Columbo - Season 1 (1971) (séria)

Vražda podľa knihy (S01E01)

(epizóda)
  • Česko Vražda podle knihy (viac)

James „Jim“ Ferris a Ken Franklin jsou nerozlučná autorská dvojice kriminálních příběhů. Ken se převážně stará o popularitu na veřejnosti, zatímco Jim píše scénáře. Ken pozve Jima do svého víkendového domu blízko San Diega a tam ho uprostřed telefonátu s jeho ženou Joannou zastřelí. Ta si myslela, že její muž volal z kanceláře, z čehož později vychází i policie. Na místě se však nepodaří najít žádné známky násilí a mrtvola samozřejmě rovněž chybí. Ken má alibi, které potvrdí vdova Lilly La Sanca, u které Ken Franklin o víkendu nakupoval. (oficiálny text distribútora)

Pepinec

Moc děkuju za stále zvětšující se upoutávky na obrazovce během filmu. Dřív mi dělalo problém přečíst, na jaký že skvělý pořad se můžu těšit, ovšem teď už to přečtu naprosto v klidu i bez brýlí. A největší bomba je, když se ty upoutávky objeví ve dvou rozích najednou, to se můžu blahem přímo zbláznit... ()

Godhaj

,,Žádný mlíko, jen vejce. Pánev.“ Ač tento díl režíroval Spielberg, přišel mi méně povedený. Samotná vražda byla sice zajímavá, jenže hlavní záporák byl tentokrát až příliš slizký, i když jako obvykle výměna názorů s poručíkem byla jako vždy tím pravým kořením příběhu. Také mi přišlo, že záporák dělal tentokrát až moc chyb a nebyl tak soustředěný a Columbo to neměl zas tak těžké. ()

Zombi

Mám Columba rád, vždycky mě pohodově naladí, roli v tom částečně hraje i fakt, že jsem na něj kdysi koukal pravidelně v neděli a to je přeci příjemnej den, tak nějak se mi to k němu váže dodnes :o) Zde jsem byl zvědavej na rukopis Spielberga, musím říct že se nijak neliší od ostatních dílů, ale to nevadí, hlavní je dobrá zápletka, ošunťelej Falk a jeho neustálé opruzování vraha :o) První vražda je skvěle vymyšlena a vůbec je to povedená detektivka ze staré školy. ()

ClintEastwood

Víte co je ironie? Tenhle nápad byl můj. Ještě předtím, než nám Steven Spielberg naservíroval žraloky, ufony či dinosaury, natočil ve svých pětadvaceti (!!!) letech tuhle vydařenou Columbovku. Columbovku, která oficiálně otevřela slavný seriál, jenž se poté natáčel ještě několik dalších dekád. Kromě několika záběrů či nájezdů kamer, kde okamžitě poznáte, kdo sedí na režisérské stoličce, si na nás ještě budoucí mistr připravil ve dvou scénách hudební mrknutí, která odkazují na oba starší pilotní filmy (první je z VRAŽDY NA PŘEDPIS a ozve se ve scéně po vraždě Jima Ferrise, kdy v chatě na pobřeží zvoní vrahovi telefon, druhé je z dílu VÝKUPNÉ ZA MRTVÉHO v sekvenci s paní La Sankovou v restauraci). Peter Falk je jako tradičně vynikající (zde ho poprvé dabuje Petr Haničinec) a Jack Cassidy hned na úvod ukázal, že bude patřit k nejlepším záporákům celé série. Skvělá práce. P.S. Všimněte si igelitové fólie na sedačce, těsně před první vraždou. Z toho mrazí. ()

baroko

Columbovky s Cassidym patří rozhodně k těm zcela nejlepším. Ale trochu mě u této ruší dvě nelogičnosti. Předně, že vyděračka by byla tak klidně o samotě s vrahem a za druhé, proč by se jí chtěl pachatel tak rychle zbavovat, když bylo jasné, jak tím riskuje. Mohl jí klidně nechat být, měla peníze, určitě by mlčela a mohl jí odstranit až když by chtěla vydírání opakovat. ()

• Do role zavražděné vdovy Lily La Sanky byla obsazena nadějná herečka Barbara Colby, která se v roce 1975 sama stala obětí neznámých střelců v podzemních garážích v Los Angeles. (moriaty)
  • Jedná se o první ze tří epizod, ve kterých se v roli Columbova (Peter Falk) protivníka objevil Jack Cassidy. (Pepinec)