Duna

• Česko Duna (viac)

mzss1

[78%] Viděno v kině. DUNA, dlouho očekávaná, velkolepá záležitost od Denise Villeneuvea. Abych zmínil filmy, které jsem od tohoto režiséra viděl a nějak je mým hodnocením srovnal, tak  ZMIZENÍ mi celkem sedlo, až na pointu, která mě tedy moc neodzbrojila. SICARIO je asi kvalitní počin, jenže mi to totálně nesedlo, ani nevím proč, včetně volného pokračování, které už ale nerežíroval Villeneuve. Následující film PŘÍCHOZÍ mi také moc neseděl, i když kvalita tu byla patrná, ale nudilo mě to. No a v roce 2017 mi paradoxně BLADE RUNNER 2049 sedl jak ulitý a to mi původní verze z r. 1982 těžce nebavila. Takže dost k srovnávání. Od DUNY jsem se snažil až tolik neočekávat, abych nebyl zklamán. Poslední dobou jsem začal být víc a víc natěšenější. No a jak to dopadlo? Úplně fantastické nadšení se nakonec nedostavilo, ale nemůžu tu tvrdit ani, že bych byl extra zklamán. Film mě bavil, chvílemi jsem byl i nadšen. Takže solidní snímek to je a hlavně je to nevšední počin, který nemusí každému sednout. Hlavně ten kdo zná tohoto režiséra, tak musí s jistými aspekty počítat. Mě se líbilo to ZMIZENÍ a především BR 2049, který u mě nyní vede asi nejvíc. Ale hned po tomto je tato DUNA. Vizuálem a i určitě audiovizuálem je to pecka, takže jednotlivé záběry jsou skvostné a užíval jsem si je. Rozhodně zde nikdo nesmí očekávat nějak přehnanou AKCI, takže ten kdo je jenom rozmazlen marvelovky, tak ať si toto raději pustí doma než na velkém plátně. První hodinku filmu tu máme pozvolné odkrývaní civilizace, prostředí, všelijaké vymoženosti vesmírných letounů apod. Technická stránka filmu, kamera – to vše je na profesionální úrovni, takže když to srovnám s jinými áčkovými filmy poslední doby jako je třeba BLACK WIDOW, FF9 apod, tak tohle jasně vede. Herecké obsazení je na tom docela dobře.  Mladý klučina Chalamet mi zde sedl. Víc mě bavila ale Rebecca Ferguson nebo Jason Momoa, který zde předvedl i pár akčních kousků. Potěší i Josh Brolin a Dave Bautista. Javier Bardem a Stellan Skarsgard už tu moc výrazní nejsou, ale nevadí. Po dějové stránce je to takové všelijaké. Z počátku mi trochu trvalo než jsem se v tom orientoval, trochu jsem tápal, ale ve finále jsem snad to podstatné pochopil. Do víc jak první poloviny mě to bavilo, i když to bylo dějem pozvolné (ale celkové tempo filmu bylo velké) a ta poslední cca hodinka už byla svižnější, stále se tu něco dělo, ale už to nemělo takový náboj, včetně finále, které mi ani nepřipadalo, že by bylo finále - trochu uhozené. Jasně, je to volně otevřené, už na začátku tu vystřelí název filmu: DUNE, part 1. Ale i tak jsem čekal větší rozvinutí děje a vypilování scénáře. Nebylo tu navíc vše vysvětleno, za mě ty vize mladého kluka (to mě lehce zklamalo), ale na to si počkáme v dalším pokračování. No a to je asi dost k těm menším záporům. Opravdu to moc kritizovat nebudu. Stáhl jsem si super kvalitu okolo 10GB, takže cca do 14dnů od dnešní návštěvy kina si to znovu pustím, abych si ukotvil dojmy, které se asi už v mém názoru nezmění. No a na závěr tu zmíním mého velkého oblíbence HANSE ZIMMERA. Zde složil OST téměř dokonale! Ihned si ho jdu stáhnout. V jeho nedávném počinu NO TIME TO DIE složil Bonda skvěle, ale zde to bylo u DUNY ještě lepší! Takže asi tak … těším se na pokračování DUNY! Doufám, že to vznikne aspoň do dvou let. Nějaké nedostatky zde byly, ale celkově jsem spokojen a nebylo to jen tím skvělým vizuálem. () (menej) (viac)

