Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

HateBreeder

Tak v první řadě, Sauna má jeden z vůbec nejoriginálnějších námětů, jaký kdy kdo v horroru použil za hodně dlouhou dobu. Ze začátku působí sice rozvlekle až staticky, ale nedivil bych se, kdyby to bylo záměrem autorů a součástí jejich budování atmosféry. Asi bych měl také zmínit, že ještě po dobrých dvaceti minutách jsem kontroloval žánr filmu, který sleduji .) Temná a pochmurná atmosféra se pomalu transformovala v depresivní až bezútěšnou. Ke konci se u mě dostavil pocit, jaký tu nebyl už dlouho - strach. Žádné zhnusení nebo šoky z lekaček... ale opravdový strach. Na konci mě film pohltil... a bylo to také zásluhou uvěřitelných a nepřehrávajících herců a na horror nadstandardně kvalitní hudbou. Musím si to celé aspoň jednou zopakovat... možná, že poté půjdu na plný počet. Každopádně doporučuji ! ()

petero

Fínska SAUNA je zasadená do zaujímavého prostredia, napätie funguje dostatočne dobre, atmosféra je chladná a depresívna, horšie je to s príbehom ktorý ubieha len veľmi pozvoľna a tak sa zdá že kratučký film je omnoho dlhším, i keď sa to došmatlá podobne ako nerozhodné postavy do slušného a ešte chladnejšieho a depresívnejšieho konca, na viac ako 3* to nie je. ()

Shit

Kvalitní hutná atmosféra a zajímavý prostředí prostě nemůže plně zachránit ten fakt, že se tady děje absolutní hovno a že hororový prvky si film nechal v podstatě až na samotnej závěr. Ale jelikož se na tom podíleli v posledních letech absolutně antihororový češi, tak to zas tak špatný nebylo a mělo to docela slušnej mrazivej nádech ()

J*A*S*M

To je ale situace, já si nejsem jistý, zda-li mě ten film zklamal, nebo naopak potěšil. Pokud budu na Saunu koukat z čistě hororového hlediska, pak obstála na výbornou. Po dlouhé době jsem se zase jednou příjemně bál - zimní severská bažina je pro horor luxusní lokace! Film bez problémů funguje i jako alegorie na jednu často řešenou filosofickou otázku. Ovšem alegorie tak očividná, že ji musí pobrat snad úplně každý (a pro ty méně bystřejší to tam i přímo zazní). Problém však nastane, když bych měl Saunu hodnotit jako snímek, jenž vypráví nějaký příběh. V tom případě se o velkém úspěchu bohužel hovořit nedá. Ale i přes mírnou dějovou zmatečnost Sauna potvrzuje vysokou úroveň severské hororové produkce a mám z ní spíše pozitivní pocit... Edit: S odstupem času se pozitivní pocit prohloubil. Horror movie of the year ()

JASON_X

Seversky syrový, temně poetický, jinotajný až mysteriózní thriller, s typicky severskými introvertními výrazovými prostředky a vůči průměrnému divákovi tedy krajně "unfriendly", a tak to mám rád. Ale pokouší-li se někdo točit film s působivým obrazem a artovým ocasem, neměl by dopustit, aby ho nějaký ocas kameraman snímal z ramene; na citlivého a artumilovného jedince to totiž může působit značně rušivě. A leckterý neurvalý dřevorubec pak při jeho sledování použije množinu nepublikovatelných výrazů, souvisejících převážně s mužskými i ženskými genitály, nebo s finálními produkty trávicí soustavy. ()

• Slovo ''Poika'' ve finštině znamená chlapec, ve skutečnosti postavu ''Poiky'' hrála herečka Sonja Petäjäjärvi. (MadBigMax)
  • Exteriéry filmu byly natáčeny v Praze - Řeporyjích, ve středověkém skanzenu Řepora. (Kolyas)