Duna

• Česko Duna (viac)

DwayneJohnson

Jedinou připomínku mám k tomu, že Rebecca Ferguson hraje Timothéemu filmovou matku a přitom je rozdíl mezi nimi pouhých dvanáct let, jinak nemám vůbec co vytknout. Denise Villeneuve natočil Dunu přesně v tom stylu, jak jsem v koutku své duše očekával. Nesmírně citlivě, až decentně, zároveň však vizuálně naprosto dokonale. Už se nemůžu dočkat na další pokračování. Doufám, že bude co možná nejdříve. 100 procent. ()

Slartibarkfast

Druhý pokus o filmovou adaptaci Herbertovy Duny dopadl o poznání lépe, ačkoliv jsme prakticky jen v polovině. Lynchovo pojetí z roku 1984 neslo jeho nezaměnitelný rukopis a mám za to, že se od toho měl oprostit. Snažil se narvat úplně vše do dvou hodin a to zkrátka nešlo. V Duně z roku 2021 je vše pozvolné a nenucené, divák má čas se nadechnout a sžít se s postavami, což jsem postrádal u starší verze. Ač film plyne naprosto klidným tempem, nestačíte se moc nudit a to je skvělá deviza. Vizuál je samozřejmě primární komoditou filmu a na plátně vypadá vše skutečně velkolepě. Herecké obsazení mi naprosto vyhovovalo. Už teď se těším na druhou polovinu. 80% ()

nascendi

Nebudem zakrývať, že knihu Franka Herberta nevlastním, dokonca som ju ani nečítal. Videl som Lynchovu verziu Duny a bol som zdesený, že ide o predstavu autora odohrávajúcu sa v dobe, ktorá sa bude líšiť od našej tak, ako sa líši naša doba od doby okolo 6000 rokov pred n.l. Villeneuveova verzia sa od nej líši iba rozpočtom, pompéznosťou a efektmi. Pôvodne som chcel dať tri hviezdičky ako znak toho, že sa film môže pozdávať pomerne veľkej skupine divákov, ale po tom, ako som film po troch štvrtinách vypol, už nepociťujem žiadne ohľady voči ostatným. Veď nech si napíšu, čo chcú. O tom je ČSFD. Vkus nemusí a nemá byť jednotný, ako kedysi kandidátka Národného frontu. ()

silentname

Denis Villeneuve je pre mňa režisér, na ktorého filmy sa vždy teším. A ani tentokrát ma nesklamal. "Dune" je v mnohom tak spektakulárny epos, aký som od neho očakával a svoju úlohu splnil dokonale. Sú s filmom síce určité menšie problémy, no vo výsledku môžem pvoedať, že dopadlo to skutočne podľa očakávaní. Vizuálne strhujúce. Všetko čo sa dialo na obrazovke pôsobilo skutočne a efekty spracované kvalitne. Príbeh ma tiež celkom dostal. Hoci je pravda, že ma mrzí, že sme sa dočkali vlastne len polovice príbehu. Alebo taká je aspoň reakcia ľudí, ktorí už majú s týmto svetom aj nejakú skúsenosť. Ja osobne môžem povedať, že tento film je moje prvé stretnutie s týmto svetom. A môžem povedať, že ak ste nevideli žiadnu predlohu alebo nečítali knihy, tak viem si predstaviť, že tento film vám môže veľmi ideálne otvoriť bránu do tohto sveta. Takže rozhodne môžem povedať, že som ostal zaháknutý. A teraz už len som zvedavý, čo sa bude odohrávať ďalej a ako to dopadne. Je treba priniesť "Part II". Ktorý dúfam, že bude... a dúfam, že nie až za 10 rokov alebo niečo podobné. Najviac ma na filme ale mrzí, že Jason Momoa si zaslúžil trošku viac času na plátne, pretože si myslím, že jeho vzťah s Paulom mohol vypáliť oveľa silnejšie. A hoci si myslím, že ich priateľstvo je spracované dobre, mohlo to byť spracované ešte silnejšie. A dalo by to filmu väčšiu dávku dramatickosti v jeho finálnych častiach. Rebecca Fergusson je opäť vynikajúca a dáva do svojej role všetko. Timothée Chalamet je pre mňa ako hlavný hrdina schopný. Ako chlapec na začiatku svojej cesty pôsobí dobre. A veľkosť tohto filmu je občas skutočne dychberúca. Takže pre mňa je to hlavne vizuálny zážitok, ktorý som pokojne mohol sledovať ešte aj o polhodinu dlhšie a nenudil by som sa. Možno najmä z toho titulu, že som nováčikom v tomto svete. Ale spokojným. Veľmi spokojným. Hodnotenie: A ()

Ratemus

Duna je jeden z nejlepších scifi a kino zážitků co jsem zažil, téměř celý film jsem měl husí kůži a mráz po celém těle...ještě teď jsem z toho hotovej..pro mě nejočekávanější film od svého ohlášení navíc s k posrání talentovaným režisérem a hvězdným obsazením dopadl přesně podle mých představ. Hudba, vizuál, akce, to vše dělá z tohoto filmu výjimečně dílo. Tohle se bude těžko překonávat, Denis není jen tak pro nic za nic jeden z nejlepších filmařů. Timothee je každým filmem lepší a lepší a casting nemohl být hvězdnější. Na tohle jen tak nezapomenu. Nejlepší film za poslední roky ()

PetrPan

Díkybohu, že Dunu nedostal do spárů zavilý molekulárně-jaderný fyzik a onanista Nolan, vyšla by mu z ní  perfekcioinistická přehlídka vysvětlivek pod čarou,  třá  kde baron Harkonnen přišel k žaludečním vředům na kůži a kde mají červíci řitní otvor a proč.  Villeneuve je hračička a psychotik, tedy přesně ten typ, jaký se na zfilmování nezfilmovatelného hodí. Sice si tady  mnohem víc hrál než blbnul, ale věřím, že v druhém díle se nám ty světy a mysli budou štěpit, jak se patří. Vizuálně bombastické a přitom  příznačně mnohem tišší než (zbytečně) obsesivně  ukecaný Lynch.  U mě víc než dobrý. ()

Arsenal83 odpad!

Presvedčivý vizuál a typická mohutná zimmerovská hudba sú pre mňa jediným pozitívom filmu, nakoľko nie som fanúšikom tohoto typu sci-fi, navyše v hlavnej úlohe s chlapcom, ktorému vôbec nefandím. Niektorí dokonca tvrdia, že 40-ročná verzia od Lyncha je lepšia než toto. S určitosťou však viem povedať, že stopáž vs akcia tohto filmu má urýchlený spánkoidný charakter. Pomalšie tempo nemajú ani spomalené zábery našej Fortuna ligy. EDIT: Nakoľko ma idioti bombardujú správami, ako som si ako hlupák dovolil hodnotiť takto nízko a že si vlastne ani nezaslúžim žiť, nieto ešte mať iný názor, tak kvôli týmto primitívnym deťom mením hodnotenie na odpad, nech ich aj roztrhne. ()

Slarque

Samozřejmě je pořád lepší kniha, která je vyprávěná stylem, který se zfilmování spíš brání. V této rozmáchlé adaptaci se s tím tvůrci zatím vypořádali celkem dobře, i když je to spíš o akci, než o motivaci jednání postav (a intrikách uvnitř jiných intrik). Ale nemám z toho dojem první poloviny příběhu, spíš mi to přišlo jako takový úvod do děje. A druhý díl v nedohlednu... Denis Villeneuve opět nezklamal, povedený je casting (Stellan Skarsgård jako baron Harkonnen sice působí groteskně, ale to u této postavy potlačit nelze) a výborná výprava a kostýmy, které opravdu nepřipomínají nic ze Star Wars ani jiných filmových vesmírů. A temně burácející hudba Hanse Zimmera také funguje na jedničku. Takže, zatím dobrý. ()

Happens

Na počátku, kde máme opravdu moře času nějak se sžít s hlavními postavami, zůstává příběh chladný (což tak má Villeneuve všude, nicméně u Sicaria to bylo padnoucí, tady je to odtažité). Možná i místy nesympatický k protagonistům. Je to spíše jakési vysvětlování geopolitiky. Od poloviny se rozjede akce, která mě vtáhla do děje perfektním zpracováním. Jsme v budoucnosti, celé je to intergalaktické, ale zároveň to není plné těch Marvel laserů a supervybuchujících planet. Naprosto uchvacující audio k té úžasné vizuální scenérii. A na konci se už i ten Chalamet dal snést. ()

eLeR

Denisovu Dunu som videla trinásťkrát .. zatiaľ .. mám pre ňu slabosť. S Frankovým príbehom nás zoznámil naozaj prehľadne a zrozumiteľne. Vizuálne a hudobne je to veľkolepé .. zimomriavky zaručené. Herecky tiež na výbornú. Teraz nás už len čaká dlhá cesta po Arrakise za fremenmi a dobrodružstvo môže pokračovať .. začiatkom poznania je objav niečoho, čomu nerozumieme .. teším sa. ()

