Columbo: Výkupné za mŕtveho

(TV film)
  • Česko Columbo: Výkupné za mrtvého (viac)

Ctižádostivá advokátka Leslie Williams zastřelí svého manžela právníka Paula Williamse, protože se stal překážkou v její kariéře. Mrtvolu muže hodí do moře. Vraždu se pokusí zamaskovat jako únos a na svůj telefonní záznamník nahraje fingovaný telefonát od údajného vyděrače. Poté informuje policii. Vyšetřováním případu je pověřena FBI. Poručíku Columbovi však neujde jeden důležitý detail: žena se ani v nejmenším nezajímala o osud svého muže Paula, což by po obdržení výhružného telefonátu únosců byla přirozená reakce. Neústupný vyšetřovatel získal podezření a již se nenechá svést ze stopy. Další podezřelé okolnosti jej bezpečně dovedou k pravému pachateli. (oficiálny text distribútora)

Pepinec

O Columbovi obecně platí, že má laťku nastavenou na světovém rekordu. Dají se ale najít filmy, které jsou svojí úrovní tak vysoko, že na ně nestačí stojan. Jedním z nich je právě tohle Výkupné, které bych z fleku zaplatil, jen kdybych ho ještě jednou mohl vidět poprvé. Malou výtku bych měl k chování advokátky Williamsové, její zvolená role koketní rajdy by po úmrtí manžela zarazila i většího bambulu, než jakým je poručík. Rozhodně se ale tímto tvrzením nechci zařadit po bok těch, kteří píšící o slabosti této epizody pálí čtyři hvězdy. Slabost já mám tak leda pro osobu Petera Falka, jehož sledovat, kterak si užívá roli detektiva je doopravdy velikým zážitkem. (Filmfest Hurghada 2012, 5/67) ()

Šandík

Columbo podruhé a stále ve fázi "hledání se"... Zatímco v pozdějších dílech jej známe jako cílevědomého a koncentrovaného detektiva který jenom vypadá jako zvědavý nekňuba, tady působí jeho honba za detaily téměř jako nějaká slabší forma autismu, neboť spíše než cílevědomé pátrání tu Falk předvádí jakési nekoncentrované tápání. Proměna postavy z Vraždy na předpis je pozoruhodná. O to pozoruhodnější, že obě filmové role si Falk střihl pod taktovkou téhož režiséra. Už tady ovšem najdeme Columbovy populární "vracečky" i když ještě ne tolik a ne tak dotažené. Zápletka je i tady spíše jednodušší, i když s roztomilými detaily a dobře vymyšlená. Poněkud neinvenční je režie, přičemž zvláště podivně působí některé optické hříčky, například zpomalení a rozostření záběru před střihem či zcela samoúčelné prolnutí portrétu vražedkyně se světly automobilu v jednom ze záběrů. Celkově se film zdá slabší a jaksi unylejší než předchozí Columbovský opus. Herecké výkony jsou ovšem slušné... Celkový dojem: 70% Zajímavé komentáře: sud, ClintEastwood, Colonist ()

Godhaj

,,Ještě jedna věc mi vrtá hlavou…“ Columbo je prostě dokonalý tím, jak pomocí neustálých drobných dotazů na malinkaté detaily dokáže rozložit i chladnokrevného vraha či vražedkyni. Tento díl vynikal právě paní Williamsovou, která působila sexy i nebezpečně zároveň. Část příběhu věnovaná dceře zavražděného mě až tak nebavila, ale celkově vzato se jedná o velmi dobrý díl se zajímavým koncem. ()

mol1111

Colombo už prakticky tak, jak ho známe (kabát, manželka).  Mně to hodně kazí extrémně nesympatická dcera mrtvého, které by člověk měl fandit, ale prostě to nejde. Vlastní děj je trochu slabší. Federální agenti se po vraždě podivně vypaří. Dcera se najednou zjeví, aniž by o ní před tím padlo jediný slovo. Není ani naznačeno, jakým způsobem chce vražedkyně vyprat peníze, jejichž čísla si policie zapsala; a tím pádem se děj ani nenamáhá vysvětlovat, proč tak ještě neučinila. Dabing TV Nova na DVD mi nepřišel moc dobrý. ()

nascendi

"Poručík Columbo klopýtající a tápající. Ale pokaždé jde po krční tepně. A mám pocit, že ve většině případů úspěšně." V oboch prvých dieloch (možno aj v nasledujúcich) páchatelia odhalili Columbov modus operandi. V každom prípade patria prvé diely k tomu najlepšiemu, čo sme mohli v celej sérii vidieť. Zlozvyky, z ktorých si spravil v prvých dieloch šablónu sa v nasledujúcich zvýrazňovali do bezdomovecko-nechutnej verzie, ktorá ostro korešpondovala s bystrým úsudkom a ľstivým spôsobom vyšetrovania. ()

• Pri lete lietadla dole hlavou nie sú Leslie (Lee Grant) ani Columbo (Peter Falk) pripútaní a aj napriek tomu nevypadnú zo sedačiek. (zoot3r)
  • Lee Grantová byla za roli právničky / vražedkyně nominována na cenu EMMY. (Epistemolog)
  • Film, který Margaret (Patricia Mattick) sleduje v televizi, je Pojistka smrti (1944). (Borin)