Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

MrD

Silmarillion, Hobita i Pána prstenů jsem četl každou knížku 3x, Nedokončené příběhy, Hurinovy děti jen 2x. O prvním Hobitím filmu si myslím přibližně to co POMO: první film je strašně rozvláčný, chybí mu napětí, hmatatelný cíl, strategie hlavního záporáka snažícího se skupinu zastavit.. to vše bylo ve filmech PP, a v Hobitovi to chybí. Hobit je pohádka, a jako takové by i filmu slušely méně zeširoka pojaté scény, rychlejší spád, ztotožnění se s Bilbem, vyzdvihování hamižnosti trpaslíků. Místo toho jsme od PJ dostali jakousi nastavovanou kaši, která má s knihou společné snad jen reálie. Tak jak byl natočen Lví král, měl být zpracován i Hobit. 1 delší film který diváka chytí za srdce, a nikoliv pokus o křížence Pána prstenů s Mrazíkem. Škoda promarněné šance. ()

robbez

Mám rád útulné příbytky hobitů, vznešenou důstojnost elfů i charismatického sympaťáka Gandalfa, ale sledovat většinu filmu "akční" bitky trpaslíků a skřetů je vážně docela otravné. ()

nudlis

Ode mě je to jen za 3 hvězdy. Ne, že by film byl až tak průměrný, masám a fanouškům fantasy se jistě bude líbit víc. Ale vidím v tom jen něco jako x-tý díl LOTR. Stejně perfektně řemeslně zvládnuté, stejně solidně zahrané, ale asi právě ten perfektní styl LOTR mi na tom vadí. Je to všechno epické, přifouknuté až moc. Ale to možná k fantasy patří. A nebo to patří k Jacksonově stylu práce. Onehdy jsem četl, že Jackson patří teď v Hollywoodu na špici, tak mě hned napadlo aby příliš nezpychnul a nepřehnal to a nedohnal svoje další díla do žumpy "kasovních trháků" bez ducha. Jako se to onehdy stalo Spielbergovi. To by byla škoda. ()

drozd

Peter Jackson to měl holt těžké. Natočil nejprve vyvrcholení (LOTR) a potom teprve začal točit Hobita, který je naprosto jiný, mnohem lyričtější a v některých pasážích mnohem nudnější. Nejprve jsem byl trochu zklamaný, ale když tak nad tím přemýšlím, tak musím říct, že udělal film stejně tak, jako byla napsaná kniha. A skvělá hudba. ()

TOPmoovie

rozpravka pre deti. ok. pre dospelycjh ale scenaristicky velka nuda, zopar trapnych emocii a klasika zapletka, rovnaka ako pan prstenov. ale ma to niekolko krasnych scenok, graficky a animacne. tie trvaju asi iba 10minut z celeho filmu. je to filmik pre nenarocnych. ()

scintilla

Jako pilotní díl nového seriálu dobré, jako samostatný film průměr. Ale za úspěšnou snahu o navození pohádkové a fantaskní atmosféry Středozemě, za pasáže s Radegastem a Golumem, dávám 4 hvězdičky. A pevně doufám, že další díl to vytáhne... ()

sakynko

Po prečítaní Pána prsteňov, Hobita, Nedokončených príbehov, Silmarillionu, Húrinových detí a chystajúc sa na 12 zväzkovú Históriu Stredozeme by som v kine sedel na zadku aj 4 hodiny a ani nemukol. Nuž, každý máme nejakú slabosť z dospievania a za to sa hanbiť netreba. Škoda len že po sfilmovaní Hobbita to všetko nadobro skončí, iné knihy už pre producentov a filmové štúdiá zaujímavé nie sú a pochybujem že niekedy budú. A tie prvotné veky Stredozeme sú o toľko zaujímavejšie .... stačí si len predstaviť čo za ultimátne zlo by na plátne páchal Melkor, ktorému bol Sauron iba prisluhovačom. ()

