Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (viac)
Animovaný / Dráma / Krimi / Mysteriózny / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Mamoru Mijano, Aja Hirano, Kazuja Nakai, Šidó Nakamura, Akeno Watanabe, Maaja Sakamoto, Nozomu Sasaki, Hiroši Ótake, Ken'iči Macujama, Keidži Fudžiwara (viac)

Mafian

Velmi dobrý seriál, který ve mně po shlédnutí zanechal příjemný pocit, že jsem zbytečně neplýtval časem. Seriál mě totiž velmi bavil, původní nápad byl hodně zajímavý - náhodný student se stane největším masovým vrahem za pomoci zápisníku samotného boha smrti. Bohužel tomu pět hvězdiček nemůžu dát, jelikož téměř od úplného začátku je vidět, jak autorům docházejí nápady, kterých pořád ubývá, ubývá, až to končí někdy u třicátého dílu, kde začíná násilné prodlužování seriálu, protože "se to prostě musí vyřešit". Na druhou (dobrou) stranu hrají velmi působivé scény a překvapivé zvraty (hlavně smrti důležitých osob - Raye, Naomi, Lawieta nebo třeba Lightova otce) či velmi sympatičtí bohové smrti... ()

Hanys_

Balím to po 21. díle. Prvních 8-9 dílů imho luxusních, pak mě ty natahovací dialogy skoro pokaždé uspaly. Raději knižní podobu. 5.5/10 ()

Mantis

Hned v úvodu jsem zaslechl zpívat: „Kyrie, Christe“ …, což se mi v kontextu obsahu seriálu, kde o milosrdenství člověk téměř nezavadí, vůbec nelíbilo. Vesměs jde o detektivku s prvky fantasy. Jediné co je alespoň z počátku "zajímavé" jsou dedukce záhadného „L“ při pátrání po samozvaném přetvořiteli světa. Po patnácti dílech mne to však již začalo poněkud nudit. ()

Cassandra

Intelektuální cvičení, které se vůbec nedá brát vážně - ale je napínavé, a to se cení. Poslední díly jsou opravdu o dost horší, ne však proto, že by napětí vymizelo, pořád jsem byla zvědavá na další díl, ale zatímco v první části se tvůrci snažili zvraty tak nějak logicky ukotvit, tady si je začali kompletně cucat z prstu. Zkrátka nic světoborného, ovšem za shlédnutí stojí. ()

D.Snake

Do posledního detailu promyšlené. V jedné části sice DN trochu ztratí na tempu (důvod vám tady prozrazovat nemůžu) a trošku tím anime srazí, ale i tak mě tento seriál dokázal udržet napnutého až do konce a vysloužil si tím 9/10 ()

Darik

Death note je seriál jako každý jiný, jen je v jednom směru odlišný - je totiž dokonalý. Souboj dvou supermozků (ano, ted mluvim o první serii) mě naprosto přikoval k židly a nemohl jsem se odtrhnout od obrazovky a co víc, celou dobu jsem nevěřil vlastním očím a uším co se to tam vlastně děje a pak ještě více na to, jak se k tomu ta která postava dostala. Inteligence postav je na nejvyšší úrovni, sám jsem vůbec nestíhal. Druhá série se rozjíždí trochu pomaleji a postupně v některých chvílích ztrácí dech ale nakonec to celé vede k vyvrcholení, které jsem popravdě nečekal. Podle mě je tento seriál velice nadprůměrný a to hlavně svým příběhem a hlavně vývojem hlavní postavy (o které mám velmi rozporuplné mínění). Za mě 120% a asi nejzáživnější seriál, který jsem kdy viděl. ()

