Duna

• Česko Duna (viac)

Disease

Výtvarně parádní a dějově... zkrátka klasická space opera, stejně jako lehce přeceňovaná knižní předloha. Na Zimmera netradiční soundtrack je další pozitivum. ()

Darth Maul

Na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov George Lucas varoval Davida Lyncha, že Dunu nie je možné sfilmovať. Mýlil sa. Denis Villeneuve to o štyri desaťročia neskôr dokázal. Pod jeho režisérskou taktovkou vzniklo veľdielo, ktoré vo filmovej histórii nemá obdobu. Je to zážitok v najčistejšom a najkrajšom zmysle daného slova. Strašne ťažko sa pomenúvajú všetky tie pocity, vône, dotyky a zvuky nádherného príbehu o nehostinnej planéte Arrakis. Zdá sa mi, že ani jeden z výrazov, ktoré poznám, nie je hoden opísať tú nadpozemskú mystiku... Jedno však viem určite. Do tohto sveta sa chcem ešte vrátiť. ()

prezdivaka

Velkolepá a propracovaná nuda. Herci skvělí, stejně tak kostýmy, kamera atakdále. Z hudby máte pocit, že jste jí už mockrát slyšeli. A bonus navíc? Pochopitelně současný všeobjímající politicko-korektní přístup. Takže z doktora se stala černá doktorka a spousta dalších vedlejších postav jaksi zčernala. Takže hurá na Oscary. ()

Landauer

Duna mě pohltila jako šaj-hulúd. Až jsem si v té opulentní podívané, frčícím ději a hukotu jedné z nejparádnějších hudebních ostropaleb nevšiml, jak odtažitá Duna je. Postavy jsou skvělé, zajímavé, je radost je sledovat, ale do žádné jsem se nedokázal vžít, procítit to s ní. Hlavní hrdina Paul je hned v prvním díle hrozně přesílený a jedině herecký výkon Timothée Chalameta zabránil tomu, aby vám byl vyloženě nesympatický. Jeho matka je zase submisivní putička, aby se ovšem v zápětí změnila v megahustýho jediho a vy si jen říkáte, proč není megahustej jedi častěji, hlavně v momentech, kdy by se to docela dost hodilo? Sem tam zabolí díra v logice - tou největší nejspíš je, proč se Atreidové tak nadšeně ženou do zcela zjevné léčky (tuhle obavu tam dokonce vévoda Leto "Poe" Atreid zcela jasně vyjádří)? A když už se do ní ženou, proč se nepřipraví na cokoliv? Např. na tvrdý útok nepřátel, kteří je zastihnou krutopřísně nepřipravené. Sorry jako, Atreidové, ale podělali jste si to sami. Ovšem abych jen nehaněl... Film diváka pohltí natolik, že o nesmyslech není čas přemítat. A především je to snímek o planetě Arrakis. Právě její poznávání, objevování fascinujícího pouštního světa a tamních obyvatel očima cizinců, je zlaté jádro téhle Duny. Režisér nám velmi rafinovaně odkrývá její tajemství. Strach z červů šaj-hulúd se postupně mění z čiré monstrózní hrůzy přes respekt až po posvátnou symbiózu. Ostražitost hraničící s mírnou nenávistí vůči agresivním domorodým fremenům prochází podobným vývojem. A tak je to se vším. Zprvu nepřátelská planeta se díky hlubšímu poznávání mění na fascinující, přitažlivý a nakonec docela fajn mimozemský svět. A to je podle mě středobod filmu. Filmu, který vypráví vcelku prostý děj maximálně přitažlivou formou, od které se nedají odtrhnout oči. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Look at you. You put on some muscles." "I did?" "No."     Monumentálny sci-fi film s ohromne pôsobivým audiovizuálom. Takéto vzrušenie z nejakého sci-fi filmu som naposledy cítil pri filmoch Interstellar (2014) a Marťan (2015). Ako sa tak pozerám na toto spracovanie Duny, okamžite mi napadá, ako silno bol George Lucas týmto sci-fi dielom ovplyvnený pri tvorbe jeho Star Wars (1977). A hneď mám Star wars, túto infantilnú verziu Duny, ešte menej rád. A naopak, musím v prípade Duny vyzdvihnúť konečne jedno dospelé dielo, ktoré sa nesnaží za každú cenu zavďačiť sa tínedžerom. ⊃∪∩⪽ je dielo načisto opojné, obrazovo (Greig Fraser s Oscarom) i zvukovo (Hans Zimmer s Oscarom), s tak úchvatným podaním púšte, aké tu nebolo od filmu Lawrence z Arábie. Nemôžem sa dočkať pokračovania.     "Dreams make good stories, but everything important happens when we're awake." ()

Warle

Villeneuve je prostě pán a jsem si celkem jistej, že tohle byla jen špička ledovce. Ledovce, který si zaslouží pořádné a důkladné prohledání. Trochu komplikovanější rozjezd na postavy s ohledem na to, že neznám předlohu, ale během filmu si to sedne. Solidní řezačka hlavních postav a vynikající létající Stellan Skarsgård. To vše potrhuje nádherná kamera, lokace a Zimmerovo bouchání do bubnů. Navalte seriál, navalte pokračování, navalte cokoliv. Včera bylo pozdě. 85% ()

