Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mogolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Ketri

Přiznám se, že jako většina zde komentujících jsem měla obavy z jazykové "podoby" filmu. Ale až na Eda Harrise se s prazvláštní slovanštinou popasovali všichni. Vítězem jazykového koutku je rozhodně Colin Farrell. Na druhou stranu je ale zbytečné přikládat použitým jazykům nějaký význam. Nechápu zdejší poznámky o přizpůsobení se skupiny uprchlíků jejich americkému souputníkovi, tedy aby drsný kovboj rozuměl, budeme všichni mluvit anglicky, včetně ruského kriminálníka a lotyšského kněze. Nevím, ale tak jsem si nějak naivně myslela, že budou spolu všichni mluvit jazykem, kteří mnozí znali nebo byli nuceni se ho naučit - tedy rusky. A protože je to film americký, mluví se místo rusky anglicky. Jo, rýpalové jistě namítnou, že na začátku to tak nebylo, ale prostě to tak nechme být. Mně tedy více než jazykové kreace vrtala hlavou nedotknutelnost ženského člena kolektivu. Ale jsem velmi ráda, že se film tomuto tématu vyhnul. Samotná cesta je opravdu skvěle zpracována. Téma ruských gulagů mě kdysi velmi zajímalo, takže jsem pročetla veškeré dostupné knihy, napsané přeživšími uprchlíky (a to byl další důvod, proč jsem se tohoto filmu obávala). Takže - u mě to prošlo. Ty Rawiczovy paměti bohužel neznám, čili netuším zda postava Zorana je zobrazena stejně. Samozřejmě ty jeho vtípky byly skvělé, ale tak jsem si říkala, jestli si z toho "vnímavý" americký divák neodnese dojem, že to byla všechno vlastně děsná prča. ()

salahadin

Takový pěkný zálesácký film z dílny Klubu mladých turistů. Pokud jde o dedikaci skutečným hrdinům, nemám co vytknout. Pokud jde o celovečerní film, oops! Krok sun krok napříč téměř všemi podnebnými pásy, nadmořskými výškami i biotopy nabízí jen čtyři pět dokumentů National Geographic all in one a to bez příplatku, vše all inclusive. Takhle - v gulagu mě film bavil, po útěku jsem čekal, co přijde - a to co přišlo, mě nudilo. A konec mnou citově nehnul ani o půlku moskytí nožičky. Čili celkově film o nesmírné odvaze a vytrvalosti několika mužů je podán nesmírně odvážně a vyžadujíc vytrvalost od nás, rozmazlených konzumníků, kteří, když dostanou hlad a žízeň, se musí překonat a z posledních sil otevřít napěchovanou ledničku, v nejhorším případě skočit si do Alberta za rohem. PS: Jsem rád, že Peter Weir věnoval jeden záběr matičce Praze a připomínce vstupu hnusných komoušů v šedesátémosmém. A jelikož při vyslovení slova "komunismus" nadskakuju i se židlí vzteky ke stropu, nedívalo se mi na ty černobílé obrázky moc dobře......... ()

Aky

Velmi povedený film u útěku před komunisty, a to ze všech možných důvodů, zakočený nesmírně silnou pointou, která zamrazí. Slabinou je délka a opakující se motivy, což po nějaké době začíná vadit. ()

GilEstel

Člověk by si možná řekl, že 133 min stopáž je příliš pro sledování skupinky lidí, kteří jdou odněkud někam, přičemž chybí jak vnější dramatické zásahy, tak filosofické úvahy. Opak je pravdou. Sledování krás krajiny nekonečné Sibiře, pouště, Himalájí, představuje již samo o sobě naprosto jedinečný zážitek. Schopnost člověka sžít se s přírodou a přizpůsobit se je zde naprosto zásadní. Očekávání, jak si s tím hrdinové poradí, je zde jistým motorem. Každý významný bod cesty jako byl první pohled na Bajkal, transsibiřská magistrála, čínská zeď, mongolská hranice nebo setkání s prvním člověkem v Tibetu po mnoha měsících cesty, mě naplňoval radostí a obdivem k poutníkům. Čím déle jsem jejich cestu sledoval, tím více jsem prožíval smrt kohokoli z nich. Vzhledem k délce cesty mi přijde stopáž naopak krátká. Film nastínil celou řadu menších zápletek, které právě kvůli stopáži nešlo rozvinout. Stejně jako si hrdinové říkali, musíme stále dál, nemůžeme se zastavit, říkal si asi i režisér, musíme dál, na tohle nemáme čas. Je to škoda. Tenhle film měl být rozdělen na 2 části a mohl být klidně 2x delší. Jen více krajinek. Více psychologie. Pokud je divák dobře seznámen se situací v tehdejším světě, kolikrát může hrdinům až závidět. Neb oč je lepší putovat někde v divočině než ležet v zákopech 2. Světové války. Za klad považuji absenci srdceryvných scén a obvyklého patosu, což dělá celý film skutečnější. Nepodbízí se. 72% ()

Ruut

Tomu film use dá vyknout hrozně moc věcí - necitlivý střih (SPOILEREK je jich šest... jeden umře a jsou čtyři), neustálé oscilování mezi evropským artem a hollywoodskou líbivostí, šílené nastavování s cestováním po celé Asii, kýčovitý závěr ... Ta síla spočívá v zajímavém Colinu Farrellovi a DOKONALÉM Edu Harrisovi. Pak tu máme nevšední zpracování útěkářského téma a precizní práci vizážistů a maskérek. .. A samozřejmě zajímavý příběh, ikdyž režijně ne moc zvládnutý. ()

S.Quentin QUALE

Po dlouhých 3 letech jsem se odhodlal si tento film pustit, no výsledkem budiž zklamání. Filmu jsem věřil, bál jsem se pouze citové vydíračky, avšak vše je jinak. Citová vydíračka se naštěstí nekonala, ale dostavilo se zklamání z pouze průměrného dobrodružného natural survivalu. První polovina filmu ještě ujde velice dobře, kdy je divák v napětí kolem útěku z lágru, ale po přechodu Bajkalu se děj začíná zadrhávat a omezovat své klady na záběry exteriérů. Herecké výkony jsou úplně v pohodě, audiovizuální zpracování taky šlape, ale dějová linie začne být po čase velmi sterilní. Peteru Wierovi bych vyčetl absenci dokumentaristických prvků, které by filmu stoprocentně zvedly kredit. Úplně by stačil občasný vstup vypravěče (Janusze) při pohledu na mapku spolu s časovou osou. Tohle ve filmu vůbec není, a celý tento silný příběh tak nemá žádný pevný rámec. Škoda, ale mkrnout se na to dá. 69% ()

Allien.9

Očekávání plynoucí z emotivního traileru se nenaplnila. "Útěk ze Sibiře" je sice hvězdně obsazené, ale citově vyprahlé. Na druhou stranu musím uznat, že zvládnout film, který se odehrává v delším časovém horizontu, je nelehký úkol. ()

Aidan

Špatný Weirův film je pořád docela dobrý film, ale... Byť tu byla načrtnuta mnohá zajímavá témata (individualismus versus spolupráce, zahořklost versus odpuštění, vina versus vykoupení…) a byť některé části byly přímo úchvatné (přechod pouště), jako celek to nefunguje. Na 4000 kilometrů je, zdá se, 130 filmových minut málo. Snímek by býval potřeboval několikanásobně zvýšit stopáž, aby neupadl do zkratkovitosti a šablonovitosti. Takto to působí spíše jako dlouhá upoutávka na něco, co mohlo být velkým dílem. ()

liskam

Čekal jsem Drama o ůtěku ze Sibiřského Gulagu,..... místo toho jsem viděl průměrně natočenej vandr. Jedinej kdo mě u týhle 133.minut dlouhý nudy bavil, byl Colin Farrell. ()

Goldbeater

Odpůrci dlouhé stopáže by se měli tomuhle snímku vyhnout. Ne že by nudil, ale táhne se stejně dlouze jako cesta hlavních postav. Popravdě váhám, jestli dát tři nebo čtyři hvězdy. Jako dobrodružný film nenabízí Útěk skoro žádné akční adrenalinové scény (nemusí to být nutně minus) a jako historický dokument zas neobsahuje tolik látky k ukázání. Plyne ovšem svým tempem a nemůžu říct, že bych se nebavil. Pozadí komunistického režimu je vykresleno velmi dobře a pomyšlení na tehdejší život slušně děsí. Úprava: Při vzpomínce na Weirova dřívější veledíla se tento snímek snadno ztratí, proto se přikloním spíše k průměrnějšímu hodnocení. ()

kingik

Drama podle skutečných událostí pojednávající o útěku vězňů odsouzených Stalinovým režimem na desítky let v lágru na nehostinné Sibiři. Touha po svobodě byla však natolik veliká, že jednoho dne měla skupinka uprchlíků, složená z různých národností, to štěstí, že se jí podařilo dostat se z tohoto pekla, ale od skutečné svobody je stále dělila tisícovka kilometrů. A jaký byl výsledek? Je to nejnatahovanější film, jaký si dokážete představit. Dvě hodiny jsou na tak řídký děj až moc. Určitě by pomohlo výrazné zkrácení, a to nejméně o dobrou půlhodinu i víc. Celý film však není takový. První polovina s Colinem Farrellem je mnohem lepší. Ten jako jediný nehraje politického vězně, ale ruského zločince a jeho šíleně nevyzpytatelná figura udržela spolehlivě moji pozornost. Přibližně v polovině se od skupinky oddělil a bylo po všem. Film se pak táhl jako med a ne a ne skončit. Putování zbídačených, hladem i žízní trpících uprchlíků neustále se měnící krajinou za různého počasí, bylo opravdu po čase únavné a zdlouhavé a nepomohlo ani pár obětí z řad uprchlíků, které tu strastiplnou cestu nerozchodily. Ani herecké výkony mě nijak nestrhly, vyjma toho Farrellova. Je diskutabilní, do jaké míry byl film natočen podle skutečných událostí. Podezřívám Weira, že si jako spoluscenárista něco ze svého ranku fantazie přihodil, někde naopak v rámci rytmu vyprávění ubral. Jenže s přepálenou stopáží se rytmus po hodině úplně vytratil, neobešlo se to i bez nechtěně směšných momentů (od bídně natočeného útěku, kdy stačilo z údajného pekla přestřihnout jen pár ostnatých drátů a hotovo, přes komický a časově disproporční návrat "průzkumníka" od jezera vzdáleného od skupinky tři dny až po legrační umrznutí trestance). Na závěr něco málo z dějin komunismu a pak závěrečné titulky.Tenhle útěk ve mně zkrátka nezanechal nějaký hlubší filmový zážitek. Příště spíše před takovým filmem sám uteču. Pozitivem filmu je, že po jeho skončení oceníte jídlo, pití a teplo domova, protože zimu a mráz z filmu lze pocítit až fyzicky. 50% ()

dr.horrible

Všetci od Poľska, cez Rusko a zvyšok ZSSR a bývalú Juhosláviu, až po Tibet a Indiu, všade všetci hovoria anglicky. A celkovo je tu tých nedomyslených a nelogických detailov viac a hlavne, je to bohužiaľ dosť nuda. Keď Vám ale nevadí sa dve a štvrť hodiny nudiť, aby ste nakoniec podľahli záverečnej katarzii (takisto nelogickej, ako zvyšok príbehu), prosím, Útek zo Sibíri je presne film pre Vás. Ja sa ale v nekonečných záberoch na krajinky zas tak nevyžívam. Peter Weir už natočil aj lepšie filmy. ()

Šakal

Pokud očekáváte od tohoto snímku akcí nadupanou podívanou, kdy hlavní hrdinové na útěku pobijou ½ Stalinovy armády a 1/3 Hitlerovy, popř. osvobodí židy z koncentračních táborů, budete zákonitě zklamáni a „ unuděni k smrti“ (tak jako např. uživ. verbal). Když už tedy nesáhnete k tomu, co by se logicky nabízelo a to sice vypnutí snímku po úvodních, řekněme 45min nebo si nezahrajete na Imricha Bugára v nejlepších letech a nepošlete disk proti zdi, můžete vzít za vděk alespoň „Verbalovou výplní“. ( btw, nechápu to poměrně vysoké 3* ohodnocení, vzhledem k té nudě, co jsi prožíval. Že by ocenění té kvalitní výplně? Nebo jsi si i během toho kvalitního šukání, stříhání a lakování nehtů, dělání trvalé, luxusních proleženin..... uvědomil, že chvílemi nemůžeš od snímku odtrhnout oči a chtě nechtě musel uznat určité kvality? Pokud se však spokojíte s věrohodným útěkem za svobodou, zejména potom obrovskou vůlí po přežití, budete po zásluze odměněni působivou podívanou. Bez patosu, zbytečného sentimentu, kudrlinek ve prospěch scénáře, „pouze“ věcně převyprávěný příběh o jedné (ne)konečné cestě za svobodou. Pro mě osobně hodně příjemné překvapení (vzhledem k nízkým očekáváním). Proč snímek shlédnout? Herecké výkony(byť ne zrovna „oscarové“ (ikdyž Farrellova kreace ruského mukla vám v paměti utkví, za to ručím), za to přirozené a nenucené a stejně je tomu v případě snímku samotného. Dále to je povedený hudební doprovod, výprava a volně plynoucí Weirova režie. Jediným nedostatkem, avšak dost podstatným (přestože se divákovi na začátku dostane určitého vysvětlení) je skutečnost, že (vyjma samotného úvodu) tu neochvějně vládne angličtina, což zejména v případě rozhovoru Poláka s Rusákem působí vskutku „věrohodně“ 79% . p.s. a mám narozeniny. V Rusku to znamená, že se napijeme. Nejen v Rusku, téhle řeči rozumím Coline i já tady v Čechách. S tebou se napiju kdekoliv, kdykoliv..... „cheers, tedy pardon nazdarově“ p.p.s zatímco u tohoho snímku: http://www.csfd.cz/film/90621-bile-peklo/ bylo chvílemi „skutečným peklem a utrpením“ jeho sledování a člověk se neubránil určitému zklamání (vzhledem k námětu), v tomto případě nemůže být o něčem podobném (alespoň v mém případě) řeč. ()

IQ Tiqe

Klobouk kolů, kam až se skupinka vězňů ze sibiřského lágru dokázala dostat. Oceňuju její různorodost a řešení některých morálních otázek (koho sníme), ale nemuselo to být tak natahované. Taky mě překvapilo (ani v dobrém, ani špatném), že v rámci skupiny není není žádný výraznější hlavní hrdina (podle jmen jsem očekával Harrise nebo Farrella). # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 5 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5 ()

HoneyBunny

O tom, že se tenhle příběh opravdu stal, se vedou spory. Ale je to úžasný a velký příběh o lidské odvaze a odhodlání. A je škoda, že Weir absolutně nevyužil jeho potenciál. K postavám je těžké najít si cestu - kromě tajemného Američana Eda Harrise jsou vlastně i dost nudné, což dost vadí ve chvíli, kdy s nimi máte prožívat jejich příběh. Pokud některá z nich zemře, je to jako byste si jen odškrtli další jméno ze seznamu. Na druhou stranu Weir z rozpočtu 30 milionů (!) vytěžil naprosté maximum a film vypadá poměrně velkolepě. Opět ale trochu zamrzí, že těmi nejzajímavějšími lokacemi (Čínská zeď, Tibet, Indie) se jen proletí. 60 % ()

Anderton

K úplnej spokojnosti mi chýbal iba nejaký slovák alebo čech ako jeden z protagonistov príbehu. Záverečné momenty totiž ukazujú, čoho metaforou daný útek zo Sibíri nakoniec bol a každý našinec z východného bloku, nielen poliak, musel mať tak z filmu aspoň z tohto hľadiska radosť. Tak to chodí, keď raz chytíte turistickú slinu, nič vás nezastaví, ani vysoké mrazy, ani nehostinná púšť, ani nedostatok vody a jedla a ani predstava osemtisícoviek v Himalájach. Tá je skôr iba ďalšou výzvou ísť ďalej. Útek je trochu netradičný veľkofilm, pretože sa na jeho konci nedostávame do žiadneho veľkomesta, kde by tvorcovia ukázali výšku hollywoodskeho rozpočtu, Weir ostáva naďalej komorný a verí sile svojho posolstva. Jeho rukopis ale vo filme nepoznávam. Táto netradičnosť a koniec koncov aj pre západného diváka nie príliš atraktívny námet sa nakoniec prejavil na nízkych tržbách. Herecké výkony podľa očakávaní a veku: Harris je eso, Farrell je etablovaný a Sturgess je talent. ()

AppleCore

Po úvodní scéně jsem s úsměvem ve tváři v duchu prohlásil, že po skončení bude film vévodit mojí topce, bylo předčasný si to myslet. Ač se film zprvu tváří velkolepě a výpravně, postupem začíná silně nudit. To by ani tak nevadilo, kdyby ona nuda nepřišla už po několika minutách. Režijně je film dosti neoriginální, kamera rutinní bez špetky nápadu a hudební doprovod, leč famózní, sprostě nevyužitej. Nutno ale dodat, že právě soundtrack je důvod proč na film koukat až do konce. Hudba působí jako záchytnej bod mezi nudou a emocemi, který tak s přehledem vytváří. Dvacet minut se nudíte, poté přijde monumentální skladba, kdy emoce i napětí najednou dostávají správný význam a posléze opět přichází dalších dvacet minut nudy. Obsazení je zřejmě jeden z faktorů, proč se na film podíváte. SPOILER: Mark Strong je tam ovšem pouze několik minut a Farrell v půlce filmu se strachem v hlasu prohlásí, že jde zpět a tak zbývá Sturgess, Harris a zbytečná Saoirse Ronan (zkrátka tam nejednou je). Obsahově film neni vyloženě špatnej, ale díky nevýrazný režii, nevyužitý hudbě a přetažený stopáži se jedná o dílo "jednou a nikdy víc." ()

Kothy

Hodně drsný snímek. V ruských gulazích to nebyla žádná sranda. Skupině lidí se ale podařilo uniknout. Pěšky se vydávají směrem na jih. Cestou se dostanou do mnoha problémů. Musí překonat mongolskou poušť i Himaláje. Nakonec se po dlouhé době dostanou až do Indie. Colin Farrell tam hraje zloděje. "Oholíme se, ať nevypadáme jak zloději." ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)