iampatrik

Přemýšlel jsem, jaký seriál mi nahradí, vyplní čekání na pro mě bezkonkurenční seriál Dexter. Vůbec by mě nenapadlo, že najdu něco, co se mu přiblíží jak svým napínavým dějem, tak vlastně i podobnosti postav, děje (kvůli spoilerům nemůžu nic napsat, ale pokud člověk shlédne oba seriály na stejné znaky přijde sám - prozradit můžu jen jeden - oba se snaží zabíjet jen ty zlé). I KDYŽ SE JEDNÁ O ANIME, KTERÉMU MNOZÍ NEMOHOU PŘIJÍT NA CHUŤ, MUSÍM JEN DOPORUČIT.. (komentář bez spoileru) První díl je spíš takový úvod, seznámení a člověka nechá poměrně chladným. ALE, co přijde potom se jen těžko popisuje. Člověka neskutečně vtáhne do děje a je přímo nucen pustit si další a další díl. (26 dílů po 22min jsem stihl za necelé tři dny) Souboj Lighta Yagamiho - snažícího se zabít detektiva L, a detektiva L - snažícího se lapit Kiru - Lighta Yagamiho. Sledovat tuhle hru na kočku a myš, kde každý je jednu chvíli kočka a za chvíli myš, je úžasné. Zároveň člověk uvažuje jestli fandit Kirovi(Kiře) nebo L. Děj se postupem času začíná zamotávat a nastanou i zvraty v ději. Vše funguje naprosto skvěle (bez jediné výtky) do doby, kdy na scénu příchází (nejedná se o spoiler) - Yotsuba. Potom, co byl člověk uchvácen "soubojem" Kiry a L, je tohle něco jako rána pod pás, celý příběh se mění a je divákovi podán úplně jinak. Bohužel první polovině seriálu se už ani jeden díl ani pořádně nevyrovná. Přesto však diváka nepustí a čekáte jak všechno ve 26. díle skončí. Vlastně končí 25. dílem a 26. díl už je spíše rekapitulace kromě poslední dvou minut, kde končí - logicky - otevřeně, protoře seriál má 37 dílů. Já však hodnotím těchto prvních 26. ||| EDIT po 37. dílu: Po 26. dílu se seriál znova rozjíždí a jede si svou vlastní cestou, odlišnou té předchozí.. Mě se z počátku tahle "cesta" nelíbila, ale s blížicím se koncem byla lepší a lepší. Jednoduše řečeno, začátek 50%, konec 100% a neuvěřitelně smíšené pocity, ještě dlouho poté jsem nad koncem přemýšlel. Na jednu stranu mě konec naštval, na druhou stranu jsem byl se seriálem spokojený a zvýšil si u mě reputaci po ne moc povedeném "prostředku" první série a začátku té druhé. Pro shrnutí: Kdyby se z první série vzala prvních zhruba 16 dílů a z druhé série poslední zhruba 5, byl by to neskutečně výborný seriál. Tak jen to "jen" výborný seriál. Dodatek pro ty, co viděli prvních 26. dílů a uvažují nad druhou sérii: Pokud jste byli spokojeni se závěrem, možná byste neměli pokračovat :) ()

Prochy38

Po delší době jsem se pustil do dalšího anime a volba vynikající! Mám sice mnohem raději historická fantasy – Claymore, Berserk, …. Ale tohle mi fakt sedlo. Hodně mě zaujala celková myšlenka seriálu a fakt jsem se nejednou zabýval tím, jaký bych byl já, kdybych dostal do rukou takovou zbraň. Hlavní postava byla moc dobře udělána a jeho myšlenkové pochody výborně zpracovány. Dokud byl na scéně „L“, nemělo to chybu, později už to bylo slabší. Jediné, co mě fakt zklamalo, byla závěrečná scéna, kdy byl odhalen, tak jeho reakce. Čekal jsem důstojnější konec „Boha“. Ale počin geniální, další anime, které si mě získalo! ()

evil_ryu

Najlepšie na tomto seriály je, že divákov delí do dvoch táborov. Zástancov Kiru a zástancov L. Je len na vás koho si vyberiete a podľa toho budete vidieť seriál z inej perspektívy. Musím priznať, že kvalita tretej tretiny seriálu dosť výrazne upadla ale stále je to na 5*. Veľmi chytľavé a napínavé anime. ()

Marys

Tak toto ma absolútne zabilo. Najlepšie anime aké som kedy mohol vidieť. A nie je to pre mňa jednotka len v oblasti anime. Skrátka parádne, dychvyrážajúce, s perfektným úvodom, napínavým priebehom a o nič horším zakončením. Viac nemám slov. ()

Mouzon

POZOR, OBSAHUJE SPOILER!!! Skutečně zvláštní seriál... Na první pohled zaujme spíše atraktivním nápadem střetu inteligence, emocí, chladného uvažování a absolutní moci (první díl se pro mne osobně nesl mírně v duchu emo). Puštěním druhé epizody jsem rozhodně neplánoval to, co následovalo - okouzlení. Jakmile nastupuje na scénu tajemná osoba "L" a pomalu se rozbíhá vyšetřování, přichází ta část Death Note, která mi učarovala asi nejvíce. "L" pravděpodobně bude na dlouhou dobu mým oblíbeným filmovým hrdinou, jeho osobnost - od vybočování z plejády postav, které seriálem za celou dobu trvání projdou, přes myšlenkové konstrukty, sloužící jako neustálé popichování Lighta, až po skvostnou labutí píseň - na mne zapůsobila skutečně velkou měrou. První cyklus, jak jsem již naznačil, je pro mne jasně nejsilnější částí seriálu, jeho brilantnost je stabilní, poté, co získává možnost vraždění Yotsuba se skutečně perfektní momenty naneštěstí už "jen" občas vynořují. Druhý cyklus (Lightova "rezignace", první výstup členů Yotsuby - Ryuzakiho smrt) je naplněn určitou frustrací, kdy se od základů mění struktura celého seriálu, což uvnitř samotného děje koresponduje s depresí "L". Nastupuje rovněž změna, kterou jsem ocenil asi nejméně - totiž úprava (a pro mne také poprava) úvodních a závěrečných titulků a užití naprosto šílené muziky. Úvodní titulky jsem začal přeskakovat, popř. nahrazovat původním songem, závěrečné se daly přežít. Ale zpět k samotnému ději. Vše je zakončeno jedním z vrcholů celého Death Note - hon na Higuchiho ukazuje úžasnou schopnost a hlavně potenciál tohoto seriálu, spočívající ve vytvoření mrazivé a maximálně napínavé situace. A to nejen pomocí fíglu "taháků do dalšího dílu" (preview), ale v tomto případě také na ploše jedné epizody (resp. pouhé její části). Poté přichází jeden z nejúžasnějších a zpětně také emocionálně nejsilnější z výstupů "L", zakončen jeho odchodem a ........ Death Note opět upadá do tenat nesmírné "kocoviny" - tentokráte jak ze ztráty konceptu, tak jednoho z hrdinů. Cílová rovina, třetí cyklus (smrt "L" - konec), je pak ve znamení naprosté anarchie, kdy se seriál obrací naruby, každý pokus postav o logický tah je narušován spoustou proměnných, kteréžto znemožňují jeho úplné uskutečnění. Na scénu přicházejí noví hrdinové - zatímco u původních charakterů se dá poměrně dobře určit, jak na vás asi budou působit (sympatie, antipatie, soucit, atd...), zde je hledání nějakých jasných vztahů a stanovisek značně složitější. Vše spěje k velkolepému finále, které je skutečně perfektně vygradované a musím uznat, že závěrečné epizody + úžasný konec převrátily moje vnímání určitých postav "vzhůru nohama"............ Death Note je seriál, který má tah na branku, umí diváka překvapit a nestojí příliš dlouho na hluchých místech. Proměnlivá struktura je jistě kladem (už jen díky ochotě vzdát se jasné atraktivity - hra dvou stejných a navzájem neporazitelných protihráčů) a zpětně se ukazuje pevné vedení při výstavbě děje. Nelze tak určit, která z částí Death Note je "lepší" či "horší", jelikož jsou všechny neoddělitelně spojeny - což ale neznamená, že jsem si nenašel "své momenty" - buďto se jedná o scény, v nichž se postavy ukazují v novém světle (uvězněná Misa na pokraji svých duševních a fyzických sil, masáž nohou, úplný konec), nebo o ty, kde je přítomno napětí (dálniční honička, závěrečný "souboj"). Hrdinové se nejkrásněji projevují v krajních a mezních situacích, jejichž prostřednictvím se ukazuje jejich nejhlubší nitro. Mínusem je pro mne změna původních titulků.......... Jinak se ale jedná o precizní a nádherný portrét změny člověka a důsledků takovéto proměny. () (menej) (viac)

Pájusha

Sákra! Tak tohle je po dlouhý době seriál, kterej má grády! Zpočátku jsem si říkala, no jo, anime, co od toho mám čekat? Ale stačil první díl a já potřebovala zoufale vědět, jak to bude dál. Připomínalo mi to tahy po černobílé šachovnici, nervydrásající boj inteligence, strategie a dedukce! Toto dílko mě neskutečně potěšilo. Příběh, rychlost děje, perfektní hudba (pakliže tedy opominu druhou znělku - death metal se jistě k tomuto tématu hodí, ale já ho prostě nevydejchala :D - metalákům se tímto omlouvám ;)) , nemluvě o roztomilém Ryukovi, který se zájmem pozoruje počínání lidského pokolení. Musím uznat, že přibližně do dvacátého dílu měl seriál přece jenom větší šťávu a spád. Ale i tak jsem výsostně spokojená ;). ()

seko0408

Skvely serial a neskutocne prepracovane charakteri postav. Prva polovica 100%, druha polovica 80% - na moj vkus moc prekombinovana a okrem toho sa shinigami stali v deji takmer bezvyznamnymi. Napriek tomu je to jeden z naj serialov (a najlepsi anime) co som videl. Oblubena postava: Misa Amanova <3 :D ()

f7r

Dokud proti Lightovi byl "jen" L, tak to byla špička. Později mne ale nadšení ze seriálu malinko upustilo, jelikož i Light svým vývojem ztrácel mé sympatie... jako celek je to ale skvělý seriál, i přes trochu upadající konec. (Ale zase to mělo výhodu, že po zhlédnutí celého seriálu nenastala otázka: "Tak, a co teď?") ()

geimz

Po rokoch som si dal repete, a musím znížiť z 5 na 4*. Ten scenár má totiž ďaleko do dokonalosti, veľakrát sa postavy chovajú buď úplne geniálne, alebo naopak stupídne, presne podľa toho, ako to zrovna scenár vyžaduje, a až príliš často sú dedukcie či už Lighta alebo L totálne vycucané z prsta a ostáva nad nimi rozum stáť. Prvá polovica seriálu je však napriek týmto chybám patrične napínavá a prekvapivá, a divák nemá problém si púšťať jeden diel za druhým. Avšak všetky epizódy, spolu so záverom, nasledujúce dielu 25, sú nehoráznou naťahovačkou, ktorá len opäť recykluje použité nápady a zápletky z predošlých dielov, a to spolu s postavami Nearom a Mellom, pričom Near je absolútne lenivá kópia L-a bez štipky osobitosti. Seriál sa jednoducho skončil 25. dielom a všetko, čo nasleduje potom, len zanechá veľmi nepríjemnú pachuť, ktorá vie pokaziť zážitok z inak výborného anime. ()

Marius_ss

Prva polovica za *****, druha za *** a pol* Pre mna najsilnejšia scena bola na konci 7 časti. Ja som Kira...zbohom Misoro Naomi-san. Akonahle konči L a na scenu prichadza Near (a Mello), pride mi to take trochu nasilu, urychlene, prekombinovane a často sa spoliehajuce na nahody... ()

Klajnik

Škoda jen, že to má tu hnusnou anime estetiku. Teď se mi to protiví ještě víc než dřív. Současně to ale není typické anime plné ukřičených afektovaných postav. Death Note je dle mého stále nekoukatelný, protože není otravný. Naopak má skvělej koncept, a chytrý scénář postavený na mentálně oduševnělosti svých protagonistů, kteří mezi sebou vedou psychologický boj skrze dedukci. Současně však zhruba v polovině příběhu je příběh jedné postavy završen a děj nadále nešlape tolik s postavami, které nastoupí na jeho místo. ()

siRka

Přidávám se a musím říct, že Death note je jedno z nejlepších a nejoriginálnějších anime co jsem kdy viděl, a to není ani v půlce. Jen kdyby ta Misa neměla tak upištěnej hlas... ()