Chrustyn

Na pohled a poslech nejvybroušenější a nejeepičtější podívaná, co jsem viděl za posledních x let. Svět, který neskutečně vtáhne a divák si užívá veškeré technické záležitosti místního universa a je fascinován vším co vidí a skoro má pocit, že sleduje film od Camerona, kterému se po technické stránce Villeneuve nejvíce přibližuje. Příběhově bohužel slabší, chladné a bez tempa a hereckých tahounů. Divák má pocit, že sleduje jednotlivé sekvence zakončené dalším epickým pohledem a kosmickou loď, základnu nebo poušť. Mně to ale stačilo a byl jsem skoro stoprocentně spokojený a těším se na další díl, který by už mohl fungovat jako plnohodnotný film. Minimálně pro první projekci je nutné pořádné kino. ()

dopitak

Dobrý scifíčko nepotřebuje kolosální výpravu, nejlepší efekty, stopáž jak na týdenní seriál (tedy přesně věci, které teď poslední dobou tvůrci nadužívají), dobrý scifíčko potřebuje atmosféru a skvělý nápad. A ani jedno se v Duně nekoná! Vágní story o nějakém rodu z planety, který má být zlikvidován jiným rodem - jak neoriginální. Kromě levitujícího světla doprovázejícího postavu nic technicky originálního, když tvůrci nevědí jak tam dostat exotiku, nasadí pojmenování ala Arábie (al) a pokusí se hudebně blízkovýchodnit. Za mě trapas, a pokud jde o děj, ten závěrečný souboj považuju za nejtupější záminku k násilí v dějinách hollywoodské produkce. Tu dvojku asi spíš vymažu než pustím. ()

Marze

Akcni sceny jsou vyborne, ale zamereni bylo spise na postavy. Uz chapu , proc tahle "space opera" fascinuje cele generace. Knihu jsem necetl. Působivost je kvůli výtvarné složce a potom z hudby H.Zimmera. Mnoho efektů také  a základním kamenem je poušť a její ohromující působivost. Chybí něco překvapivého a vygradování děje. ()

classic

Lisán al-Gaib.” • Nechajme následne teraz konečne explodovať i túto, akúsi »audiovizuálnu bombu«, v podstate z ktorej nás jej jednotlivé úlomky snáď naprosto zasiahnu rovno až do srdca, keďže ani akosi nie je vôbec iná možnosť, ktorá by nás vlastne vymanila z jej priameho dosahu, pričom tentoraz som tomu vskutku i veľmi rád. • Kanadský autor: D. Villeneuve, mi pripadá, ako prvotriedny «vizuálny fetišista», ktorý skrátka má science-fiction v naprostom malíčku [a k tomu i v mimoriadnej obľube!], ako sotva iba málokto v jeho blízkom okolí, no predovšetkým bez tejto konkrétnej špecifikácie, sa daný žáner rozhodne nikdy nemôže celkom zaobísť, nakoľko sa totižto jedná o mimoriadne nákladný projekt so všetkými danými prednosťami: zvyčajne si vie postrážiť najmä kompozíciu obrazu, na ktorej si [príslušný: Muž s kinoaparátom] zakaždým dáva extra záležať, maximálne sa popritom vyšantí, čo je hneď vedľa prehľadnej, strihovej skladby, ďalšou nespochybniteľnou technickou zložkou, a to ani nehovoriac o obzvlášť dynamickom zvuku a nadštandardných, vizuálnych efektov, kde by som ešte zároveň vyzdvihol i Zimmerovu ukážkovú hudbu, bez ktorej by sa zrejme jednalo, teda najmä v tomto prípade, iba o akýsi polovičný výsledok. • Obsadenie bolo znovu nadštandardné, kedy nádejný mladý herec s francúzskymi koreňmi: T. Chalamet, podáva opäť pozoruhodný, herecký prejav, znamenajúci, že pomaličky dokáže utiahnuť celý titul iba na svojich pleciach; alebo toto dianie sa zväčša točilo len okolo akéhosi »korenia«, a to až kdesi v ďalekej budúcnosti, po roku 10 000, čo si nedokážem predstaviť, ocitnúť sa v danej epoche, čiže inými slovami povedané: fantázia tvorcov pracovala na totálne maximum v zmysle príslušnej scénografie! • Okrem ústredného protagonistu: Paula Atreidesa, som zaznamenal minimálne nasledujúci, herecký výkon, hodný značnej pozornosti, a to zo strany originálnej švédskej herečky: R. Fergusonovej, ktorá určite zručne sekundovala svojmu «filmovému synátorovi» PAULOVI. • Pred mojim nedočkavým zrakom sa mi postupne rozplietol spletitý príbeh, spadajúci do prvej časti, a tak som tým pádom asi [právom] zvedavý, čo mi prinesie sequel, ktorý si podľa mňa ponechal i niekoľko patričných prekvapení, t.j. nevytiahol všetky »esá z rukávu«, ale predsaže už niečo zaujímavé stihol i načrtnúť, resp. ukázať v celej svojej kráse. • Po dlhšom čase som si opätovne prišiel na svoje v rámci tohto žánru. ()

