Duna

• Česko Duna (viac)

KikiPoka

Dlouho jsem se rozhodovala, zda dát filmu jen 3 hvězdy nebo 4. Ti z vás, kteří znají minisérii z roku 2000 mi asi dají za pravdu, že tohle dílko 80 % vykradlo, 10 % zapomnělo a 10 % vlastně docela pos**lo, což je ale lépe patrné, pokud znáte předlohu. Některé momenty filmu byly neúmyslně k smíchu až trapné, což narušovalo dobře nastolenou atmosféru důstojného dunivého dramatu. Na film z roku 2021 to mělo neuvěřitelně slabé efekty, mnohdy dokonce žádné, a to i tam, kde by je člověk očekával. Tím nechci říct, že svět potřebuje další bezduchou sr**ku narvanou efekty, těch je myslím v poslední době dost a dost. Na druhou stranu s odstupem dvou dekád bych očekávala, že tato verze bude nejen kopií, ale i vylepšením. Kde šetřili tvůrci na efektech, tam to dotahovali jmény. Příliš mnoho známých tváří, ale celkovému dojmu spíše ubírá, než přidává, ikdyž Timothée Chalamet se s tím popasoval poměrně dobře. Jak se ale říká, méně je někdy více. Jestli mi někdo trošku neseděl k postavě, pak je to určitě Jason Momoa jako Duncan Idaho. Při sledování filmu jsem měla neodbytný pocit, že mi do děje vstupuje postava z filmu ve vedlejším kinosálu. Dokázala bych si představit lepší volbu, ale třeba je to jen můj neodbytný pocit, že Aquaman ve světě, kde je voda pasé, prostě nemá co dělat. Pokud ale existuje postava, kterou tvůrci dodrbali obsazením nevhodné osoby, pak jde jednoznačně o Dr. Kynese (ehm... Kynesovou). Pominu fakt, že obsadit ženu do mužské role je strašně moderní, in, v souladu s inkluzí a genderovou neutralitou, ale taky je to naprostá pí**vina, která ničí klasiku. Raději přejdu k problému jménem Sharon Duncan-Brewster. Docela živě si tuhle divu dokážu představit jako plukovnici od mariňáku v seriálu NCIS, ale postavu Lieta dokázala pohřbít v rekordním čase, v první vteřině na scéně. Kdo zná Harrisonovu verzi, která se dost blíží předloze, ví, že Liet je v příběhu nejprve trochu záhadná postava, která se postupně vybarvuje. Sharon s tím vším bohužel tak trošku vyje**la. Její provedení je naprosto bez emocí, surové, neohrabané, bez špetky záhadnosti, prostě... k hov**! Celé to korunuje fakt, že jsem byla donucena jít na dabovanou verzi, kde mě neustále vytrhovala z děje a tahala za uši odlišná výslovnost jmen. A aby to nebylo málo, obraz byl zrnitý až lehce rozmazaný. A teď mi poraďte... ta kvalita obrazu... Byl to záměr tvůrců (jakože umělecké cítění, kterému mi amatéři nerozumíme)? ...nekvalitní promítačka v kině? ...nebo to snad pouštěli v nižším rozlišení? ...Napadlo mě, že tím zrněním mohli chtít tvůrci znázornit to všudypřítomné koření ve vzduchu, ale byl by to fakt blbej nápad. V kině to dobře nevypadalo. Asi se teď ptáte, proč jsem tomu nakonec dala čtyři hvězdičky. Duna (2000) ode mě měla pět hvězd a tihle experti vlastně 80 % zkopírovali, takže to zas takový průser nebyl a hodnocení tomu vlastně odpovídá. Vzhledem k vynechaným informacím jen doufám, že dvojka bude ještě dávat smysl. Pokud ne, možná to ještě snížím. ()

dvopet

Nalijme si čistého vína - knižní Duna patří bezesporu k nejznámějším v žánru, vyprávění přitažlivě kombinuje intriky s dobrodružstvím a nabízí zajímavý fiktivní svět Arrakis. Z literárního hlediska se ale o žádné veledílo nejedná. V tomto smyslu Villeneuvův film mačká z předlohy naprosté maximum. Vizuální stránka (technicky vypiplaná už v případě Blade Runnera) přenáší diváka na písečnou planetu famózním způsobem. Villeneuvova Duna je na velkém plátně odzbrojující. Nelze ji jen tak přejít a odmávnout rukou jen proto, s jakým zachází žánrem. Film je to zdařilý po všech stránkách (kromě kompozice samotné i výrazně herecky), přestože má v závěru jasně nakročeno k pokračování funguje spolehlivě i jako samostatné dílo a jednoznačně patří k pozoruhodným událostem filmového roku 2021. KINOZÁŽITEK. "Body water is your life, and without it you would die, on the desert the planet Dune." ()

noriaki

Forma zahltila obsah. Denis Villenueve si ukousl obří sousto. Dunu považuji za nezfilmovatelnou, protože ten košatý děj plný vnitřních monologů, pochybností, lehkých náznaků a pečlivě skrývané manipulace se na filmové plátno převést nedá. V osmdesátých letech si na tom vylámal zuby David Lynch. Jeho odmítaná a nepochopená verze je zmatená, přeplněná nejrůznějšími motivy a přesto ve srovnání s knihou dějově ohlodaná až na kost. Paradoxně odvedl lepší práci než Villeneueve, protože ten si vzal z příběhu ještě méně. Většinu základních reálií nutných k pochopení příběhu úplně vynechal, některé z důležitých postav upozadil, případně je rovnou opomenul. Ze složité pavučiny vztahů zbyly jen cáry. I tak na to potřeboval dvojnásobné množství času, protože převyprávěl jen polovinu celého příběhu. Dlužno dodat, že tak činil ve velké stylu. Vizuálně je snímek neuvěřitelně opojný, vypiplaný do nejmenších detailů a v pravém smyslu slova nádherný. Ovšem emočně sterilní a myšlenkově téměř prázdný. Jako ilustrace knihy poslouží dokonale. Jako samostatný příběh selhává téměř ve všem. V kině klady přehluší zápory, ale koho nenadchl trailer, tomu film radost neudělá. ()

Dreaker.24

Duna je ten film, který s postupujícím časem bude víc a víc uznávaný, podobným způsobem jako je dnes Pán prstenů nebo Star wars. I proto, že z toho bude sága a já nemám sebemenších pochybností, že by snad mohla na kvalitě ubývat, jelikož 1. Část nám hezky pomalu, autenticky, detailně a efektivně představila podmanivý svět planety Arrakis, svět s epickými pouštními červy a kde koření a písek není nedostatkovým zbožím.  Denis Villeneuve se do světa sci-fi adaptoval už jeho film Příchozí nám to dal dostatečně najevo a v Duně vše jen potvrzuje. Scénář a herci jsou zcela vpořádku, vše je to ještě podtrženo Zimmerovou vygradovanou hudbou, se kterou se dostavuje i ten velkolepý wow-efekt. ()

Jazzzz

Poměrně příjemné seznámení s tímto scifi světem. Spíše výpravné než zábavné. Akce je bohužel dost sestřihana. Pod tíhou nátlaku nové doby musím film prohlásit za těžce rasistický, protože jsem neviděl ani jednoho inuitskeho herce ani jednoho romského herce a co hůř beloch v tomto filmu zabil černocha, to je neusne a neakceptovatelné,v dnešní době může pouze černoch zabít bělocha. Jediný muž asiat je zrádce což podle mě podněcuje myšlenku, že asiati jsou zlý a špatný. Myslím si, že na každého zlého asiata by měli být dva hodní aby nedošlo k očerňování žluté řasy. Počkat to nesmím dnes říci., že očerňuji - černá barva je dnes spojená s rasismem. Gendrove je to nevyrovane. Divím se jak mohl tento film vůbec v této době vyjít, prohlásil bych ho za ilegální materiál a snahu bílých o to normalizovat to, že když bílý zabíjejí cerný je naprosto normální. Někdo by mohl argumentovat, že tento scifi film zdaleka nebyl o rasové čistotě a td, ale pletete se. Dnes je o barvě kůže každý film... ()

venison

Na film jsem se dívala absolutně knihou nepoznamenána. Ani jsem neviděla Lynchovu verzi. "Nová" Duna byla co do vizuálu a atmosféry velice povedená. Příběh na mě působil jako epické intro. První polovina filmu se dala vysvětlit vypravěčem a pak se už mohlo jet "zostra". Bavilo mne koukat na scifinu, kde není každou chvíli megaakce, spousta výbuchů a grafického bordelu. Fanoušci, kteří si stěžují, že film postrádá spoustu informací a srdce, mne donutili si knihu časem minimálně poslechnout. Každopádně je to zajímavý svět, krásné obrazy a spousta skvělích herců, takže se těším na další díl. ()

