Columbo - Season 7 (1977) (séria)

Ako vytočiť vraždu (S07E04)

(epizóda)
  • Česko Jak vytočit vraždu (viac)

Psychiatr Eric Mason ví, že kolega a nejlepší přítel doktor Charles Hunter udržoval intimní poměr s jeho zesnulou ženou. Eric, vášnivý filmový fanda a sběratel "hollywoodských trofejí", vymyslel vražedný plán hodný detektivního zpracování. Hlavními postavami pomsty se mají stát jeho dva dobrmané Laurel a Hardy, kteří na nacvičený rozkaz bez váhání zabíjí. Psi jsou vychováni tak, že na zazvonění telefonu zbystří a očekávají další znamení. Poté již stačí, aby oběť vyřkla slůvko "Rosebud" (poupě) a krvelačné bestie se na ni vrhnou. Právě toto slovo jako poslední vyřkne Charles Foster Kane ve filmu "Občan Kane". Jednoho večera Mason pod záminkou Charlese požádá, aby odvedl jeho psy k němu domů. O chvíli později příteli sám volá a navrhuje malou sázku: zdalipak si pamatuje na poslední slovo hlavního hrdiny filmu "Občan Kane"? (oficiálny text distribútora)

ClintEastwood

Kdysi moje jednoznačně nejoblíbenější epizoda, na kterou jsem se (ještě před nástupem DVD) v televizi pokaždé nejvíc těšil. V roli padoucha se tentokrát představí vynikající Nicol Williamson (Excalibur), který zde jako vražednou zbraň použije dva dokonale vycvičené dobrmany. Moc se mi líbí celé provedení zločinu (i když nám později Columbo ukáže, že plán měl několik nedostatků), scéna, ve které psi v klecích zareagují na hlas na pásce i závěrečný kulečník, kde poručík tahá ze stolu důkazy, aby nakonec vraha ještě jednou úžasně přechytračil. Naprostá lahůdka. ()

d-fens

pre mňa jeden z "hlavných" dielov Columba. každý kto to videl si určite spomenie na dvoch "zabijáckych" dobermanov s červenou a modrou šatkou okolo krku, ktorých povel "rosebud" (pre cinefilov asi najznámejšie "posledné slovo pred smrťou") urobí zbraňou pomsty žiarlivého psychológa. A aj pre Columba klasická poloha, kedy pred obeťou hrá simplexného popletu, bola v tomto diely nahradená skôr asertívnym správaním voči arogantnému vrahovi... dokonca si ho dovolil aj podpichovať frázami typu "Velmi jednoduchej případ. A to nejsem nějak zvlášť chytrej. Musím říct, že ste mě trošku sklamal. Myslím svou neschopností. Nechal ste důkazů, že by potopili loď. Na muže s vaší inteligencí..." No proste vyprovokoval ho jedna báseň :)) .... samozrejme, samotné naplánovanie vraždy je dosť otázne-neisté až by som povedal neuskutočnitelné, ale tentokrát som to kľudne odpustil - možno aj vďaka okúzlujúcej Kim Cattrall, ktorú sme neskôr videli ako krásnu kadetku v Policajnej akadémii (áno, to je tá, čo Mahoneymu-Guttenbergovi ukazuje svoje krásne stehná, zatiaľčo poručík Harris sa nakoniec vytočí do nepríčetnosti a povie svoju známu repliku "Já se jebat nenechám!". Guttebreg mu samozrejme tiež slávnou replikou pohotovo odpovie :) ()

PeteBuck

Tak už len ten začiatok ma dorazil. Brána z Občana Kanea a iné rekvizity z domu pána psychiatra. A ten spôsob vraždy bol celkom originálny. Koniec ale nenechal na seba dlho čakať. Ako to povedal poručík Columbo: "Musím povedať, že ste ma sklamal. Myslím, svojou neschopnosťou, zanechal ste dôkazov, ktoré by potopili loď." Tá gulečníková hra poručíka Columba na konci filmu nemala chybu. Veľmi dobrá časť. ()

Autogram

Columbo rád provokuje podozrivých a hraje sa s vražednými zbraňami. Pritom aj pri hre mu neunikne žiadny detail, ako signál v telefóne alebo hák na strope. Westernová scéna z filmovej dedinky, kam Columbo dokonale zapadol so svojím štýlovým autom, bola nezabudnuteľná. A tiež ma potešila mladá Samantha zo Sexu v meste. Záver s odhalením a usvedčením bol mimoriadne prekvapivý, napínavý, jednoducho skvelý. –––– Všichni potřebujeme svůj svět snů, poručíku. I psychologové. –––– Jste fascinující člověk, poručíku. Předstíráte, že jste štěně v baloňáku, co šťastně běhá po dvorku a hrabe si díry v zahradě. Jenže, zatím kladete miny a vrtíte ocasem. –––– Nechal jste důkazů, že by potopili loď. Motiv, příležitost, a na muže vaší inteligence jste se zamotal do spusty hloupejch lží. Spusty! ()

Colonist

Jeden z nejlepších dílů. Geniální plán (leč s mnoha vrahovými chybami), solidní záporák a brilantní závěrečná pointa (na jejímž principu vlastně částečně fungovala i pointa v pozdějším dílu "Columbo jde pod gilotinu"). Nebýt Columbovy vychytralosti, zase jednou klidně mohl být náš poručík mrtvý. Mimochodem, mladičké Kim Cattrall to zde moc sluší. ()

• Při závěrečném kulečníku Columbo (Peter Falk) vždy potopí kouli do kapsy a z té samé potom vždy vytáhne nepoškozený důkaz., což je nemožné, koule by je zničily. (Mydlivoj)
  • Jeden z mála pokusů zločince, který se pokusil zabít poručíka Columba (Peter Falk). (Epistemolog)