John2y92

Tak po návratu z kina jsem na jednu stranu potěšen, že jsme se zase vrátili na Nový Zéland a mohli vidět krásnou přírodu, ale na stranu druhou jsem velmi zklamán, protože za tři hodiny filmu jsem si k žádné postavě nevytvořil pouto a s těží zapamatoval jméno. V pánovi prstenů byla každá postava osobnost a vynikala osobitými vlastnostmi. Tady je hobit, čaroděj a dvanáct trpaslíků spíše Sněhurka než hobit. Navíc mi vadilo, že v každé scéně byla za každou cenu použita nějaká animace. Museli "vylepšovat" i krásnou novozélandskou přírodu a to nepřenesu přes srdce. Uvidím jak se budou vyvíjet další díly a taky až uvidím rozšířenou edici, ale zatím musím hodnotit podle mého názoru docela negativně. ()

petrce

Kdo má rád dobrodružství, tak nebude určitě zklamán, Krásné záběry novozélandské krajiny, pěkná atmosféra, napětí, souboje i hrdinské činy. Už teď se těším na druhý díl trilogie. ()

JB001

Výborný rodinný film. U kritiků film sice vyvolal smíšené reakce podobně jako poslední bondovka Skyfall a tak jsem byl zvědav, jaké pocity z toho budu mít já. Stejně jako u Skyfall víc než pozitivní. A pokud máte rádi pohádky, ve kterých hlavní hrdina či hrdinové hledají cestu domů, mohu film vřele doporučit. Jestli 3D nebo 2D, to si budete muset rozhodnout sami. ()

Eradin

Pokud někdo očekával, že Hobit bude stejná pecka, jako byl ve své době Pán prstenů, tak si dovolím bez nadsázky říci, že snad spadl z višně. Ono to totiž ani nejde. Před deseti lety nikdo nic podobného neviděl, dnes je to bráno jako běžná věc a díky tomu nebude tento film tím průlomovým snímkem, jakým byl jeho předchůdce. A komu to vadí??? Mně tedy rozhodně ne! Opět je tu zobrazena Středozemě, úchvatná, mystická a dechberoucí, jen snad ještě krásnější než kdykoliv předtím. Úvod byl pro mě opravdovými orgiemi a já jen litoval, že si nemohu užít celý Erebor ve 3D (ale pořád je to lepší kompromis než s dabingem, ne?). Délka filmu mi nijak nevadila a s ledovým klidem můžu říci, mohla být klidně i delší... Protože být zpět ve Středozemi, toho se nejde (aspoň v mém případě) nikdy přejíst. A samotný příběh? Nedrží se přesně knižní předlohy, ale opět se musím sám sebe zeptat... Komu to vadí??? Pokud bych měl porovnat předělávání příběhu v Hobitovi s Pánem prstenů, Hobit se musí jevit jako naprostý vítěz. Hlavní události jsou nafilmovány podle knížky a příliš se od předlohy neliší. Pravda, je tu mnoho přidaného, ale to vlastně vůbec navadí, protože do příběhu to zapadá jak ozubená kolečka v hodinovém strojku. Možná je to kvůli divákům, kteří nikdy nepronikli tak hluboko do tajů Středozemě jako my, fantasy nadšenci každým coulem. Každopádně, ať je tu popsána proměna Temného hvozdu nebo setkání s čarodějem Radagastem, nejen, že to ničemu nevadí, naopak, z mého pohledu to filmu jen a jen pomáhá. Dotváří to obraz celého prostředí, ve kterém se Hobit odehrává a opět musím říct, celkovému příběhu to neškodí. Poslední, co musím vyzdvihnout, je určitě soundtrack. Není to úplná originalita, to připouštím, ale ono to snad ani nejde. Proč nenavazovat tam, kde se před deseti lety skončilo? A tak tu opět můžeme slyšet známé tóny při obdivování Hobitína nebo Roklinky a na druhou stranu plnými doušky hltat nový leitmotiv, který se mi zdá ještě lepší než ten z Pána prstenů (a to jsem myslel, že ten už nikdo nepřekoná) a ke společenstvu trpaslíků se hodí stejně jako sekyra či dlouhé vousy. Je to asi jako s hudbou Iron Maiden. Peter Jackson navázal tam, kde před deseti lety skončil a je to jenom dobře. Protože kdyby přišel s něčím novým, bylo by to určitě jen ke škodě. ()

Ratlin

Tři hodiny téměř bez děje, hromada podivných ksichtů, názvů a jmen... kde to jsme? Na cestě... na cestě k vodopádům přece. K vodopádům, kde musí být takový kravál, že neslyšíte vlastního slova a přesto se tam všem děsně líbí. Banda trpaslíků vedená nesympatickým Thorinem pořád někam padá a kutálí se, ale nakonec stejně všichni vyváznou zdraví, čistí a nerozcuchaní neb je Mr. Gandalf ze všeho vyseká. A digitální zvířata běhající ve vyprahlé trávě mě taky moc nedojmou. Nečekal jsem nic extra, ale takovouhle natahovanou CGI ultranudu tedy také ne. Nechci být zlý, jen nemám rád, když se příběh a tradiční filmařina (či jak to nazvat) odsouvá do pozadí a atmosféru má obstarávat jen práce maskérů a trikového studia. No abych jen nehanil, musím zmínit skvělého Freemana a povedenou trpasličí píseň. Jinak dost bída. Jediné pozitivum, které jsem si z kina odnesl, je, že Dolby ATMOS je parádní vychytávka. ()

Revenger

Před jeho shlédnutím jsem měl velké obavy. Obavy z toho, že se budu nudit, že bude řada částí zbytečně natahovaná, uměle prodlužovaná. Mohu říci, že několik takových částí jsem ve filmu nalezl (i tak ale do filmu dobře zapadly). Po shlédnutí však musím říci, že úvodní díl této trilogie si těch pět hvězdiček, z mého pohledu, zaslouží. Myslím, že nelze srovnávat s Pánem prstenu, ale musíme se na něj podívat jako něco jiného, více pohádkového, něco, co však určitě nebude nudit, a co jak nadšence Tolkiena (mezi které se počítám), ale i ty ostatní bude bavit po celou dobu, po kterou jej budou sledovat. Těším se na další dva díly. Musím souhlasit s hodnocením marusaj, který, myslím lépe než já, vystihl to jak na mě tento úvodní díl trilogie zapůsobil. ()

assassinGH

No tak na začiatok by som dodal že veľmi ma znepokojili komentáre niektorých uživateľov a odporúčal by som im aby si pozreli videa o nakrucaní lebo podľa mňa som ešte lepšie spolupráce a vzťahy medzi filmovými tvorcami nevidel. Čo sa tíka samotného filmu tak som bol milo prekvapený. Veľmi ma zaujali hlavne doplnené časti ktoré sa v knihe nespomínajú ( napr. Radagast, Nekrotman ). Mal som tú česť že som bol na Hobbita dva krát pretože prvých 40min som prvý krát nevidel. Veľmi som sa na tento film tešil a myslím si že splnil viac ako len moje očakávania. Taktiež som si mohol vychutnať krásny soundtrack od Howarda Shora ktorý ho zrobil o trošku farebnejší a zladil ho z modernou dobou. Teším sa na ďalšie pokračovania a dúfam že sa Peter Jackson rozhodne stvárniť aj iné Tolkienové diela :) ()

Voxel

Nejdřív mi moc nevonělo, že je tenhle megafilm až moc odlišný od Pána prstenů (jen 3 výrazné postavy, mnohem pomalejší tempo vyprávění, příběh je víc komorní atd.). Jenže jaká kniha, takový film. Horší je to s rozdělením na 3 části – chyběla mi nějaká wao scéna (jako v PP1 průchod Morií, v PP2 bitva u HŽ a v PP3 hned několik událostí). Já jsem ale až nekritický fanda Středozemě takže stejně jsem byl nadmíru spokojen. Příště už to ale nebude mít rejža tak snadné, příště chci víc! Ve dvojce kromě haldy jiných věcí očekávám dech beroucí scény s drakem a také svižnější tempo vyprávění, tak jsem zvědav. ()

Filatov

Neočekávaná cesta splnila moje očekávání! Jak jsme u Petera Jacksona zvyklí opět nádherné scenérie, které berou dech a záběry Nového Zélandu, tak jak je máme určitě všichni rádi. Trpaslíci hlásí na všechny strany, pobavil jsem se moc ale nejvíc asi u scény se Zlobry, to bylo něco, kino umíralo smíchy. Thorin Pavéza je král s respektem jak má být, bitvy Trpaslíků a Skřetů zpracované tak, jak jsem je přesně chtěl. Prostě opět velkolepá podívaná. Film dokáže být vtipný, ale v pravý čas se dokáže vrátit do své velkolepé nebo vážné polohy. Stejně tak dokáže být pohádkový, jako řekl bych až hororový. Hudba vykrádala Pána Prstenů ale to přeci vůbec nevadí, když se jedná o stejné prostředí. Bylo milé se vrátit zpátky do prostředí Středozemě a já chci tenhle příběh hltat dál a dál! Opět vynikající podívaná. Bravo Petere Jacksone! ()

Monini

Řekla bych, že se jedná o obstojný návrat do Středozemě. Nedosahuje sice dějových kvalit Pána prstenů a je pojatý spíše komediálněji, ale potěší. Nicméně ne všechny pasáže byly natolik důležité, že musely být nutně ve filmu a dost se bojím natáhnutí na 3 díly - dva by stačily... ()

Robino15996

Jedno z najväčších sklamaní pre mňa vôbec. Aj keď film sám o sebe nebol až taký zlý. Z veľkej časti to zachraňoval Matrin Freeman, ktorý bol fakt skvelý ale to ani zďaleka nestačilo na to aby som ostal taký očarený ako keď som po prvý krát videl LOTR. Bol som veľmi rád keď som znova videl starú dobrú stredozem, keď som znova počul staré známe tóny Howarda Shora, ale to bolo asi tak všetko. Príbeh ma skoro vôbec nezaujal. Bolo to celé také nejaké rozťahané. Pár krát som sa dokonca pristihol pri myšlienkach, že tento film vypnem. Na môj vkus tam bolo až príliš trikov, ktoré mi skôr vadili ako by ma mali zaujať. Viem, že už je trošku iná doba ako pri natáčaní LOTR, ale predsa len Peter Jackson to teraz trošku prehnal. No nič snáď pokračovanie zaujme viac ako prvá časť. Pre mňa slabé 3 hviezdy. 50% ()

Primus tesla

Tohle bude delší. Především bych Peteru Jacksonovi nevyčítal že se rozhodl rozdělit Hobita na tři části. Mám k tomu dva důvody. První: Myslím si že Jackson chce, aby diváci (potažmo kupci DVD) nevnímali jako trilogii Hobit a trilogii Pán Prstenů (nedej filmový bože jako šest samostatných filmů), ale jako celek. Prostě Jacksonův výklad Tolikienova díla. Proto (alespoň podle mého názoru) zahrnuje do Hobita (a dělal to tak i v trilogii Pán prstenů) události které s hlavním příběhem prakticky nesouvysejí, ale udály se v téže době, nebo mají vztah k celkovému Tolkienovu dílu. Druhým důvodem je to, že Peter Jackson je především obchodník a ví, že příběh o cestě party trpaslíků, jednoho čaroděje a Hobita za pokladem který jim ukradl zlý drak je ve své podstatě tak strašně prostou báchorkou, že by stěží utáhla hodinu dlouhý film. Ale značka Tolkien (Potažmo Pán prstenů či Středozem) je slepicí snášející zlatá vejce. Nevyčítejme mu to. V době, kdy je film především zábava a výnosný kšeft tohle jednaní nemůžeme Peterovi jacksonovi zazlívat. Zvláště kdyžk nám k vizuálním orgiím a zhmotnění našich představ dává jako přidanou hodnotu již výše uvedený Komplexní Jacksonův výklad Tolkienova díla. (Nehledě na to, že tu máme stále možnost volby do kina nejít, DVD si nekoupi a film prostě nevidět. K filmu jako takovému už pár výhrad mám. Na můj vkus až příliš epileptická kamera v podzemních bitvách. První setkání diváka s Radagastem Hnědým mi spíš připomínalo pohádku Mrazík. A závěrem snad povzdech nad tím, že k většině postav z trpasličí společnosti (Snad kromě Thorina) mi nedal režisér šanci si vybudovat vztah. (Ale to se možná v dalších dvou dílech změní.) Takže zatím čtyři. PS: Král skřetů pod horamy byl skvělý:-) Teď jsem to viděl podruhé a stále mi to přišlo stejně dobré. Zůstanu u těch čtyř. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021