Columbo - Season 3 (1973) (séria)

To je vražda, povedalo portské (S03E02)

(epizóda)
  • Česko To je vražda, řeklo portské (viac)

Vinař a sběratel umění Adrian Carsini je celou svou duší oddán rodinné vinici, která je pro něj tím nejdražším na světě. Odměnou za jeho píli mu má být udělení prestižní ceny za nejlepšího pěstitele roku. V okamžiku, kdy jeho bratr Ric přijde s nápadem rodinné pozemky prodat, aby si ve velkém stylu mohl vzít svou nastávající, Adrian je zlostí bez sebe. V nekontrolovaném návalu hněvu svého bratra udeří a jeho bezvládné tělo odvleče do sklepa. Poté vypne klimatizaci a s klidem odletí na služební cestu. Po svém návratu navlékne udušeného bratra do potápěčského obleku a hodí jej do moře. Rickova snoubenka Joan Stacey jej ohlásí na policii jako nezvěstného. Naneštěstí pro Adriana narazí na stanici na inspektora Columba, který má dobrý nos jak na vynikající vína, tak i na pořádné lotry. (oficiálny text distribútora)

Allan

Dík pitomé změně na letní čas jsem zaspal téměř polovinu tohoto dílu, takže mohu zhodnotit pouze finálové události. Mnohdy je na celém dílu zajímavý pouze právě úvod s vraždičkou, ne však zde. Připadalo mi až neuvěřitelné, s jakou grácií se poručík baloňák choval v prostředí vynikajících vín, rozlehlých vinic a temných sklepů. Opravdovou hvězdou tohoto dílu byl ale vrah, kterého snad nelze ani za vraha v pravém slova smyslu považovat. Byl to spíš nadmíru citlivý člověk, který by nikdy nesnesl zkázu svých milovaných vinic, jediného místa, kde byl opravdu šťastný. A samotné zatčení bylo pro tohoto božího člověka i jistým vysvobozením, protože znamenalo vytržení ze spárů sekretářky, která jej 20 let platonicky milovala a nyní začala chtít víc. Závěrečná scéna na útesu a následně s vínem "Montefiascone", jakožto darem od samotného Columba, se řadí mezi nejsilnější momenty tohoto seriálu vůbec. ()

nash.

Herecký koncert s výraznou chutí, plným buketem a dlouhým dozvukem. Skvělý Donald Pleasance si neříká, že je to jen takové televizní desertní víno, ale vychutnává si každou scénu jako by to byl doušek Château Pétrus. A i když Colombo nastraží zábavně vykutálenou past, elegance s jakou to Donaldův Carsini nakonec uzavře ji však hravě překoná. "Svoboda je relativní pojem." Další velmi vydařený díl. ()

gombarix

Zápletka mi přijde hrozně přitažená za vlasy (někdo zabije pro lásku ke svému vínu, a pak zahlazuje stopy zrovna způsobem, který je pro jeho sbírku fatální?), byť chápu, že bylo potřeba i přes mrtvoly dojít k použitému usvědčení. Hodnotím vysoko zejména za Donalda (jeden z vrcholných columbovských protivníků) - - - a dorovnávám za Julii Harris coby milf-sexretářku ve (skutečných!!) brýlích na čtení. ()

Autogram

Všetko je v tejto epizóde extrémne zdĺhavé, či už vraždenie, vyšetrovanie, alebo aj každé presunutie postavy z miesta na miesto. Columbo sa ale niečo naučí o víne, za čo je vrahovi nakoniec veľmi vďačný. –––– Většina vín je sice určena k pití, ale tohle se jenom kupuje a prodává. –––– Teď mně máte v hrsti. A já nejsem rád takovému postavení. ()

Peabody

Já tomu jásotu nějak nerozumím. Ano, Pleasence je skvělý, Falk vynikající, ale mohl by mi někdo vysvětlit, jak to, že ve čtvrtek se teplotou zkazilo víno ve sklípku, dokazuje, že Adrian zavraždil Enrica, skryl ho v neděli ve sklípku, odletěl na týden do NY, vrátil se a odvezl mrtvolu k moři /jo, nezaklapl střechu a v autě nebyly známky deště to jo důkaz něčeho podivného). Bratr se nezkazil ??, kdežto víno ano? Dobře, dejme tomu  ale kde je důkaz proti A? Za druhé - jednou z podstatných indicií bylo, že Enrico dva dny nejedl - jak nejedl? Proč a opět co to dokazuje, když byl od neděle mrtvý a ležel mezi láhvemi vína? Koukalo se na to skvěle, ale detektivkářsky mi asi něco uniklo. ()

• Když se poručík Columbo (Peter Falk) baví s Carsinim (Donald Pleasence) o uchovávání a správné teplotě vína, zmíní Columbo povídku Edgara Allana Poea „Kletba amontilladská“. Ve skutečnosti je ovšem tato povídka známá pod titulem „Sud vína amontilladského“. (majky19)
  • Keď Columbo (Peter Falk) čaká v reštaurácii na príchod Carsiniho a jeho sekretárky, fajčí cigaru a číta si menu. Keď ich zbadá prichádzať, odloží menu, ale cigaru si z úst nevyberá. Po prestrihu z iného uhlu ju však už v ústach nemá. (ČSFD)
  • Jedna z velmi málo epizod, kde vidíme vnitřek Columbovy kanceláře. (Epistemolog)