Jirka_Šč

Superneuvěřitelné překvapení! Duna, považovaná za nesfilmovatelnou (předešlé filmy mě neudržely u plátna), je tady a nesmírně kompaktní! Přiznávám, že jsem knihu četl velmi dávno a téměř celou ji zapomněl, myslím však, že první dil ukazuje svět Duny takový, jaký má být. Úžasné. Těším se na druhý film! ()

marhoul

Četla jsem sice dávno, ale takto přesně si ji pamatuji. Jsem absolutně a nekriticky nadšená, Hans Zimmer nikdy nesložil lepší hudbu, ve 4D pecka absolutní. No, jak to tak beru zleva zprava, pro mě asi TOP biják od Pána prstenů a to jsem velký fanda filmů. Mně se zavděčili přesně, chci znovu a ještě víc. Krásné. Pak že Duna nejde natočit. Vousaté sci-fi. ;-) ()

Yardak

V minulosti mě zaujala Lynchova verze i televizní minisérie, ale tohle je ještě o třídu jinde! Úžasná režie, výborný casting a fenomenální hudba Hanse Zimmera dělají z tohoto díla filmový zážitek nejvyšší kvality. Denis Villeneuve znovu dokazuje, že umí natočit filmové události! Dávám šest hvězd! Neuvěřitelně moc se těším na pokračování! Film roku 2021. ()

rollman1

Čirá esence kinematografie. Musím přiznat, že jako neznalý předlohy a hrou nepolíbený, jsem absolutně nevěděl do čeho jdu. Doufal jsem, že budu spokojený, ale nakonec se dá mluvit o totálním nadšení. Duna je tím pravým příkladem toho, že v kině si filmy užijeme nejvíce. V kině se Duna totiž mění na audiovizuální orgasmus, který tady dlouho nebyl. Výprava, efekty, prostředí, to vše je na maximální úrovní a každý záběr je vyšperkovaný do nejmenšího detailu. Hltal jsem vlastně úplně vše, co mi Duna nabídla. Od parádního příběhu plného politiky, zrady a rodiny po skvělé herecké výkony a dechberoucí hudbu. Nic mi vlastně nevadilo a je strašně těžké vychválit vše, co se mi líbilo. To by komentář měl 5 stran. Každopádně se jedná o filmový Masterpiece, který je nutností vidět v kině. Je to úplně jiný zážitek. Druhá projekce je povinnost a dvojka už je teď můj nejočekávanější film. ()

Stanislaus

"This is just a beginning." Herbertovu předlohu jsem nečetl, takže jsem šel do kina jako nepopsaný list a se střízlivými očekáváními, vzhledem k povyku kolem a dlouhé čekací době na premiéru. Duna je rozhodně jedním z oněch filmů, který musí člověk zažít (a užít si) v kině, jelikož se jedná o audiovizuálně vymazlené orgie, které sice nejsou na dnešní technické možnosti něčím nevídaným, přesto mě ale dokázaly nadchnout a uspokojit - od dunivě etnického soundtracku s "příměsí těžkého kovu", přes nádherné scenérie s místy líbivě naaranžovaným plánováním, až po precizní práci se zvukovými efekty (krátký, avšak výrazný hlasový projev červů mi evokoval "příchozí" heptapody). Příběhově nabízí Duna zajímavé dějové linie (vyvolený spasitel, rodové křížení, hiearchie a spory mezi jednotlivými národy, Benne Gesserit, Baron "SS" a další), u nichž bude zajímavé sledovat, jak se budou dále vyvíjet v dalším pokračování "dunivé ságy" - dostane-li tedy projekt zelenou. Tento fakt byl pro mě menším kamenem úrazu, protože bylo znát, že se jedná o jakýsi předkrm či první chod, který mě má nabudit, poškládlit a přitáhnout - avšak nemůže mě stoprocentně uspokojit. Solidní čtyři hvězdičky! P.S. Subjektivní postřeh: Místy mi Duna evokovala atmosféru Miyazakiho filmů, především pak ekologické Naušiky z Větrného údolí. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl