Izba 1408

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

Yardak

Film jednoho herce. Ano, John Cusack je výborný herec a drží celý film svým nezapomenutelným výkonem. Děsivý příběh pokoje 1408, který si pohrává s naší myslí, ještě že takovej hotel jsem nenavštívil, ani bych nechtěl:)). Dobře zfilmovaný King. ()

heyda

Pokoj 1408 je film přesně na rozmezí třech a čtyřech hvězdiček. Film vyniká svým vizuálem - místy šlo o opravdové vizuální orgie a samozřejmě výbornou prací se zvuky a hudbou. Cusack není vůbec špatný, že umí zahrát i filmy mysteriózní až hororové dokázal v Identitě. Všechno je vlastně bez problému až na samotnou dějovou linii filmu, která je poměrně zapeklitá a složitá a silně pochybuji o tom, že by se dal ve filmu objevit smysl toho všeho. Tudíž to vše vyznívá poněkud nedodělaně. Nevím, jestli mám tedy vinu svést na Kinga spíš než na režiséra nebo naopak. Nevím, ale jediné co vím, že bych si přál více logičnosti a nějakou dějovou návaznost, aby ten horor utvořil jakýsi ucelený příběh třeba i s nějakými zvraty, ale ne, aby vyzněl do ztracena. Každopádně za zpracování a to, že jsem se ani na chvilku nenudil, jsem se rozhodl přihlédnout k lepší variantě, tudíž 4 hvězdičky. ()

jojinecko

2,5*/5...Priemerná poviedka ako inšpirácia= priemerný film ako výsledok. Je fakt, že režisér nie je žiadne drevo, má to dynamiku a hlavne nápady, ale čo z toho keď dejová línia je zaujímavá tak do polovice a potom ide všetko radikálne k horšiemu...Celé to stojí na Cusackovi, ale nie je tak silným hercom aby odtiahol celý film, hoci sa chudáčisko poriadne snaží a miestami sa mu aj darí. Bohužiaľ záverečná polhodina je už len varenie z vody,utrpenie a hlavne nuda. Škoda- skrátiť stopáž, prestrihať, vyhodiť klišé s rodinkou, viac Jacksona a mohla to byť príjemná hororová chutná jednohubka. ()

Stanislaus

Kingovy horory ve filmové podobě (viz Osvícení nebo Misery) mám skutečně rád a vyhledávám je, a proto jsem byl po zhlédnutí Pokoje 1408 celkem zklamán. Opět je tu postupně budována děsivá atmosféra a samozřejmě v rámci hororu nesmí chybět sem tam nějaká ta lekačka. "Monstrum" zde tentokrát nemá fyzickou podobu, nýbrž jde o pokoj se symbolickým součtem čísel 13, který když někoho "pozře", tak ho již nevrátí (pokud vůbec) takového jako předtím. Ikdyž to zní dost dobře, tak mě přišlo několik závěrečných destruktivních sekvencí dost divokých a jakoby mimo mísu filmu. Zkrátka takový průměrný horor (což je u Kinga škoda), který sice odpovídá svému žánru, ale mě jako diváka ničím výrazně nezaujal. ()

Flego

Ambície tohto horroru ( podľa Kinga ) boli asi vyššie. John Cusack si v tejto show schuti zahral, napätie bolo niekedy až hmatateľné... Druhá polovica filmu sa však začala utápať a napokon zabila dobre rozbehnutý príbeh. ()

Ivoshek

Kingovy adaptace dopadají někdy skvěle (Shawshank, Zelená míle, Misery, Shining), někdy dost hrozně (Řbitov zířátek, Dům v růžích, Carrie, To). Pokoj 1408 je někde mezi. Na jedné straně dokáže v první půlce skvěle vybudovat tajemnou atmosféru strachu a napětí, kterou buduje pomocí náznaků a vyprávění (a také skvělé práce kamery!). Na druhé straně samotné "hrůzy" už jsou dost nudné a po nějaké době se omrzí (zvlášť když tahle část filmu je IMHO delší, než by bylo třeba). SPOILER! Dost mi vadilo, že se ve filmu vůbec nevysvětlil důvod, proč je pokoj tak zlý. Čistě pro sebe jsem si to vysvětlil obligátním indiánským pohřebištěm. :-)) Není to určitě nejhorší Kingova adaptace a kdyby se tvůrci drželi toho, že nejvíc se člověk bojí neviděného, mohlo to dopadnout o dost líp. Takhle je z toho průměrný horor s nadprůměrným Johnem Cusackem a dobrou roličkou S. L. Jacksona "No, there are no ghost, no poltergeists.It´s just an evil fucking room. ()

Jinny

Kingovské variace na téma strašidelného pokoje se Hafström zhostil se ctí. Přinejmenším pochopil, že na příbězích hororového barda je nejděsivější, že hlavním hrdinům se plní jejich noční můry a že dostávají na talíří všechny svoje slabosti a nedostatky. Protože co je vlastně strašnější, než prožívat nejhorší hodinu vašeho života znova a znova? ()

honajz

Základní úmysl - naše potlačované myšlenky a odkládané prohřešky nás jednou doženou a budeme se jim muset postavit, a je na nás, jak - je vynikající. Jen to provedení trošičku pokulhává, včetně hlavního herce, který to celé prostě sám neutáhne. ()

J.Connor

Na mne zapůsobil film celkem do důsledku vzato mimořádně. Možná tím, že jsem byl na prach, možná tím, že jsem pak šel spát na hotel, možná jsem měl zrovna na tohle náladu, ale každopádně Vám také doporučuji se jednou za čas zase nechat unášet příběhem a atmosférou a vynechat filmovo historickou komparatistiku, nezabývat se jednotlivými složkami a jejich funkčností etc. Není to snadné, ale výsledek stává, jako pro mě v tomto případě, za to... ()

SOLOM.

Pro mě je tohle hodně zvláštní film. V hodně věcech mě velmi mile překvapil, ale zároveň i zklamal. Ze začátku to byla příjemná duchařina s velkou parádou, kdy se po příchodu Cusacka do hotelové pokoje rozpoutá opravdové psycho. Místy jsem se dokonce přistihl, že děj doslova žeru. Jenže čím více se blížil konec, tím se v tom režisér začal zamotávat. Místo aby to za včasu utnul a sklidil můj plný obdiv nabídl mi snůžku jakýchsi alternativ, které už neměli ani hlavu ani patu a stala se z toho snůška nesmyslů. Začal jsem se už nesmírně těšit až naběhnou závěrečné titulky a já si zajdu zapálit cigáro na uklidnění. Už dlouho jsem neviděl u nadprůměrného filmu, takhle hnusný konec. Lepší 3* ()

d-corso

Zvláštní film. Odhlédnu-li od úvodní části, neexistuje tu kvalitnější, či méně kvalitní delší pasáž. Výborné momenty jsou střídány okamžiky, z nichž doslova čiší režisérská bezradnost a to vše doslova ráz na ráz. Něco se povede, aby to vzápětí bylo pohřbeno hloupým pouťovým trikem. John Cusack je opravdu výtečný, ale ani on nemá šanci tuto schizofrenii dotáhnout ke zdárnějšímu výsledku. ()

eraserhead666

Jo, jo, jo!!!! Konečně zase po čase vydařená Kingovka. Sbírku povídek Všechno je relativní jsem sice četl, ale bylo to už tak dávno, že si tu povídku, podle který to bylo natočený vůbec nepamatuju a při sledování filmu se mi z ní vůbec nic nevybavovalo. Snad i proto mě ten film tak bavil. Herecký koncert Johna Cusacka (který mě začal bavit až v jeho hororových rolích) a jednoho svéhlavého a protivného hotelového pokoje. Nepříjemná atmosféra se rozjíždí už od samotného začátku a ještě ji prohloubí Samuel L. Jackson coby ředitel hotelu (sice krátká, leč opravdu silná a naprosto procítěná role). Bral bych-li své hodnocení čistě v rámci hororu jako takového, dal bych asi 4*, přihlížím k filmu však i jako k jedné z nejlepších filmových adaptací Kingova díla a za to si to plně zaslouží plný počet. ()

Sofia

Těšila jsem se na mysteriózní thriller, ale bohužel to moc nezafungovalo - na to byl děj až moc předvídatelný a neúměrně natahovaný. Bez Johna Cusacka by to bylo i za dvě hvězdičky. Taky by mě zajímalo, kolik za svojí miniroli Samuel L. Jackson shrábnul peněz :-) pravděpodobně to byl spíše chytrý marketingový trik - Cusack i Jackson umí do kina přitáhnout lidi. ()

Ištván87

Původně jsem tenhle film viděl stáhnutej z netu. Kdyby to byla kinoverze, tak bych dal bez rozmyšlení 4*. Jenže to kinoverze nebyla. Ta totiž končila zas*aným happyendem. Já viděl tu nejlepší verzi, ve které John Cusack nakonec pokoj podpálí, a aby se ujistil, že shoří, tak oknem prohodí popelník, čímž sice pokoj zničí, ale sám přitom taky uhoří. Ale bohužel, do kina šla podstatně sračkovitější verze, takže je to asi tak za 55%. ()

ARI50

Chcete tajemno chcete se bát chcete bádat na příběhem a k tomu nádech strachu tak tenhle pokoj 1408 vám dá přesně co chcete ale musíte splnit jednu podmínku a to hodinu vydržet v pokoji. ()

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (viac)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (viac)