Columbo

• Slovensko Columbo zasahuje (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Predloha:

Evan Hunter (kniha)

Peter Falk, Vito Scotti, Marshall R. Teague, Joel Beeson, Richard Dysart, Julie Newmar, Shelley Morrison, Carlene Watkins, Chad Willett, Louis Herthum (viac)

Recenzie používateľa nascendi k tomuto seriálu (63)

Vydať alebo zomrieť (1974) (S03E05)

Trochu komplikovaná epizóda, v ktorej Columbo nepreháňal nad únosnú mieru odpudzujúci bezdomovecký vzhľad a správanie. Okrem toho má oproti sebe zdatného protivníka, ktorý si uvedomuje strategickú výhodu, plynúcu z toho, že zločin nespáchal. Jacka Cassidyho som už v nejakej epizóde videl a jeho záporáctvo je dobrou protiváhou ku Columbovi. Tri hviezdičky najmä preto, že v mnohých epizódach je príbeh vylepšený brilantným odhalením a v tejto považujem príbeh za lepší, ako samotný záver. ()

Dobrá povesť nadovšetko (1974) (S03E06)

Jeden z mála dielov, ktoré som zatiaľ nevidel a ak by som chcel byť zlý, tak napíšem, že som vlastne o nič neprišiel. Pobavila ma nanajvýš tá insitná výpočtová technika, zvyšok však za veľa nestál a scény ako sa poručík kupujúci cigary v samoobsluhe lačne vrhne po kvalitnejšom produkte mi opakovane kazia dojem z ktorejkoľvek časti seriálu. ()

Labutia pieseň (1974) (S03E07)

Štandardne dobrý diel columbovskej série, ktorý svojou prítomnosťou ozvláštnil Johnny Cash, a to dokonca v úlohe záporáka viac-menej z donútenia. Zápletka je síce vystavaná krkolomne, ale príjemne sa na to pozerá, čo je dôležitejšie, ako vierohodnosť zápletky. ()

V núdzi poznáš priateľa (1974) (S03E08)

Čím viac častí columbovskej série vďaka TV Barrandov sledujem, tým mám menšiu nádej, že pri tomto opakovanom sledovaní po 30 - 40 rokoch dám niektorému dielu štyri hviezdičky. Aj u tejto časti časť mojich obľúbených komentátorov tvrdí, že ide o jeden z najlepších, či dokonca priamo najlepší diel celej série. Ja mám asi nejaké pokrivené videnie, keď výborné rozuzlenie beriem ako samozrejmosť a z nedostatkov v scenári, z preháňania poručíkovho outfitu, prípadne z podpásového spojenia vrah-komisár robím vedu. Nepomôžem si. ()

Osudné cvičenie (1974) (S04E01)

Táto epizóda je dobre pozerateľná a zábavnejšia než iné. Umožňuje divákovi vidieť Columba v neobvyklých situáciách, najmä pri športovaní. Jeho dobiedzajúce otázky, nehraný údiv nad všetkým, čo nemá k dispozícii na policajnom okrsku, neodmysliteľná cigara a outfit sú už neodmysliteľnou súčasťou seriálu. Ide o vydarenú epizódu, ktorá trochu trpí na záverečnú pointu. ()

Obrátený negatív (1974) (S04E02)

Jeden zo zaujímavejších dielov seriálu o poručíkovi v pomačkanom baloňáku. Zaujímavý najmä tým, že bez Columba by polícia uzavrela tento zdanlivo jednoduchý prípad tak, ako bol páchateľom zinscenovaný. Pri opätovnom sledovaní jednotlivých dielov seriálu nemám ani tak problém so starnúcimi reáliami, ako so šablónou Columbovho vzhľadu a správania. Prvotný nápad ukryť sa za masku pomalšie chápajúceho, ošuntelo odeného a v mizernom aute sa prepravujúceho policajta bol samozrejme výborný, ale častým opakovaním a posilňovaním jeho negativity sa celá postava dostáva za hranicu akceptovateľnosti. Privítanie policajta v charitatívnej vývarovni pre bezdomovcov bolo realistickejšie, ako je zdravé. ()

Na úsvite (1974) (S04E03)

Opätovne sa nemôžem stotožniť s mienkou väčšiny. Dobre vystavaný príbeh, štandardne dobrá pointa, výborná postava col. Rumforda sú kladom tejto epizódy. Objektívnym záporom je jej neúmerná dĺžka, ktorá dala vzniknúť viacerým hluchým miestam, subjektívnym môj rastúci odpor k postave Columba. Asi som detailista, ale dôstojníka polície, ktorý si zháňa čisté ponožky a pritom opakovane spí v nohaviciach nedokážem tolerovať. A darmo mi bude niekto vykladať, že to on naschvál, aby zmiatol podozrivých. Lebo aj v tom existuje prirodzená, uveriteľná miera. ()

Rozbúrené vody (1975) (S04E04)

Dá sa konštatovať, že každý diel série je v niečom iný. Tento napríklad tým, že sa celý odohráva na člnolodi. Nanešťastie platí aj opačná pravda. Totiž, že všetky diely sú zúfalo podobné. Že pohľad na Petra Falka, ktorý po stý krát opakuje tie isté grimasy, rituály a slovné zvraty ma odrádza od záujmu pozrieť si aj niektorý z ďalších dielov. Je mi jasné, že na kontrapunkte bystrého mozgu ukrytého pod nevábnym zovňajškom je založená celá séria. Ale keď sa preženie nevábny zovňajšok a poručík losangeleskej polície sa správa ako dement prebudený po predchádzajúcej hibernácii, tak pôvodný dobrý zámer sa míňa účinkom. ()

Vražda na videu (1975) (S04E05)

Štandardná epizóda Columbovskej série. Ku kladom patrí Columbova všímavosť (stopy v záhone, klaun, pozvánka), k záporom nechutná, policajného dôstojníka deklasujúca nádcha a potreba pomoci pri odistení policajnej zbrane. ()

Vrah zavolá o desiatej (1975) (S04E06)

S každou opakovane videnou časťou Columbovskej série klesá môj celkový dojem. Na diferenciáciu hodnotení jednotlivých častí ostáva iba záverečná pointa, pretože tie bezdomovecké nechutnosti, donekonečna opakované gestá a šablóny sú neodmysliteľnou súčasťou každej časti. A záverečné pointy bývajú pozoruhodné, ale aj také, ako v tejto časti. Preto na viac ako na tri hviezdičky nepomyslím ani pri hypnóze podporenej amobarbitalom. ()

Prípad diplomatickej imunity (1975) (S05E02)

Lúčim sa s Columbom troma hviezdičkami z milosti. Nedokážem sa už prinúť k sledovaniu ďalšieho dielu. To, čo bolo spočiatku zaujímavým kontrapunktom - ošumelý zovňajšok a správanie bezdomovca s brilantným úsudkom - sa postupne stalo achillovou pätou seriálu. Teda pre mňa. Končím, aby som si aspoň v spomienkach zachoval ten dobrý pocit, ktorý kedysi sprevádzal sledovanie Columba v dobách, keď som to, čo ma teraz vyrušuje, prehliadal. ()

Kríza identity (1975) (S05E03)

Tento diel bol trochu dlhší, trochu komplikovanejší, trochu zabŕdol do špionážnej problematiky. Na druhej strane obsahoval všetky nectnosti, ktorými je seriál s Columbom charakteristický, i keď v celkom prijateľnej miere. Napriek tomu nepovažujem tento diel za výnimočný, čo by mi dávalo možnosť prideliť mu vzácnu štvrtú hviezdičku. ()

Smrť v aréne (1976) (S05E04)

Jeden zo slabších dielov série, ktorých spoločnou črtou je, že profesionálne deformovaný Columbo sa zapája do vyšetrovania počas pobytu v Anglicku, dovolenky na lodi i v Mexiku. Je asi zložité nakoncipovať tieto Columbovské bokovky, aby boli uveriteľné, faktom však ostáva, že bez nich by Columbovská séria mala o čosi vyššiu úroveň. ()

Kúzelné alibi (1976) (S05E05)

V atraktívnom prostredí kúzel a trikov dostáva aj štandardný príbeh príchuť tajomna a exotiky. V tomto, mierne nadpriemernom dieli, ma potešil nielen uveriteľný záporný hrdina, ale aj úporná snaha poručíka zbaviť sa nového plášťa, ktorý vyzeral ešte horšie, ako pôvodný. ()

Prípad vysokého IQ (1977) (S06E03)

