Sympatický irský básník Joe Delvin se na veřejnosti angažuje v boji za mír ve své rodné zemi. Méně známá je však jeho podpora O´Conellových závodů, které dodávají zbraně IRA do Belfastu. Během autogramiády je umělec kontaktován dodavatelem Vincentem Pauleyem, který se chce přiživit na úspěchu autora. Delvin nemá s rozhodováním potíže: za zradu vlasti se platí smrtí a Pauley je ve svém hotelovém pokoji zastřelen. V pokoji zavražděného Columbo objeví Delvinovu knížku i s podpisem a vypitou láhev whisky. Zvláštní je, že Vincent Pauley je diabetik a abstinent. A jelikož je láhev básníkova oblíbená značka, stává se z Delvina okamžitě hlavní podezřelý. (oficiálny text distribútora)

cheyene

Tento případ by skoro příslušel CI5! :) Irští teroristé,, zbraně a jejich pašování - svým způsobem jde o organizovaný zločin. Ovšem stane se tu vražda, tudíž je poručík na místě a pouští se do vyšetřování, které ho přivádí na stopu sympatického zaporňáka. Líbilo se mi, jak společně veršují, je mezi nimi takové až přátelství a přesto si jdou po krku. Za jedinou slabinu považuji dlouhou stopáž. Scéna v knihkupectví a kniha o erotice neměla chybu! :) ()

Godhaj

,,Proboha! Vydal jsem se do temného lesa. A ještě k tomu s policajtem.“ Na Columba mi přišel tento případ jako moc vysoká hra. Pašování zbraní pro irské teroristy je trochu větší oříšek, ale je jisté, že i tentokrát to poručík zvládne. Představitel vraha byl zvolen výborně, typově by mi padl přesně do role Hobita či nějakého irského skřítka. Vyšetřování se tentokrát nese v duchu neustálého popíjení whisky, piva a házení šipek, takže celý díl příjemně ubíhá. Malé setkání se sympatickou knihovnicí a knížkou o erotice mě pobavilo. Celkově vzato opět výborný díl. ()

mortak

Ať jste bohatí, ať jste slavní, jestli si myslíte, že vám patří svět, a že jste mimo dosah zákona, třeste se, protože vyslanec prostého lidu, vyslanec plebsu, poručík Columbo je vám v patách. Staré auto, doutníček, zválený a pomačkaný baloňák, nakřáplý a trochu pisklavý hlas... Columbo je dokonalá metla na zbohatlíky, umělce, aristokracii anebo zde na teroristy. Columbo v mramorové hale, v luxusních restauracích - mozek proti síle bohatství. ()

Anderton

Columbo netradične na politickú nôtu, čo asi predstavuje pre jeho fanúšikov dosť veľké sklamanie. Ja som tiež veľký fanúšik, zároveň sa snažím mať myseľ otvorenú aj trochu odlišne ladeným dielom. Atmosféra tejto časti je ale znova vydarená, tá írska vôňa whiskey, ktorú som z toho cítil, mi padla vhod. Záver nie je síce nijak šokujúci, ale ak si vezmeme, aký prípad poručík rieši, vyznieva logicky. ()

ClintEastwood

Epizoda nasáklá pivem a whisky, z prostředí irských teroristů. Jediná, kde je vrahem básník a zároveň notorický alkoholik. Ani tady se však poručík neztratil. Stylové Columbovo rozloučení se seriálem, protože až do roku 1989, byli Spiklenci jeho posledním případem. Tento seriál se vždy vyznačoval vynikající hudbou, ale konkrétně tento díl má skutečně hodně neortodoxní hudební doprovod. Jen sem a dál už ne! ()

• Závěrečná epizoda z původní "Columbo" série. Peter Falk se vrátí zpět do své nejslavnější role za 11 let a to v roce 1989. (ČSFD)