Thor

Thorovmu otcovi, vládcovi bohov Odinovi, trvalo veľa rokov, kým vo svojej ríši Asgard nastolil krehký mier. Jeho arogantný a domýšľavý syn ale robí všetko preto, aby túto rovnováhu narušil. Keď pohár trpezlivosti jeho otca pretečie, Odin Thora exemplárne potrestá. Odoberie mu jeho božské schopnosti a zvrhne ho medzi obyčajných smrteľníkov na planétu Zem. Zvrhnutý a zavrhnutý Thor spočiatku ľuďmi opovrhuje, ale postupne sa mu dostávajú pod kožu, najmä pohľadná vedkyňa Jane Foster. Thorovi ale nie je dopriate užívať si pozemský pokoj. Jeho brat Loki chce využiť Thorove aktuálne oslabenie a pošle naňho armádu všetkého schopných zabijakov, ktorá rozpúta peklo na Zemi. Odinov synček sa bude musieť rýchlo rozhodnúť, či nechá ľudí za seba umierať, alebo sa vzchopí a vyrazí do boja. (TV JOJ)

Legas

Tak už vím, že chlapíka, co divně mluví a vrhá kladivo, zfilmovat lze. Taky jsem zjistil, že Branagh dokáže natočit akční scénu. A velmi povedenou - přehlednou, svižnou a nápaditou. Bohužel jen jednu + likvidaci plecháče. Wrestling s agenty a závěrečné pošťuchování s jedním "padouchem" nepočítám. Film je ze začátku pompézní, akční, a lze říct nadupaný. Pak následuje celkem vtipná oddychovka na Zemi s pro fanoušky velmi vtipným cameem Stana Leeeho. Thor je ovšem tak všemocný, což právě ukáže v úvodní akční scéně, že je pro celý film dost nevděčnou postavou. Je na tom podobně jako Superman. Když jej tedy potřebujeme na chvíli odstavit, sebereme mu kladivo. Jenže bez kladiva není Thor nic. Takže čekání na návrat je poněkud zdlouhavé. Když už se mám dívat na přímočarý komiksový film, rád bych také viděl jasně vyprofilovaného padoucha a jeho zlodušské motivace. Ale proč divákovi dodat postavu kladnou, o které od prvních záběrů tušíme, že je záporná, ale paličatě se tváří kladně, aby na konci mohla říct a zatvářit se ve smyslu "jsem ultimátní záporák a celý život mě zřejmě bavilo si hrát na kladáka". NUDAAA!!! Shrnuto a sečteno - hollyfuckingwood dokáže být zábavný, ale koule ztratil kdesi v pravěku kinematografie. Nolan je jen jeden. ()

InJo

Thor (postava) je neodolatelný ve svých arogantních a pokorných chvilkách (tyhle herecké polohy Hemsworth zvládá s naprostým přehledem), naopak jako polepšený slušňák je možná ještě nudnější než Captain America. THOR (film) ničím neuráží a baví krásným výtvarným ztvárněním Asgardu a vztahem trojice Odin - Thor - Loki (poslední jmenovaný je navíc asi jedinou skutečně zajímavou a vcelku komplexní postavou). Všechno ostatní je jen komiksovo-blockbusterový standard (scény na Zemi nejsou zdaleka tak vtipné a zábavné, jak by mohly být) s minimem akce a bez zapamatovatelných scén. Tudíž další marvelovka, která je sice příjemná, ale bohužel skoro ničím výjimečná. 70 % ()

dennykr

Thor je pořád skvělý a stylisticky hodně okázalý bůh. Představení vracejícího se kladiva sice nefunguje tak dobře jako první hod vibraniovým štítem a startování obloukových reaktorů, ale reprezentuje dost chytrý (a zábavný!) způsob, jak ustavit nejen novou postavu, ale kompletně odlišný svět, který je reinterpretací známé mytologie. Pár řádků k filmu, budování makrosvěta, ale především trochu zajímavější srovnání prvních třech MCU originů jsem napsal tady. ()

IQ Tiqe

Blockbuster, Natalie, hudba, pár vtipných poznámek, hláška "To je někdo od Starka? Nikdy mi nic neřekne" a hezké obrázky, neboli marvellovský standard, takže přihodím na 4*, ale dějově to je průměrné a "mytologické" boje mě moc nebraly. # příběh 6 | hudba 8 | humor 2 | akce 6 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6 ()

Jordan

Filmový Thor má pár dobrých momentov, no vo všeobecnosti a záverečnom súčte je pre mňa pomerne neočakávaným sklamaním. Dobré momenty sú tieto: objavenie sa Odina na koni v Jotunheime urobené na štýl retro disco videoklipov; 2 miniscénky pacifikovania Odina, ktorý si po páde na Zem stále myslí, že je nesmrteľný boh (čo je jediný náznak humoru v celom filme); postava Heimdalla. Celkom dobrý je prvý príchod do Asgardu urobený cez prevrátenie oblohy, ale inak je nie-veľmi-originálny a prečačkaný Asgard v dobe filmov plných fikčných svetov (pánovia prsteňov, karibik, krajin zázrakov, narnie, faunove labyrinty, avatar...) iba nabubralosť, ktorá nič nové neprináša. Filmu chýba poriadny záporák, lebo ani Loki, ani ľadoví obri a ani FBI nie sú v podstate zlí v zmysle rozprávkového zla - a nakoľko Thor je rozprávka, musí mať aj ZLO. Ak autori zamýšľali s "padouchmi" v tomto filme hru na ambivalentnosť, nejednoznačnosť a komplexnosť či hĺbku (ako napr. vo Watchmenoch, Dark Knightovi či Blade Runnerovi), išli na to zo zlého konca, lebo v tomto úplne schematickom a jasne rozprávkocom príbehu to nemalo pripravenú vhodnú pôdu. Takto jediným "zlom" ostáva Ničiteľ, ktorý, ruku na srdce, v dobe Transformerov, Iron manov a spol. nevyzeral extra ničivo a veru že toho až tak veľa nezničil. (Agenta FBI, ktorý ide s lukom mieriť na plošinu považujem za rušivý element, lebo ako neznalec komixu netuším, či je to niekto, kto bude mať priestor v dvojke alebo mal viac miesta v komixe, je to zrazu postava, na ktoru je nevhodne upozornené a nič sa s ňou nestane) Opodstatnenie veľkých hviezd a zvučných mien v tomto filme: 1) Natalie Portman - nechápem: geniálna herečka na vrchole svojej kariéry neodkázaná na nejaké "chlebovky" - musela mať naozaj pádne dôvody (naozaj mastný honorár, záväzky voči branaghovi/alebo túžba s ním robiť, slabosť pre hemswortha ...? fakt neviem) 2) Anthony Hopkins - chápem: Odin v jeho podaní bol fakt klasa Milovníci fantasy si - ak zájdu na 3D verziu - asi prijdu na svoje a teda môžu jednu hviezdičku pridať kvôli vizuálu. ()

HoneyBunny

Škoda přeškoda, že tvůrci nezůstali většinu času v Asgardu a více si nepohráli s propojením Thorova světa a severskou mytologií (a zapojení Stellana Skarsgarda, který tu hraje švédskou postavu). Zkrátka si udělat pěkné, masité podhoubí, které bude diváka fascinovat. Bohužel se Thor hrozně dlouho točí kolem dění v nějakém texaském zapadákově. A navíc jeho přerod z namachrovaného badasse v citlivějšího badasse je hodně náhlý a málo uvěřitelný. Hemsworth je fajn (děkuji jeho trenérovi z posilovny), ale nemůžu si pomoct a přemýšlým, jak by si s jeho rolí poradil původně zvažovaný Alexander Skarskard, který je herecky o třídu výš - a navíc by se tu potkal s tatínkem (mňam, mňam). ()

Anderton

Ďalší z množstva komixových adaptácií minulého roka, čiže fakt, že sa mi film páčil, nie je náhoda, pretože tu nefungoval efekt presýtenia. Môže zato istá Branaghova réžia a samozrejme efekty spoločne s krásnou výpravou v hlbinách vesmíru. Na zemi je to už slabšie, ale aj tu to pôsobí stále milo komixovo. Hviezdny casting určite tiež urobil svoje. ()

Carol Pifková

Mne teda rozhodne mytológia a sci-fi nejde dokopy.... efekty pekné ale na tých si ja nezakladám... hold smola Thor, v Avengers si ma chytil za srdce viac, a preto 3*... ()

Frajer42

Musím se přiznat, že tento příběh mi příliš nesedl. Prostředí, kde se odehrával otravné. Na druhou stranu bych vyzvedl obsazení postav, jejich výkony a v neposlední řadě slušné efekty podpořené pěkně zvolenou hudbou. Škoda jen toho příběhu, ač je to komiks, tak některé nelogičnosti (jednání některých postav) prostě už ignorovat nešlo. Slušná oddechovka lepší * *. ()

boshke

Nemůžu jít výš. Kvůli romanci mezi Thorem a Jane, kvůli nutnému asi minutovému záběru na polonahého, vysportovaného Hemswortha, kvůli Jutenheimu, ale hlavně Asgardu, dvěma světům, které mne svým provedením vůbec neoslovily a byly pro mne pouze onanií filmových grafiků. Oceňuji vtipné momenty a propojení s Avengery, které jsem bohužel viděl již předtím. Na víc to však nestačí... 60% ()

Kothy

Na tohohle vikingského Avengera jsem se celkem těšil. Je to něco mezi sci-fi a fantasy. Na Asgardu totiž neřeší rozdíl mezi vědou a magií. Rozmazlený princ Thor je za své chování poslán na Zem, aby se naučil úctě. Byly mu sebrány jeho schopnosti. Musí se dostat ke svému kladivu a získat je zpět. Mezitím se jeho nevlastní bratr Loki snaží zabít jejich otce Odina a na Zem pošle Ničitele, aby Thora zneškodnil. Ten se ovšem nedá. Se svou partou ho porazí. Nelze přehlédnout jeho nádhernou společnici Sif. A taky mu pomáhá půvabná Natalie Portman. :) Celou dobu je taky sleduje S.H.I.E.L.D. Mihne se tam i Hawkey. A opět nechybí krátká scéna se Stabem Lee. "Moje tělo je zesláblé. Potřebuji nějakou krmi." :D ()

AllShallFall odpad!

Vůbec se nemůžu rozhodnout a vůbec nevím jestli se mi tento film má vůbec líbit. Severskou mytologii nadevšechno miluju a u tohohle nevím co si mám myslet. Začnu jako vždy, kritikou. Takže..... neznamená že se jedná o komiks, že vše musí být tak kýčovité a hooodně moc málo mytologické. Představoval jsem si to teda jinak. A ne jako nějaký zmodernizovaný cirkus.Thórovo Mjöllnir by mělo být skutečné hromové kladivo. A ne takový bumerang. Ve filmu se mi vůbec, ale vůbec nelíbila přítomnost jiných lidských ras, než bílé. Za zmímnku stojí bůh Heimdall. Že je černej, mi jde šíleně proti srsti. Seveřené neměli mezi sebou černokožce ani jiné nebílé. Už jen proto, že černí obývali jiný kontinent a to by tak mělo zůstat NAVŽDY!!! Je to normální výsměch seveřenům do tváře a absolutní sprznění jejich mýtů a pověstí. Dnes je bohužel normalní srát do filmů multikulturní prvky. Za další je, jak už jsem se zmínil výše, sice hezké že to je komiks, ale jak je vidět tak je to americký komiks a ten si zamerikanizoval i severské bohy, tak se samozřejmě děj odehráva jak jinak než v americe. Thór náhodou spadne do Spojených států. On Midgard je tam malý, že je Amerika jedinou záchranou snad. Chyběla mi ukázka toho jak všech Devět světů drží pohromadě obrovký Yggdrasill. A Bifrost mezi nimi není žádná ohnivá duha, sakra. To je prostě Bifrost, duhový most. Chyběli mi tu i Thórovi kozli Tanngnjóst a Tanngrisni a jejich spřežení. Chyběli mi tu havrani Ódinovi, Hugin a Munin a vlci Freki a Geri. Navíc Ódin nepřišel o své oko díky válce s obry v Jótunheimu, ale díky tomu, že se napil ze studně moudrosti a vyměnil jsem za své pravé oko. Ve Valhalle bylo šíleně málo bohů kteří k Ódinovi patří. Jeho žena Frigg tam byla asi dvě vteřiny .Balder a Höd což byli Thórovi nevlastní bratři a sourozenci z rodů Vánů Frey a Freya. Bůh války Týr. To bych mohl pokračovat dál. Je mi jasné, že se tam do toho filmu nevejde vše, ale když se tam vešel negr a bambusák, tak tak bude i místo pro skutečné bílé pohanské bohy.. .Byl jsem´ zklamán. Mám takový pocit, že oblíbení herci to ale nezachrání. Protože germánská mytologie je moje větší krevní pouto. Na mém těle se nachází hodně germánských bohů včetně Thóra. A pečlivě jsem studoval pohanské mýty. Mě tenhle film zkrátka urazil. Nevyniklo to ani jako komiks ani jako příběh o nejsilnějším severském bohu hromu, blesku, počasí a úrody. Spíš to bylo jako řádění malého parchanta a cizím pozemku. 0% ()

teutates

Thor rozmaznaný božský synek, ktorý ako inak nesúhlasi so svojím otcom... namyslený, drzý, popudlivý no božsky Thor obíjde otca v rámci tzv. vyššieho dobra a koná na vlastnú pesť. Starý a slabý Odin mu na oplátku ukáže aké to je stratiť svoje kladivo. Uvrhne svojho syna za trest medzi pozemšťanov. Thor nájde svoje dobré ja, taktiež nájde lásku svojho života a bla, bla, bla... charizmatický Chris Hemsworth to vážne potiahol. 7/10 ()

swamp

Neměl jsem sebemenší chuť se na genderově nestabilního Thora dívat, jenže se těším na The Avengers, tudíž mám v plánu postupně zkouknout i ty horší marvelovské filmy. Thor mě ovšem překvapil a tentokrát v tom nemá prsty Natálka (která zde působí pouze jako pozlátko - uvidíme jak v pokračování, které se chystá), ale Asgard, který je sice trochu gay, ovšem scény v něm fungují! :) ()

Okara

Další, částečně povedená marvelovka, z týmu Avengers je Thor jeden z mých nejoblíbenějších. Co mi na filmu šíleně vadilo, je nevyužitý potenciál akčních scén, za celou stopáž se odehrají pouze dvě větší a to mělo za následek, že jsem se u filmu nudil, což jsem nečekal. Jinak děj i přes předvídatelnost je zajímavý a samozřejmě úchvatné počítačové animace Asgardu to táhnou nahoru. 65% ()

mil@n.fanatik

Parádní, skvělý film s velkým F. Ze začátku jsem se trošku bál, že to bude nuda, ale po 20 minutách jak se to rozjelo a hltal jsem film (v kině) minutu za minutou.. Skvělé efekty, příběh, atmosféra. Vše dokonalé a okouzlující... Já jsem spokojený... 85% ()

pm

Svět Asgardu se mi vizuálně nelíbil, 3D upřímně nesnáším, Portmanovou nevyhledávám. Zatímco Loki moje divácké sympatie dík mé slabosti pro ambivalentní charaktery získal hned, přesněji ve chvíli, kdy si během úvodního boje uvědomil svoji jinakost, s Thorem jsem měla jako s hrdinou polovinu filmu problém...ale nakonec jsem téměř nechtěla opustit sál, ani fikční vesmír. Proto zaokrouhleno hodně nahoru. Kenneth Branagh rulez. ()

Ant

Líbilo se mi to ještě o chlup víc než Avengers, takže těch 5* si to asi zaslouží. Variace na příběh o marnotratném synovi byla skvěle vystavěná a podpořená výbornými herci. Hiddleston je úžasný záporák, kterého je tak těžké nenávidět. Thorovi chcete nejdřív vrazit, ale když mu Loki oznámi zprávu o smrti jeho otce, Hemsworth dodá té postavě takovou hloubku, že mu okamžitě začnete fandit. Branagh je ten důvod, proč je Thor tak skvělý film. Dvě lokace, jednoduchá zápletka, ale skvěle vystavěné vztahy a psychologie postav. Shakespeare se v Branaghovi nezapře. Neskutečně se mi líbily scény z Asgardu, i když nepopřou svoji komiksovou povahu. Ještě musím pochválit kameru a Portman, která mě snad poprvé v nějakém filmu neštvala. Škoda, že Branagh další díl režírovat nebude. ()

Campbell

Celkem dobrá komiksárna ale vychvalovat to jako že se jedné o jednu z nejlepších adaptací? To mi přijde celkem moc. Jistě jsou tu hezké efekty a kamera je úžasná a to nemluvím o perfektním soundtracku ale přeci jenom film není nijak extra dobrý co se po příběhové stránce týče, celý mi přišlo že klaďasové jsou až moc v pohodě a vypadají jako kdyby se jim nemohlo nic stát. I humor mi tam přišel strašně natlačenej. Ale vše ostatní poměrně šlape, stačí vypnout mozek a bavit se. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Captain Marvel 2 našla režisérku

Captain Marvel 2 našla režisérku

06.08.2020

Pokračování komiksové Captain Marvel nakonec natočí režisérka Nia DaCosta, jež má za sebou například čerstvě remake Candymana nebo snímek indie drama Little Woods. Střídá tak předchozí dvojici Annu… (viac)