Vavča

Villeneuve si našel vlastní cestu ke kultovní scifi sáze, jeho výtvarné pojetí a estetika mohou zkušené pařany trochu vyhodit z konceptu, jako například vzhled carryallů, nebo vojenských jednotek obecně (byť ornitoptéry jsou perfektně udělané). Režisér popisuje univerzum, základní podmínky jeho fungování a hlavně skvěle nacastované charaktery (jindy působí snahy, aby si zahrály všechny národnosti navzdory předloze většinou směšně). Herecky u mě vede Rebecca Fergusson jako Lady Jessica, ale vynikající je i lehce melancholický Timothée Chalamet jako pubescenstní Paul Atreides, ale i ostatní jsou vybráni skvěle a hodí se na svoje role (Oscar Isaac, Jason Momoa, Josh Brolin, Stellan Skarsgard, aj.). Vizuál filmu je dechberoucí, kompozice scény, záběry krajiny, vynikající OST (které samostatně nefunguje). Výtvarnou vizi režiséra jsem časem akceptoval a byl nadšen osobními souboji, noční bitvou, detaily jak jazyk sardakaurů, atd. Myslím, že to hlavní na nás režisér vybalí teprve příště, kde bude ještě v těžší pozici zhustit knižní děj popisující roky do jednoho delšího filmu. Reprízu rozhodně chci, je to epický, majestátní snímek. ()

dr.horrible

Obdivujem veľkosť Villeneuve-ovho diela, ten film je formálne dokonalý, ale rovnako ako jeho ostatné dva veľkofilmy, je chladný a konvenčný. Kolos bez extravagancie. Dosť sa stotožňujem s článkom, čo vyšiel na IndieWire, že  “David Lynch’s Version Is a Lot More Fun.” ()

InJo

S kultovní Herbertovou ságou jsem zatím neměl tu čest a verze Davida Lynche z 80. let mi přišla regulérně hrozná (nicméně obří potenciál košatého příběhu a bohatého fikčního světa nešlo přehlédnout). Denise Villeneuvea považuji za jednoho z nejlepších současných režisérů, jenž si mě svými posledními filmy naprosto získal. A nezklamal mě ani tentokrát. Jeho pojetí Duny je totiž v dobrém slova smyslu někde úplně jinde než Lynchovo. Audiovizuální stránka je dle očekávání ohromující – zejména pak ve chvílích, kdy dojde na monumentální výjevy (záběry kosmických lodí, bojové scény) ve spojení s naprosto grandiózní burácivou hudbou Hanse Zimmera, z níž se podlamují kolena. Villeneuveův vypravěčský styl je tentokrát (vzhledem k dějově obsáhlé předloze) o něco vstřícnější než obvykle (tady si tolik nezakládá na urputně pomalém tempu a nenaplňování diváckých očekávání), takže i když film občas trochu zvolní, pořád jde o poměrně dynamickou podívanou, v níž se takřka neustále děje něco zajímavého (pro druhou polovinu to platí obzvlášť). Jen je třeba se smířit s tím, že jde pouze o část příběhu, který sám o sobě (bez případných dalších dílů) zkrátka neobstojí. Navíc silně nedoporučuji chodit na 3D verzi – spousta scén se odehrává v přítmí a tomu 3D brýle opravdu nepomáhají. Pokud budete mít příležitost, zajděte do Imaxu na 2D. Tenhle formálně monstrózní spektákl si co největší plátno a co nejlepší zvuk totiž zaslouží zcela jednoznačně. 80 % ()

