Alita: Bojový Anjel

• Česko Alita: Bojový Anděl (viac)

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život. Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s  podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu– nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie. (Cinemart SK)

CheeseFigure

Nevyhnem sa, na začiatok, s porovnaním s Ghost in the Shell (Film z roku 2017 so Scarlett Johansson). Prečo? Obi dve sú americké filmy natočené podľa mangy. Oba som videl v kine začiatkom rokov v ktorom vyšli. A v oboch prípadoch som predlohu nečítal. Hneď na začiatok napíšem, že Atila mi prišla lepšia jak Ghost in the Shell. Akčné scény sú fajn (celá scéna v tom bare lovcov odmien je skvelá, Atiliním príchodom začínajúc a súbojom s Grewishkom končiac). Herci sú fajn tiež (Christopher Waltz zase nesklamal), ale po dejovej stránke mi to prišlo priemerné, nevedel som sa do príbehu nejak riadnejšie ponoriť. A k tomu ten koniec je taký uťatý. Uvidíme, či sa dočkáme dvojky a teda aj nejakého rozuzlenia. ()

Logicomix

Film mě bavil opravdu hodně. Hlavně proto, že Alita je neuvěřitelně sympatická. Bojové scény jsou přehledné a Alita v nich strčí do kapsy lecjakého marvelovského superhrdinu. Příběh je příjemně přímočarý. Z pohodového sledování vás ale nesmí vytrhovat vlezlé otázky typu: Proč Alita jí, když je to takřka jen lidský mozek v robotickém těle? Kam to do ní padá? Proč si pro výživu mozku nepíchá třeba injekce? Pokud se přestanete těmito a mnoha podobnými otázkami (které mě ani nenapadly) trápit, užijete si trochu naivní jízdu s milou dívkou, která má jen trochu problém projít letištní kontrolou. ()

Plechy

Alita: Bojový Anděl je film plný vizuálních efektů a bojových scén ale zároveň je z filmu cítit velká láska tvůrců k předloze. Ve filmu je pár nečekaných plot twistů a pořád se něco děje. Jediný zápor je to, že se vše děje tak hrozně rychle a vy si ani nestačíte vybudovat k určitým postavám vztah. Příběh se od mangy tolik neliší, ale je tam pár věcí přidaných, takže si film užijí, jak lidé co neznají předlohu, tak i ti co mangu četli. 90% ()

Mukade

bitka proti strážnym tankom odfláknutá plus koldokola stále ten istý obohratý Grewishka, aj keď trocha apgrejdovaný, ten ktorého pobila už v prvom súboji, toho dajú aj do záverečného (mikro)súboja, mmm skvelý nápad [ update po opakovaných pozretiach: záverečný súboj (tanky+Grewishka) fakt stoj takmer za deravú bačkoru - hrozne kratučké ]. Proste mám pocit dosť nedostatočného využitia fantastického potenciálu. Ale Alita sama bola naprosto úžasná - to ako bola zahraná, "zanimovaná" , neuveriteľná hra emócií v tvári, jej história, nájdenie super-tela a jeho "osadenie" plus získanie príslušného meča = gejmery krochkajú blahom :), skrátka táto zložka filmu je perfektná. Plus vizuál okolia, mesta resp miest a atmosféra boli tiež vynikajúce. Celkovo slabších 5** . .........poznámka: film cielil na tínedžerov - tínedžerka Alita, jej frajer a jeho banda a ... tí film "nepodržali". Mal cieliť vyššie - na dvadsiatnikov a možno by zarobili viac a aj ja by som mal viac zábavy z filmu :P ........................................Výňatky od Rotten tomatoes top recenzentov: """Alita is a fascinating badass. "Alita: Battle Angel" fails her at every turn (no nie na every turn, ale dosť).....  ""All the cutting-edge pyrotechnics in the universe can’t overcome the uneven (and ultimately unsatisfying) screenplay. ""  ............."""What’s all too clear to see — and it’s a bummer — is that Alita, Battle Angel isn’t really a movie at all. Rather, it’s a fragment, a framework for a sequel, or a series of sequels, that it’s hard to imagine any audience demanding. Even those moments when the movie rouses itself to cinematic vigor are followed by padding and recycling. Cameron has been trying to get Alita’s story on screen for two decades. No wonder it feels wobbly and worked-over. Back then it might have played like gangbusters. But now, after a deluge of comic book epics and other CGI-filled sci-fi fantasies, the movie feels like it’s way past its sell-by date. Alita: Battle Angel looks ready to rock, but time has sucked the life out of the party.""" ____________________________ po 2. pozretí: Veľmi rozporuplný film - niečo tam funguje báječne, ale iné veci zas sú na úrovni 2** , nečudo že ledva ledva to zarobilo čo to stálo. ............................. update 1.8.2021: zvyšujem zo 4 na 5**, proste pozitív je ďaaleko viac ako negatív. ()

Yamatosan

Konečně postapo svět, který je promyšlen ne jen na oko. Příběh samotný není z nejsofistikovanějších, ale dá se. A natočeno je to výborně, vážně nechápu tu spršku hejtů. Škoda, že nejspíš nebudou pokračování... ()

Habansz

Po trikové stránce není co vytknout. Provedení ality je naprosto perfektní. Tady klady končej. Žádná postava není dotažená do konce, post apo svět taky není kdo ví co (celkove si tam s budoucností kdo ví jak nepohráli) a to zrovna v 26. století bych čekal něco, z čeho si fakt sednu na zadek a o příběhu asi ani nemluvím. Je tam jen proto, aby to nebylo uplně blbý, že si tam anime holka dělá co se jí zachce bez nějakýho hlubšího významu. Pro srovnání jsem si druhý den po Alitě znovu po 2 letech pustil Ghost in the shell, který měl menší rozpočet a zároveň přivedl jedno z nejlepších anime převedených do hrané podoby. Od hudby po vizuál. Tady mě držela u obrazovky jen podoba Ality a to je špatně, když vemu v potaz to, že mít normální lidskou tvář, jde to ještě o hvězdu dolu. Kdyby to alespoň nahnali hudbou, když už mají Junkie XL, jehož soundtrack např z Mad Max: Fury road je senzační. Kdyby bylo v kolonce "Unknown Artist", nikdo by to ani nepoznal. Těšil jsem se, ale bylo to plochý jak postavama tak dějem a neutíkalo to. ()

JendaBenda

Extra super special! Tak nějak jsem srovnával s "Valerianem" a nebo "Ready player One", tohle bylo ale o moc lepší. Doufám, že vyjde záměr s pokračováním. 97% (přeci jenom srdce mám jinde a rezerva musí být) ()

RoyBatty444

Okrem pár dobrých efektov to nemá nič o čo by som stál. Vlažný príbeh, zlá chémia protagonistov a skoro neexistujúci záporák. Film sa javí ako jeden diel seriálu a tak aj končí. Patetizmus a boj CGI postavičiek to si asi zapamätám. Najhoršie je, že film nemá identitu a pôsobí ako zlátanina príbehov dávno videných. Taktiež mu chýba osobitý soundtrack. Z hereckého priemeru ma oslovil len Mahershal Ali. ()

mokki5

Film je na můj vkus moc citově založený, na tu romanci si myslím že se tu nějak zbytečně tlačí a osobně bych to tam ani nepotřeboval ale není to až takový auvajs aby musel tento film utrpět na mém hodnocení. Jinak ten film je podle mě perfektní po všech stránkách. Příběh dobře a svižně vyprávěný akce přehledná nepřetržitá a ani chvíli nenudí. Film se také opírá o perfektní herecké obsazení a dokonale vytvořené efekty. ()

Kamil111

Křiklavě cameronovské, vypočítavé a zbytečně infantilní. Rodriguez by měl přece točit něco jiného. Technicky ovšem dokonalé. ()

Mach666

4* - jednu hvezdu musim ubrat za konec, který mi toho moc nevysvetlil (Celý film se všichni baví o Salemu, který nám nakonec ani na chvilku neukážou?) Jinak bych bez váhání dal 5* nenudil jsem se ani minutu - animace ality na jedničku. ()

Aristarch

Sympatická hrdinka so špičkovým vizuálom a skvelými akčnými scénami je konečne tu. Film je adaptáciou slávnej japonskej mangy od Jukita Kišira a hovorilo sa o ňom už v roku 2000. Režírovať ho mal pôvodne James Cameron, ale ten po dlhých rokoch odkladania odovzdal svoj „srdcový“ projekt Rodriguezovi. A neurobil až také nešťastné rozhodnutie. Stále síce platí, že pod taktovkou Camerona by to bola o čosi lepšia jazda, ale Rodriguez sa podľa môjho názoru skutočne nemá za čo hanbiť. Jeho vízia cyberpunkovej budúcnosti sa mi totiž takmer okamžite dostala pod implantáty. Iron City je prepracované do toho najmenšieho detailu. Je plné krásnych scenérií, plné života a mnohými kultúr. Kam sa pozrieš samý kyborg a medzi nimi svižne pobehuje Alita. Spoločne s ňou sa zoznamujeme s prostredím mesta, keďže tento roztomilý ženský kyborg si zo svojho predchádzajúceho života nič nepamätá. Pomaly odhaľujeme svet, v ktorom sa hranica medzi človekom a strojom už zotrela. Objavujeme svetlé aj temné stránky spoločnosti po „Veľkom páde“... až kým sa z naivnej dospievajúcej mladej „ženy“ postupne nestane smrtiaci bojový stroj. Romantická linka, z ktorej som mal tak trošku obavy je znesiteľná... a aj vďaka nej je Alita obrovským ťahúňom tohto filmu. A bodaj by aj nie. Vďaka skvelej motion capture práci Rosy Salazar a úžasnému vizuálu film vyráža dych. Súbojové sekvencie sú zrežírované s úžasným prehľadom, nie je v nich bordel a disponujú premyslenou choreografiou. Len príbehu by možno neuškodila väčšia hĺbka, lebo nejakému filozofovaniu alebo hlbšiemu motívu sa vo filme naozaj nevenovalo veľa priestoru. Spielbergov Ready Player One a jeho príbeh o rebeloch s korporáčnymi bojmi o trh a rôznymi konšpiráciami je úplne iný level. Rodriguez mohol trošku viac prepracovať niektoré vedľajšie postavy a dať im trošku zmysluplnejšie motivácie. Takých 20-30 minút navyše by Alita pokojne zniesla. On sa však rozhodol inak... a príbeh nám vyrozprával jednoducho a svižne. Je to však príbeh, ktorý ani na chvíľu nenudí. Ako fanúšika žánru sci-fi a gurmána fantastických vizuálnych hodov ma film skutočne potešil. Alita je skvelá hlavná hrdinka, okolo nej je sympatické obsadenie, film má slušný soundtrack a parádny vizuál, ktorý v súčasnosti patrí bezpochyby k tomu najlepšiemu. Dávam päť z piatich a dúfam, že sa už niekde odkleplo aj pokračovanie, lebo tento pôsobivý cyberpunkový svet by si to bezpochyby zaslúžil. ()

Whoossain

Je to pěkný ale jako R by to bylo lepší. Víc krve, víc syrovosti, víc logiky... Jsem jedinej, koho napadlo proč vůbec cyborg jí? A když už jí tak jak vylučuje? Ale velký kukadla rulez :-) ()

Raziel811

Po relativně velké hate jsem od snímku pranic nečekal a to je možná to nejlepší, co mě mohlo potkat. Vizuál, příběh i akce - vše je skvělé a hlavně bych si z fleku dal celou trilogii, kdyby existovala a tak jak byla zamýšlena. ()

James Cameron možná nenatočí další Avatary

James Cameron možná nenatočí další Avatary

05.07.2022

67letý režisér James Cameron (Titanic, Terminátor) čerstvě maličko překvapil filmový svět, když v posledním rozhovoru na téma Avatar prozradil, že nutně nemusí být režisérem čtvrtého a pátého filmu.… (viac)

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

03.01.2021

Režisér Robert Rodriguez zakončil rok 2020 poměrně úspěšně. Jeho epizoda Star Wars seriálu The Mandalorian sklidila samou chválu, následně jsme dozvěděli, že bude produkovat (a nejspíš i částečně… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů