Originální adaptace povídky R. L. Stevensona o vědci, který v touze po věčném mládí zneužil svého génia. Televizní adaptace známé Stevensonovy povídky obohatila příběh o nový motiv, neboť dobro a zlo v člověku se tu mění nejen pod vlivem drogy, ale i neukojitelné lásky. S panem Hydem, který je asistentem postaršího doktora Jekylla, se setkáváme na ulici, když ubije psa sousedky. Doktor Utterson a jeho přítel jsou toho svědky, když jdou navštívit přítele Jekylla, o něhož mají starost. Domnívají se totiž, že je pod vlivem svého asistenta, obávají se o jeho život. Jekyll je rodinným lékařem lady Denversové, do níž je tajně zamilován. Je talentovaným vědcem a vynalezl tekutinu, látku, jejíž účinek je velmi zvláštní – omlazuje, ale zároveň mění charakter. A to se mu stává postupně osudným...
Televizní inscenace z roku 1964 byla vysílána živě a přitom zaznamenána. Podřídilo se tomu i herecké obsazení, které využilo pro roli šíleného vědce (Jekylla a Hydea) netradičně dva herce, neboť jeden by v přímém vysílání nestihl převleky i přesuny... Doktora Jekylla tedy hraje s elegancí anglického gentlemana Martin Růžek a démonickou podobu jeho alter egu dal Ilja Racek. (Česká televize)

tomtomtoma

Záhadný pan Hyde je příjemně atmosférickou adaptací československé televize od řeckého absolventa pražské filmové fakulty Jorga Skalenakise. Dr. Jekyll a pan Hyde je nejznámějším literárním dílem Roberta Louise Stevensona, zejména ve spojení s filmem, kde svádí další a nové filmaře k různým adaptacím a úpravám. Adaptace československé televize byla výjimečná svým živým přenosem, přesto je atmosféra napětí a úzkosti takřka dokonalá. Mládí a obnovený fyzický fond je věčným přáním starců, navíc jde o lásku s cynickou pointou té nejniternější tužby. Hrdinou televizní inscenace je Edward Hyde (pozoruhodný Ilja Racek), mladý muž, plný té neodbytné touhy po životě, rozkoši a lásce. Všechny nesplněné tužby předchozího života jsou rázem nutkavou posedlostí. Druhým hrdinou je Dr. Henry Jekyll (velmi příjemný Martin Růžek), ctihodný lékař a vědec. Ale i lidumil má své nenaplněné touhy, jež se příčí jeho úctyhodnému stavu bytí. Hlavní ženskou postavou je lady Denvers (velmi zajímavá Blanka Bohdanová), nejatraktivnější vdaná panička celého Londýna. Láska je ale nebezpečným intimním pudem. Důležitou postavou je Gabriel John Utterson (příjemný Felix le Breux), právník a Jekyllův přítel, znepokojený doktorovou změnou testamentu. K výraznějším patří také Poole (zajímavý Oldřich Nový), dokonalý sluha ušlechtilého doktora v rozpacích z nepředvídatelného chování pána. Z dalších rolí: bývalý společník Jekylla v jeho laboratorním výzkumu Dr. Hastie Lanyon (Svatopluk Beneš), možnou nevěrou manželky zděšený člen parlamentu a sir Herbert Denvers (Josef Gruss), do lady Denvers zamilovaný gentleman Leslie Carnavon (Jiří Kodet), Hydeova schopná hospodyně (Marie Rosůlková), či Denversův soukromý detektiv (Oldřich Velen). Záhadný pan Hyde je povedenou televizní inscenací Stevensonova nejznámějšího literárního díla. A díky hereckému nasazení jde o rozkošně ironický zážitek. ()

honajz2

S přihlédnutím k tomu, že to ve své době vlastně byl velký experiment, ty čtyři hvězdy dám. Sice to není tak působivé jak mohlo být a ani hercům se ne vždy daří a místy dojde k nějakému tomu přehrávání nebo vyloženě slabému výkonu, ale jinak to má příjemnou stopáž, dobře vedený příběh, silný závěr a vůbec celé to živé provedení se vlastně celkem povedlo. Za mě tedy docela spokojenost. Slabé 4* ()

slunicko2

Jak dosáhnout malými prostředky pěkného výsledku. 1)  Oceňuji drobné nápady, které dokázaly vytvořit atmosféru místa a času - stínohru, obrázek věže parlamentu a zvuk Big Benu._____ 2)  Špičkového 46letého Martina Růžka (doktor Jekyll) stylově doplňoval 65letý Oldřich Nový (komorník)._____ 3)  Milostná linka mi přišla poněkud nadbytečná, ale lidi to asi chtějí._____ 4)  S ohledem na fakt, že šlo o přímý přenos, jak jsem se dočetl u spolukomentátorů, opravuji své původní hodnocení a přikláním se ke třem hvězdičkám. ()

majo25

Dôstojné spracovanie známeho hororového románu z pera Stevensona, aj keď inak dramatizované. Pochváliť možno atmosféru, vzhľadom na televízne inscenované spracovanie sa viac asi urobiť nedalo, a tiež verné vyobrazenie londýnskej smotánky z polovice predminulého storočia - od kulís a kostýmov až po eleganciu vystupovania hl. predstaviteľov. ()

Pitryx

Tak ty plameny na obrazovce jako že v krbu mne dostaly. Jinak si už nepamatuji jak byl napsán originál, takže z tohoto hlediska raději neposuzuji. Herci ušli a pokud někdo nezná předlohu, může to pro něj být i záhadné a napínavé. U všech filmů na toto téma mne vždy zajímala jedině proměna, tedy jak si s ní maskéři poradí. Zde se tomu film raději vyhnul úplně a možná to tak bylo dobře. ()