc. Prostě velké překvapení. (abych jenom nechválil, z ,,bojových scén" se toho dalo vyždímat víc, ale CO UŽ). Jednoduše řečeno - parádní ukončení legendární série ()

d4

Najväčší zimomriavkový orgazmus od čias bitiek v Lord of the Rings. Perfektné zakončenie celej série, ktorá sama o seba bola lepším priemerom. Od tretieho dielu to išlo dolu vodou. Obzvlášť však demenciou vynikal hlavne 6. diel. Nechápem, ako môže Yates natočiť film, ktorý luďom neznalých knižnú predlohu nehovorí naozaj nič a navyše sa pred samotný spád udalostí stavajú teenage scény s rozviazanými šnúrkami (hovorím o 6. diely) a o 2 roky na to natočí takýto hviezdny spektákl, ktorý diváka drží v napätí takmer od samého začiatku až po finálnu scénu, kde deti majú deti (to si naozaj mohol odpustiť). Samozrejme sa nejedná o bezchybný a vzorový snímok. Strih bol na pár miestach úplne neprirodzený a hlavne nelogický a takisto by som dokázal oželieť aj scénu krúžiacej kamery okolo vyzliekajúceho sa Radcliffa, Grinta a Watsonovej. To všetko však bolo do značnej miery prebité zmimoriavkami, ktoré trvali permanente minimálne hodinu. To, že ILM a DD odviedli svoju robotu na 120% spomínať asi ani netreba (mám pocit, že oni už defaultne pracujú na 120%). Myslím, že DVD/BluRay Pack je jasná voľba investovania financií. Rovných 5* ()

PlayGirlX

Skvěle zpracované, zcela vtáhne do děje a i přes delší stopáž se ani vteřinku nenudíte. Jen ten konec mi přijde trichu fraška, ale když Rowlingová nechtěla, aby celá série skončila smutně, pak se tomu asi ani nedalo vyhnout. 4 z 5 za trochu malé využití 3D technologie. ()

Rok0s

Lepší konec jsem si ani nemohl představit. Dobro zvítězilo nad zlem, všichni 3 hlavní aktéři přežili a vše bylo vysvětleno. Ano bylo tu pár scén, které mohly působit problémy těm, co knihu nečetli, ale jinak je to vytříbenost sama. Efekty skvělý, herci skvělý, hudba skvělá, popcorn ušel, ale za to Yates nemůže. I když se zde velice mnoho vysvětluje, režie si s timto "problémem" hravě poradila a naservírovala nám dechberoucí a slzynahanějící podívanou, na kterou asi už nikdy nezapomenu. Od půlky filmu jsem neustále natahoval, až mi přece ta jedna slzička ukápla (je to teplé, já vím) a scéna, kde Harry kouká do myslánky, byla tak dobrá, že si ji snad budu pouštět na youtube každý večer před spaním, protože takhle skvělé rozuzlení se vidí málokdy :). Jakožto letitý fanoušek Pottera, měl závěr příběhu pro mě ještě takovou tu nostalgickou atmosféru, kdy se mi chtělo brečet a smát dohromady. Prostě to bylo skvělý, perfektní, briliantní + další synonyma ke slovu "vynikající". Vím, že až "vychladnu" tak pro mě bude 7. díl druhým nejlepším (Vězeň z Azkabanu je přeci jen jeden :)), ale to nemění nic na tom, že jsem s koncem nadmíru spokojen. A i když jsou na světě lepší filmy, tak nebudu dávat 2 hvězdičky jen proto, že Ron nemrkl stejně jako mrká Travolta v Pulp Fiction. 5/5 ()

smike

Tuny popcornu mi lítají na hlavu, kolem usedají peroxidky s vytetovanýma polívkama na lýtkách, skejťaci, děcka, tlusté rodinky a podobné individua. Vedle mě sedí dvě puberťačky, z nichž jedna je moje sestra, které jsem za návštěvu kina vděčný. Větším ztělesněním komerce snad už žádný film být nemůže. Proto oceňuju, jak se s tím Yates vypořádal, i když měl narozdíl od sterilníí první části lepší materiál ke zpracování. Přece jenom, všechno tady vrcholí a v kontextu knižní série se kterou jsem vyrůstal to dokáže vyvolat reálnou emoci. Otázka je, nakolik to je zásluha samotného filmu. Ale to je přece jedno. Bavil jsem se a to je důležité. Poctivé tři hvězdy a kousek Voldemorta na konci filmu k tomu (ti, co byli nuceni podstoupit torturu 3D brejlí ví, o čem mluvím). ()

chochooo

Harry Potter končí a nezbývá než čekat na další stejně tak povedenou ságu. Poslední díl je sice o něco horší než díly předchozí,ale i přes to je to zakončení dobré a důstojné. Chtěla bych jen vytknout poslední,dle mého názoru katastrofální,konec v podobě velmi mladých herců mající už tak velké děti. Takže scéna o 19 let později s těmi samými herci opravdu nebyla nutná. Jinak hezké :) ()

Jevablo

Harry ušel ve filmu , stejně jako v knize, dlouhou cestu. A nutno říct, že oba závěrečné filmové díly se opravdu povedly. Zejména oceňuju, že si už na nic nehrajeme, v ničem se nevrtáme a jdeme přímo do Bradavic a na Voldemorta. Zjednodušení oproti knize je velké, ale bez toho by to opravdu nešlo, a nebo by i poslední díl musel mít přes tři hodiny. Takže veškeré scény tipu "Harry cítil, jak se ho zmocnil hněv" (jakmile se tohle vždycky objevilo v knize, zmocňoval se hněv mě), resp. scény znevažující Brumbála (v knize zcela zbytečné, zpravidla po nichse Harryho zmocňoval hněv) jsou pryč. Bravo Yatesi! Tím se z toho stal vizuálně skvěle zpracovaný akčňák, s některými až strhujícími scénami. Jde to hodně rychle za sebou, jeden viteál je nalezen v průměru za pět minut, ale proč ne, je to zajímavé a má to náboj. Jak už jsem naznačil, grafika a efekty jsou v podstatě dokonalé (v Bradavicích to chvíli vypadalo na návrat Pána prstenů). Také příběh je i pro nečtenáře pochopitelný a dobře pojatý, scénář velmi kvalitní. Jen dvě výhrady: 1. scénář kvalitní, ale v závěru si ty postavy taky mohly něco říct, ne jen na sebe přátelsky pokukovat 2. jestli na závěrečné scéně se "starými" Harrym, Hermionou a zejména fotrovským Ronem netrvala Rowlingová, tak potom se ptám proč, poboha proč se točila? Kino se otřásalo smíchem, protože jejich zjev byl skutečně komický. Smysl scény, stejně jako v knize, je přitom nulový, a postavy si mezi sebou povídají naprosté zbytečnosti. Ale celkově nejlepší díl a správné finále. ()

TimStar

Nic moc, nějak mě to nenadchlo, čekal jsem do toho víc. Bylo to moc přeplácané a připadalo mi, že Rowlingová už rpostě nevěděla co všechno tam nacpat tak tam nacpala všechno až to přeplácala. Co udělali z Rona, takovýho génia a co všehcno umí (nechci tu ještě moc spoilerovat) to mi přišlo dost ubohý a, že najednou co udělali ze Snapea a z Brumbála, prostě hrozný mixování postav. A na konci to o 19 let později, to mi přišlo to nejtrapnější, co jsem kdy viděl, proč to tam dávali nevím, jestli jim zbylo pár drobáků, tak chtěli k tomu něco natočit, ale to mi přišlo úplně zbytečný (vim, že je to i v knížce, ale ne vždycky se drželi podle knihy, tak rpoč zrovna teď ano). V podstatě mám na tuhle část takovej vztek, co z toho udělali, že bych nejraději dal odpad, ale bylo by to zase nespravedlivé, vůči hercům, kteří podle mě podali vynikající výkon a vůbec Harry Potterovskou ságu mám rád, takže dám 3*, ale musel jsem se hodně přemáhat. ()

Lal.V

Príjemná zmena k lepšiemu vzhľadom na part 1. a 6 diel obzvlášť. Síce niektoré scény vyznievajú do prázdna a chýbajú v nich emócie (úmrtia niektorých postáv), sú však vykompenzované inými aspektami. Snapeovo odhalenie je zaujímavé a keďže mám rád akciou nabúšené blockbustery tak sa mi táto časť páčila tak na 75%. ()

Waizi

Právě jsem přišel z kina a musím se přiznat, čekal jsem od toho více. Nejsem zklamán, určitě to stálo za zkouknutí, ale Yatess z toho mohl vymáčknout o mnoho více. Myslel jsem si, že budu odcházet z kina se slzamy na krajíčku. Místo toho? Odcházel jsem s úsměvem na tváři, dokonce jsem se smál. To co tam vymyslel na konci "O 19 let později" to to zvedlo ze sedačky všechny. A dokonce někdo začal rostleskávat publikum. Jestli tímto chtěl Yatess nějakým způsobem roztrhat "temnou" amtosféru, tak se mu to povedlo dokonale. Ano o temné atmosféře, by se tady dalo hovořit, kdyby do ní nezasahovaly trapné komentáře typu "Musím ji říct, že ji miluju", "Toto bylo o fous" a ani potom, by to mělo k dokonale temné atmosféře ještě několik krůčků. Co se týče hlavních postav, musím vyzvednout výkon Ralpha Fiennese a hlavně Alana Rickmana. S hudbou jsem více, než spokojen. Takže abych to zhodnotil, asi to nebude objektivní, protože jsem fanoušek Pottera, vyrůstal jsem s tím a přirostl mě k srdci.Dávám ****. Bohůžel to mohlo být ***** se třemi korunkami k tomu. ()

Acinore

Jak je psáno na plakátech: "It all ends." A nevím proč bych tolika rokům společného života nedala 5*. Už proto že to stálo za to :) ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

Fantastická zvířata mají stopku

Fantastická zvířata mají stopku

27.10.2023

Přestože David Zaslav, nový šéf Warner Bros. Discovery ustavičně tvrdí, že studio nesáhlo na značku Harryho Pottera od konce Relikvií smrti (a i tak si ty uplynulé roky od premiéry trochu plete),… (viac)

Barbie má miliardu

Barbie má miliardu

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (viac)