Hlavní postavou ponurého příběhu, který je neobvyklou variací slavného příběhu Jekylla Hydea a téměř komorním milostným trojúhelníkem mezi dvěma lidmi, je služebná Mary Reilly, zaměstnaná v domácnosti bohatého doktora Jekylla. Toho zaujmou jizvy, které má žena na rukou a také se jí svěří, že po letech bádání dosáhl skvělého výsledku. Ještě téhož dne služebnictvu, že do laboratoře začne docházet jeho asistent Hyde. Mary prozradí Jekyllovi jak vinou surového, věčně opilého otce přišla k jizvám na rukou, a jak ji matka, aby ji před ním uchránila, poslala už ve dvanácti letech do služby. Krátce poté, kdy Jekyll pošle Mary do nevěstince paní Farradayové, služebnictvo poprvé zahlédne pana Hydea. Ten na ulici surově zbije dítě, které vyběhlo z domu a Mary druhý den vidí, jak Jekyll platí matce zbitého dítěte. O něco později ji v knihovně přistihne neomalený Hyde, který se zmíní o jejích jizvách. Mary vyčte Jekyllovi, že prozradil její tajemství, muž však tvrdí, že si Hyde musel číst v jeho deníku. Postupem času se nevinná, životem těžce zkoušená, přesto však podivuhodně vyrovnaná Mary stává nejen důvěrnicí Jekylla, ale také Hydea, který se jí dokonce omluví za své předchozí chování. Ona ho na oplátku zapře policii, která po něm pátrá v souvislosti se surovou vraždou. Mary začíná cítit mnohem víc než jen soucit k osamělému a zřejmě nemocnému lékaři, současně je však podivnou silou přitahována k Hydeovi. Ten jí jednoho dne prozradí, že Jekyll a on jsou jedna a táž osoba. Jekyll totiž vynalezl drogu s jejíž pomocí se může změnit ve své druhé já, Hydea a dát tak průchod svým skrývaným touhám. Současně jí prozradí, že je nyní mnohem silnější než Jekyll a ovládl jeho tělo. Navzdory Mary, která se marně snaží svému trpícímu pánovi pomoci, spěje příběh k tragickému konci. (oficiálny text distribútora)

novoten

Pointu příběhu všichni známe, takže na ní se divácký zážitek založit nedá. Ale na démonických výstupech Johna Malkoviche už ano a jeho monolog z Maryina snu je pravou ukázkou hereckého mistrovství. Julia Roberts je zde krásná a smutná a její zastřený pohled mi nedovolil nesoucítit s ní. Navíc Frearsovi se výborně povedlo vykreslit silně depresivní ponurou atmosféru domu i města a vytvořit tak netradiční pohled na legendární předlohu. ()

Pavlínka9

Tohle je hodně staré. Pamatuji si to ze svého dětství a zároveň vlastně nevím, proč jsem to teď cca o 20let později chtěla znovu vidět...Nicméně - líbí se mi dobové scenérie, ta červená krev, kde jen je možna, syrovost, jakou je tehdejší doba ukázaná - nicméně - nemyslím si, že by to bylo jinak. Extrémně ošklivá Glen Close :D a mlaďounký Michael Sheen :) Film je ale i tak určitým způsobem průměrný a už ho asi nikdy nepotřebuji vidět. ()

blackrain

John Malkovich hraje zvláštního muže se zvláštními zvyky. Na jednu stranu je dokonalý džentlmen, který žije sám ve velkém domě se služebnictvem. Na druhou stranu skrývá strašlivé tajemství, které mu postupně odebírá zbytky lidskosti a mění ho v monstrum. Jednou ze služebných je i osudem težce zkoušená Julia Roberts. Mezi ním a služebnou vznikne zvláštní pouto. Má to však jeden háček. Malkovich je obětí svého lékařského experimentu. Nikdy jsem Johna Malkoviche neměla ráda. Nedokázala jsem si k němu najít cestu. Nechápala jsem, co na něm všichni nebo všechny mají. Dnes jsem to pochopila. Je to vynikající, fascinující herec s obrovským a výrazným talentem. V téhle roli absolutně démonický. Hrál tělem i duší. Jeho přeměnu v Jekylla a Hyda jsem mu uvěřila. Oba dva od sebe výborně odlišil, ale v téhle roli musel. Jekkyl byl usedlý muž a Hyde byl výplod z jeho nejtemnější části lidské duše, která byla doposud potlačovaná. ()

Figu

Netradiční role pro tenkrát ještě mladičkou Julii Roberts, která si odskočila od romantických story k něčemu vážnějšímu. Glenn Close má vzhled urostlého chlapa a ten roztomilý klučík hrající sluhu pána je opravdu Michael Sheen, vládce všech zlých upírů. Spousty zajímavůstek. John Malkovich dominuje! Role Jekylla i Hyda střídá co to jde a obě mu sluší, jak kožich Marešovi. Nebylo to zlé, ale čekal jsem přecijen trošku víc. Prý existuje příběhů o Jekyllovi a Hydovi spousty, tak snad v budoucnu narazím na nějaký o kousek lepší. 60% ()

k212

John Malkovich je opravdu úžasný. Právě jeho výkon udržuje celý film na démonické úrovni, udržuje atmosféru v napětí, sklíčení, strachu. Vlastně je tenhle film víc než psychologickým dramatem - i horrorem. Úžasné jsou i vedelejší role - Michael Gambon jako kulhající násilnický otec, Glenn Closeová jako bordelmamá. No a Robertsová možná právě tímhle filmem naznačila, že nemusí hrát jen ve stupidních romantických komediích, nicméně svým spoluhráčům se bohužel nevyrovná. Mám jen obavy, že tenhle film si moc nadšených diváků nepřisvojí, jelikož je až moc nejednoznačný a komorní. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (viac)