Sasanka20

Nemohu říct, že bych se nudil. Když si ale uvědomím, co všechno se vlastně v 2,5 hodiny dlouhém  filmu stalo, říkám si, jak je to vůbec možné? Ač jsem nečetl knihu, o filmu jsem nic nevěděl a ani mě prostředí planety Arrakis nijak nevystřelilo z trenek, musím říct, že konec mě nechal příjemně natěšeného na druhý díl. Takže se těším, co pokračování přinese. :-) ()

kwoky

Vizuál, atmosféra, hudba a herci jsou super. Pět hvězdiček. Ne? Ne. Jednoduše by to šlo zkrátit a vůbec nic by se nestalo. Příběh se dost vleče, představovačka trvá půlku filmu. A nepříjemně mě překvapily logické chyby, kterých sice nebylo moc, ale zdály se mi o to křiklavější. Celkově tedy tři a půl. Na druhý díl se tak vlastně ani moc netěším. ()

Shimargh

Takový spíše artový, komorní film s velmi mizernými počítačovými efekty a nesympatickými, nevýraznými postavami, snad krom Barona, ten me asi jako jediný bavil. Lucas Dunu slusne vykradl, az na dren. ()

Ricky_CZ

Vizuální orgie a hlavně důstojná adaptace. Těžko hledat výtky, snad až na kompromisy, které si žádala doba (vyhnutí se pojmu džihád, nutná diversity). Hudba klasicky skvělá, nicméně jsem se těšil na další LP od Hanse, ale nedá se to mimo film poslouchat. Jestli bude další film velkolepější, už se nemůžu dočkat! Casting úžasný, krásná Fergusson tomu dodává jiskru. Slizký baron-Wow! Villeneuve se pro natočení Duny narodil a Blade Runner byla jen zahřívačka! ()

Mikino00

V kině se jedná o spektakulární zážitek, vizuálně, sluchově i díky pomalému tempu vyprávění. Jenže právě vytváření komplexních postav se spoustou fascinujících detailů řadu lidí odradí. Nejedná se o akční vesmírnou řežbu, ale spíše o promyšleně budovaný svět a příběh s hlubším přesahem. Nevím, zda bych doma byl stejně nadšen jako v kině, ale i tak se v dnešní blockbusterové době jedná o počin mimořádného významu a celkové filmové pohlazení po duši. ()

Ant_Antony

Silné tři... Nad čtyřmi uvažuji, jen co mi odlehnou uši z toho nařvanýho Zimmerova score... A nebo víte co..? Zůstanu u tří. Na čtyři to po nějakém tom odstupu nestačí. Prostě to tolik nepřirostlo k srdci - nějak jsem se s postavami nedokázal propojit. Nemá to ty správné vibrace (ač mi vnitřnosti v kinosále létaly nahoru a dolů v rytmu dunění) Ač mi bylo jasné, že jde vlastně o jakýsi prolog, tak přirovnávat to k události, jako je Společenstvo Prstenu není na místě, to končilo pompézně a v emocích - konec první Duny je spíš takový malý pšouk do prázdna, který je omluven lacinou hláškou "It is only the beginning." Držím pěsti ať druhému dílu v kancelářích studia zasvítí zelená, jinak světu zbyde jen (příliš pompézní) film vedoucí do nikam. ()

Ingtar2

Uf. Tak toto teda naozaj nevyšlo. Nerozumiem obrovskému nadhodnoteniu zo strany tunajších užívateľov a absolútne sa nehanbím za výbuchy smiechu v kine ktoré sme aj s priateľkou zažívali. Absolútne nelogické rozhodnutia postáv, súhra náhod (Duncan s vrtuľníkom...) a totálne nelogické miesta popierajúce biológiu a fyziku. Film nerešpektuje ani len svoje vlastné pravidlá ("štítom prenikne pomalý úder..." proceeds to fucking kill 20 people with fast hits). Paul Atreides je maximálne nezaujímavá postava a Timotheé Chalamet je 90% filmu na facku (...dobre možno na viac ako len na jednu). Zendaya počas celého filmu prednesie menej slov ako poslanec Krúpa na zasadnutí NR SR - pri čom som sa tešil že na jej úkor sa nebudem musieť pozerať Chalametovi do xichtu 150 minút vkuse. Finálny súboj pôsobí maximálne silene, ako keby sa Villeneuve rozhodol že nejako to ukončiť musí. Postavy mi boli ukradnuté a celkom mi bolo jedno kto prežije a kto zomrie. CGI je fantastické a spolu s Zimmerovskou hudbou tvoria jediné pozitívum. Jediný dôvod prečo sa na film pozrieť sú červy, ktoré sa vo filme aj tak objavia len na 2 minúty. Veľké sklamanie - 15%, 1*. ()

Jaro_slav

Lahodně pomalý vyprávění příběhu, jakej se sice rozuzlí až ve dvojce (vznikne-li), ale vono je to vlastně úplně vuřt, protože to důležitý tu je fakt dobrá současná filmařina (tj. bylo tam hodně zelenýho plátna), vymazlenej casting a přesně dimenzovaná hudba Honzy Pokoje. K úplnýmu uspokojení a pocitu uvěřitelnosti mi tam bohužel přebejvaly někerý filmový klišé (úprk před monstrem, poslední vzdor bojovníka) a hlavně zase toprokletý PG-13. Sorryjako, tohle na pět rudejch nestačí. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl