Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

vitac.

Přiznám se, že film mi moc nedával smysl. Závěr jsem nepochopil vůbec:) Ale za tu protikolektivistickou notu a důraz na to, že nutnou součástí svobody je možnost volit špatně (a byl jsem např. šokován při četbě současné skautské literatury, která je de facto jiného názoru) ty tři hvězdičky dám. Tohle totiž není na škodu opakovat pořád dokola. Kino Blansko. ()

george82

Takových filmů už pár bylo. Komunita, která se chce odprostit od všeho zlého co je tam „venku“ a vytvořit si svůj ideál, který stejně nefunguje. Film není nic extra, ale rozhodně nenudí ani neuráží. Zlatý střed. ()

Veniss

Nabízí paralela s Divergencí, utopistický postkatastrofický svět s uměle řízeným štěstím... uvedená do kin ve stejném období, proto budu srovnávat. Na rozdíl od Divergence, film nesází tolik na akci, je jí málo, ale i té se nakonec dočkáme. V poklidu nabízí o něco hlubší zamyšlení nad lidskou povahou, ale bez zbytečného patosu. S postupujícím příběhem zvyšuje napětí, které dobře vyvrcholí až v závěru. Trvaleší udržení utopie díky utlumení některých lidských vlastností léky, je víc věrohodnější než jen vhodnou ideologií a manipulací v Divergenci. V ní bylo logických lapsů víc než děr v ementále, ale i v Dárci by se jich dost našlo, především od útěku s miminem až do závěru včetně, škoda, ale nedá se to přehlédnout. Divegence je dynamičtější, ale hloupější, řekla bych víc pro puberťáky (snad se tím nikoho nedotknu). A posledním bodem pro Dárce jsou opravdu vynikající herecké výkony všech. Jo a hudba taky. :-) ()

dzberry

Moh to být modropilulkový třídenní tah v Red Light District, takhle je to spíše několikaminutová záležitost v Perlovce za dvě kilča... Průměrně dobrý sci-fi nápad (předloha) dostane v druhé půli několik přímých direktů na bradu, staccatem úderů omámený pak taktak na sáňkách doklouže až k perníkové chaloupce... Bleh, za tohle by se mělo dostávat doživotí, bando filmařská diletantská... ()

marek29

Zdravím a opět bych všechny (jednoho) čitatele svých komentářů rád přivítal u semináře na téma "Oprávněnost použití a nepoužití "pětihvězdy" jako vhodného hodnotícího prostředku" Tak za 1. Pět vynechávek za písmenko ve sprostém slově uděluji, pokud jsem filmem unešen - check! 2) Plný počet u mě dostává dílo, které pro mě má psychologický přesah a nutí mě zamyslet se na tématem i druhý den po zhlédnutí. Done! 3) A závěrem: musím si to uvědomit už během sledování. Jak kvalitní film jsem viděl a komu všemu ho doporučím. Yep! Tímto bych se rozloučil a pozdravil Verbala, s jehož hodnocením se dnes neztotožním a vydám se bohužel přesně opačným směrem od "Hranice nevědění" :D :-p ()

A_san

Téma zfilmováno již v mnoha podobách a hlavně v posledních dvou letech, ale tato mi přišla slabší. Neurazí, ale ani ve vás nezanechá stopu. A i hvězdná jména Jeffa a Meryl nezaručí kvalitu, bohužel. ()

gicous

Možná, že to bude k smíchu, ale po první třetině jsem uvažoval o plném hodnocení. Opravdu se mi to líbilo. Hezká stylizace budoucnosti, dobří herci v hlavních rolích (včetně Jeffa "horké brambory" Bridgese) a především dobře propracovaná myšlenková základna celého projektu. Jednoduše jsem byl naladěn na stejnou vlnovou délku jako tvůrci filmu v čele s Phillipem Noycem. Vše to u mně rezonovalo a mělo potřebnou vnitřní podporu. S přibývajícími minutami a s vrstvením příběhových přešlapů, mě ale neustále více jímal pocit zděšení, kam až to celé dojde. Příběh se prostě ztratil před očima. Dělalo to na mně dojem, že to někdo vzal a celé na koleni přestříhal a zkrátil, aby to vyhovovalo mainstreamu, a aby se to alespoň zčásti zaplatilo. Samozřejmě to je jenom dojem, a pravda může být úplně jiná. A jak že to vlastně celé skončí? Kam se až tvůrci odvážili dojít? Na to se, přátelé, budete muset podívat sami, abyste opravdu uvěřili. Věřte ale, že cestování s kojencem a lá National Geographic si nezadá s těmi nejlepšími (nechtěnými) groteskami posledních let. 5/10 ()

kiros179

Podle mě ještě do jisté míry snesitelné, z oněch všech těchto už značně se přejídajících a zároveň stále stejných konstrukcí /kalkulů/ - tzn utopická společnost, nerozhodný ryzí teenager, láska jak z knihovny a podobný stále se opakující hovadiny. Není to tak neuvěřitelně stupidní, že to přechází do parodie sama sebe jako Hunger Games, není to ani pouze stupidita typu Divergenta či Twilight. Je to pouze sci-fi hopsačka, smíšená s romantickou udičkou, snažící se hrát na lidské emoce. Není to žádný zázrak, ale alespoň se poté necítíte duševně znásilněný jako u HG a podobných hnojů. Vůbec jsem nepochopil co a hlavně jak se stalo co se na konci stalo, ale to bych chtěl asi moc. 60% ()

F-red

Záver by som riešil trošku inak. Hlavný hrdina by prešiel cez bránu, ale nikomu by sa spomienky nevrátili - Veď prečo aj? Dievča aj darcu by teda popravili a jemu by zabuchli dvere pred nosom so slovami "Čo tu otravuješ ty žobrák!". To by bol podľa mňa celkom fajn koniec filmu. ()

Ashukamun

Nečekala jsem nic a taky jsem nebyla zklamaná...herecké obsazení super, ale bohužel to nestačilo...film se chvilkami táhnul a děj (i přesto, že kniha byla napsána v 1993), kdy společnost žije v nějakém totalitním režimu a jedinec se vzepře a vše změní, tu už byl tolikrát, že už zkrátka ničím nepřekvapí (když neberu, že jsem neviděla v žádném filmu dítě trpět tak, jak tady). ()

johnsnow

Síce tam chýbala akcia(mám ju hrozne rád) ale tento film bol po ostatných stránkach tak dokonalý, že nedať 5* tak my asi poviete: Omluva se nepríjmá. ()

Renie42

Je to takové nemastné, neslané, příběh byl průměrný a i ta černobílá barva mi začala později vadit. Nevím, jestli je to averze, ale opravdu se mi tam nelíbila stará mladá Katie Holmes a ještě starší Meryl Streep. Nebudu prozrazovat konec, ale tak nějak jsem si přála, aby to končilo malinko jinak. Mě se zdá, že to ufikli o něco dříve. ()

Samelio

Moc hezký sci-fi film. Hraje si s barvami, emocemi, podmanivou hudbou... Sešli se tu dobří herci. Vynikají hlavně Thwaites, Streep a Bridges, ale vlastně i všichni ostatní se chopili svých rolí skvěle. Jeden z těch filmů, který se možná až pro někoho příliš okatě snaží, abychom si lépe uvědomili svět kolem nás. Možná Dárce hodnotím tak pozitivně i proto, že pro mě byl nečekaným překvapením (modrá se pro mě zde stala jasně červenou). K dokonalosti zde sice něco chybí, možná více vizuálních efektů, více akce nebo ještě alespoň jedna scéna před závěrečnými titulky, když ale vidím, jak je tu zoufale podhodnocený, rád mu přilepším. P.S.: Nebudu zde diskutovat, kolik životů by ten kojenec musel mít. Je to sci-fi, při troše fantasie se to vysvětlit dá. 9/10 ()

Kimkong

Skutečný svět není tak špatné místo k životu, alespoň to se film snaží ukázat. Přitom jako alternativu dává černobílou utopii. A to moc dobře nefunguje. Objevování vzpomínek na ''barevný'' svět, zejména těch dobrých a k tomu do protikladu krutý svět bez citu. Opravdu jsem čekal víc. Hudba ani herecké výkony taky žádná sláva. ()

angel.CZ

Rozporuplné hodnocení co je na CSFD může jen potvrdit. Film se někomu bude líbit a někomu nebude. Ze začátku prvních 15-20 minut jsem to chtěl vypnout, označit a zmáčkount tlačítko delete, ale chvíli jsem počkal, pak se barevnost snímku rozjela a to dost dobře, film ukázal všechny lidské emoce od radosti až po ztrátu. Je mi trošku líto, že tohle gradovaní nevydrželo až do konce, vlastně jen do 3/4 filmu. Samozřejmě na konci se vše povedlo, každému kápla slzyčka a Meril Streepová je zase největší mrcha. Jsou lepší snímky v roce 2014 co se zabývaji velmi podobným tématem (LUCY) a neztrácejí svou niť. Shrnul bych to: Začátek 50%, prostředek 85% konec 50%. Jsme na cca 60, což film i má ... EDIT: a ta skladba na klavír mi pořád zní v uších :-) ()

Guran

Pokud jste nikdy neviděli sci-fi, pak vás možná tento film s černobílou laťkou zaujme, ale jinak vám námět typu Divergence nic neřekne a herecké výkony mladíků také moc nezaujmou. Film je tedy naprosto zbytečný, nic neříkající, nudný a hrozně dětský. K propadáku to nemá daleko. ()

J0man

Tento film, resp. jeho koniec je hrozne nedotiahnuty, chyba mu tak 30-40 minút deja, co je skoda, lebo scenar je zaujimavy - 65% ()

Melpomene

Zaujímavá myšlienka, klasicky super Jeff Bridges, akurát ten záver mi prišiel zbúchaný na kolene. Za prvú hodinu by som dala o hviezdičku viac, ale potom to už bola len znôška záberov, z ktorých ma rozbolela hlava. ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)