Celkom vydarený diel, aj keď sa nemôžem stotožniť s vysokým hodnotením ostatných. Prípad nás zaviedol do zvláštneho sveta nadpriemerne inteligentných ľudí, ktorí však paradoxne nie sú obľúbení a musia si dávať pozor aby sa v ich blízkosti ostatní necítili ako hlupáci. To im nezabraňuje mať o sebe veľmi dobrú mienku a zvrchu sledovať snaženie sa nejakého ušmudlaného policajného poručíka. Ale ten zasa vládne iným typom inteligencie, ktorý mu umožní využiť vrahove schopnosti a pýchu na vlastné usvedčenie sa. Do lepšieho hodnotenia mi tam chýbal celý postup skladania dielikov mozaiky. Nemám rád, keď z ničoho nič jeden vie všetko a ostatní iba nechápavo čumia. ()

Skús ma chytiť (1977) (S07E01)

Nie je veľa častí Columba, ktorým som dal štyri hviezdičky, ale v tomto prípade nemám pocit nadhodnocovania. Súboj dvoch inteligentných protivníkov sa môže zvrtnúť na maličkosti a tak sa to aj udeje. Správa zo záhrobia je efektným rozlúštením vraždy, o ktorej si páchateľka, ako to už u nich býva zvykom, myslela, že je dokonalá. A Columbo ma potešil tým, že okrem trvalého hulenia cigary dokázal existovať bez ostatných bezdomoveckých zvyklostí. ()

Smrť v pohári vína (1978) (S07E02)

Celkom som sa na tento diel tešil, lebo nie veľa dielov s hodnotením nad 80 %. Úvodný optimizmus ma veľmi rýchlo opustil, ani nie tak pre pomerne jednoduchú zápletku, ale pre Columbove zlozvyky. Som už alergický na správanie sa bezdomovca tentoraz obohatené o vlastnosti "vyžírku". Tiež nadbytok neprirodzených gest a neuveriteľné prehrávanie páchateľa. Jediný zmysel tohto dielu tak vidím iba v oboznamovaní Američanov s tým, že existuje kulinárske umenie a jedlo nemusí mať iba podobu burgru, chipsov a iných stravovacích vynálezov. Bohužiaľ, od časti Columbovskej série som očakával aj niečo navyše. ()

Predveď dokonalú vraždu (1978) (S07E03)

Zaujímavá atmosféra, zaujímavé prostredie, nedokonalá vražda, štandardne zvedavý a dotieravý Columbo. Celý seriál je založený na tom, že sa Columbo pred podozrivými chová, ako keby nemal všetkých päť pohromade a pritom si ich iba pripravuje odhalenie vo vhodnej chvíli. Teda ide iba o hru. Ale prečo sa potom chová ako retardovaný, keď nemá vhodných divákov (pri jazde autom a pri pohrávaní sa s gombíkmi v strižni)? ()

Ako vytočiť vraždu (1978) (S07E04)

Už som tento diel kedysi videl a dnes som si iba overil, že mu môžem dať štyri hviezdičky, pretože patrí k menšej časti celej série, ktorú považujem za mimoriadnu. Celý príbeh bol zaujímavo vystavaný a ešte zaujímavejšie bolo odhaľovanie zločinu krôčik po krôčiku. Zaujal ma nielen charizmatický zločinec, ale aj niektoré epizódne postavy (cvičiteľka psov). A samozrejme zbierka filmových artefaktov, ktorá poteší nielen obdivovateľa Občana Kanea, ale každého filmového fanúšika, ktorý sa neobmedzuje iba na tvorbu z tohto storočia. ()

Sprisahanci (1978) (S07E05)

Nie celkom typický, napriek tomu však celkom zábavný diel z Columbovskej ponuky. K obvyklým ingredienciám v tejto časti pribudol humor, intelektuálske doberanie si jeden druhého a keby aspoň na niektorých miestach Columbo odložil tú rekvizitnú cigaru, tak by som ľahšie znášal jeho prehnané gestá a váľanie sa po zemi. ()

Zemřel herec Burt Young

09.11.2021

Zemřel americký herec Robert Vaughn

Zemřel americký herec Robert Vaughn

12.11.2016

Poslední ze Sedmi statečných se odebral na věčnost. Robert Vaughn, jehož minulostí trýzněný Lee se navždy zapsal do westernové historie, nás včera opustil ve věku 83 let. Ačkoliv ho znáte z řady… (viac)