Věhlasný specialista na srdeční choroby doktor Hidemann je s lehkou srdeční příhodou dopraven do vlastní kliniky. Krátce před již delší dobu odkládanou operací se se svým kolegou doktorem Mayfieldem baví o jejich společných pokusech s novým lékem pro pacienty trpící srdeční vadou. Mayfield se domnívá, že provedli již dostatek pokusů a s objevem chce vystoupit před veřejnost. Hidemann je opačného názoru a trvá na prodloužení testovací lhůty. Zdravotní sestra Sharon Martin se navíc domnívá, že se Mayfield pouze přiživuje na slavném jméně svého kolegy. Vtom kliniku zasáhne tragická zpráva. (oficiálny text distribútora)

ClintEastwood

Jeden z nejlepších dílů (což, uznávám, píši u epizod ze 70. let, až podezřele často). Tentokrát není poručíkovým soupeřem nikdo jiný, než slavný Mr. Spock z legendárního seriálu STAR TREK. Myslíte, že si s arogantním a povýšeným doktorem Columbo neporadí? No hádejte... P.S. Když doktor Mayfield pořádá doma večírek a přijíždí poručík, zní nám do uší naprosto totožná hudba, kterou můžeme slyšet u pilotního dílu Výkupné za mrtvého (1971). ()

Allan

Absolutně nejpůvabnější role pana Spocka, neboli Leonarda Nimoye. Málokdy má Columbo tak rovnocenného protivníka jako v tomto dílu. Finta se vstřebávacími se chirurgickými nitěmi patří mezi jedny z nejlepších vražedných vymyšleností celého seriálu. Samozřejmě i v tomto dílu bylo pár povinných stupidních vodítek jako správné nitě ledabyle pohozené pod stolem, Columbovy zcela přesně (leč rádoby náhodně) cílené otázky typu: „Takže to byl on, pan František, který vám poradil, že máte hledat jméno paní Ludmily, je to tak?“ Nicméně mramorový klid doktora Mayfielda, se kterým odráží všechny útoky, i Columbova senná rýma, způsobená náhlým intenzivním pobytem na čerstvém vzduchu, rozhodně stojí za podívání. Finální scéna s rozuzlením je k nahlédnutí ZDE. ()

Anderton

Jeden asi z troch dielov, kde sa musím uchýliť k trom hviezdam a v tomto prípade idem proti masám. Dôvodom je usvedčenie vraha, ktoré je druhé najslabšie v sérii, vražda peknej sestričky (radšej nech sa tu vraždia žiarliví starí manželia) a celkový hektický dojem z tohto dielu. No a stráviť v nemocnici viac ako hodinu (aj keď iba v tv) je na moje nervy príliš. ()

MikO_NR_1909

Veľmi chytrý diel, nesmierne zdynamizovaný a s šikovnými vnútornými peripetiami v medzisúčinnej pyramídovej odhaľovacej vetve prípadu. A najmä, s priam až vedecky rafinovaným prístupom ako zvyšné Hidemannove operácie :)... Nedá sa úplne tvrdiť, že by Nimoya postava doktora mala najlepšie zvolenú metodiku (samo)potvrdzovacích alibi, ale je to robustný profesionál vo svojom obore a jeho súboj s poručíkom má fantastické rigorózne vypätie. Hlavne v menej okatých momentoch, dôležitejších pre správne psychologické nasmerovanie. Fakt, rozbrúsený, komorný a vyvážený diel s výborne zvládnutými úlohami všetkých členov TV štábu od zvukára až po scenáristu. ()

sud

Souboj dvou opravdu rovnocených soupeřů, poručíka Columba (Peter Falk) a doktora Mayfielda (Leonard Nimoy - Spock ze seriálu "Star Trek"). Do posledního puntíku vybroušený příběh, chladnokrevná dvojnásobná vražda uskutečněná vysoce inteligentním a vychytralým zločincem. Však kosa narazila na kámen a ten kámen je poručík Columbo, který je v tomto díle naštvaný a nevrací se, pouze jednou na konec, aby zasadil ledovou sprchu arogantnímu pachateli, který se marně domníval, že má vyhráno. ()