Alica v krajine zázrakov

• Česko Alenka v říši divů (viac)

Spadnite do zajačej nory a zažite fantastické dobrodružstvo s Alicou! Toto je nová nápaditá verzia tej najobľúbenejšej rozprávky. Alica (Mia Wasikowska) má 19 rokov a vracia sa do čarovného sveta, aby objavila svoj skutočný osud. Táto Krajina zázrakov sa nepodobá na nič, čo ste kedy videli. Neobyčajné postavy, ktoré milujete, ožívajú v bohatšej a farebnejšej podobe. Sú tu Klobúčnik (Johnny Depp), Biela kráľovná (Anne Hathaway), Červená kráľovná (Helena Bonham Carter), Biely zajac a ďalší! (Disney+)

sharky

83% Burton nezklamal. Alenka je napinava podivana, plna emoci a snad poprve me tahle neoblibena pohadka (ona to vlastne moc pohadka neni, spis predchudce fantasy) z detsvi bavila. Ŕíše divů je plná povedených roztodivných příšer (kocku sklibu bych chtel mit doma), jen mi tentokrát přišlo, že Burton hodně opisoval zejména ve Středozmi (nazgúlové. minas tirith), zly ptak mi pripomnel avatara, ale mozna uz jsem jenom videl moc filmu. V kazdem pripade, co je naprosto dokonale, je srdcova kralovna v podani pani Burtonove a cela jeji vytvarna stylizace. Jen mi na konci filmu prisel zavercny souboj s "drakem" sa tanec jakoby tam nepatrily a zatoulaly se z jineho filmu. Rovnez mam pocit, ze Burton tentokrat dost odpocival na stridacce a nechal se hodne podrzet osvedcenymi tymovymi spoluhraci Elfmanem a Deppem, kteri jako vzdy nezklamali. Durazne varovani pred 3D (videno v imaxu)!!!! To se vubec neda srovnat s Avtarem ani animakama, je to tak o 10 let pozadu. Jedna, dve postavy jsou vypichnute a ostre, zbytek v popredi i pozadi je rozmazany. Clovek vubec nemuze vstrebat celou scenu. Pri akcnejsich scenach 3d naprosto nestiha strihy, a neni vubec v mzitkach poznat, co se v obrazu deje. Jestli takhle bude vypadat 3d Souboje titanu plneho akcnich scen, bude to nekoukatelny:( ()

Flego

Mám taký neblahý pocit, že sa Tim Burton dostal do vlastnej pasce. Samotný príbeh ponúka mnoho možností, ale pocit dávno videného pretrváva. Krajina zázrakov je čarovná, postavičky bizarné, technická stránka filmu skoro dokonalá, ale... Nemôžem si pomôcť. ()

Jinny

70 %. Alenka je komerční tah na branku. Vezmeme si knižní předlohu, kterou především v Americe všichni znají, přidáme CGI, známé herce, alespoň jednu "roštěnku" a pro jistotu si zaplatíme i slavného režiséra. Nutno podotknout, že Alenka se skrz tahle omezení probojovala k ještě solidnímu výsledku. Příběh není hloupý a v podstatě se původní knihou jen inspiruje. Nelíbilo se mi ale přílišné tlačení na feministickou notu, které je znát hlavně v závěru - u filmu s hlavní hrdinkou a dvěma královnami ženský element opravdu není třeba zdůrazňovat (pánové se s tím snad nějak srovnají). Nelíbily se mi vtipy pro děti. A nelíbily se mi odkazy na současnost (třeba posedlost Čínou). A je smutné vidět, že hollywoodská mašinerie vykastrovala fantazii jinak tak osobitého tvůrce, jako je Tim Burton, který tu nepředvádí o moc víc, než že je zkušený filmový řemeslník. ()

honajz

Tohle s knizkou nema nic spolecneho. Nove postavy me stvaly, Bila kralovna vypada jak zmalovana lesba po fetu, z Kloboucnika se stane bojovnik s mecem, z Alenky Johanka z Arku. Vsechno to kouzlo knizky - žvatlavé básničky, hry se slovy, logikou, matematikou - jsou úplně pryč. Navíc začíná být úděsné, jak Burton vykrádá sám sebe. (Nejen grafikou a vizuálem, ale i postavami - srovnej si Kloboučníka a pana Wonku v Karlíkovi). http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/alenka-v-risi-divu.html ()

