Columbo - Season 4 (1974) (séria)

Vrah zavolá o desiatej (S04E06)

(epizóda)
  • Česko Vrah zavolá v deset (viac)

Doktor Marc Collier je vedoucím lékařské výzkumné laboratoře. Nadia Donner za ním dochází na pravidelná psychiatrická sezení, během nichž jí doktor pomocí drog uvádí do stavu hypnózy. Podle názoru kolegů se jedná o nanejvýš pochybnou metodu, která se však jeví jako velice účinná. Mimoto udržuje lékař se svou pacientkou intimní poměr. Jednoho dne Nadin manžel odjíždí na služební cestu a ona Marca zve k sobě domů na večeři. V okamžiku, kdy Marc vstupuje do dveří, nemůže uvěřit svým očím. Karl tušil nevěru své ženy a na milence si počkal. V Nadině přítomnosti se mezi oběma muži rozpoutá bitka, ze které vyjde vítězně Marc Collier. Ovšem zůstává otázkou, co s tělem zavražděného? Vyšetřováním případu je pověřen poručík Columbo. Zprvu je ochoten uvěřit smyšlenému příběhu paní Donnerové, ale brzy narazí na několik maličkostí, které ho upozorní, že zde není něco v pořádku (oficiálny text distribútora)

Rudyamon

Další z těch slabších dílů. George Hamilton je v columbovských příbězích poměrně známý padouch, vždycky dodá filmu takovou tu správnou slizkou atmosféru. Příběh je ale přesto nemastný a neslaný, nicméně závěr je ve vysokém stylu - vrah, který je zároveň očitým svědkem, to je něco! Škoda jen toho dabingu. Haničinec je dobrý herec, ale k Falkovi se prostě nehodí. Jinak je to jediný film, ke kterému jsem byl schopen přes Google Earth najít reálie. Podle profilu pobřeží, když k domu přijížděl doktor Collier, jsem nalezl onen dům na pláži (no jo, Kapitol se vždycky hledá jednodušeji...). A že to dalo práce... :-) 4 hvězdičky - 80%. ()

Jara.Cimrman.jr

"Problém vaší teorie je v tom, že nemáte žádný důkaz." Tak to bych poručíku Columbovi rozhodně do tváře nevmetl. Jenže namyšlený doktor Collier nezná finty vychytralého majitele stále ještě trochu pojízdného francouzského vozu a unáhlil se. No to je jeho problém, ale mám takový podivný pocit, že z předvedeného důkazu by ho vymotal i opilý právník s propadlou licencí. Columbo do toho tentokrát zkrátka nevložil tolik důvtipu, a své vrozené vlezlosti, a tudíž nabídl o něco méně zábavy než bývá v jeho okrsku zvykem. ()

Godhaj

,,Vy máte zahraniční vůz?“,,Francouzský auto.“ Jak mi dabing u tohoto seriálu vůbec nevadí a právě naopak oceňuji, jak dobře je namluven, tak mi nešel přes uši neustále šeptající narušený hlas paní Donnerové. Téma hypnózy příběh trochu ozvláštnilo, na druhou stranu podobně jako v epizodě o podprahovém vnímání, je jí i zde přisuzována až moc velká role. Nesmírně jsem se pobavil u scény, kde poručík jako myška v labyrintu hledá cestu v nemocnici. Zajímavé bylo také posezení s vrahovými přáteli, kde se Columbo pěkně rozpovídal o svých metodách a postupech. Závěr v podobě tradičního schématu, kdy pachatel usvědčí sám sebe, je zde až moc překombinované a chybí mu pořádný wow efekt. Celkově vzato se u mě jedná o trochu horší epizodu. ()

d-fens

myslím že jeden z najlepších dielov Columba.... skvelý George Hamilton v (asi) svojej najlepšej roli, ktorá mu presne sadla... uznávam, že zápletka má aj niektoré spochybniteľné miesta (napr. samovražde cez telefón proste ťažko uveriť...), a rozumiem aj tomu, keď niekoho záverečná scéna usvedčenia znechutila, no pre mňa je to jedna z najlepších (a najzapamätateľnejších) scén celej columbovskej série. Aj keď v podstate neusvedčila nikoho z vraždy, iba z prítomnosti na mieste činu v približne rovnakom čase, pre mňa je to proste nádhera. Ten výraz prekvapeného, inak nadmieru sebaistého vraha, celkové zosnímanie scény, kedy má divák naozaj pocit, že vrah "vbehol do pasce".... je to proste jeden z najzaujímavejších okamžikov Columba. 5* a miesto v topke (columbovskej, samozrejme:).... a k plusom tohto dielu je pre mňa aj dabing Petra Haničince, ktorý síce "na skóre" (čiže počtom dabovaných epizód) prehráva s Dalimilem Klapkou, ale "jeho Columba" mám predsa len o niečo radšej. Nedáva možno postave až toľko komickosti, podivínstva a žoviálnosti, ale zase to vynahrádza (pre mňa) väčšou hĺbkou a "ponorením sa" do úlohy. Proste Haničincove dabingy Columba mám "o kapku" radšej ako Klapkove (možno aj preto, že ich je menej :) ()

Colonist

George Hamilton mi zpočátku v této epizodě nesedl, ale s postupem času jsem se s ním sžil a nakonec to byl celkem solidní záporák. Závěrečné odhalení bylo velmi dobré. Bohužel se epizoda chvílemi trochu vleče a je zde několik trochu nudnějších částí. P.S. Columba zde v nováckém dabingu dabuje Petr Haničinec. ()

• Dle amerických zákonů by celý tento incident mohl být považován za ospravedlnitelný, kdyby ovšem doktor okamžitě zavolal policii. (Epistemolog)
  • Jedna z mála epizod, kde je vražda provedena z afektu (spontánně). V ostatních epizodách jsou vraždy pečlivě plánované. (ČSFD)