elanius

(31/2022) / Čím viac spomalovačiek a monumentálnej hudby, tým viac Villeneuve. Neupieram filmu isté čaro, nepoznám knihu, ale to čo som videl a čo sa príbehu týka, zostal som mierne sklamaný. Aj dopozerať film mi dalo zabrať a výnimočne som to zvládol na tretí krát. Je to objektívne krásny a asi aj kvalitný film, nič z toho však ku mne cez tú audiovizuálnu nálož nedostalo. Strašne celý film trpí absolutnou ignoráciou aspoň minimálneho predstavenia postáv a ich motivácií, film týchto ambícií by si na to mal trúfnuť. Potešil teda aspoň prvotriedny casting a vycibrená technologická časť filmu. Ja dúfam, že dvojka dobehne to čo jednotke chýba. (6/10) ()

_DAVE_

V podstatě jen úvod a seznámení se světem. Výtvarně velmi povedené, avšak svým způsobem strohé, prázdné neosobní prostředí. Na druhou stranu nic proti minimalismu, tady je to záměr a funguje. První Dunu z roku 85 jsem vnímal vyloženě jako divno sci-fi, tenhle film byl citelně stravitelnější ()

Pavlínka9

Neviděla jsem to opulentně jako půlka světa v kině, ale i tak mi to stačilo u mě doma a byla to síla. Hlavní roli tu hraje hudba a megalomanství, kterému tu byla dána volná ruka....Villeneuve je jeden z mých oblíbených režisérů, tak jsem ráda, že i po Duně stále je... Film má skvělé obsazení. Brolin ;) Isaac ;) a jako pardon - mohli najít někoho víc aktuálně profláklého a pro mladé "vlhké" holky chtějícího než Timotéea? Skvělý marketingový tah! Protože natáhnou do kina publikum, které by tam nebý jeho ani nešlo :D Je to opulentní, za mě dost mimo můj běžný žánr, ale zároveň obdivuji a nechápu, jak někdo dokáže vytvořit takový "svět"... ()

immortalis

Dech beroucí audiovizuální zážitek! Zimmer se tentokrát opravdu překonal. Tohle není film roku a pro mě osobně je to největší zážitek v kině za posledních 10 let. Doufám, že to nebude končit jen dvojkou. Chci víc! Mnohem víc! ()

hroubek

Nejkrásnější kino zážitek za poslední několik měsíců, možná i roku. Začnu tím, že se přiznám, že nemám žádný vztah k Duně. Nečetl jsem knihy, nehrál hry, neviděl jsem žádný film nebo seriál. Neznám ten svět, neznám mytologie a neznám charaktery a motivy postav. Tím pádem jsem k filmu přistupoval jako k čistému listu. Nicméně to neměnilo nic na tom, že jsem měl obrovské očekávání a byl jsem opravdu hodně moc zvědaví, co dostanu. Mé očekávání bylo obrovské, jelikož jsem věděl, kdo na filmu pracuje. Má zvědavost šla v ruku v ruce s prvními ohlasy a recenzemi. A teď pár hodin po projekci vím, že je všechny pozitivní recenze a hodnocení jsou zasloužené. Režisér Denis Villeneuv natočil velkolepý film, který je stvořený pro plátna kin. Villeneuv je jako řemeslník naprosto bezchybný a každý jeden záběr filmu vypadá nádherně. Když, se to navíc spojí s vynikající kamerou od Greiga Frasera, úžasnou hudbou od Hanse Zimmer, precizní výtvarnou a technickou stránkou filmu, tak dostaneme neuvěřitelně působivé záběry. A teď si k tomu připočtete vynikající a přesné herce. To je kombinace, díky které vznikají nezapomenutelné filmy. Je hodně cítit, že je to pro Villeneuva srdcová záležitost. To jakým způsobem přistupuje k samotné látce, vyprávění čí jak nás vtáhne do světa Duny. Režisér a tvůrci předvádí maximální snažení, abychom my jako diváci dostali nezapomenutelný zážitek. A to se jim skoro povedlo. Z filmu cítím jeho velkolepost a složitost. Samotný příběh není jednoduchý na uchopení, má složitou mytologii, hodně se zde filozofie, postavy mají mnoho vrstev a některé dialogy a momenty vyžadují delší přemýšlení, než kolik ho ve filmu dostaneme. Můj největší a nejzásadnější problém je ten, že jsem si nenašel cestu k postavám. Celé jejich jednání mi místy přišlo dost chladné a měl jsem problém si postavy oblíbit a chápat, proč dělají, to co dělají. Tuhle výtku jsem často četl u Nolana (Tenet, Dunkerk) nebo jiných filmech, které Villeneuv natočil (Blade Runner 2049 - tady jsem s tím neměl nejmenší problém, jelikož znám původní film a četl jsem předlohu). Zde si myslím, že kdybych znal předlohu, vyznal se lépe v mytologii daného světa, tak by mi to sedlo mnohem lépe. Přesto se nabízí menší srovnání s filmem Pán prstenů: Společenstvo prstenu, kde Peter Jackson taky musel představit nový svět, mytologii, postavy a další věci lidem, kteří neznali Tolkienovi knihy a povedlo se mu to o trochu lépe, než Villeneuvovi. Není to tím, že by byl Jackson lepší režisér, než Villeneuv. Jde o to, že Pán prstenu má vděčnější příběh a postavy, a Jackson to dokázal využít ve svůj prospěch. A tady vidím největší problém pro diváky. Budou mít problém se vyznat ve světě Duny, chápat postavy a oblíbit si je. A je jedno, že dané postavy hrají nejlepší herci současnosti, když to Villeneuv neusnadní. Ve filmu je boží obsazení. Každý z herců má vynikající moment nebo scénu. Od nadaného Chalameta, přesnou Ferguson, charismatického Isaaca, sympatického Momoa, neselhávajícího Bardema a Brolina, ke slizkému Skarsgårdovi. Škoda že takový Bautista a Zendaya nemají moc prostor k hraní. A zbytek herců ve vedlejší rolí je dost přesný  a krásně vystihuje komplexnost daného světa. Duna mi sedla a byl to jeden z nejpůsobivějších kinozážitků za poslední měsíce. Už teď se těším až film uvidím znovu a modlím se, aby film vydělal hodně peněz, abychom dostali druhý díl. Duna je film stvořený pro plátna kin, tak na to běžte do kina. () (menej) (viac)

MishKonn

Nemám rád filmy, které nefungují samy o sobě. Tím spíš, když tady nám (narozdíl třeba od pána prstenů) nikdo nezaručuje, že bude pokračování a kdy.  Veškeré kvality tohoto snímku, ať už jde o obsazení, výpravu, efekty, hudbu, se nedají popřít. Ale jako příběh končí v polovině, a Star Wars sequely mě už poučily v tom, nespoléhat se na to, že další díl to spraví. Zatím za 3. ()

sskrblik

Kdo by to byl býval čekal, že nová Duna bude ve výsledku nuda. No, pravda už herecké osazenstvo na mě takový dojem neudělalo. Po vizuální stránce je to samozřejmě opojné, ale z Duny jakou ja jsem hral na počítači tam není defakto žádná bitva a když už se řežou tak noži. Za mě zklamání, ale jestli to bude předzvěstí něčeho většího do budoucna, tak na rozjezd to zase tak špatné není. Jen příště méně řečí a více akce. O tom Duna byla také z velké části. Zde jsme dostali načančanou půlku toho co to mohlo být. ()

fabecc1222

Nevím, jak moc mé finální hodnocení filmu ovlivňuje to, že neznám knižní předlohu, ale už před mým shlédnutím se objevovali názory, že znalost předlohy je více než vítaná, tak kdo ví... Přitom Duna má všechno, aby byla jedním z nejlepších filmů roku, opulentní výpravu, podmanivý vizuál, pro mě tedy až příliš hypnotický soundtrack, spoustu známých tváří ve vedlejších rolí a budoucí čislo jedna Hollywoodu Chamaleta. Ale mě prostě příběh a atmosféra světa Arrakisu nedokázala pořádně vtáhnout a uhranout a vzbudit ve mě nějaký větší zájem a emoce, a mám tak s touhle verzí v podstatě stejný problém, jako s Lynchovou. Možná je čas se smířit s tím, že příběh Atreidů není nic pro mě. Je možné, že po shlédnutí dalších částí (které již byli naštěstí potvrzeny) si dokážu utvořit nějaký lepší, celistvější pohled... Tak uvidíme. ()