rikitiki

Snaha o realistickou animaci se Burtonovi nevyplatila. Jeho jindy cukrátkovsky gotický svět se v tomhle snímku vytratil. Tlachapoud, Pentlochňap, Tydliták s Tydlitekem, Plšice, honicí pes atd. dostali tak realistický kabátek, že by mohli hrát v jakémkoli zaměnitelném animáku. Burtonův rukopis se dá rozeznat hlavně v kresbě krajiny (jeho typicky pokroucené stromy). _____ Knižní předloha je ujetá a bezdějová, je to střídání absurdních scének, proto byl zajímavý nápad natočit jakýsi druhý díl, dobrodružství dospělé Alenky, která se do říše divů vypraví znovu. Tím měl scénárista volné ruce k vytvoření jednotné dějové linky. Rozhodl se pro boj proti tyranii. Snad příliš těžké téma ho ale svázalo a Alenka ztrácí svoji lehkost a ujetost, mění se v boj utlačovaných mas proti krutovládci ovládajícím nadpřirozená zvířata (ach! Oko Mordoru je prostě všudypřítomné a ovlivnilo tolik dalších filmových scénářů, že by se snad měl Frodo vydat na druhou trestnou výpravu). Hlavní hrdinka se přepjatě směšně mění ve finále v jakousi Janu z Arku._____ Směs realismu a snovosti dohromady nefunguje. Projevuje se to i v některých hereckých výkonech. Bílá královna Anne Hathaway byla až odpudivně vílovitá a mimózní. _____ Některé dějové zvraty jsou nesmyslné (př. Pentlochňapův náhlý příklon ke straně dobra). Potěšilo mne ale rozšíření role Kloboučníka, i když jeho potrhrlý hrdina by neměl být tak heroický. /17. 6. 12./ ()

HellFire

Ale proč ne. Říše divů je nádherná, stejně tak jako její postavičky (jen Johny Depp a Anne Hathaway mi nesedli). Nejlepší na celém filmu je ale úžasná Mia Wasikowska. Slabé čtyři hvězdičky. ()

Kailo

Morbidní. Divil bych se, kdybych takhle nemohl popsat každý Burtonův počin. Depp opět na jedničku a mladá Mia ukázala jaký má charakter.85% [HD] ()

Deschain

Tak pri tomto filme mi ani nebolo ľúto, že som ho nevidela v kine (smutné). Ale naučila som sa, že najlepšie niekoho zneškodním, keď mu pichnem do oka alebo mu ho vypichnem (vyšší level). Dík Tim. Nabudúce skús byť menej megalomanský, menej umelý a nerecykluj sa toľko. Plusy - sympatická Mia a Anne (aj keď jej postava tiež nebola veľmi vďačná), hlas Michaela Sheena a Alana Rickmana, tradične príjemný Elfman. (Deppov tanec na záver - a prečo vlastne??) ()

hansel97

Když se na to po pěti letech znovu dívám, stále jsem nadšen, ale začínám si upřímně všímat věcí, které jsem dříve jako vadu nepochytil. Burton je ideální volbou pro zpracování Carrolovo, přeci jen "velké mozky podobně myslí" a jejich v dobrém slova smyslu ujetost je velmi podobná. Jako naprostá většina Burtonových filmů je to po stránce výtvarné dokonalé, přestože mi takové nadužívání animace docela vadí. Herecky mě moc neoslovil Johnnyho Klouboučník a Bílá královna Anne Hathaway je dobrácky nudná, jako postava má ovšem neuvěřitelné grády Helena Bonham Carter, u které se mi opět potvrdilo, proč ji tak zbožňuji. Finální bitva je pro mne na pohádku příliš epická, to už je skoro Pán prstenů, ne Alenka. ()

