Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

ywo666

Hmm. Zaujímavé. Trochu depresívne. Chvíľami až nudné. Ale len občas. Už dlho som nevidel film kde som si nebol istý kto je zlý a kto je dobrý. O križiakoch, kresťanoch a inkvizícií si myslím svoje. A mám rád filmy ktoré ich neidealizujú. Herecky je film zvládnutý dobre. Je to tak na 70-75%. Vcelku ťažký film. Nič príjemné. Ale svoje kvality to určite malo. ()

lennyd

Celou zemí se šíří morová nákaza, která se, jakoby zázrakem, vyhýbá jedné vesničce uprostřed lesů. Skupina bojovníků pod vedením Ulrica (Sean Bean) a za pomoci mladého mnicha Osmunda (Eddie Redmayne) se vydává zjistit, jak se vesnice nákaze brání, protože zvěsti hlásají něco o použití černé magie a nekromantických praktikách... Tak ani nevím, jestli jsem z filmu nadšenej nebo naopak zklamanej, že v něm mohlo být něco víc. Celý film mi trošinku připomínal finskou Saunu, až na to, že se Christopheru Smithovi podařilo nezklouznout do nudných klišé, a udržel výborné tempo filmu až do konce. Skvěle ztvárněné prostředí středověké Anglie, syrovost, mlha - a kontrastně k tomu pohoda v malé vesničce, to vše filmu přidává na autentičnosti (teda, ne že bych někdy byl ve středověké Anglii, ale víte jak to myslím). Potěšil mne v jedné z hlavních rolí Sean Bean (i když si podle mne odskočil z natáčení Pána prstenů a ani se nepřevlíkal, ale tento typ rolí mu maximálně sedí), naopak mladý Eddie Redmayne se po většinu filmu tváří jako trouba (omlouvám se, jestli to měl napsáno ve scénáři :) ). Takovéto filmy prostě můžu, a Christopher Smith má u mne další kladný bod... ()

Beky

Hodně temný film, který s sebou přináší smrt a nekončící bolest!! Zápletka, ale bohužel není nikterak úchvatná a tak ke konci se dostaví už docela nuda a konec je téměř vysvobozením, i když značně kostrbatým!! Pro filmy z této doby mám slabost a musím pochválit trefné obsazení, které táhne film dopředu!! Verdikt: Dobrý film, který padá a stoupá se svoji myšlenkou a celkovým vyústěním příběhu, temných 60%!! ()

Cocacolix

Horror to moc není, ale dramatický je to až až. Zpracování hezký, ansámbl více než schopný, démonická hudba graduje s postupem filmu. Lahůdka ()

oveckaoa

Úžasný film závěrečných 30 minut je úplně krásný masakr jen nechápu že režisér kvalit typu Christophera Smitha neukázal více Gore ()

DonHUS

Křesťanství vs. pohanství ve filmu se zajímavou myšlenkou, nudnějším začátkem (do příjezdu do vesnice), slušnými herci a laciným televizním lookem. Přesto má pěkně syrovou atmosféru s trochou brutality k tomu. Se Solomonem bych Černou smrt moc nesrovnával, tohle je úplně jiný film, rozhodně ne akční. 60% ()

Raven0

Překvapivě povedený film, jenž těží ze správně temné atmosféry a nelineárního a vcelku originálního scénáře. Postavy nejsou jen plochými účastníky klasické středověké řeže, ale mají svůj vývoj. Potácí se v nejistotě, váhají, mění se, jsou prostě lidské. Hlavně ta nejistota! Ani divák sám netuší, jak se rozhodnutí té které postavy projeví na příběhu. A to je moc fajn. Černé smrti se sice nevyhnuly jisté neduhy, ale to už u takto levných produkcí bývá zvykem. Bohužel. ()

honz

Mladý mnich Osmond odjíždí z kláštera se skupinou vojáků. Mají namířeno do jakési vesnice izolované na ostrůvku, které se vyhýbá všudypřítomná morová epidemie, a tak se začíná spekulovat o podivných okolnostech, které má skupinka s mnichem objasnit. V ději však nastává zajímavý zvrat, když shodou nešťastných okolností zemře dívka, kterou Osmond miloval. Z mnicha se tak stává pomatený pronásledovatel "čarodějnic"... ()

Jazzzz

Příjemně ponurá atmosféra, i snaha o jakou si gradaci, ale mě osobně to na velkolepý závěr přišlo příliš slabé. Toho nač jsem se do oné tajemné vesničky těšil bylo ve filmu zoufale málo. ()

swe

Začnu výtkami. Technická stránka filmu mi nepřipadala úplně košer, akční scény nebyly nic moc a permanentně roztřesená kamera mě ze začátku rozčilovala, ale ve finále už vyloženě srala. Dále blahosklonně nezmíním velké množství historických nepřesností, byť nijak zvlášť těžkého rázu (počítaní času na hodiny, spánek v plné zbroji, všude samý manekýn s kšticí hodnou Jima Morrisona a podobně) a hned přejdu ke scénáři, jenž obsahuje pár náhod, pár hovadin a pár zbytečných scén (sny, halucinace), navíc se děj, až do příchodu do vesnice v asi polovině filmu, nijak výrazně neposouvá. Největším kladem je pro mě originální námět. Film si pohrává s myšlenkou, co kdyby se v temném středověku někde nacházela vesnice, jejíž obyvatelé zatratili křesťanské učení a nahradili si ho vlastním, neméně fanatickým (takovéto vesnice, či spíše celé oblasti, skutečně existovaly, byť šlo spíše o odklon od učení církve, než o naprosté zavržení. Pro příklad nemusíme chodit daleko, vzpomeňme třeba Husitské hnutí). Dále zaujala slušná atmosféra (močál, mlha, špína, krev, tajemno), která film zachraňuje v místech, kde nestíhá scénář, nebo chybí tempo a celé to krásně rámcuje parádní temný konec. Zmínil bych ještě nijak vyčnívající, ale jinak fajn hudbu a celkem slušné herecké výkony, především Carice van Houten, která je v mých očích prototypem uhrančivé ženy - čarodějnice. Závěrem bych rád dodal, že se o horor v žádném případě nejedná! "Poděkování jsem očekávala, ne však celou modlitbu Páně" ()

zdenny

Zpočátku velice poutavé. Příběh jako z Pána prstenů, kdy se vypraví parta odvážných na nebezpečnou pouť. Ta je tu a tam vystavena různých nebezpečným nástrahám. Když dojdou k cíli své cesty, je to už trochu jiný žánr a na to, aby to byl horror, to postrádá větší prokreslení - v druhé polovině filmu. Vizuálně velmi dobré, choreograficky také. Děj byl ale nakonec dost jednoduchý. Přece jen ale jsem si našel moment k zamyšlení a tím byl mladý kněz, který byl vystaven opravdové morální zkoušce. Tím myslím to, jak se vlastně mírumilovný člověk musel smířit se všeobecným násilím a zabíjením a vlastně se mu musel také přizpůsobit. PS: SPOILER. Ve scéně, kdy Sean Bean zachrání ženu před vesničany, jsem si myslel, že ji vezme skupina k sobě, ne že s ní rytíř udělá to, co udělal. KONEC SPOILERU. ()

Danny F.

Tak nevím, tento film je sice temný a dost se mi líbily souboje po kterých se různé části lidských těl válejí všude po okolí, za to děj je strašně jednoduchý a trochu nudnější. 50% ()

Ceres

Čekal jsem od tohoto filmu cokoliv, jen ne top záležitost, ale zase jsem byl překvapen, jak se může z ničeho nic vynořit tak perfektní film, u kterého jsem byl napnut od začátku až do konce. Atmosféra a děj je hodně dobře servírovaná. Do toho ještě perfektní téma, se kterým si naprosto úžasně tvůrce pohráli a pěkně nám to zkomplikovali, takže mozkové závity čeká závar. Skvělé obsazení včele s Beanem a van Houtenovou. Po dlouhé době film, který je zasazen do středověku a není trapně ztvárněn (od Braveheart uplynulo moře vody od té doby tu nic tak kvalitního nebylo). Špičková záležitost, za mě 95%. Jen doufám, že časem tento film získá lepší hodnocení, 69% je opravdu málo. ()

JohnSmith

Tak málo jsem od filmu čekal a tolik dostal. Středověký horor jak má být. Pěkně natočený, napínavý a drsný. Neubráním se srovnání s Honem na čarodějnice s Cagem, který totálně propadá vedle tohoto malého filmu. ()

VanTom

Drsný, špinavý středověký příběh, kde se skupina církevních žoldáků vydává do odlehlé vesnice uprostřed močálů (jediné v okolí dosud nezasažené morem) chytit tajemného nekromanta. Základní premisa slibuje mysteriózní horor, ve skutečnosti ale jde o civilní, realistické drama o střetu fanatické víry a fanatického ateismu. Přehnaně a zbytečně rozkývaná kamera sice docela vadí, ale dobře obsazení herci a příjemně nejednoznačný, nestranný pohled, kdy se sympatie několikrát přelijí od jednoho táboru k druhému a zase zpět, dávají dohromady zajímavý a vtahující snímek. ()

VasaX

Black Death - film kde si Carice natrénovala Melisandre (aka Rudou ženu) dva roky před Hrou o trůny a kde Sean Ben zhyne za svou loajalitu, stejně jako o rok později ve Hře o Trůny, jen tedy přijde o jiné části těla než hlavu. Celkově je to takové laciné že i první série Hry o trůny je o dost dál po všech stránkách, ale ne úplně špatné. Naopak - má to hlavu a patu a ač se to tváří jako fantasy, je to spíše taková historická adaptace/drama/akční. Největší opruz je bohužel hlavní hrdina, kterému přeji bídnou smrt od chvíle, co jsem se sním v úvodu filmu seznámil. Zmar a nevyhnutelnost černé smrti je zde cítit všude, ač to vypadá celé jako točené s omezeným rozpočtem. Ač dávám tři hvězdy (docela dost na kvality filmu co vypadá ala straight-to-VHS), rozhodně to milcům žánru mohu doporučit. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)