Columbo - Season 4 (1974) (séria)

Na úsvite (S04E03)

(epizóda)
  • Slovensko Pri úsvite (viac)

Plukovník Rumford je tělem i duší vojákem a fanatickým velitelem kadetské akademie. Jednoho dne mu jeho nadřízený William Haynes sdělí, že akademie bude zrušena a na jejím místě bude vybudována kolej pro mladistvé. Tradicionalistický Rumford se s touto myšlenkou odmítá ztotožnit a rozhodne se jednat: během chystané vojenské přehlídky má Haynes po výbuchu kanónu přijít o život. Vše bude vypadat jako nehoda a vina bude svalena na nedbalou obsluhu děla. Vše Rumfordovi vychází podle plánu, avšak jen do chvíle, kdy se na scéně objeví podezřívavý poručík Columbo. (oficiálny text distribútora)

Jordan

Columbo je najlepší! mám ho radšej ako Sherlocka, radšej ako Hercula Poirotta, radšej ako Nera Wolfe, mám ho najradšej, je to starý klasik, génius v tele otravného zhrbeného pokrčeného mužíčka so zápisníkom, ktorý sa vždy stráca v jeho vreckách, záhadnou manželkou a smradľavou cigárou a svojim kúzelným a večným: "Málem bych zapomněl . . ." ()

Godhaj

,,Ten neviditelný mošt se najednou zhmotnil“ Poručík Columbo v tomto díle vnesl do zelených kasáren trochu lidskosti a porozumění. Pozorovat jeho zmatené chování a strojovou přesnost mladých kadetů bylo legrační a příjemné. Vrah je tentokrát z těch sympatičtějších a docela jsem jeho motivace chápal. Je to rozhodně nadprůměrná epizoda tohoto seriálu s asi nejdrsnějším typem vraždy. ()

Colonist

Legendární Columbovský zabiják Patrick McGoohan poprvé na scéně. Samozřejmě, že je to výtečný díl (nebojím se říct, že pro mě je to možná i jeden z TOP dílů), a to nejen díky hereckému obsazení, ale i díky prostředí vojenské akademie, českému dabingu, závěrečné pointě,...Dlouhá stopáž zde vůbec nevadí, epizoda má příjemný spád. ()

Anthony

Tento díl mám moc rád - Columbo na vojenské akademii je konfrontován s drilem, vojenskými mozky a hlavně s velitelem celé akademie plukovníkem Rumfordem, který je takový blázen do své milované školy, že je schopen zabít jejího majitele, když ten začně uvažovat o její přeměně na smíšenou kolej. Jako už mockrát to má vypadat jako nehoda (hlavní role - dělo) a poručíkovi se to nějak nechce líbit. ()

Autogram

Veľmi zdĺhavá epizóda, dookola tie isté otázky a nakoniec príde rozuzlenie na úplnej maličkosti. Je pravda, že sa Columbo naučil pekne odpovedať Ano, pane! Ne, pane!, spí v nohaviciach, ale bez saka, no tie vtipné situácie nevyvážia nedostatok zaujímavých postáv. –––– Musíte mi prominout, to já ne, to můj rozum. Je pomalej. Trvá to, než to probere. ()

• Scény kampusu byly natočeny v Citadele v Charlestonu v Jižní Karolíně. (Epistemolog)