Podivuhodný prípad doktora Jekylla a pána Hydea

• Česko Podivný případ doktora Jekylla a pana Hydea (viac)

Vedec Dr. Henry Jekyll je inteligentný a usilovný, ale aj upätý, svoju prácu berie mimoriadne seriózne. Keď ho jeho priateľ sir George Carew vezme na predstavenie, na ktorom vystupuje zmyselná slečna Gina, vzrušený Jekyll sa vydá na cestu, aby oddelil sväté a hriešne stránky človeka. Jeho experimenty sú úspešné a rodí sa jeho zlé alter ego, pán Hyde. Ako sa doktor nekontrolovateľne mení z Jekylla na Hydea, hrozí nebezpečenstvo. Film Dr. Jekyll a pán Hyde Johna S. Robertsona, ktorý mnohí považujú za prvý veľký americký horor, umožnil divadelnej legende Johnovi Barrymorovi podať svoj prvý virtuózny filmový výkon. Táto verzia Dr. Jekylla a pána Hyda, v ktorej sa mieša historický šarm s pochmúrnym naturalizmom, je jednou z najvernejších adaptácií Stevensonovho príbehu o neúspešných pokusoch vizionárskeho vedca odhaliť ľudské tajomstvá, ktoré sa skrývajú pod škrupinou civilizovaného ja. (Film Europe)

xxmartinxx

Němé filmy mohou být stejně plnohodnotné jako ty zvukové, to ale neznamená, že se mohou navzájem ve všech ohledech nahradit. Dr. Jekyll and Mr. Hyde ukazuje, jak to dopadlo, když si filmaři vybrali naprosto nevhodný námět. Je to moc složitý příběh a nelze ho vyprávět pouze obrazy. Takže tu máme první polovinu plnou zbytečných pokojových scén, které nedokáží připravit atmosféru pro proměnu v horor. Vlastně to stojí na častých mezititulcích, což je rozhodně chyba. Jistě, najdeme několik působivých scén, celkově jde ale o film, který si ukousl přílišné sousto. ()

Slasher

'In each of us two natures are at war... the good and the evil. All our lives the fight goes on between them, but one of them must conquer. In our own hands lies the power to choose. What we want most to be we are.' Mr. Hyde v roli Johna Barrymorea mi vytřel zrak, další pětihvězdičkový netvor klasického hororu. ()

MM_Ramone

Toto je na mňa už moc prestárnuté dielo. Nemý film s prestrihmi na doprovodné titulky a ustavične zavíjavúca akási nepríjemná orgánová hudba. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale ja som sa velice nudil. Moje hodnotenie nezvýši ani fakt, že ide o jedno z prvých filmových spracovaní literárnej predlohy Roberta Louisa Stevensona - "Dr. Jakyll and Mr. Hyde". Schizo-horrorovej témy, ktorá je populárna dodnes. Tento snímok z roku 1920 si cením len na dve hviezdičky. ** ()

Kass

Dnes už málokdo ví, že charakterní divadelní herec a vyhlášený fešák John Barrymore se koncem desátých let těšil nebývalé úctě veřejnosti i soudobé kritiky a byl všeobecně označován za největšího žijícího herce. Pomineme-li značně populární dobové komiky, jen málokterý herec tehdy disponoval podobně hvězdnou aurou. Jeho obsazení do role doktora Jekylla proto vyvolalo senzaci. Působivé proměny do démonického pana Hydea poté jen potvrdily jeho pověstné herecké mistrovství. Temný příběh v kulisách pokřiveného viktoriánského Londýna má velmi slušnou a ponurou atmosféru, a hodí se do ní i poměrně strojené vedení děje a upjaté herecké výkony. Ovšem s výjimkou Johna Barrymorea, jehož Hyde do filmu vnáší divokou živočišnost a mrazivou zlověstnost. Za scénu bestiální vraždy a pavoučí proměnu v ložnici přihodím hvězdu navíc. ()

Mi Nü-Chai

Výborné obrazové ztvárnění - barevné ladění a lehce rozmazaný obraz, nádherné kostýmy graficky velmi kvalitně udělané titulky, příjemná hudba, excelentní výkon Johna Barrymorea a na dobu vzniku dosti působivé masky a triky, to vše dává dohromady velice dobrý atmosférický počin. ()

RUSSELL

Příběh filmu je vyprávěn dosti zkratkovitě, ale má slušný spád, a i když se mu nepovedlo pořádně vytěžit knížní předlohu R. L. Stevensona, ostudu jí rozhodně nedělá. Celý film stojí na bravurním hereckém výkonu Johna Barrymorea, který je okouzlující nejen v maniakálních výstupech během proměn či jako Mr. Hyde, ale dokáže uhranout i svým zadumaně kamenným pohledem, ze kterého je vám hned jasné, co se v Dr. Jekyllovi odehrává. Potěší také několik působivě natočených hororových scén, které i po více jak sto letech neztrácí své kouzlo. BTW: Škoda, že jekyllovský film natočený F. W. Murnauem – Der Januskopf – ze stejného roku je ztracen, dost by mě zajímal pro porovnání. ()

Oktavianus

Barrymore jako dr. Jekyll by svým charismatem mohl natírat plot, kolik ho v něm je, ale to je nic proti tomu, co předvádí jako Edward Hyde. To je koncert - zrůdnost bych mu z fleku uvěřil a před sto lety se v kině opravdu třásl strachy. Dokážu si představit, co taková bytost jako Hyde prováděl s prostitutkami (což zůstalo jak kameře, tak čtenáři skryto), a dobře po těle mi z toho rozhodně není. I ostatní herecké výkony jsou na tu dobu mimořádně na výši, londýnské uličky pak správně zamlžené a lidé viktoriánsky prudérní, zkrátka vše je tak, jak být má. Scott s Barrymorem vytvořili vynikající monstrum (i když si nemohli odpustit vzhledové klišé "esence lidského zla" a panu Hydovi přidělili hrb - nechápu, proč v této době morální zrůdy musely být i zrůdami fyzickými), které po právu patří mezi elitní čtveřici hororových monster klasické éry. ()

Flego

Neveril som, že to raz poviem. V tomto nemom filme je absolútne nevhodná hudba. Nie žeby bola zlá, naopak - len nevhodná. Skôr by sa hodila k historickej klasike ako horroru. Našťastie film je dobrý, John Barrymore skvelý, Nita Naldi zvodná a londýnske uličky majú tú správnu atmosféru. www.jonhs.net/freemovies ()

SOLOM.

Doslova miluju tyhle ty staré klenoty, na které nedám ve většině případů dopustit. Tohle bylo a pořád je skutečné umění, na rozdíl od většiny novodobých filmů, které jim nesahají ani po kotníky. Zvláště vezmeme-li v potaz tehdejší možnosti a techniku, kterou měli tvůrci k dispozici. Robert Louis Stevenson svým příběhem inspiroval již řadu filmových i divadelních tvůrců, ale jen málokterým se skutečně ho podařilo naplnit (zobrazit) tak, jak by si jistě zesnulý autor přál. V tomto případě bych si byl však jistý, že by jej to nesmírně potěšilo, protože svou kvalitu tento němý kousek bezesporu má. Výborné obrazové ztvárnění je podrženo geniálním herectvím hlavního protagonisty (John Barrymore), který předvedl opravdu obdivuhodný herecký výkon. Především pak na mě udělaly dojem jeho grimasy a zlověstný vzhled pana Hydea. K vytvoření hrůzy nepotřebujete slov – stačí tvůrčí i herecká obratnost a um. Jen mi trošku brnkal na nervy ten monotónní hudební doprovod, který mi po nějakém čase začal lézt lehce na palici. Což mi však nějak zásadně nepřekáželo v tom, abych si tento film užil až do samotného konce. 70% ()

Othello

Na rok 1920 my to přišlo formálně celkem pionýrský - jsou tu voyerské i čistě ilustrační záběry, navíc film překvapuje slušným naturalismem, zejména když se dobromyslný doktor Jekyll mění v ohavného Adriena Brodyho. Bohužel zas ta povinná romantická podzápletka v kombinaci s tím, jak se v druhé polovině filmu víceméně pobíhá sem a tam po čtyřech lokacích způsobuje, že tomu dost padá řetěz, jakkoli ten film dost zrychluje. ()

joehot

Vcelku povedené zpracování slavné knihy Roberta Louise Stevensona. Sice se neřadí mezi klenoty doby svého vzniku, nicméně jde stále o koukatelnou záležitost (samozřejmě především pro fajnšmekry a fanoušky němého období kinematografie), kterou lehce sráží vysoký počet mezitiulků (z nichž některé jsou zbytečné), a naopak vyzdvihuje na rok 1920 nebývale dynamický střih a především herecký výkon Johna Barrymorea. ()

Marek1991

Neviem, či som nevidel nejakú dlhšiu verziu než je uvádzaná, ale každopádne si myslím, že je to lepšie dielo než Kabinet doktora Caligariho. Myslím, že jednotlivé časti sú približne rovnaké a rok kedy bol natočený vplýva trocha na natiahnutie tohto klasického hororu. Dejovo a príbehovo zaujímavé, ten orgán tam veľmi nevadí, len ozaj by sa to dalo skrátiť aj na polovicu už dnes a atmosféra by myslím nevyprchala, no na tú dobu to muselo byť strašidelné, nuž ukazuje to tú odvrátenú stránku experimentovania. ()

liquido26

John Berrymore v roli pana Hyda je geniální (hlavně ta hnusně šišatá hlava :-D). Přeměna Jekylla v Hyda je rovněž skvělá. To je ale bohužel vše. Děj je příšerně pomalý a nudný. Docela mě to uspávalo. ()

corpsy

John Barrymore, hlavne v úlohe pána Hydea exceluje. Nádherne natočený nemý horor, na ktorý sa popri jeho známejších kolegoch ako sú KABINET DR. CALIGARIHO alebo UPÍR NOSFERATU tak nejako zabúda. Netreba zabudnúť, je to veľmi ( hlavne na svoju dobu ) kvalitný film, ktorý vás dokonalo vtiahne do svojej dokonalej, ponurej atmosféry. Brilantné. ()

MikO_NR_1909

Súhlasím s väčšinou, že hudobný doprovod je nevhodný... v prvej polovici ako zvukovo historicky ladená monumentálna dráma, v tej druhej dokonca vtipná kompozícia, ktorá z toho robí takmer (polo)komédiu. Ináč je to ale zaujímavý príbeh a zároveň jediný zachovalý z nemej éry o Dr Jekyllovi a Pánovi Hydovi. ()

PKD

Souhlas s uživatelem xxmartinxx=celý koment. Já jen dodám, že zatímco v Nosferatu jsou varhany velmi žádoucí a naprosto doplňující daný film, zde je tomu právě naopak. Nevím jakého hudebního chytráka napadlo, že 55min. z 81, bude buráceti přesně to stejné, což se do Viktoriánského Londýna hodí asi jako rocková hudba do Jestřábí Ženy. A změna v posl. 25min. na veselou a skočnou mjůzik jako z rozpustilé veselky, to už ten film poslalo do zcela jiných sphér, které nemaje s horrorem již nic společného a závěr. třetina mi tak přišla, jako veselá sociální satira a ne ultraprofláklý Stevensonův román. Samotný Hyde není špatný (i přes to, že mi silně připomínal ošklivějšího Lubomíra Kostelku:) i když tato verze Ivy P, zde  proměněna v italskou tanečnici vypadá jako podivná mužatka a na Bergmanovou se tak pochopitelně nehrabe ani omylem. Vskutku, některé adaptace měli vzniknouti až ve zvukové éře. 55% tak+tak s tím, že na o 5 let mladšího Phantóma Opery to prostě nemá. A není to jen díky hudbě. Ten totiž působil v němé éře mnohem více organicky. Herecké výkony jsou též dosti marginální. Zkrátka, pro mne osobně zbytečná verze, čemuž se není ani moc co diviti, když uvážíte, že se v té době točily doslova stovky filmů/ročně a tak to některá slavná předloha nutně mnohdy odskákala tu méně, tu více) která jen ukázala, že na to pravé pošušňáníčko, jsme si museli teprve počkati. Nepobaví...neurazí. ()

Her0.89

Dobré, ale v dnešní době to nadchne snad jen pár nadšenců. První polovina strašně nudná, ale v druhé přibývá na napětí a tak se snímek stává koukatelnější. Ale znova si to už nejspíš nepustím a to i přes to, že John Barrymore byl hodně přesvědčivý. ()

fragre

Kupodivu, zde to expresivní herectví (vlastně přehrávání) napomohlo účinku filmu. Zrovna tak jako tónovaný obraz, v které vynikly obrazy zapadlých uliček a zchátralých interiérů podsvětních doupat. Mr. Hyde je zde opravdu ďábelský. Škoda jen, že tvůrci do příběhu opět vrazili romantickou linku, která v originálním příběhu není, takže film zbytečně prodloužili, naředili a zaplevelili sentimentem. ()