Funny Games USA

• Česko Funny Games USA (viac)
Dráma / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francúzsko / Veľká Británia / Rakúsko / Nemecko / Taliansko, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiálny text distribútora)

stration

Brutální a v podstatě odporný film. Ale tak přitažlivý a perfektně natočený, až z toho jde mráz po zádech. Opovažte se někdo chtít po mně vajíčka! ()

MATADOR

Funny Games USA je hnus a nádhera zároveň. Způsob, jakým světu ukazuje Michael Haneke dnešní svět je zarážející. Brutální, nekompromisní, jednoduché, hnusné, nervydrásající, ... mnoho takových slov by se mohly pochlubit Funny Games USA jako málokterý film. Jednoduchá zápletka o vajíčkách (nikdy by mne ani ve snu nenapadlo, že na nich může stát celý film ;-) ) s hodně hořkým koncem. Funny Games USA jsou dílko, které se jen tak nevidí na jednu stranu se jedná o poctivě natočené stísněné horoucí, krvavé drama, ale na druhou stranu je to komedie. Protože jsem nepochopil jediné tři absurdity ve filmu (ovladač, věčné kecání herce do kamery a neschopnost něco udělat). Kazí to dojem a kdo viděl, ví, o čem mluvím. Mistrovské, brutální, drsné a nekompromisní drama. ()

Duotone28

Viem ze by malo ako prve vzdy pozriet original...ale do ruk sa mi dostal ako prvy tento remake. Tak ci tak je to stale od toho isteho otca...cize myslim ze az taky problem v tom nie je:). Co sa tyka filmika...opat nieco velmi velmi zaujimave a uplne nieco ine...ako vsetko. A prave to ma bavi...perfektna praca s kamerou...s dorazom na detail a neskutocne dlhe zabery filmu davali pravu temnost, ktoru navyse este zvyraznovala peknucka, ale psychicky na dne sklucena Noami Watts:). Kazdopadne urcite pozriem aj originalik. Spokojnst...nazdar ()

reqiuem

některý události posledních 20 minut to celý potopily..neotřelý zpracování se tomu jistě upřít nedá až na to, že je výrazně neotřelý až právě v posledních minutách, který pak jako by byly vystřižený z úplně jinýho filmu a do celkovýho obrazu to vůbec nezapadá.. ()

dawe04

Ano, je to neskutečně originální, bizarní, zvrácené, psychopatické a nevím co ještě. Statická a voyeurská kamera, sledující týrání jedné obyčejné rodinky dvěma šílenci v bílých rukavičkách, se snaží o autenticitu a násilně diváka strká do pozice hnusného zvráceného individua, který se baví společně s antihrdiny. Místy to funguje, ale jen za předpokladu, že se v těch s prominutím sračkách vyžíváte. Já nic vzrušujícího na týrání a vraždění nevidím, možná proto mě ty dlouhé záběry spíše nudily a žádné výrazné pocity u mne nevyvolaly a promluvy psychoušů přímo na kameru mi přišly spíše rušivé. Aspoň jsem si vychutnal bravurní herecké výkony a udělal představu, jak asi bude za dvacet let vypadat Big Brother. ()

runner85

začalo to 4 vajíčkami a potom začína kolotoč neskutočného fyzického a psychického týrania dvoch soplákoch, rodinka ani netuší že všetko je iba v rukách Petra a Paula / scénka s ovládačom / ... po ktorej som najprv chcel dať že odpad! ale bolo by to nespravodlivé ... Naomi máš ďalšie veľké plus u mňa ... ()

Hamaradža

Nielen že sa mi na americkú verziu štúdie diváckeho sadizmu lepšie pozerá (Hanba mi, konzumnému divákovi adorujúcemu hamburgrové xichty) ale okrem čistejšieho vizuálu a lepšie zahratej dvojici "funny gamerov" je mi Hanekeho gesto pretočiť svoj vlastný film s chirurgickou presnosťou tak sympatické, že práve tu idem s hodnotením naplno. ()

JohnMiller

Tento film je zlý.... Ide o číre zlo pohrávajúce sa s nevinnosťou a psychickou labilnosťou diváka. Zaručene neodporúčam slabším povahám. Táto snímka drsným spôsobom ničí v divákovi pocit samozrejmého bezpečia domova ktoré máme zakorenené v našej prirodzenosti. Michael Haneke tu bezohľadne a kruto láme bariéry únosnosti psychického teroru.. Počas sledovania budete nenávidieť záporné postavy asi tak ako postavy, na čele s Timom Rothom, ktorým je tu ublížené... Ale nič s tým nespravíte. Tušil som, že sa to neskončí happyendom aj keď pri konci nabehla iskrička nádeje.. Hralo sa to na realitu a tá nebýva šťastná.. Režisér si ma týmto dielom zaručene omotal okolo prsta. Bolo to hnusné, zvrhlé, nechutné, psychicky ťažké...... Ale geniálne.. Pri konci keď sa dvaja psychopati začali rozprávať o vesmíre, hmote antihmote a dospeli k záveru, že fikcia je tiež jednou s realít, som bol už na pokraji svojich síl... Je to hrôza ktorá ma v kinematografii priťahuje... a možno aj preťahuje. ()

Lucjen

Spoilery → Naše prvé stretnutie s Hanekem nedopadlo práve najšťastnejšie, no aj keď som z neho odišla trochu sklamaná, zostala mi v pamäti úchvatná, statická kamera, pohybujúca sa v pravých uhloch, strohá na zobrazovanie zbytočností, zachytávajúca iba to najdôležitejšie. Tú mi doprial znovu a tak nad vizuálnou stránkou môžem iba vzdychať. No tentokrát to nie je všetko, čo si z filmu odnášam. Pán režisér sa so mnou výborne pohral. Priznávam, že som dlho čakala zlom, kedy sa brutálny thriller stane naozaj brutálnym, no nechal ma čakať. Dialógy nikdy nepodčiarkne explicitnosť a nie je to treba. Hudba zaznie párkrát, no tých párkrát má dokonalý efekt. Naomi Watts a Tim Roth hrajú doslova ako o život, Michael Pitt na mňa zapôsobil už v Boardwalk Empire, no tu dokazuje, ako naozaj vie využiť svoju charizmu a skĺbiť ju s psychopatom. A ten horký koniec? Áno, myslím si, že nakoniec ešte budem Hanekeho obdivovať. Funny Games USA je výborný štart, alebo skôr reštart. ()

gegina31

No tak tohle bylo hodně špatný. Popravdě podobně laděných filmů jsem už pár viděla a jediný, který u mě dopadl dobře byl Rukojmí s Brucem. Protože ten měl hlavu a patu. Tohle prostě bylo velké nic. Ničím to nepřekvapilo a když už to překvapilo, tak v tom špatném slova smyslu. Jako obvykle, na začátku pejsánek, samozřejmě ho museli celkem rychle zlikvidovat, jak jinak. Dále dva mladíci jen tak psychicky a fyzicky týrají jednu rodinu. A na tom mě má jako bavit co? Jsem si tak říkala, že tomu dám 3 hvězdy, dokud ona nezastřelila jednoho toho psychouše, ten druhý vzal ovladač a tuhle část přetočil a tím ji zabránil to udělat. Je mi jedno, že spoileruju, protože WTF!!! Hned to kleslo o další hvězdu. Tohle je prostě nezajímavý a naprosto zbytečný kousek. ()

grogodil

Film, pri ktorom sa budete cítiť bezbranne, pretože diaľkový ovládač vám je zbytočný a režisér svojím vytvoreným svetom manipuluje občas až príliš cynicky chladnokrvne a akoby schválne proti vôli diváka. A aby toho nebolo málo, skrz záporné postavy (ich motivácia je šialene jednoduchá a zároveň mrazivá) tak nejak náznakovo komunikuje s divákom a pýta sa ho, či chce v hre pokračovať a tým vzbudzuje akýsi náznak previnilosti, protože táto hra rozhodne nie je "funny", je poriadne dusná, chladnokrvná, a napínavá a vy budete tak nejak solupáchateľom celého toho psychoteroru, pretože to chcete samozrejme vidieť až do konca.... a ešte oné, totok onô - Michael Pitt bol skvelý. Už po piatich minútach som mal chuť mu tú golfovú palicu otrieskať o hlavu. ()

kajas

Nečekala jsem to, ale opravdu mě tento film vyděsil a znechutil. Násilí páchané na hlavních hrdinech je téměř neviditelné, ale o to více ho cítíte a sdílíte s nimi. Oba psychopati se chovali tak absurdně, že mě ovladač pomalu ani nepřekvapil (a zážitek z filmu mi rozhodně nezkazil). Připomněla jsem si také "Jezero smrti", které mne ale zasáhlo ještě více. ()

radektejkal

Postup v zaměstnání, více peněz, kupování nových a nových věcí, nákladnější dovolené... a potom se něco zvrtne. Nejčastěji přijde nezvaný a nevítaný host, který by měl co nejdříve zmizet, nebo - a ještě lépe - vůbec se neobjevit. Touto úvahou se ovšem přesouváme z reality do virtuality, která se vyznačuje teorémem: co se stalo, může se odestát (známý povel "undo"). Ve filmu stačí jen posunout film nazpět a pokračovat v něm jinak. Ale to může jen někdo. Jen ten kdo hraje "žertovné hry/ funny games". Pro toho, na jehož konto se hraje, nejsou tyto přeskoky naprogramovány. Haneke opět dotáhl šroub o jeden závit, dávejme si pozor, aby se nám v této poloze nezadřel: třeba tu jde o paralelu vztahu státní mašinérie Petřík a Pavlík k individuálnímu šroubečku. ()

Skip

Tenhle film dokáže celkem spolehlivě nasrat, protože když vidíte ty dva hajzly, jak jen pro své pobavení mučí a zabíjejí, nenechá vás to v klidu. Ale nejde tady jen o nějaký tupý horor, na to je Haneke až moc dobrý režisér, aby tolik klesnul. Je to psychothriller na vysoké úrovni, který zasáhne to správné místo v divákově mozku. ()

marleyy

65% Nejhnusnější film, který jsem zatím viděl. Normálně mi bylo fyzicky zle, dvě hlavní záporné postavy, chcete odpravit od první minuty. Režisér si pohrává s divákem jako kočka s myší a nedá vydechnout ani na minutu. ()

Petroff

Fakt mi po shlídnutí nebylo dvakrát veselo... Perfektně obsazený postavy a nechutnej průběh, i když vlastně není nic hnusnýho vidět. Tím je to horší... edit po 3 letech od shlédnutí: finální scénu (loďka) mám stále v hlavě jako jednu z neexplicitně nejhnusnějších filmových sadistických scén, ever! (právě i přesto, nebo možná právě proto, že není nic vidět) ()

Eldrick

Slasher pro intelektuály a golfisty. To nudný rádobyintelektuální žvatlání ústřední dvojice cucáků už bylo ke konci silně iritující. Rozvláčný tempo a těžce statická kamera měla něco do sebe, ale moje žrádlo to není. Líbila se mi forma, ale sral mě scénář a chování postav. Původní film měl ve svý době asi něco do sebe, ikdyž jsem ho neviděl, ale remake působí v dnešní době jako těžký retro. Viz. Hanekeho styl ala Kubrick. Rozhodně se musim podívat na originál, abych byl v obraze. ()

Lennnnna

Dobře vám nebude, to vám můžu garantovat, uhlazení výrostci se slizkými úsměvy a v bílých rukavičkách, budou mučit i vás, že se nemůžete natáhnout do obrazovky a poddat si je tak, jak hrdlo ráčí. Stejně tak však člověka mučí i zdlouhavé skoro statické chvíle, kdy se režisér pravděpodobně rozhodl potrápit naší psychiku....zoufalá Naommi Wats se snaží dostat z pout a následně postavit manžela na nohy, záběr, kde se v podstatě nic důležitého neodehrává, ale je tak dlouhý, až se vám skoro zaryje do mozku. Režisér si s divákem zkrátka pohrává skoro tak nehezky jako Peter a Paul se svými oběťmi. Velmi, velmi chladkokrevně..... ()

Lauri

Docela dobrý film, až na to, že se mi vůbec nelíbily charaktery Naomi Watts a Tima Rotha. Nedávám to za vinu jim, nýbrž nedotaženému scénáři. Navíc si myslím, že Funny Games nejsou až takové psycho, za jaké se považují. Mlčení jehňátek nebo Sedm jsou o třídu nebo dvě výš. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz