Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

Eluin

Úžasný snímek s fantastickými momenty, které divákům jistě ulpí v paměti. K pěti hvězdám tak však ještě něco schází, moc mi nesedl Sturgess (naproti tomu Harris jako vždy skvělý). ()

Wargoo

Vcelku dojemný, skutočný príbeh o neuveriteľnej ceste za slobodou, kde ale nemôžete čakať žiadnu akciu, pretože ak tak urobíte, budete sklamaný. Ja som akciu nečakal, vedel som približne do čoho idem, takže celkové hodnotenie bude priaznivejšie. V prvom rade, čo hodnotiť ? Asi najviac ma oslovil výber hlavných postáv. Colin Farrell ako nekompromisný zabijak s prázdnou hlavou, presvedčivý amík Ed Harris a samozrejme Jim Sturgess a mladá Saoirse "hanna" Ronan. Príbeh, na základe ktorého vznikol tento dojemný film má ale veľa spoločné s podobným filmom, pre mňa oveľa silnejším - Biele peklo. The Way back je film, na ktorý si nespomeniete pre jeho neskutočnú akciu, jeho skvelé efekty, ale nad ktorým sa možno zamyslíte, aké to vtedy bolo ťažké, a čím si museli prejsť hrdinovia utekajúci z nekompromisnej krajiny - Sibír. Koniec filmu nám šikovne ponúka informáciu, koľko musel hlavný hrdina čakať, aby znovu mohol zažiť dotyk, bozk a pocit lásky od svojej manželky. 4**** a 71,922% ()

Hapretor

Nejspíš budu parafrázovat některé komenty tady: Nasaděj batohy, zavážou Gore-texky, naplněj čutory, zabalej spacáky, zapakujou jídlo a jde se. Nekoná se nic dojemného, nic extra záživného, nic výřečného. Colin Prdel tady má dobrou roli, zahrál ji fakt hezky, ale proč je tu takovou chvíli. Dyť on hraje samý štěky. Škoda. Nic víc, nic míň. Mnohem lepší mi přišel film "Bílé peklo". ()

mourinho

Skupinka vězňů prchá ze zajateckého tábora na Sibiři a jejich pouť za záchranou je tááák nekonečná, že ani šíleně dlouhá stopáž na to nestačí. A zde je právě ten problém. Spousta scén je totiž strašně ošizených a zkrácených, tudíž na diváka nepůsobí tak emotivně a dramaticky jak by asi měly. Jenže jak to jinak všechno do těch 133 minut narvat? To by ten film musel mít ještě aspoň další dvě hodiny! A tak nám tvůrci popsali tuto ztrastiplnou cestu tak nějak zkratkovitě, což mě rozhodně neuspokojí. Protože když chybí emoce, mění se dvouhodinové putování v monotónní nudu. Třetí hvězdu přidávám za skvělého Farrella. ()

hEROic

je to kruty pribeh, to beze sporu... nektere scenky vazne pusobive... nicmene je to strasne roztahane, prapodivne sestrihane a celkove dost dokumentarni... na hrane mezi tremi a ctyrmi hvezdami, ale jelikoz jedno shlednuti mi asi vystaci na dlouho dobu, tak necelych 65% ()

Mortishka

Silný dojímavý príbeh. Doslova ani tomu nechcem uveriť že je to napísané podľa skutočnej udalosti. Bolo tam naozaj veľa silných momentov, úžasné herecké obsadenie a samozrejme famózna divoká scenéria hlavne na púšti a Himaláje. A priznám sa koniec ma veľmi dojal :) ()

Gumby

Jeden z mála filmů, kde mě vyloženě ruší obsazení herců. Líp by se mi dívalo na nějaký uplně neznámý obličeje. Prospělo by to uvěřitelnosti toho všeho. Takhle jsem tam viděl jen dobře namaskovanýho Eda Harrise, Jima Sturgesse a Colina Farrella. Rozhodně ne Američana, Poláka a Rusa. ()

MikeeTheory

Colina mám rád a ani zde to není výjimka. Film naplnil má velká očekávání, ba je dokonce i daleko předčil. Více než kdy jindy na mě dokonce zapůsobila i ona nálepka "podle skutečných událostí". Vždyť tohle zažít muselo být peklo! Komentář k hudbě: Burkhard Dallwitz. Další pro mě neznámé jméno, které si budu ale muset zapamatovat. Hudba k Útěku ze Sibiře skvěle pasuje a je jeho plnohodnotnou a neoddělitelnou součástí. Naprosto odzbrojující je třeba skladba "Lake Baikal". Co mě ale na celém soundtrack baví nejvíce? Určitě jeho pestrost. Burkhard se umí přizpůsobovat nejen jednotlivým scénám, ale i oblastem, ve kterých se zrovna hlavní postavy nacházejí. ()

Akana

Od Petera Weira bych čekal trochu originálnější přístup, ale i tak je Útěk ze Sibiře působivou podívanou. Mile mě překvapil (pravda, ne poprvé) Colin Farrell, jemuž nejen přesvědčivá ruština dopomohla k velmi věrohodnému výkonu, který by možná snesl i víc prostoru. Heroický výkon utečenců si samozřejmě zaslouží obdiv, jen mám trochu pochybnosti o věrnosti vůči onomu proklamovanému "skutečnému příběhu". No, ale kdoví jak to doopravdy bylo. Nakonec film a realita jsou vždycky o něčem jiném, ať se jedno snaží napodobit druhé jak chce. ()

strikeman

Rád bych, ale víc než tři hvězdy nemůžu dát. Film v druhé půli ztrácí tempo a táhne se jak ta cesta pouští. Konec je rozpačitý a jak vše dopadne se dozvíme vlastně už na začátku snímku. Jinak pěkné scenérie a sympatické obsazení mne přinutily překousnout tu přepálenou stopáž. Znova si to ale "nelajznu"...69% ()

Fridecka

V úvodu nás příběh zavede do ruského gulagu a jeho krutých podmínek. Postupně se "vyselektují" jedinci, kteří se odhodlají k útěku do nelïtostné přírody Sibiře. Co jsem nejvíce sledovala, byly záběry přírody a krajiny, ikdyž bohužel nešlo o původní prostředí, ve kterém se příběh skutečně odehrál, ale krajinu Maroka, Bulharska a Indie. Skupina utečenců je velmi různorodá co se týče národností i povah, ale cíl mají všichni stejný: svoboda. A právě na cestě k ní jsou zcela nesourodé povahy schopné držet při sobě a spolupracovat po celou dobu cesty. Příběh má spíše výpravnou fomu, zobrazuje pouť jako celek a příliš se nezaobírá postavami a vztahy mezi nimi. Byla to nádherná a napínavá podívaná, ale hlubší psychologický rozměr filmu bohužel chybí. ()

GOREGASM

Od Petera Weira jsem očekával vyrovnanější zážitek, přičemž na nejsilnějších momentech snímku nemá ani tak zásluhu Weir, jako nelítostným putováním zdecimované postavy, které se z kostrbatého úvodu prokoušou do roviny intenzivního survival dramatu, při jehož sledování nezbývá než jim fandit a trpět s nimi. Civilní a uvěřitelné výkony všech poutníků vyvažují Weirovo selhání v dramaturgické rovině, a přestože o silné emoce a zmítané lidské pudy, především ve druhé půli snímku, kdy je voda vyvažována zlatem, rozhodně není nouze, očekával jsem hutnější pojetí. Weirův fragmentovitý přístup dokáže oslovit v detailech, kdy trnete nad opuchlými končetinami Saoirse Ronan a opět si připomenete neúnavnou lidskou touhu po svobodě, nebo nenahraditelnost přátelství. Celkový dojem bohužel tříští nedostatečný divákův ponor, nepředžvýkaná první půlhodina a akademicky utnutý závěr. 70% ()

freddie

Takýchto útekov sa v Gulagoch udialo na stá ak nie tisíce (samozrejme veľké percento neúspešných) a treba byť vďačný za každú snímku, ktorá aspoň upozorňuje, že aj toto bol socializmus. A keď je to v podaní takých hercov ako C.Farrell, tak je to len bonus pre diváka. ()

BeranSon

Velký film složený z malých střípků. Je neuvěřitelné, že to někdo skutečně dokázal a já i ostatní lidi si sotva dokážeme představit co si hlavní aktéři museli protrpět. Film je emocionálně někde na nule, a jediné co ho výborně vede jsou malé, nezřetelné, ale přitom velmi důležité pasáže. Kombinací zmíněných pasážích se film promění z nuly na snesitelný průměr a když k tomu připočtu pohodového zabijáka Colina Farrela, vždy dobrého Eda Harrise tak mi vznikne film jako tento. Film jako tento musím ohodnotit 4*. 8/10 První půlka odehrávající se v Rusku pro mě mnohem zábavnější. ()

Ben Nevis

Takové filmy by měli točit státy, kterých se historické události týkají. Jak by asi vypadal Jih proti Severu ve Slovinské produkci? Nemůžeme se pak divit záběrům jako: vězni ve vichřici padají umrznutí k zemi, ale věznitelé drží v holých rukách pistole! Naštěstí takových momentů, kdy hercům nevěříme, že jim je zima/horko/špatně, je málo, ale díky pomalému tempu jsou víc vidět. Film se soustředí hlavně na pouť a z účastníků dělá téměř světce (parta chlapů se dokáže udržet, když má mezi sebou hezkou mladou holku a více méně je její feminita ignorována). Nevěřím, že by taková cesta mohla být podniknutá bez častých krádeží jídla a oblečení, proto snímek řadím do žánru fikce. Je to však film o síle ducha a jako takový se povedl. Důležitá je i poučná složka, protože na Západě znají jenom holocaust a nedokáží si představit, kolik milionů životů má na svědomí takový Stalin. ()

Olík

Zdeněk Pohlreich by zřejmě podotknul, že téma samotné je silné jako noha od kulečníku. Zaujalo, o tom žádná, ale proč mne nechal osud skupinky vězňů prchajícím z ruského gulagu tak chladným? Může za to režie, scénář, herecké výkony...těžko říci, ale herci bych si dovolil tvrdit jeli na 110 procent! Každopádně mi strašně chybí práce s emocemi, atmosférou, s dramatičností....z některých scén šlo vytřískat mnohem více. Samozřejmě jde o velmi kvalitní biják, už jenom to pomyšlení, že jde o příběh podle skutečných událostí ho posunuje o jeden level výše........možná šlo o Weirův záměr vyhnout se prvoplánovým scénám, ale já se zkrátka nedovedu oprostit od myšlenky, že šlo udělat více. ()

MickeyStuma

Skupinka válečných zajatců uniká ze sibiřského pracovního tábora. Snímek, natočený na základě skutečné události, přináší námětově sice neojedinělý příběh, ale okázalý ve své jedinečnosti hrůzy a utrpení během cesty. Mrazem i horkem. Pocit hladu a žízně na každém kroku. Smrt v patách, ale vůle k dosáhnutí cíle jim dává energii. A tak tedy na základě memoárů jednoho z přeživších máme možnost shlédnout ohromujícím příběh o vytrvalosti a duchovní energii mužů odmítající poslušně jít vstříc své smrti někde v pracovním táboře. To raději zahynou v divočině světa. Je to příběh vazby a válečného zoufalství. Celý příběh se především zaměřuje na myšlenku vytrvalosti a jak naděje může osvětlit cestu těžkými podmínkami a nesnesitelnými pochybnostmi o sobě samém. Všechny spojuje spoléhání se na sebe během vyčerpávající cesty, získávání potravy a vody a hlavně čelení tělesného traumatu a zoufalství. Velice silný příběh končící uznáním oběti a odhodláním se vlastnímu životu a smrti postavit čelem. Herecké výkony jsou stejně tak silné a stejně tak i maskérská práce. Fyzické přeměny vzhledu postav během cesty je až neuvěřitelná. Filmové lidské utrpení, které předčí očekávání. Tohle popkornová jízda v žádném případě není. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)