Chlapec v pruhovanom pyžame

• Česko Chlapec v pruhovaném pyžamu (viac)

Osmiletý Bruno je synem nacistického důstojníka, který je povýšen a poté odvelen z pohodlí Berlína do opuštěné oblasti na venkově. Bruno, jehož starší sestra už má jiné zájmy, se cítí osamělý a nemá si s kým hrát. Z nudy a ze zvědavosti neposlechne matčino varování, že se nemá vzdalovat od domu, a vydá se k nedaleké „farmě“. Netuší, že je to koncentrační tábor, kde se v praxi provádí „konečné řešení“ židovské otázky. Náhodou se však setká se stejně starým Shmuelem, který je oblečený do pruhovaného „pyžama“ stejně jako kuchař, který pro Brunovu rodinu vaří. Přestože chlapec na druhé straně plotu s ostnatým drátem žije úplně jiný život než Bruno, dvojice se skamarádí a Bruno si zvolna si začíná uvědomovat, jaký je doopravdy svět dospělých. Střet s realitou 2. světové války však pro oba chlapce končí tragicky… Drama podle románu Johna Boynea, jež ukazuje z neobvyklého pohledu brutalitu, nesmyslnost a zničující důsledky války, natočil režisér Mark Herman. (oficiálny text distribútora)

Kimon

Zpočátku snad běžný příběh německého chlapce, z období 2. světové války postupně graduje a v úplném závěru zastaví divákovi dech. Ten příběh je sice smyšlený a někdy poněkud naivně nastíněný, ale jako celek opravdu působí v závěru velmi emocionálně. Ke shlédnutí tohoto snímku je nanejvýš vhodné zvolit správný čas. Na dobré náladě určitě nepřidá, jen více přiblíží obecný rozhled o kruté minulosti lidstva. ()

Katullka

Možná jsem ochuzena o knižní předlohu, ale tento film ve mě zanechal mnoho. Více než od jiných. Herman by měl být uctíván jen za práci s dětskými herci. Jednoduše úžasné! ()

Handle

No, co říct.. Velmi silný snímek. Musím říct, že už ale po přečtení obsahu jsem věděl, že půjde o velmi mrazivý zážitek. A hlavě ten závěr se mnou opravdu zamával - síla!! Tento film prostě ukazuje hrůzy koncentračních táborů trochu jinak. Bez špetky sentimentu, bez přílišné brutality a to se mi docela líbilo, i když bych přidal možná více emocí (film je měl, ale ne vždy). Je to něco mezi 4 a 5*, ale za ten závěr je to spíš opravdu na plné hodnocení. Možná sáhnu i po knize... ()

Khalesi

No tu platí asi príslovie "kdo s čím zachází, tím taky schází". Len veľká škoda, že je ľudstvo tak blbé a nepoučiteľné. Cudzie životy sú naďalej pre tých, ktorí sú v bezpečí, bezcenné. Neviem čo by sa ešte muselo prihodiť strašnejšieho ako holokaust, aby sa človek prebral. ()

jhrasko

Bolo napísané: "Humanistický popcorňák snesitelného střihu" i "instantní holocaust pro maminky na mateřské". Moje slová. A pridávam: NEZNESITEĽNE NEBEZPEČNÝ MIDCULT. Bruno učiteľovi: "There is such thing as a nice Jew, though, isn't there? Herr Liszt: I think, Bruno, if you ever found a nice Jew, you would be the best explorer in the world." ()

Genero

Dětský pohled na rozhádanost lidí v pruhovaných pyžamech a lidí v černých uniformách působí jako selanka o roztomilém přátelství dvou chlapců z opačných stran ostnatého drátu. Bruna ignorují rodiče a Shmuela zase bachaři, tak spolu oba mládenci vysedávají, pojídají bagety s máslem a klábosí o smutném životním údělu a nelehkém dospívání. Začínal jsem nabývat definitivní jistoty, že se mě autoři pokusí citově vydírat dojemným závěrem. Už jsem se vzhledem k pokročilé hodině rozzíval a roztouženě pokukoval po dveřích do ložnice, jenže přišel konec tak brutální, že mě naprosto sešrotoval a myslím, že by na mém místě seděl jako opařený a s kanoucí slzou u oka i Mahmúd Ahmadínedžád! Můj celkový ne slaný ani ne mastný dojem byl tím pádem dokonale napraven! ()

rawen

Z příběhu trošku kouká holá konstrukce (to, jakým způsobem byl pracovní tábor "chráněn" je naivní stejně jako hlavní hrdina filmu), ale efekt tento film přináší neoddiskutovatelně. Mrazivé, o to víc, že jsem konec neznal a ani v nejmenším nečekal. 7.5/10 ()

Avalon820

Od poloviny až do hořkého konce bohužel zcela předvídatelné dílo, které, ač oplývá velice silným námětem, mě nechalo po celou dobu zcela chladným. Film se krásnými záběry a jakousi vzešenou symbolikou snaží povznést to, co se ve filmu děje, ne zcela se mu to však daří. Celou dobu mi připadalo, jako když se autoři snažili za každou cenu udělat z tohoto snímku něco víc, něž čím doopravdy je. Přiznám se, že knihu jsem nečetl a věřím, že jsem o hodně přišel, potože si dokáži představit, jak čtenář zapíná svou fantazii a nechá se pohlcovat silným tématem až do konce, který není okatý už od poloviny knihy. Některé knihy by zkrátka zfilmovávány být neměly. ()

st.ranger

Dramatický film z osudových 30. let trochu jinak. Nesledujeme osudy židovské rodiny, ale nepochopení režimu syna, jehož otec má v inkrimované době na starosti nejdůležitější poslání árijského národa. Bruno je křehký a značně naivní chlapec, toužící pouze po narušení osamělosti na venkovském sídle. Možná až přehnaná naivita je vyvážená zastřeným a odhodlaným pohledem dospělých, který i ve vlastních řadách nachází trhliny. ()

Johny_fork

Trochu jiný pohled na válku, ústřední motiv dvou stejně starých chlapců na mě silně působil. Závěr je brutální ve své stručnosti. Klasická realita války úmyslně ustupuje na úkor kontrastu života lidí, který by se od sebe v jiné době vůbec nelišil. ()

brutale odpad!

Hra na city, ktorá nefunguje. Umelé a suché ako komunistická inscenácia, reznutá hereckým výkonom nemeckej kriminálky. Na druhú stranu naivita klape na 100%... V mojich očiach absolútne zle. Film má k dátumu 31.7.2011 84%, ja sa pýtam začo? ()

moviesfan

Mám rád, když se film zaměří na příběh a dokáže ho divákovi naservírovat v "lidském" ztvárnění. Tomuto snímku se to podařilo. Samotný konec filmu mě odzbrojil, což se jen tak nějakému filmu nepodaří. Herci si také zaslouží pochvalu. ()

ambron

Film o priateľstve medzi dvoma rozdielnymi chlapcami, ktorí by mali byť v skutočnosti nepriateľmi a aj napriek tomu sa skamarátia. Toto ich priateľstvo nie je vykreslené do väčšej hĺbky, v deji prevažuje predovšetkým naivný pohľad malého chlapca na koncentračný tábor. Film núti zamyslieť sa, či je správne utajovať pred deťmi skutočnú podstatu (aj keď je, ako v tomto filme, krutá) alebo ju zastierať, čo môže viesť ku katastrofálnym dôsledkom. Obaja detskí herci zahrali slušne, Vera bola skvelá. ()

m.krudenc

Výborný film. Nic tak dech-beroucího jsem už dlouho neviděl. Tento film projmul téma holocaustu z úplně nového pohledu a to se vyplatilo. Myslím, že holocaust viděný očima osmiletého chlapce nemůže nikoho nechat klidným. Film - Chlapec v pruhovaném pyžamu není pro slabé povahy... hodně silný příběh. ()

JohnCZ

Už vím! Možná bys k nám někdy mohl přijít na večeři! // Nemůžu, víš? Kvůli tomuhle. (ukáže na ostnatý drát) // Ale to je, aby neutekla zvířata, ne? // Zvířata? Ne, to je, aby nemohli ven lidi. // Ty nesmíš ven? Proč? Co jsi udělal? // Jsem Žid. Možná trochu samoúčelně vykonstruovaný, ale drsný příběh, ze kterého vám bude skoro až fyzicky nevolno. Zvěrstva holocaustu, tentokrát z pohledu malého kluka. Parádní herecké výkony, kvalitní writing i režie, hnusná až absurdní atmosféra, skvělá Hornerova hudba a drtivé finále. Menší, než třeba Schindlerův seznam, ale rozhodně neméně důležitý film. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (viac)