Unnamed

Dílo, jemuž by více slušil seriálový formát, než rozdělení na několik dílů celovečeráku. Audio-vizuálně se jedná o velmi zajímavý počin, v jejich rámci šlo totiž o úžasně atmosféricky působivé dílo. Hans Zimmer se opět předvedl, a řekl bych, že jeho hudbou doprovázené dlouhé záběry měly hlavní podíl na budované atmosféře. Za to musím tvůrcům sklonit poklonu, s přehledem zvládali poutat mou pozornost po celou délku filmu. Příběhově však film vyzníval dost ploše, skákalo se ze scény na scénu, ale vypadalo to, že ani režisér nevěděl, jak příběh první části odvyprávět tak, aby dával smysl sám o sobě. Podle mě se mu nepovedlo ospravedlnit existenci filmu jinak, než, že je nezbytný pro druhou a třetí část plánované ságy. V seriálu si dovedu představit jednotlivé epizody se silným zaměřením na některý z aspektů příběhu (House Atreides, House Harkonnen, Fremen, či jednotlivé postavy), s následným skokem do příběhového konfliktu, a fungovalo by to určitě lépe. Tady bylo vše ale kombinováno způsobem, který se zdál silně zkratkovitý, nahodilý a nevyvážený, jen za účelem posunutí děje, a ve výsledku tedy bez výrazného emočního dopadu většiny jednotlivých scén. Film jsem viděl dvakrát, nenudil jsem se u něj, ale bohužel mě nechával emočně dost chladným. Neměl jsem žádný vztah k postavám kromě Paula, protože většinou neměly více jak dvě scény ve kterých se vůbec nějak projevily. Souboje mi přišly nudně natočené, což je obrovská škoda vzhledem k jejich četnosti a důležitosti jejich výsledku. Uvidíme za 2 roky po uvedení druhé části, možná mi zvýší požitek i z té první. Samotná první část pouze silné 3*. Film ale každopádně vzbudil můj zájem přečíst si knížky, možná mi poté bude záležet na více postavách i ve filmu. Fingers crossed. P.S. Na 3D IMAX jsem šel vážně naposledy, i obyčejné 2D bylo o třídu lepší. ()

Eleanor05

Docela ráda bych dala Villeneuveově Duně vyšší hodnocení, protože je rozmáchlá, výpravná, velkolepá a dobře obsazená. Je to film, který bere sám sebe vážně (možná až příliš) a chybí mu marvelovské vtípky, což mu slouží jedině ke cti. Jenomže Duna je zároveň snímek odtažitý, chladný a s neživotnými postavami, k nimž si divák nevytvoří vůbec žádný vztah. Na rozdíl od režisérova staršího snímku Příchozí, který zvláště v závěru působí až citově vyděračsky, Duna je naopak až Nolanovsky odtažitá. Bez znalosti knižní předlohy, či předchozích filmových verzí, se ve spoustě zdejších problematik špatně orientuje (Proč imperiální vojáci plní příkazy barona? A kde je teda císař? Proč ho neukázali? Nedostane se náhodou baron do sporu s císařem tím, že nechal povraždit celý jeden významný rod? Jak se dá navigovat vesmírnou loď pomocí Koření? Když je řád Bene Gesserit tak mocný, proč vládnou zemím významné rody a císař?) a to poukazuje na nezvládnutý scénář. Herci nemají co hrát, dokonce ani jinak skvělý Timothée Chalamet tu nijak nezáří, snaha se nedá upřít Rebecce Ferguson, i když na Oscara to taky úplně není. Zbytek osazenstva sází hlavně na charisma a slávu ze svých předchozích snímků. Děj se odvíjí pomalu, pozvolna, občas hraničí až s nudou a trpí tím, že je ho pouze polovina celku. Jednoznačně kladně hodnotím pouze Písečné červy, kteří byli cool a věci kolem nich (odlákávání, nepravidelná chůze po poušti) mě bavily daleko víc, než jakékoli zdejší postavy, což je vlastně ale taky chyba. :D 2,5*. ()

JohnSmith

Nová Duna je mnohem lepší, než starší Lynchova verze, ale. Těch ale není moc, ale přesto jsou a řekl bych, že jsou podstatná. Co je opravdu super, tak výprava a triky, to je opravdu top. K tomu hodně dobré obsazení, ikdyž Brolin zrovna moc prostoru nedostal, Bardem bude mít nejspíš větší part v pokračování a Momoa s Isaacem by si víc prostoru také zasloužili. Kdo naopak skoro nesleze t plátna, krom sympatického hlavního hrdiny, je Ferguson a je to dobře. Nesmím zapomenout na Zimmerovu hudbu, ta je opět hodně dobrá. A teď to ale. Je to dlouhý, a to fakt hodně. Samo o sobě by to nevadilo, kdyby bylo rychlejší tempo vyprávění. Chvílemi to fakt bylo jak u uspávačů hadů a poněkud se to vleklo. Jsem moc zvědavý na druhý díl a třeba přehodnotím své hodnocení. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl