Columbo

• Slovensko Columbo zasahuje (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Predloha:

Evan Hunter (kniha)

Peter Falk, Vito Scotti, Marshall R. Teague, Joel Beeson, Richard Dysart, Julie Newmar, Shelley Morrison, Carlene Watkins, Chad Willett, Louis Herthum (viac)

Recenzie používateľa Anthony k tomuto seriálu (30)

Vražda podľa knihy (1971) (S01E01)

I samotný Steven Spielberg kdysi točil pro TV (viz Duel) a natočil i tento díl Columba. A je to zrovna díl docela povedený. Hrdinou je spisovatel detektivek, který podle své knihy zavraždí svého "spoluspisovatele", s kterým tvořili "tvůrčí tým", protože ten se chtěl osamostatnit. Kdyby ovšem nebyli svědkové, možná by mu to i prošlo. Kdo ví. ()

Etuda v čiernom (1972) (S02E01)

Dirigent Alex Benedict má poměr s klavíristkou, kterou zabije, když ta chce poměr vyzradit jeho ženě. Uškrtí ji a narafičí vše tak, aby to vypadalo jako sebevražda. Dirigenta hraje John Cassavetes. Jeden z těch zajímavějších dílů. ()

S dýkou v mysli (1972) (S02E04)

Columbo si vyjel do Londýna podívat se, jak že to v tom Scotland Yardu geniálně řeší. Sherloci jsou ovšem v koncích, když je zabit sir Roger Haversham, producent Macbetha. Za vším stojí dva herci, kteří měli hrát hlavní role a stali se z nich milenci. A jelikož herečka byla milenkou sira Havershama a jelikož ten jim na to přišel, nastal problém. ()

Zločinný steh (1973) (S02E06)

Jeden z těch lepších dílů. Kvalita seriálu často spočívá v dobré záplatce a v dobrém zloduchovi. Zde jej jím Leonard Nimoy, který hraje chirurga a půjde o šití při operaci. Takto to moc nevyzní, ale ta zápletka je opravdu jedna z těch lepších. ()

Dvojnásobný šok (1973) (S02E08)

Martin Landau zde hraje dvojčata - rozmařilého playboye Dextera Parise a konzervativního bankéře Normana. Oběma vadí, když si jejich strýc chce vzít mladou ženu. Strýček skončí ve vaně s elektrickým mixérem, vše ovšem vypadá, že zemřel na srdeční příhodu. Který z těch dvou to byl? Myslíte, že na to Columbo nepřijde? ()

To je vražda, povedalo portské (1973) (S03E02)

Opět má Columbo zajímavého protihráče - je jím filmový veterán Donald Pleasence, který zde hraje nadšeného vinaře, který zabije svého bratra (též Pleasence), protože ten chtěl prodat jejich velkou vinotéku. ()

Kandidát zločinu (1973) (S03E03)

Senátorský kandidát Nelson Hayward si společně s manažerem své kampaně vymýšlí výhrůžky jeho osobě, aby si tak zvýšil preference před volbami. Protože ale jeho pomocník ví příliš mnoho, rozhodne se ho zabít tak, aby to vypadalo, že obětí měl být on. Opět je tu někdo, kdo se snaží udělat z Columba blbce, který si na něj navíc rád hraje. Scény, kdy to pak Columbo do té doby vypadající jako neschopný idiot naplno rozbalí, patří k mým nejmilejším. Samozřejmě ke Columbovi patří opět jeho doutník, starý kabát, staré auto (evropský model) a nikdy nespatřená manželka. ()

Labutia pieseň (1974) (S03E07)

Columbo se dal na folk. Jeho protivníkem se totiž tentokrát stává populární folkový zpěvák Tommy Brown (hraje ho populární folkový zpěvák Johnny Cash), který se snaží vraždu krýt jako nehodu letadla. Než Columbo vyřeší případ, stane se jeho velkých fanouškem. ()

V núdzi poznáš priateľa (1974) (S03E08)

Hlavním podezřelým je tentokrát dokonce šéf policie a Columbo musí napnout všechny své síly, aby ho dostal. ()

Osudné cvičenie (1974) (S04E01)

Vyznavač zdravého způsobu života Milo Janus uškrtí svou oběť a narafičí to tak, jako by ho zabilo závaží při posilování. Columbo při vyšetřování zkusí i přehodnotit svůj nezdravý způsob života, dokonce na chvíli odloží doutník - no je to velká legrace. ()

Na úsvite (1974) (S04E03)

Tento díl mám moc rád - Columbo na vojenské akademii je konfrontován s drilem, vojenskými mozky a hlavně s velitelem celé akademie plukovníkem Rumfordem, který je takový blázen do své milované školy, že je schopen zabít jejího majitele, když ten začně uvažovat o její přeměně na smíšenou kolej. Jako už mockrát to má vypadat jako nehoda (hlavní role - dělo) a poručíkovi se to nějak nechce líbit. ()

Vražda na videu (1975) (S04E05)

Protihráčem je tentokrát Columbovi expert na elektronické hračičky van Wick - jeho dům je plný různých udělátek a technika tentokrát bude hrát důležitou úlohu, což já mám rád a Columbo asi taky, protože tomuhle všeumělovi vždy stačí chvíle, aby pronikl do všech možných prostředí, technických novinek apod. ()

Zabudnutá dáma (1975) (S05E01)

Slabé hodnocení kvůli opravdu překvapivé pointě, která se mi prostě nelíbila. Stará herečka, dřívější hvězda žije ze staré slávy a chce vystupovat v nové show. Když ji to manžel odmítne financovat, skončí jako předmět k ohledání na místě činu. ()

Prípad diplomatickej imunity (1975) (S05E02)

Columbo vyšetřuje zločin na ambasádě jakési arabské země a hlavní podezřelý (Elizondo) má diplomatickou imunitu a využívá všech možných prostředků jak Columbovi znepříjemnit život. To ovšem nezná Columba. ()

Kríza identity (1975) (S05E03)

Dovedete si představit Leslieho Nielsena v roli tajného agenta pracujícího pro vládu a navíc coby vraha, jemuž jde po krku náš poručík? A to ne v parodii? Na tom záleží, jak se vám bude líbit tento díl, protože Leslie je tady skutečně Columbovým protivníkem. ()

Smrť v aréne (1976) (S05E04)

Tento díl se odehrává v Mexiku a jde v něm o toreádorské umění a mě ten díl moc nezaujal, především protože pointa mi tentokrát přišla dost slabá. ()

Smrť v pohári vína (1978) (S07E02)

Columbo v gastronomickém prostředí. Skoro pořád tu něco ochutnává, každý ho tu hostí, dokonce bude i vařit před kamerou. Jde tu o zvláštně provedenou otravu vínem a Columbovi tentokrát půjde o život. Jeden z dílů, kde se více uplatňuje humor a to je mimochodem hlavní důvod, proč mám Columba rád (na rozdíl od Kojaků a podobných). Všimněte si režiséra, tvůrce Mlčení jehňátek. ()

Sprisahanci (1978) (S07E05)

Díl se mi moc nelíbil kvůli slabé zápletce, která navíc přivádí Columba do prostředí irských teroristů - což mi moc nešlo dohromady. ()

Columbo ide pod gilotínu (1989) (S08E01)

Kouzelníkovi nevyšel jeho trik s gilotinou. Ale opravdu mu to nevyšlo, nebo tomu někdo pomohl? Columbo zase v novém prostředí - tentokrát mezi kouzelníky. ()

Veľké podvody (1989) (S08E04)

Díl se odehrává ve vojenském prostředí. Seržant Keegan dostává od generála za úkol vyšetřit, kdo na útvaru provádí nečisté finanční machinace. Ten na to přijde, ale místo aby to generálovi oznámil, začne dotyčného vydírat. A to sebou holt nese jistá rizika. Důležitou roli, zde budou hrát cínoví vojáčci. ()

Zemřel herec Burt Young

09.11.2021

Zemřel americký herec Robert Vaughn

Zemřel americký herec Robert Vaughn

12.11.2016

Poslední ze Sedmi statečných se odebral na věčnost. Robert Vaughn, jehož minulostí trýzněný Lee se navždy zapsal do westernové historie, nás včera opustil ve věku 83 let. Ačkoliv ho znáte z řady… (viac)