Othello

Alice in Wonderland byla tehdy první veleúspěšnou "live action" pohádkou přeprogramovanou na teenagerské fantasy. S čímž se mimo jiné pojil i trend téměř kompletně počítačem generovaných filmů s živými herci (který trvá bohužel pořád, viz třeba letošní Wonka). Tady máme alespoň možnost vidět, jak se lze spolehnout na to, že co nám před lety přišlo v rámci CGI cool a hezký (Oscar za výpravu ololol), se po nějaké doby nevyhnutelně stane uncanny humusem během jehož sledování regulérně křivíte držku. Proč zde sedí na režijní stoličce Burton je přitom nabíledni. Kdo jiný měl tehdy tolik zkušeností s předáváním režijních povinností na post-produkční týmy než režisér, který dokázal během natáčení jednoho filmu (Charlie and the Chocolate Factory) "odrežírovat" prakticky po telefonu film jiný (Corpse Bride). Je až s podivem, jak se v takovém pracovním prostředí (jen se podívejte na fotky z natáčení) povedlo představitelkám obou královen do nich vnést alespoň trochu rozmaru, vtipu a osobitosti, protože třeba Wasikowska očividně často neví, co se kolem ní vůbec děje. To by vzhledem k tématu filmu mělo vlastně být docela příhodné nebýt toho, že z toho filmu celou dobu vyzařuje ta hnusná snaha zahájit skrze něj nějakou young adults frančízu s vnitřním univerzem po vzoru Narnie (digitální fantasy bitva na konci nechybí). A vytváření nějakého lore na základně příběhů inspirovaných denním sněním je proti naprostému základu mého mentálního nastavení, takže ten film nedokážu vnímat jinak než jen jako důležitého zástupce (a pravděpodobného zahajovatele) jednoho z nejotravnějšího hollywoodských trendů, na který se za několik let budeme dívat se stejným studem jako dneska na ruský studiový pohádky či westerny s Johnem Waynem. U závěru, kdy zničehonic sebevědomí nabyvší Alenka na aristokratické párty umyje všem prdel, navrhne obchodovat s Čínou a za to dostane pozici zástupce Východoindické plavební společnosti, bych se nedivil, kdyby ho napsali Trey Parker s Mattem Stonem. ()

Janek

Raději než na Burtona se dívejte na Walta Disneyho. Čistá pohádka s výborným kocourem, dobrým dabingem a působivým 3D rozměrem. (O dvě třídy lepší než Imaginárium) ()

eraserhead666

Viděno ve 2D. Musím říct, že Burtonovy Alenky jsem se hodně bál, obzvláště po obrovském zklamání, které jsem zažil s jeho předcházejícím Sweeney Toddem. Na druhou stranu mi však částečně dala mnohem více, než jsem čekal. Burton má hodně rozvinutou (a taky poměrně ujetou, ale to na něm přece máme rádi, ne?) fantazii a představivost a vždycky se mi líbilo jeho vizuální ztvárnění prostředí, v němž se jeho příběhy odehrávají – ta barevnost, v mnoha směrech nezvyklost, netradičnost, pokroucenost, nenormálnost, excesivnost. V Alence tohle všechno je, jenže tady je toho opravdu až moc. Natolik, že je to až na škodu. Hlavně už to nepůsobí tak neotřele, originálně a nevšedně, několikrát jsem si připadal, jako v kraji Pána prstenů (proč musí v každé fantasy v každém výhledu z balkónu téct obrovské vodopády?????). Příběh docela v pohodě, nebyl tak moc plochý, jak bych od v podstatě dětské fantasy (i když dětská fantasy v Burtonově podání, asi bych se neměl nechat vysmát) notabene z Disney produkce, očekával. Co mě však skoro posadilo na prdel byla úchvatná postava Srdcové královny v naprosto grandiózním podání Heleny Bonham Carter, to je prostě něco parádního. Ani po kotníky jí nesahá jinak tradičně výborný Deep v podání kloboučníka. Po předchozím kiksu si Burton u mě opět spravuje reputaci, ale abych pravdu řekl, po jeho fantasy pohádkových příbězích bych od něj zase rád viděl něco syrovějšího (jako Ospalou díru) nebo trochu „přirozenějšího“ (jako Velkou rybu). 3,5* ()

Thomick

Disneyovka bez emocí - divná disneyovka. Plochej Burton - špatnej Burton. Pražádnej prostor pro vlastní fantazírování, přeplácaný až běda. A závěrečná bitva taky krutě nezvládnutá; chvíli jsem se i bál, že si Alenka místo boje začne česat vlasy, jak ležérně k tomu přistupovala. Nicméně pár prvků pobavilo, například Tweedlové se fakt vyvedli. Naopak Kloboučník pro mě "paradoxně" nejmíň zajímavou postavou. --- A bože, co to tam na konci začalo ječet za nánu?! ()

Ilicka

Bohužel víc Disneyho než Burtona, bohužel víc omalovánek než pokřiveného životného světa, víc digitálního rejdění než herectví... A i Tim by měl asi pochopit, že méně je někdy více. Se samotným příběhem Alenky jsem nebyla předem nijak zvlášť obeznámena, takže šance na uchvácení mého diváckého srdce byly, bohužel mimo Johnnyho Deppa a Mii Wasikowské svou šanci nikdo nevyužil. Kloboučník má vážně jiskru,a ačkoli to jen obměna archetypu, který Johnny pro Tima hrál už v Karlíkovi, jeví se nejživotnější a nejzajímavější postavou. Alenka je zase příjemně sympatická dívčina, která do své doby (viktoriánská Anglie) nepatří a zapadá spíše mezi polocvoklé postavičky podsvětí. Ve filmu se objeví čas od času nějaký burtonovský trademark - černý humor, pokřivená realita, Danny Elfmann, ale je toho málo a působí to až povinně. Navíc mám dojem, že postprodukční 3D se do filmu zase tak moc nehodí a ve dvojím rozměru by Alenka nepůsobila o nic hůře, u verze originál s titulky snad i lépe. Po Peterovi mě letos relativně zklamal i TIm... Snad se ukážou alespoň Ridley a Chris. ()

claudel

Já jsem v dětství nepatřil mezi fanoušky knižní předlohy, takže jsem se logicky nehrnul do kina, když Tim Burton převedl slavnou knihu na plátno. O to více jsem si snímek neplánovaně užil o mnoho let později. Příběh se od knižní předlohy přece jen odlišuje, nenudí a nabízí tradičně vizuální hody. Anne Hathaway jako Bílá Královna úchvatně nádherná, lehká temnota v ní velmi decentně naznačena. Helen Bonham Carter úchvatně odpudivá. Záplava slavných britských hereckých jmen nabídne pouze hlas, ale i to stačí. ()

Ištván87

Začátek vypadal jako že se něco trošku zvrtlo, ovšem jakmile Alenka propadne králičí norou, ukáže Tim že jeho představivost a množství nápadů nezná mezí. Helen Bonham Carterová je neskutečně nádherná záporačka, jakou jsme si všichni přáli, zároveň se jedná o jednu z nejsympatičtějších postav v celém filmu (nehledě na skvělý dabing Tatiany Wilhelmové) a sype ze sebe ty nejlepší hlášky ("Hučkař fixluje! Utnout hlavu!!!") K tomu Johnny Depp, jemuž jsem již nevěřil, že mě ještě někdy něčím překvapí (abych pravdu řekl, poslední dobou mě vysloveně štval) a ono se mu to povedlo. Šílený kloboučník je prostě skvělej. Mia Wasikowska je jako Alenka fajn a navíc je to fakt krásná holka. A do toho všeho neskutečně přeslazená Anne Hathaway a její dávící reflex, který mě několikrát dostal fakt do kolen. Rozhodně lepší film než Avatar, ovšem zcela určitě nevyvolá takový poprask. ()

Necrotongue

Výborně jsem se bavil,film byl vykolejený stejným způsobem jako literární předloha,Mia Wasikowska byla krajně přesvědčivá,Anne Hathaway mě neskutečně bavila,a to ji zrovna dvakrát nemusím,Johny Depp se objevil ve své nejšílenější roli,Helena Bonham Carter byla fantastická("Přineste prase!" a "Setnout hlavy!"-luxusní) a Crispin Glover byl slizký až za roh.Až na nějaký ten detail spokojenost. ()

Malá mořská Hit-Girl

Malá mořská Hit-Girl

08.11.2015

Nové adaptace slavných pohádek jsou teď v kurzu podobně jako comicsové filmy. Alenka v říši divů, Zloba a Popelka vydělaly ohromné peníze, takže vás asi nepřekvapí, že u Disneyho chystají třeba… (viac)

Hermiona a zvíře

Hermiona a zvíře

26.01.2015

Alenka v říši divů, Mocný vládce Oz, Zloba - královna černé magie... co hraná disneyovská pohádka, to obrovský hit, není tedy divu, že tenhle trend pokračuje. Už v březnu dorazí Popelka od Kennetha… (viac)

Disney transformuje Dumba

Disney transformuje Dumba

09.07.2014

Hrané pohádky jsou v současnosti skoro tak populární a úspěšné jako comicsové adaptace. Sněhurka a lovec nebo Alenka v říši divů brzy dostanou druhé díly, nejnověji pak u diváků zabodoval růženkovský… (viac)

Kapitán Nemo to nevzdává

Kapitán Nemo to nevzdává

14.06.2014

Geniální vědec Kapitán Nemo, známý z románů Julese Vernea, se v kinech naposledy objevil před 11 lety. U nás natáčená Liga výjimečných ale nebyla přijata zrovna kladně a mimo jiné ukončila hereckou… (viac)