Sobis87

Film-událost. Audiovizuální žrádlo v tom nejlepším slova smyslu (konstantně vtahující, opojné, ale nikterak prvoplánově invazivní jako většina trikových filmů poslední doby). Předloha je zárukou kvalitního vyprávění, Villeneuve jako již tradičně precizní, jak to umí jen on a Fincher, kompaktní atmosféra, dechberoucí design, progresivní Zimmer, přesní herci (vizuálně i co do projevu... jop, i Aquaman si dokáže uzmout několik scén pro sebe)...jen je třeba počítat, že se jedná o prolog, a opravdu velké věci se mají stát až v pokračování. Extáze. Nadšení. Díky. ()

Tsuki

Má to v sobě hodně ze Star Wars a trochu z novějšího Blade Runner (u tohoto především atmosférou, kterou tvoří hudba - no vzhledem ke stejnému skladateli a režisérovi asi není divu...) Něčím se mi to proto zamlouvalo, v něčem to naopak nebyl můj šálek kávy, protože nejsem ten správný "cílový" divák (stejně jako nejsem přímo fanoušek Star Wars). Zároveň jsem jako neznalec knižní předlohy nebo starší verze filmu byla zpočátku lehce zmatená a bylo tam na mě moc nových informací a názvů. Ale je fakt, že i pro neznalého diváka jako já, se to filmu podařilo slušně ukočírovat, takže počáteční zmatení nakonec přirozeně přešlo v pochopení. Celý ten nový svět a jeho pravidla ožívá a formuje se před očima a vše se nakonec "odhaluje" tak akorát, aby to nebylo příliš popisné. Fungovalo to, to rozhodně. Stejně tak ta působivá vizuální stránka, napětí a oni gigantičtí píseční červi. A taky samozřejmě dobré obsazení, ze kterého nejvíce zazářila Rebecca Ferguson (je až k nevíře, že je to ta stejná osoba, která před nedávnem hrála roli femme fatale v Reminiscenci) Naopak mě lehce překvapilo, že Zendaya zde nakonec moc hereckého prostoru neměla, ale vzhledem k ději asi není divu - očividně její čas přijde až v dalším díle. Celkově jsem tedy byla spokojená. Pro mě jako pro diváka je zásadní hlavně to, že se ve filmu objevují některé zajímavé myšlenky. Není to sice vůbec film, který by nějak hýřil moudry, ale i to málo stačilo. Akce a efekty na mně většinou ve filmech příliš velký dojem nezanechají, ale pokud má film co nabídnout k menšímu zamyšlení, tak u mě vždy stoupne na hodnotě. To je naštěstí i případ Duny. ~(4,2)~ ()

HoneyBunny

Přiznám se, Herbertovu Dunu jsem kdysi četla a nebyla schopná ji dokončit, protože mě postupně začala hrozně nudit. A to se mi díkybohu u téhle adaptace nestalo. Film má pomalejší tempo, aniž by nudil, bere si čas na to, aby divákům představil zajímavý sci-fi svět, který vlastně ve své podstatě až tak sci-fi není (bojují proti sobě mocné rody, proroctví o vyvoleném, prvky skoro až magie - tohle je něco, co obstojí i u středověké fantasy). Timothee je v hlavní roli moc fajn, skoro mu i věříte, že Paulovi má být šestnáct let... :-) Jeho scéna se skříňkou plnou bolesti je jedním z vrcholů filmu. Zbytek hvězdného ansámblu nemá kromě Iscara Isaaca a Rebeccy Ferguson moc prostoru, ale pokud mě paměť neklame, tak se s některými z nich ještě potkáme. Duna je poctivý, vizuálně atraktivní (nádherná jordánská poušť) a chytrá. Jen nemá pořádný konec, takže díky bohu, že už máme potvrzený druhý díl. ()

Kudly4

Sny jsou poselství z hlubin. Zbývalo padesát minut do konce a já se začínal už solidně nudit. Ale jinak dobrý, vizuál bez debat perfektní. ()

Anderton

Prekvapilo ma, ako verne Villeneuve adaptoval predlohu, i keď je to iba polovica knihy. Je jasné, že nechcel sklamať čitateľov a zároveň chcel osloviť aj vizuálom a dejom širšie publikum, než len čitateľov. V podstate nie som schopný určiť, ako bude tento film pôsobiť na neznalcov predlohy, pretože hlavným pôžitkom pre mňa bolo práve rozpoznávanie jednotlivých riadkov knihy v konkrétnych scénach a to rozhodne prebiehalo účinnejším spôsobom než v Lynchovom diele. Bez druhej časti a finále ale plným počtom hodnotiť nedokážem. A nie je to ten prípad čo LOTR, pretože tam išlo o adaptácie vždy jednej celej knihy, ak by teda niekto išiel do boja s týmto argumentom. ()

Frajer42

Nechválím moc často, ale někdy zkrátka ani v našem košatém jazyce nenacházím dost slov, abych střihl dostatečnou poklonu a nekonečné uznání některému z tvůrců. Hans Zimmer se dnešním dnem stal v mých očích Bohem, protože se touto hudbou nesmazatelně dotkl hudebního nebe. Pokud máte tu možnost, pusťte si snímek s prostorovým zvukem. Pokud tu možnost nemáte, tak vyčkejte, až ji mít budete. Nedokážu říct, zda byly více v pozoru mé chlupy na rukou a nebo mých 20 čísel v nižších, ne však méněcennějších, partiích. Není reálně možné, aby Oscar skončil v jiných rukách. Zimmer dělá mílové skoky v rámci hudebního sebezlepšování. Pokud dovede tvořit ještě alespoň nějakých 20 let, a já věřím a doufám, že ano, tak se bojím byť jen představit, kam až se jeho genialita vyšplhá. Nejsem schopný říct, jak dobrý je film jako takový a jak dobrým ho učinila hudba. K filmu mám svoji jednu, zato obří výhradu. Trošku paradoxně právě k bojovým scénkám, které byly pravděpodobně hlavním lákadlem pro všechny křoupače popkornu. Chaos a debilita nejhrubšího zrna, kde musel divák vytrpět milion kotrmelců, salt a píčovin - v praxi absolutně neaplikovatelných. Připomínalo to spíše nějaký nevydařený tanec, nežli boj, ale zřejmě to byla nutná vsuvka, aby si tam i ta retardovanější část diváctva našla to svoje. Naštěstí těchto scén z hlediska celkové stopáže opravdu nebylo mnoho. Nepopírám, že jsem nebyl vyděšený, když jsem uviděl, že se toto dílo chystá zpracovat známý uspávač všeho živého, co je schopné usnout - Denis Villeneuve, ale musím říct, že se mi jeho verze líbila o hodně více, než před lety ta Lynchova, kterou si zřejmě budu muset osvěžit. Mnohem víc, než veškeré akční nesmysly, mě v tomto snímku zaujal velmi slušný a skvěle zahraný příběh a správně zvolená stylizace. Režisér tentokrát skvěle trefil tu hranici artovosti, kterou si může dovolit, aby to vypadalo jako umění a přitom všichni chápali, co se děje, a to prakticky po celou stopáž. V tomto snímku se nelze ani na chvíli ztratit. Druhá a poslední výtka míří k prostředí. Psal jsem to již před lety u předchozí Duny a napíšu to znovu. Rok 10 000 něco si představuji teda kurevsky jinak, než to bylo vykresleno v tomto snímku. Vnitřně jsem krvácel, když jsem viděl mezigalaktické cestování na jedné straně a pečetění dohod voskem na straně druhé. Jasně, je třeba vzít v potaz, že kniha vyšla v roce, kdy se poprvé začal u nás prodávat alobal či antikoncepce, takže vize budoucnosti byly podstatně přízemnější, než by si leckdo troufl představit dnes, proto jsem se snažil být shovívavý. Chtělo to ovšem notnou dávku sebezapření a dost mi v tomto pomohla právě geniální Zimmerova hudba, která tuhle složitou atmosféru skvěle a citlivě trefila a pomohla mi, abych si představil, že sleduji hodně alternativní vizi budoucnosti, která nemá s naším světem pranic společného. Na každý pád, Duna byla v mých očích obrovské příjemné překvapení a byl jsem smutný, že snímek "tak brzy" skončil. Moc se těším na pokračování. Laťka byla položena pekelně vysoko. [84 %] () (menej) (viac)

Dzeyna

Není to sice úplně můj šálek kávy, nicméně je to povedené. Je to hodně na motivy Star Wars/Star Treku, ale není to zas tak technologicky strašné. Ovšem, kdyby tam nebyl Timothée, tak bych se na to asi nedívala. Na něj se nejen dobře kouká, ale taky předvedl super výkon. ()

AppleCore

Villeneuveova filmařina je silně expresivní, založená na dech-beroucích obrazech, který za doprovodu vznosných soundtracků a dokonalých zvukových i vizuálních efektů vnáší divákovy do hlavy jedinečný pocity a emoce, jdoucí daleko za hranice běžných komerčních blockbusterů. To se ukazuje na všech jeho větších filmech (2049, Arrival), ale třeba i na jeho Požárech. Nemůže vás proto překvapit, že je nová Duna přesně taková. Duna je dlouhá a kdekomu se bude táhnout jako červ. Svojí režií, kamerou, výpravou, kostýmy, hereckými výkony, ale především scénářem je ovšem naprosto opulentní a ve světě kinematografie stejně důležitá, jako všechny velko-filmy podobnýho technickýho, výtvarnýho a inteligenčního rozsahu za posledních třicet let (The Revenant, Interstellar, Fury Road, Matrix, Lord of The Rings, Judgment Day, výše zmíněné, atd.). Atmosféra je navíc v první polovině natolik opojná, že i když se tam neděje nic moc, jenom jsem čuměl s otevřenou hubou. ()

Kothy

Villeneuveho Duna je dost jiné. Asi jsem čekal trochu odlišný film, ale i tak mě to bavilo. Člověka může trochu zarazit dlouhá stopáž a pomalé tempo. Přece jen se tady spíš chystal píseček pro další díl. Dostáváme se do mocenské hry mezi několika rody o planetu Arrakis. Tam se totiž těží ono vzácné koření, na kterém stojí celé mezigalaktické cestování. Planeta je dost nehostinná a místní jsou nebezpeční. Po převratu se musí zbylá členové šlechtického rodu dat na útěk a přidat se k místním. Tento film teprve načal příští události, takže uvidíme příště. Vizuálně je to ale velmi povedené. Akce tu moc není, ale ta co tu je, je velmi slušná. I herecké obsazení je neskutečně nabité. Budeme se teda těšit na další díl. "Sundej jí roubík!" ()

leila22

Na dobré sa čaká a po opakovaných odkladoch sa nám Duna v poňatí Denisa Villeneuva odhaľuje vo svojej opojnej estetike ako majestátna kultová sci-fi kráľovná. Jej veľkoleposť a súčasne podmanivý minimalizmus vťahuje diváka do dlhého vizuálneho tranzu a s ľahkosťou ho unáša svetom mocenských bojov, v ktorých má ale vždy navrch úplne iný čarodej - príroda. Či je Paul Atreides skutočne vyvoleným, prezrádzať nebudem. Isté však je, že Timothée Chalamet je súčasným vodcom mladej generácie hercov a je otázkou času, kedy sa mu v rukách, miesto korenia života, zjaví zlatá soška. Kompaktný balíček úchvatnej kamery a zvuku, čistého herectva a obsahu, v ktorom je všetko potrebné a súčasne nič naviac, funguje tak neuveriteľne reálne, že jediné, čo vás miestami vyrušuje, je ten púštny piesok, ktorý sa vám dostal do očí.Duna je artovým blockbustrom a snáď najviac si ju paradoxne vychutnajú kluboví diváci, ktorí do multiplexov zablúdia iba z času na čas. 155 minút pretieklo pomedzi prsty ako hrsť trblietavého melanžu a ja som stále nemala dosť. Jediná možná cesta k Dune vedie cez kino a tá najkrajšia sa volá IMAX, ideálne aj s opakovanou návštevou. ()

boshke

Asi tak dobrý film, jak to jen podle knihy šlo. A to kniha rozhodně není špatná, byť z ní nejsem ani zdaleka tak nadšený, jako většina čtenářské veřejnosti. Kniha je totiž pomalá, rozvláčná, de facto bez akce, a to je něco, co se na filmové plátno ne úplně jednoduše převádí. Já velice cením značnou věrnost knize, někdy jdoucí až na úroveň týchž replik těch kterých postav. Vhodně obsazené a dobře zahrané, audiovizuálně působivé. Jsem celkem zvědav, jak bude vypadat druhý díl, protože máme pocit, že tak 90% děje z knihy tento film pokryl... 80% ()

AllShallFall odpad!

Ztratil jsem svůj drahocenný čas, dvě a půl hodiny života tím, že jsem se nechal unést místním hodnocením. Žádný wooow se nekonal. Film mě úplně uspával a ja se pokaždé probudil a snažil jsem se držet oči ve střehu. Blábolení, blábolení a zase blábolení. Po hodině a půl se začne konečně něco dít, to vzápětí skončí a následuje zase blábolení. Je to jako guláš, do kterého hodíte všechno co dům dá, včetně myších exkrementů ze zaprášených políček špajzu. Je to humus, nemá to chuť a chce se vám blejt. Tak to je prosím tolik přeceňovaný film Duna. Ale vůbec mě to hodnocení tady ani nepřekvapuje. Tady ta komunita je plná takových těch ulizaných debílků, co se označili za filmové maniaky a kritiky a oni v tom vidí přece takovou tu hloubku. Cože? Tobě se to nelíbilo? Je vidět, žes to nepochopil. Vůbec tomu nerozumíš. Ten film má úplně epický náboj. Jo vlastně. Jsem já to ale čurák, že tomu nerozumím. Hovno. A ještě si to tu někdo dovolí přirovnat ke Star Wars. Cože? No nedělám si prdel kámo. Tohle se tady fakt děje. Áááááááá cenu za největšího čuráka vyhrávááá? Deniiiiis Villeneeeeeuve 👏👏👏👏👏🥳🎊🎉🍾🥂v závěru musím říct, aby jste se náhodu z toho neposrali. 🖕🖕🖕🖕 ()

Okara

Villeneuve je u mě pán světla. Duna je po Sicariovi a Arrival třetí vizuální orgasmus jeho práce s kontrastem, pozicí a intenzitou světla. Je mi úplně jedno pod čím je podepsán, ale i kdyby natočil hodinovou chůzi člověka po poli, tak jsem první u poklady v kině. Když jako bonus rozduní sál originální Zimmer a člověka do sedačky zarazí příběh, kde jsou na steroidech lodě, červi i poušť, je to slast. Nekonečná poušť, mámivá hudba a dlouhá stopáž z Duny dělá silnou hypnózu, která nemusí každýmu sednout a nějakej director-cut by jí slušel, protože řada pasáží je fakt na zívnutí. Ale to řikám jako nepolíbený laik, který se bude těšit na dvojku. Nejlepší soundtrack z filmu: Ripples in the Sand. 80 % ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl