Mladý a poměrně zámožný doktor Henry Jekyll přednáší na jedné z prestižních anglických univerzit a pracuje na svém výzkumu podstaty člověka. U studentů je oblíben pro své občas neobvyklé způsoby přednášek, konzervativní vedení univerzity však pro jeho způsoby nemá příliš pochopení. A totéž platí o Jekyllových výzkumech, které jsou na 19. století příliš nekonvenční. Není divu, že když chce provést experiment na člověku, rozhodne se rada Jekyllovi naznačit, že už příliš vybočuje z řady a zastaví financování jeho výzkumu. Jekyll je však odhodlán ve výzkumu pokračovat za každou cenu a když je vzápětí pozván na večeři k siru Danversi Carewovi, jehož dcera Sarah ho zbožňuje, seznámí ho se svou teorií o dobru a zlu v každém člověku, stejně jako s cílem svého výzkumu, kterým by mělo být oddělení jednotlivých polovin.
A protože sir Carew právě kandiduje na funkci poslance a usoudí, že být patronem lékařského výzkumu by mohlo být pro předvolební boj výhodné, zejména pokud by výzkum vedl ke zdárnému konci, rozhodne se Jekyllovy experimenty sponzorovat a využije svého vlivu k tomu, aby mu opatřil z blízkého blázince vhodnou pokusnou osobu. Má se jí stát jistý Edward Hyde a Jekyll mu nechá připravit pokoj v podkroví svého domu. Jenže pak přijde zpráva, že Hyde nepřijde, protože právě ve své cele spáchal sebevraždu. Jenže Jekyll už nehodlá čekat. Oznámí služebnictvu, že Hyde přijel a přesvědčen o úspěchu, rozhodne se provést experiment sám na sobě. Zatmí se mu před očima a když se ráno probudí, vůbec netuší, co se stalo. Netuší, že úspěšně osvobodil svou temnou polovinu a celou noc strávil divokým hýřením. Pravdu tuší pouze jeho sluha Ned Chandler, který se snaží využít situace ve svůj prospěch. Jekyll si sice po čase začne uvědomovat, co se děje, když si dá dohromady, jak se shodují jeho experimenty se řáděním Hyda, který se stává nechvalně známým násilníkem, hrubiánem a dokonce vrahem. Situace se ještě zhorší, když se jeho zuřivost obrátí proti přátelům a sloužícím. Jekyll, jehož stav se rychle zhoršuje, se pokouší se svou temnou polovinou bojovat, zdá se však, že je to boj marný. Hyde ovládl Jekyllovo tělo a nehodlá se o něj dělit. (oficiálny text distribútora)

whysoserious odpad!

Totální ztráta času. Je jedno jestli Hannah představuje polohu Jekylla, nebo Hydea. Hraje tak, že to působí spíš komicky a největší problém je, že ačkoliv by mezi charaktery měl být diametrální rozdíl, tak on v obou působí jako slizký úchyl u kterého si celou dobu filmu přejete, aby už konečně zkapal. Zprasená adaptace u níž je škoda, že vznikla. ()

tron

„Moja realita sa stala mojou nočnou morou. Moje nočné mory sa stali mojou dennou realitou.“ Notoricky známy Stevensonov román poznáme tak intímne, že jedinou vecou, ktorou sa jednotlivé filmové spracovania navzájom jedno od druhého odlišujú, je herec. A ten sa tentokrát vydaril o to viac, o čo menej sme dovtedy nenápadného Brita Johna Hannaha (MÚMIA, SRDCOVÁ SEDMA) pokladali za nenáročného komika. Lenže komici zvyknú bývať vynikajúcimi dramatickými hercami (čo mimochodom neplatí naopak a uznávaní "vážni" herci sú väčšinou príšerne trápni komici). A John to predvieodl priamo v praxi. Hoci je snímka televízna, minimálne kvôli jeho presvedčivému psychopatickému výkonu na nás lezie mráz a ak k tomu prirátame pôsobivú dobovú atmosféru á la Jack Rozparovač (a zopár zaujímavých myšlienok o zle v nás), zostane nám pod pouličnou lampou postávať vcelku fajn hororový kúsok, ktorý nesklame, ani príliš nenadchne. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/571/ ()

Shit

John Hannah se teda na hlavní dvojroli moc nehodil, vypadal spíš jako nějakej úchyláček. Režisér se asi snažil o něco jako temnou atmosféru s tajemnou hudbou, ale vůbec se mu to nepovedlo a ani fakt, že se to odehrává většinou večer a vtemných prostorách tomu nepomohlo. Tohle teda neni moc důstojný zpracování, ale přece jenom se tam pár světlých okamžiků najde, takže aspoň ty 2* to vydřelo ()

filmmovier

Špatná adaptace, která dobře vypadá a jediné, co je na ní dobré, je atmosféra, ale nic z toho samozřejmě na dobrý film nestačí. John Hannah který mi jako herec vůbec nevadí, je tu obzvláště špatný - Jekyll mu jde, Hyde naopak vůbec, tváří se jako úchy a předvádí ukázkové neherectví - ostatní herci jsou na tom oproti němu lépe, a to je poměrně smutné. Nefunguje to ani jako horor, aní jako detektivka a drama a už vůbec to není sci-fi. Kouzlo předlohy je prakticky celé fuč a já stále doufám, že se někdy dožiju nějaké skutečně dobré adaptace tohoto skvělého příběhu, neboť tohle je naprosto zbytečné a kromě té celkem ucházející atmosféry a věty, co tu cituje tron (a hrozného Hannaha) si z toho radši nic nepamatuju. Utrpení, ale jsou i horší filmy. 40%. ()